۵ مزیت فوق‌العاده‌ی تشکیل یک شبکه‌ی کاری

۲۸ شهریور ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
شبکه‌ی کاری

یک موقعیت شغلی موفقیت‌آمیز و عالی را نمی‌توان تنها با خوب کار کردن خلق کرد. شناخت دقیق از جزییات عملکرد بازار نیز به همان اندازه مهم است. علاوه بر این شما باید بدانید که چگونه شبکه‌ی کاری خود را بسازید و خدمات خود را بازاریابی کنید تا خودتان را نسبت به دیگران متمایز کنید. در واقع شما باید از قدرت شبکه‌ی کاری خودتان استفاده کنید تا ارتباطات بین فردی پایدار و قابل اعتمادی ایجاد کنید تا برای خودتان وجهه و اعتبار به دست آورید.

شبکه‌ها سه مزیت منحصر به فرد دارند: اطلاعات خصوصی، دسترسی به مجموعه مهارت‌های متنوع و قدرت. در حقیقت مدیران هر روز از این مزایا در محل کار خود استفاده می‌کنند، اما ممکن است در مورد نحوه عملکرد شبکه‌هایشان درنگ نکنند.

هر وقت که ما قضاوتی می‌کنیم، هم از اطلاعات عمومی و هم از اطلاعات خصوصی استفاده می‌کنیم. این روزها اطلاعات عمومی به راحتی از منابع مختلف از جمله اینترنت در دسترس است. اما دقیقاً به این دلیل که اطلاعات عمومی بسیار در دسترس است، مزیت رقابتی بسیار کمتری نسبت به گذشته ارائه می‌دهد.

در مقابل، اطلاعات خصوصی از مخاطبین شخصی جمع‌آوری می‌شود که می‌توانند بینشی منحصربه‌فرد را ارائه دهند که در حوزه‌ی عمومی یافت نمی‌شود، مانند تاریخ انتشار یک محصول جدید، کد نرم‌افزار منتشر نشده، یا اطلاعاتی درباره آنچه که یک مصاحبه‌کننده خاص در داوطلبان به دنبال آن است. بنابراین، اطلاعات خصوصی می‌تواند به مدیران ارشد برتری بدهد. در نتیجه، ارزش اطلاعات خصوصی شما برای دیگران و ارزش اطلاعات خصوصی دیگران برای شما به میزان اعتماد به شبکه‌ی کاری بستگی دارد.

لیزا بریستول (نام واقعی او نیست) رئیس یک موسسه‌ی مالی در صنعت وام مسکن است. از نظر تاریخی، شرکت او به دلیل ترس از تصاحب یا تفسیر نادرست، در به اشتراک گذاشتن اطلاعات خصوصی با شرکای اتحادیه خود تردید داشت. با این حال، بریستول متوجه شد که وقتی از طریق نمایشگاه‌های تجاری و فعالیت‌های مشترک غیررسمی به آن‌ها اعتماد کرد، اطلاعات خصوصی در هر دو جهت جریان یافت. این مسأله به بریستول کمک کرد تا مشکلات را حل کند و استراتژی‌های مالی را کارآمدتر از زمانی کند که او فقط به اطلاعات عمومی متکی بود.

شبکه‌ی کاری

به عنوان مثال، اطلاعات عمومی در مورد صنعت او نشان داد که موفقیت بر اساس امتیاز قیمت است. اما، از طریق شبکه‌ی کاری خود، بریستول یکی از اولین مدیرانی شد که ویژگی‌های محرک رقابتی جدید صنعت خود را گردآوری کرد؛ او متوجه شد که برخی از شرکت‌ها خدمات مبتنی بر ارزش افزوده را تجربه کرده‌اند و به موفقیت بیشتری نسبت به شرکت‌هایی دست دست یافته‌اند که فقط به امتیاز قیمت متکی هستند. با استفاده از این اطلاعات، او توانست شرکت خود را در خط مقدم این روند قرار دهد و سهم بیشتری از بازار را نسبت به سایر شرکت‌ها نصیب خود کند.

