۶ راه برای بررسی بی‌خطر بودن اپلیکیشن اندرویدی پیش از دانلود

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه

بررسی امن بودن برنامه اندروید امری بسیار مهم است که امروزه از آن غافل شده‌ایم. بهترین مکان برای دانلود اپلیکیشن‌های مناسب اندروید، گوگل پلی است. با این وجود ممکن است که گاهی اوقات شما از منابع دیگری یک اپلیکیشن را دانلود کنید و همچنین گاهی اوقات برنامه‌های بد و ناامن هم وارد گوگل پلی می‌شوند. گوگل پلی هر روز سعی می‌کند تا نظارت بیشتری روی برنامه‌ها داشته باشد و امن یا ناامن بودن آن‌ها را بررسی کند و برنامه‌های ناامن را از دسترس عموم خارج کند.

با این حال هنوز هم برنامه‌‎های ناامن و کلاهبرداری روی تلفن‌های همراه اندرویدی نصب می‌شود و خیلی از اوقات اطلاعات شخصی یک فرد را به خطر می‌اندازند. همیشه باید سعی کنید برنامه‌هایی را نصب کنید که قابل تأیید باشند و از امن بودن آن‌ها خیالتان راحت باشد. با این حال کاملا واضح است که ما هر روز وقت نداریم تا بررسی کنیم که چه اپلیکیشنی امن است تا آن را نصب کنیم. پس باید به سراغ بررسی چندین راه سریع برای متوجه‌شدن امن بودن برنامه‌ها در سیستم عامل اندروید برویم.

ما در این مقاله در سایت دیجی‌کالا مگ قصد داریم که بهترین راه‌های بررسی امن بودن برنامه اندروید برای دانلود را به شما معرفی کنیم. پس تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

۱) به دنبال پرچم قرمز در نظرات بگردید

خیلی ساده بگویم که منظور از پرچم قرمز، نظرات منفی و شکایت‌ها از برنامه است. اکثر اوقات ما فکر می‌کنیم که با دیدن ستاره‌های یک اپلیکیشن در گوگل پلی، از امن بودن و خوب بودن آن مطمئن شده‌ایم. این در حالی است که در بسیاری از اوقات توسعه‌دهندگان برنامه‌های مخرب، از نظرات جعلی برای اپلیکیشن خود استفاده می‌کنند تا بتوانند اعتماد افراد را برای دانلود و نصب برنامه جلب کنند. برای همین است که هیچ‌وقت نباید به نظرات پنج ستاره دقت و اطمینان کامل کرد. سعی کنید نظرات منفی را هم در بخش نظرات یک اپلیکیشن بخوانید تا از دلیل نظرات منفی افراد هم مطلع شوید.

خیلی از اوقات ممکن است که از طریق همین نظرات منفی، متوجه ناامن بودن یک اپلیکیشن اندرویدی شوید. با این حال اگر در یک برنامه افراد زیادی نظر مثبت داده ‌بودند و نظر یک فرد منفی بود، به آن توجه نکنید. در صورتی که بیش از دو نفر درباره‌ی ناامن بودن یک برنامه یا کلاهبرداری بودن آن نظر داده ‌باشند، باید به امن بودن اپلیکیشن شک کرد و تا حد ممکن به سراغ آن نرفت!

در برنامه‌هایی که نظرات کوتاه و مثبت زیاد است، احتمالا یک ربات چنین نظراتی را ثبت کرده ‌است و در نتیجه این برنامه می‌تواند ناامن باشد. همچنین اصولا کلاهبرداران وقت خود را صرف پاسخگویی به نظرات مردم نمی‌کنند؛ پس اگر در یک برنامه، مسؤولین اپلیکیشن به نظرات مردم پاسخ دادند (به‌خصوص اگر نظرات منفی باشند)، می‌توانید به آن‌ها بیشتر اعتماد کنید.

۲) تمامی توضیحات برنامه را کامل بخوانید

خیلی از افراد فکر می‌کنند که غلط گرامری یا املایی در توضیحات یک برنامه، دلیل محکمی برای ناامن بودن و یا کلاهبرداری بودن برنامه است. این در حالی است که احتمال دارد نویسنده آن مطلب، در حین نوشتن توضیحات آن اپلیکیشن، کمی سهل‌انگاری کرده ‌باشد. اگر توضیحات محصولات به جای توصیف کامل برنامه تنها در حال فهرست کردن عبارات و قابلیت‌های برنامه باشد، این موضوع کمی مشکوک است و ممکن است که برنامه ناامن باشد. همیشه سعی کنید توصیفات و توضیحات برنامه را کامل بخوانید و اگر در آن وعده‌های بزرگ و گسترده در حیطه‌های مختلف دیدید، متوجه شوید که این اطلاعات به ندرت درست است. یک برنامه درست و امن تمامی توضیحات خود را به شکل دقیق و منظم و شفاف ارائه می‌کند؛ اما برنامه‌های کلاهبرداری سعی دارند که توضیحات خود را بدون دلیل فقط تعمیم دهند و بزرگ و خوب جلوه دهند.

اگر یک اپلیکیشن پرداخت درون‌برنامه‌ای دارد و یا کاربر برای استفاده از آن باید اشتراک تهیه کند، باید در بخش توضیحات به شکل شفاف درباره‌ی آن صحبت کند و آن را کاملا توضیح دهد. اگر تنها سعی دارد که شما در برنامه پرداختی انجام دهید و توضیحات دقیق از مزایای پرداخت و خرید اشتراک در برنامه به شما نمی‌دهد، به امن بودن برنامه شک کنید و به آن به هیچ وجه اعتماد نکنید. اصولا زمانی که توضیحات یک برنامه (به‌خصوص درباره‌ی پرداخت) کامل و دقیق نیست، باید به امن بودن برنامه شک کنید و به آن اعتماد نکنید.

۳) به تعداد دانلود برنامه دقت کنید

ابتدا به تاریخ انتشار برنامه دقت کنید. اگر یک برنامه عمر کوتاهی (کمتر از یک یا دو سال) دارد و میلیون‌ها بار دانلود شده است، باید به آن شک کنید. احتمال زیادی دارد که این اعداد فیک و ساختگی باشند تا بتوانند اعتماد شما را جلب کنند. توسعه‌دهندگان برنامه‌های کلاهبرداری، با استفاده از ربات‌ها و اکانت‌های ساختگی و فیک، تعداد دانلود را به صورت غیرواقعی افزایش می‌دهند! هیچ قانون مشخصی وجود ندارد که اگر تعداد دانلودها از فلان عدد بیشتر باشد، این برنامه امن و قابل اطمینان است. به طور متوسط برای یک برنامه جدید با طول عمر یک تا دو ماه، رسیدن به عدد ۵۰۰ دانلود کمی سخت و دشوار است. اکثر برنامه‌های جدید تعداد دانلود پایینی دارند و به همین دلیل است که شما نباید به یک برنامه جدید با تعداد دانلود بسیار بالا اعتماد کنید.

تقریبا غیرممکن است که یک برنامه جدید در عرض چند ماه به عدد دانلود ده هزار برسد. اگر این برنامه قابل اعتماد و واقعی باشد، وبلاگ‌ها و سایت‌های برتر قطعا درباره‌ی آن صحبت خواهند کرد. در واقع برنامه‌ای که طی چندین سال فعالیت تعداد دانلود خود را با تلاش و آپدیت‌های مناسب افزایش داده‌ باشد، قابل اعتمادتر است. همچنین بسیاری از برنامه‌های کلاهبرداری طول عمر کوتاهی دارند و با گزارش‌های متعدد خیلی سریع حذف می‌شوند. نکته جالب و البته خطرناک ماجرا این است که حتی یک برنامه محبوب با دانلود بالا هم می‌تواند ناامن باشد!

۴) لیست مجوزهایی که برنامه از شما می‌خواهد را بررسی کنید

هر برنامه‌ای در لیست توضیحات خود، تمام مجوزهایی را که از شما و تلفن همراه شما می‌خواهد، لیست می‌کند. باید به دقت این مجوزها را بررسی کنید. اگر این مجوزها منطقی نبود، به این برنامه اطمینان نکنید و آن را نصب نکنید! اگر نمی‌دانید که چطور باید مجوزهای لازم یک برنامه را در گوگل پلی ببینید، مراحل زیر را طی کنید.

الف) در گوگل پلی وارد صفحه برنامه شوید.

ب) روی About this app ضربه بزنید.

ج) سپس روی گزینه See more کلیک کنید تا به منوی Permissions وارد شوید.

د) در این بخش می‌توانید لیست مجوزهایی را که برنامه برای نصب روی گوشی شما نیاز دارد را ببینید.

اگر یک برنامه در این بخش هیچ مجوزی را لیست نکند، باید به آن شک کنید! برای مثال اگر یک برنامه اسکن عکس، مجوز میکروفون را از شما می‌خواهد، اصلا نباید به آن اعتماد کنید. یکی از مهم‌ترین نکات این است که بسیاری از برنامه‌ها مجوز موقعیت مکانی شما را هم می‌خواهند که این موضوع اصلا به حوزه کاری آن‌ها مربوط نیست و نباید چنین برنامه‌هایی را نصب کنید. شاید با خود فکر کنید که مگر اطلاعات موقعیت مکانی شما و یا دیگر اطلاعات تلفن همراه شما به درد کسی نمی‌خورد، اما باید بدانید که کلاهبرداران، اطلاعات تعداد زیادی از افراد را به صورت یکجا در اختیار افراد یا شرکت‌ها قرار می‌دهند و از آن‌ها کسب درآمد می‌کنند. پس سعی کنید اپلیکیشن‌هایی را نصب کنید که برای حریم شخصی شما ارزش قائل هستند.

۵) سایت توسعه‌دهنده اپلیکشن را مشاهده و بررسی کنید

در فروشگاه گوگل پلی، شما می‌توانید با کلیک بر روی نام توسعه‌دهنده، سایت آن را مشاهده کنید. همچنین می‌توانید به صورت زیر آن را در گوگل سرچ کنید.

[نام توسعه‌دهنده] mobile apps

حتما سعی کنید در این مرحله نتایج گوگل نیوز را چک کنید. این موضوع در بررسی امن بودن برنامه اندروید بسیار تأثیر دارد. ممکن است که درباره‌ی توسعه‌دهنده و یا شرکت مادر آن اطلاعاتی وجود داشته‌باشد که شما را از نصب اپلیکیشن منصرف کند. همچنین خیلی از اوقات این کار باعث می‌شود که با خیال راحت اپلیکیشن را نصب کنید. در مرحله بعد شما باید اپلیکیشن‌های دیگر توسعه‌دهنده را هم بررسی کنید. اگر تعداد دانلودها غیرعادی بود، برنامه را نصب نکنید! اگر تعداد برنامه‌های زیادی وجود داشت و این برنامه تفاوت خاصی با بقیه داشت، باز هم برنامه را نصب نکنید چون احتمالا ناامن و کلاهبرداری است.

یک توسعه‌دهنده خوب و صادق، برنامه دیگران را شبیه‌سازی و یا حذف نمی‌کند. اگر یک توسعه‌دهنده سعی دارد که از برنامه‌های محبوب تقلید کند و آن‌ها را با تخفیف ارائه کند، روی آن کلیک نکنید و از نصب آن اجتناب کنید.

۶) به فرآیند نصب اپلیکیشن دقت کنید

برخی از توسعه‌دهندگان کلاهبردار، سعی دارند به هر روشی که افراد به آن توجه نمی‌کنند، از اطلاعات آن‌ها دزدی کنند. ممکن است که در حین نصب یک برنامه صفحه‌ای برای شما باز شود که از شما تأییدیه بخواهد و شما با فرض این‌که اپلیکیشن به آن نیاز دارد، آن را تأیید کنید. در خیلی از اوقات آن‌ها تلاش می‌کنند تا از این روش به اطلاعات بیشتری از تلفن همراه شما دسترسی داشته‌باشند. پس لطفا در حین نصب برنامه، هر پنجره‌ای که باز می‌شود را به‌راحتی و بدون مطالعه تأیید نکنید.

اگر برنامه وقتی که برای اولین بار باز شد، شرایط و ضوابط را به شما ارائه کرد، بدون مطالعه دقیق آن‌ها را نپذیرید. اگر زبان توضیحات آن برنامه را به خوبی متوجه نمی‌شوید، از یک مترجم ساده مانند Rewordify کمک بگیرید. برنامه‌هایی که از شما می‌خواهند با بسیاری از موارد اضافی هم در برنامه موافقت کنید، ممکن است سعی در سرقت اطلاعات شما داشته‌باشند.

جمع بندی

اطلاعات شخصی شما قطعا بسیار مهم و ارزشمند است و نباید به‌راحتی آن را در اختیار دیگران بگذارید و یا اجازه دهید که اطلاعات شما را دزدی کنند. هر روز به تعداد افرادی که با برنامه‌‌های ناامن و مخرب تلاش می‌کنند که اطلاعات مردم را بدزدند، اضافه می‌شود. ما در این مقاله سعی کردیم که روش‌های بررسی امن بودن برنامه اندروید را به شکل مفصل بررسی کنیم. شما با استفاده از شش روشی که در بالا توضیح داده شد، به‌راحتی می‌توانید تا حد زیادی از دزدی اطلاعات شخصی یا کارت‌های بانکی خود جلوگیری کنید.

نظر شما چیست؟ شما چه نشانه‌هایی را برای اطمینان از امن بودن برنامه اندروید پیش از دانلود چک می‌کنید؟ با ما در میان بگذارید.

منبع: makeuseofبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۵ دیدگاه
 1. رضا

  سلام عرض ادب این موارد که اشاره کردین بیشتر برنامه ها ازمون موقیعت مکانی مخاطبین دوربین حافظه و… این جور چیزا میخان برنامه هم امن باشد این مجوز هارو می خواهد.بهش ندیم که نمی‌توانیم نصب کنیم این برنامه نمی توانیم نصب کنیم و برنامه های دیگر هم همینجور باید چی کار کرد

 2. اينتل

  اندروید امن تره یا ios ؟
  خب قبلش بزارید بگم لینوکس امن تره یا ویندوز ؟ لینوکس چون کاربرای ویندوز زیاد ترن و امنیت ویندوز فاجعه است
  حالا اندروید یا ios امن تره ؟ با اینکه کاربرای اندروید بیشتره به دلیل اینکه لینوکس open sorche هست متخصص ها به عبارتی برنامه‌نویسیان میتونن ساختار سیستم عامل تغییر بدت و اندروید هم همینه بس
  نتیجه امنیت کدوم بیشتر اگه جزئ بگم ios ولی کلی بی شک Android
  من عاشق جامعه اوپن سورس هستم
  I LOVE ANDROID

 3. سید علی عباس حسینی

  اللّهم عجل الولیک الفرج به حق حضرت فاطمه

  الزهرا سلام الله علیها

  سلام ممنون از نویسنده. و عوامله سایت مخصوصا

  شما آقای امیر رضا غفاری عزیز خداخیرتان دهد

  به اومید ظهور‌ مولایمان

 4. نازلی و دخترش

  واقعا عالی بود، ممنون از نویسنده محترم که چشم ها و انتخاب هام رو بازتر کردن،

  1. احمد

   واقعا عالی بود مرسی🙃

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما