راهنمای انتخاب تخت نوزاد؛ برای خرید یک تخت کنار مادر به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
راهنمای انتخاب تخت نوزاد

وقتی صحبت از خواب نوزادان و نوزادان می‌شود، آکادمی اطفال آمریکا (AAP) توصیه می‌کند که نوزادان در شش ماه اول زندگی خود یا حتی سال اول زندگی در اتاق والدین خود بخوابند.   دلیل این توصیه SIDS  یا همان (سندرم مرگ ناگهانی نوزاد) است که هر سال جان بیش از ۱۳۰۰ نوزاد را می‌گیرد.

اما والدین چگونه باید این سناریوی اشتراک اتاق را انجام دهند؟ بسته به اندازه اتاق و ترجیحات آن‌ها، برخی از والدین تخت نوزاد یا تخت کنار مادر را انتخاب می‌کنند. ما همه چیز را درباره تخت کنار مادر و تخت نوزاد به شما خواهیم گفت.

تخت کنار مادر چیست؟

تخت نوزاد اگر مدل تخت کنار مادر باشد، یک تخت عمیق است که  برای اتصال به کنار تخت بزرگسالان ساخته شده است. معمولاً یک طرف تخت نوزاد پایین تر از بقیه است تا والدین به راحتی به نوزاد خود در شب دسترسی داشته باشند. قسمت پایین ممکن است یک مانع کوتاه بین دو فضای خواب ایجاد کند، یا ممکن است قابل تنظیم باشد تا دو فضای خواب در یک سطح به هم برسند. AAP ادعا می‌کند که امن‌ترین مکان برای خواب نوزاد، گهواره، تختخواب است. کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی (CPSC) هم استانداردهای ایمنی را برای تولیدکنندگان منتشر کرده است تا ایمنی نوزاد را تضمین کند.

تخت کنار مادر زویی مدل ZN-803

نحوه انتخاب تخت نوزاد

انتخاب تخت نوزاد

اگر برای کودک خود یک تخت در نظر می‌گیرید، مزایا و معایب استفاده از آن را بسنجید. در اینجا چند نکته کلیدی وجود دارد که قبل از خرید تخت خواب باید در نظر بگیرید. اگر یک تخت کنار مادر را انتخاب می‌کنید، باید مکانیزم ایمنی و نگهداشت تخت را در کنار تخت بزرگسالان به دقت بررسی کنید. آیا می‌لغزد و امکان جدا شدن ناگهانی از تخت بزرگسال را دارد؟ همچنین تکیه‌گاه‌هایی که تشک را نگه می‌دارند را بررسی کنید تا از محکم بودن آن‌ها مطمئن شوید. تشک نباید در تختخواب کنار تخت فرو رود یا آویزان شود. به محدودیت‌های وزنی هم در هنگام خرید تخت نوزاد دقت کنید.

تخت‌خواب‌ها دارای ارتفاع‌های متعددی برای حمایت از تشک هستند، که اساساً به این معنی است که تشک بسته به سن کودک شما می‌تواند بالا یا پایین شود. هنگامی که کودک در کوچکترین حالت خود قرار دارد، می‌توانید ارتفاع تکیه گاه تشک را در بالاترین سطح خود نگه دارید. با این حال، با افزایش سن، آن‌ها می‌توانند شروع به بلند کردن خود کنند – به این معنی که آن‌ها همچنین می‌توانند به طور بالقوه خود را بلند کرده و از گهواره بیرون بیاورند. قبل از اینکه کودک بداند چگونه بایستد، تشک را در پایین ترین سطح خود قرار دهید، که معمولاً تا یک سالگی کودک اتفاق می‌افتد. زمانی که قد آن‌ها به۹۰ رسید یا توانستند از آن بالا بروند – هر کدام که زودتر برسد – وقت آن است که کودک را به تخت خود منتقل کنید یا گهواره را به تخت نوزاد تبدیل کنید.

کیفیت تشک را بسنجید

تشک تخت نوزاد شما باید سفت و بدون هیچ شکافی در لبه‌های آن قرار گیرد. ارتفاع باید قابل تنظیم باشد تا سطح با تخت شما هم‌سطح باشد. تشک باید دارای روکش ضدآب نیز باشد یا به روش دیگری قابل تمیز کردن باشد. تشکی که برای کودک‌تان می‌خرید ممکن است به طرز شگفت‌آوری سفت و ناراحت کننده به نظر برسد، اما سعی نکنید با بالش، پتو، تشک اضافی یا هر چیز دیگری آن را نرم‌تر کنید. قرار است که تشک کودک محکم باشد، و اضافه کردن وسایل به تخت کودک شما می‌تواند امکان خفگی کودک را افزایش دهد. اگر قصد خرید یک تخت نوزاد دست دوم را دارید، به خاطر داشته باشید که مدل های قدیمی ممکن است ایمن نباشند.

تخت گهواره کنار مادر مدل کلاسیک

به نیازهای تخت خواب خود فکر کنید

هیچ استانداردی برای سایز تخت‌های کنار مادر وجود ندارد. این بدان معنی است که شما نمی‌توانید فقط یک ملحفه بخرید و انتظار داشته باشید که اندازه تخت نوزاد شما باشد. با این حال، هر ملافه‌ای که در کنار تخت خواب استفاده می‌کنید باید به درستی در تخت نوزاد جا بیفتد تا جیب یا برآمدگی ایجاد نکند که مانع تنفس کودک شما شود.

نکاتی برای خواب ایمن

برای خواب ایمن، به یاد داشته باشید که در تخت نوزاد به جز ملحفه، چیزی نباید وجود داشته باشد. پتو، بالش، حیوانات عروسکی و سایر وسایل را در تخت نوزاد قرار ندهید. در مورد تخت‌های کنار مادر، خطر ورود رختخواب والدین به فضای خواب کودک نیز وجود دارد، بنابراین مراقب این موضوع نیز باشید.هنگامی که کودک شما می‌تواند بغلتد، بنشیند یا بخزد، استفاده از بیشتر تخت کنار مادر مناسب نیست.

از آنجا که تخت نوزاد شما ممکن است فقط برای سه یا چهار ماه مفید باشد، به دنبال تخت‌هایی باشید که امکانات دیگری نیز دارند. به عنوان مثال، برخی از تختخواب‌ها می‌توانند به پارک بازی تبدیل شوند. همچنین ممکن است بخواهید تختخوابی را انتخاب کنید که به راحتی جمع شود و بتوان از آن برای سفر استفاده کرد. هنگامی که محدوده قیمت خود را برای خرید تعیین کردید و تصمیم گرفتید که کدام ویژگی تخت نوزاد برای شما مهم‌تر است، می‌توانید جستجوی خود را برای انتخاب تخت مناسب آغاز کنید.

آیا گهواره یا تخت خواب برای کودک من بهتر است؟

هر تخت جدید که خریداری می‌کنید باید حداقل الزامات را برآورده کند. بنابراین، بهتر است قبل از خرید با آخرین استانداردهای ایمنی تخت نوزاد آشنا شوید.

ویژگی‌های ایمنی تخت خواب

استانداردهای یک تخت خواب ایمن عبارتند از:

  • تشک محکم
  • بدون بریدگی در تخته‌های سر یا پا
  • کناره‌های ثابت
  • طرفین ثابت

تخت نوزاد به‌طور سنتی دارای کناره‌های ثابت، کناره‌های تک‌قطره یا دوطرفه‌ای که به پایین می‌لغزند، یا کناره‌های دریچه‌ای که به سمت پایین جمع می‌شوند، عرضه می‌شوند.

ایمنی تشک تخت نوزاد

وقتی صحبت از ایمنی تخت نوزاد شما می‌شود، باید مطمئن شوید که از تشک سفت استفاده می‌کنید که به خوبی در تخت نوزاد شما قرار می‌گیرد. خوشبختانه ابعاد تخت و تشک‌های سایز کامل استاندارد شده است. بنابراین، اگر یک تخت و تشک سایز کامل را جداگانه خریداری کنید، تشک باید به خوبی در گهواره قرار گیرد. صرف نظر از اندازه تخت خوابی که خریداری می‌کنید، فقط باید از تشک تختخواب استفاده کنید، همچنین نباید از روکش فوم یا روکش تشک یا ورق غیر استاندارد استفاده کنید. مراقب تخت‌های مستعمل باشید. اطلاعات جدید در مورد تخت‌های کنار مادر نشان می‌دهد که مونتاژ مجدد اغلب به اشتباه انجام می‌شود . این مساله می‌تواند م کودک را به خطر بیندازد.

محیط خواب