مزیت بعدی یک شبکه‌ی کاری، دسترسی به مجموعه مهارت‌های متنوع و مختلف است. لینوس پاولینگ، یکی از تنها دو نفر برنده جایزه نوبل در دو زمینه مختلف و یکی از نابغه‌های برجسته قرن بیستم، موفقیت خلاقانه خود را نه به قدرت مغز یا شانس بی اندازه خود، بلکه به ارتباطات متنوع خود نسبت می‌داد: «بهترین راه. داشتن یک ایده خوب، داشتن ایده‌های زیاد است.» یعنی ارتباطات شبکه‌ای بسیار متنوع می‌تواند به شما کمک کند دیدگاه‌های کامل‌تر، خلاقانه‌تر و بی‌طرف‌تری نسبت به مسائل ایجاد کنید. و هنگامی که اطلاعات یا مهارت‌ها را با افرادی که تجربیاتشان با شما متفاوت است مبادله می‌کنید، منابع منحصر به فرد و فوق‌العاده ارزشمندی را برای یکدیگر فراهم می‌کنید.

آخرین مزیت ایجاد یک شبکه‌ی کاری، قدرت است. به طور سنتی، قدرت اجرایی در سلسله مراتب یک شرکت تعبیه شده بود. اما وقتی سازمان‌ها مسطح‌تر شدند، بیشتر شبیه پنکیک‌ها تا هرم‌ها، این قدرت در میان کارگزاران اطلاعاتی شبکه قرار گرفت که می‌توانستند خود را با تغییرات در سازمان تطبیق دهند، مشتریان را توسعه دهند و دیدگاه‌های مخالف را ترکیب کنند. این کارگزاران لزوماً در صدر سلسله مراتب یا متخصص در زمینه‌های خود نبودند، اما متخصصان شرکت را با روابط قابل اعتماد و اطلاعات خود مرتبط می‌کردند.

بیشتر شبکه‌های شخصی به شدت خوشه‌بندی شده‌اند، یعنی دوستان یک فرد احتمالاً با یکدیگر نیز دوست خواهند بود. اکثر شبکه‌های سازمانی از چندین خوشه تشکیل شده‌اند، اما پیوندهای کمی بین آن‌ها وجود دارد. کارگزاران به ویژه قدرتمند هستند، زیرا آن‌ها خوشه‌های جداگانه را به هم متصل می‌کنند؛ بنابراین همکاری و بهره برداری از آربیتراژ بین متخصصان مستقل را تحریک می‌کنند.

شبکه‌ی کاری

هنگامی که بریستول به طور فعال شبکه‌ی کاری خود را گسترش داد و افرادی را که تخصص و موقعیت آن‌ها با خودش متفاوت بود، را در شبکه‌اش جذب کرد، می‌توانست با کارگزارانی در زمینه خودش و همچنین در سایر زمینه‌هایی که از نظر استراتژیک برای وام‌های رهنی مهم بودند، ارتباط برقرار کند. این پیوندها راه حل‌های خلاقانه‌ای برای مشکلات او به وجود آورد و فرصت‌هایی را برای بریستول برای سخنرانی در رویدادهای صنعتی که برای متفکران آینده ارزش قائل بودند فراهم کرد.

به زودی، او به دلیل کشف نوآوری‌های امیدوارکننده، شهرت پیدا کرد. بحث‌های غیررسمی پس از مذاکرات به بحث‌های اداری رسمی سرایت کرد و بریستول رهبری یک گروه مشاوره متشکل از ده مدیر مالی سطح بالا را بر عهده گرفت. بریستول برای رسیدن به این موفقیت نیازی به تغییر اساسی در سبک کاری خود یا توسعه یک تخصص کاملاً جدید نداشت. در عوض، او از شبکه جدید خود استفاده کرد تا آنچه را که قبلاً می‌دانست، هم به صورت فردی و هم برای شرکت خود به قدرت تبدیل کند.

با این حال، گاهی اوقات مزایای اطلاعات خصوصی، دسترسی به مجموعه مهارت‌های متنوع و قدرت می‌تواند در تقابل با یکدیگر عمل کند. برای مثال، انتخاب مخاطبین برای به حداکثر رساندن حس اعتماد در شبکه‌تان، می‌تواند به طور ناخواسته تنوع آن را کاهش دهد این همان چیزی است که شبکه ویلیام داوز را خنثی کرد. شما می‌توانید از مشکلات جلوگیری کنید، اما ابتدا باید نحوه تشخیص شبکه خود را یاد بگیرید.

شبکه‌ی کاری یا حرفه‌ای چیست؟

شبکه‌ی کاری

شبکه‌ی کاری جایی است که افراد به دلایل شغلی یا تجاری با هم ارتباط برقرار می‌کنند. آن‌ها اطلاعات، تجربیات و آموخته‌های مرتبط را برای ایجاد سرمایه و رشد صنعت به اشتراک می‌گذارند.

افراد در صورت لزوم به دیگران راهنمایی می‌کنند، به حل مشکلات مربوط به کار کمک می‌کنند و گاهی اطلاعاتی در مورد کارفرمایان یا مشتریان احتمالی نظراتی ارائه می‌دهند.

شبکه‌ی کاری چگونه می‌تواند به شما کمک کند؟

تعامل با مردم اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد، طرز فکر شما را گسترش می‌دهد و به شما می‌آموزد که بازیکن اجتماعی بهتری شوید. چندین مزیت دیگر داشتن یک شبکه عبارت‌اند از:

  • شبکه برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد حرفه‌ی شما ضروری است. ملاقات با افراد جدید به شما امکان می‌دهد مهارت‌های اساسی، روندهای فعلی حرفه خود، حوزه‌ی آینده‌ی آن و غیره را کشف کنید.
  • اگر می‌خواهید کسب و کار خودتان را راه‌اندازی کنید یا در حال حاضر صاحب کسب و کار هستید، شبکه می‌تواند به شما در یافتن بهترین نامزدها برای جایگاه‌های شغلی خاص کمک کند. شما می‌توانید بهترین افرادی را که می‌توانند برای سازمان شما کار کنند انتخاب کنید.
  • وقتی با افراد جدید ملاقات می‌کنید، به طور خودکار اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود نسبت به حرفه خود خوش‌بین باشید. همچنین می‌توانید از تجربیات آن‌ها درس بگیرید.
  • اگر روی پروژه‌ای کار می‌کنید و نگران نحوه پیشبرد امور هستید، می‌توانید برای دریافت راهنمایی با یک فرد با تجربه در شبکه خود ارتباط برقرار کنید.
  • یکی از مهم‌ترین چیزهایی که شبکه فراهم می‌کند مشتریان بالقوه است. وقتی با افراد مختلف ملاقات می‌کنید، از خودتان و خدماتتان به آن‌ها بگویید. یکی از مخاطبین شما ممکن است به شما کمک کند تا با مشتریان احتمالی ملاقات کنید.

چه کسانی باید در شبکه شما باشد؟

همکاران

هیچ قانون سخت و دقیقی برای ایجاد یک شبکه وجود ندارد. شما حتی می‌توانید شبکه خود را با تقریباً هر فردی که تا به حال ملاقات کرده‌اید بسازید. با این حال، افراد خاصی هستند که باید در شبکه خود داشته باشید مانند:

  • همکاران سابق و فعلی؛ با افراد سازمان فعلی و قبلی خود ارتباط برقرار کنید. آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا با پایگاه‌های مشتریان مختلف ملاقات کنید و روندها و فناوری‌هایی را که در حال حاضر با آن‌ها کار می‌کنند را درک کنید.
  • همتایان حرفه‌ای شما؛ همتایان با سابقه‌ی حرفه‌ای یکسان می‌توانند از جهات مختلف به شما کمک کنند. آن‌ها تجربیات خود را در مورد این صنعت به اشتراک می‌گذارند، توصیه‌هایی ارائه می‌کنند و می‌توانند به شما کمک کنند تا به افراد مناسب دسترسی پیدا کنید.
  • چهره‌های شاخص صنعت؛ اگر فرصتی برای ملاقات با افراد قدرتمند در صنعت یافتید، هرگز آن را از دست ندهید. ارتباط با آن‌ها به شما احساس اعتماد به نفس می‌دهد. شما می‌توانید از تجربیات آن‌ها درس بگیرید و در کار خود به کار بگیرید. اگر با موفقیت یک شبکه قوی با چهره‌های شاخص صنعت ایجاد کنید، آن‌ها ممکن است با توصیه‌های حرفه‌ای نیز به شما کمک کنند.
  • خانواده و دوستان؛ دوستان و خانواده شما ممکن است مستقیماً به شما کمک نکنند. اما قدرت ارتباط با آن‌ها را دست کم نگیرید. شما هرگز نمی‌دانید چه زمانی فردی از خانواده شما ممکن است در شغل شما برای به دست آوردن مشتریان احتمالی به شما کمک کند.

چگونه شبکه خود را بسازیم؟

می‌گویند وقتی می‌خواهی شبکه بسازی، شبکه تو را می‌سازد! شبکه امکان دیده شدن را برای شما فراهم می‌کند و به شما کمک می‌کند تا از دیگران متمایز شوید. همان‌طور که همه‌ی ما می‌دانیم که ایجاد یک شبکه چقدر مهم است، بیایید راه‌های مختلف برای ایجاد یک شبکه موفق را درک کنیم.

۱. افراد مناسب را جذب کنید

برای برنامه‌ی زندگی خود، فهرست‌های «کارها» را می‌سازید. به طور مشابه، توصیه می‌شود برای ایجاد یک شبکه قوی، نیز یک لیست از افراد تهیه کنید. در واقع انواع افرادی را که می‌خواهید به آن‌ها نزدیک شوید را فهرست کنید.

شما در روز با صدها نفر روبه‌رو می‌شوید. امکان برقراری ارتباط با همه آن‌ها و رسیدن به جایی که می‌خواهید وجود ندارد. بنابراین، یک رویکرد روشن ایجاد کنید. افرادی را هدف قرار دهید که می‌توانند به شما کمک کنند و شما می‌توانید به آن‌ها کمک کنید تا یک موقعیت برد-برد برای هر دو طرف ایجاد کنید.

۲. از رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید

رسانه‌های اجتماعی کلید دسترسی به میلیون‌ها نفر در یک حرکت است. این پلتفرم برای همه باز است و راهی عالی برای افزایش دسترسی شماست؛ بنابراین، از کانال‌های رسانه‌های اجتماعی مختلف مانند فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام و غیره برای ملاقات با طیف گسترده‌ای از مردم از سراسر جهان استفاده کنید. این به شما کمک می‌کند تا ارتباطات خود را بهتر و قوی‌تر کنید.

امروزه لینکدین به یکی از قدرتمندترین رسانه‌ها برای ایجاد روابط حرفه‌ای تبدیل شده است. می‌توانید با بهینه‌سازی پروفایل لینکدین خود شروع کنید. تمام اطلاعات مربوط به خود و حرفه خود را ارسال کنید. نمایه خود را حرفه‌ای، قابل اعتماد و جذاب جلوه دهید.

۳. افکار خود را در مطالب خود بیان کنید

وقتی محتوای خود را مانند وبلاگ‌ها، پست‌های رسانه‌های اجتماعی یا هر محتوای دیگر تحت وب به اشتراک می‌گذارید، مطمئن شوید که مرتبط و مؤثر است.

اشتراک‌گذاری صرف محتوای تبلیغاتی برای برند شما مفید نیست. مهم است که به مخاطبین خود نیز خدمات ارائه دهید تا آن‌ها احساس مشارکت کنند. محتوایی ایجاد کنید و به اشتراک بگذارید که هم ارزشمند باشد و هم مرتبط با رشته کاری شما.

۴. شرکت در رویدادهای مرتبط با شبکه

رویدادهای شبکه یک راه عالی برای ملاقات با افراد جدید و منابع مناسب است. چه به صورت آنلاین و چه حضوری، اگر می‌خواهید یک شبکه قوی بسازید، شرکت در رویدادهای شبکه باید در لیست اولویت شما باشد. می‌توانید با افرادی با ذهنیت‌ها، شخصیت‌ها، تجربه‌های متفاوت و غیره ارتباط برقرار کنید. این کمک می‌کند تا در مورد صنعت خود و کارهایی که باید انجام دهید تا خود را برجسته‌تر کنید بیشتر بدانید.

۵. به یک گروه شبکه‌ای بپیوندید

این کار اگر به طور مؤثر انجام شود، می‌تواند برند شما را به سطح بالاتری برساند. شما فقط باید از منطقه راحتی خود خارج شوید. با افراد ملاقات کنید، به گروه‌های مختلف شبکه‌های حرفه‌ای بپیوندید، در فعالیت‌های آن‌ها شرکت کنید و از تجربیات آن‌ها درس بگیرید.

بنابراین، به یک پلتفرم مرتبط بپیوندید که در آن بتوانید با مردم ملاقات کنید، یاد بگیرید و رشد کنید.

منابع: Inc, Global Career Counsellor, Harvard Business Review

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه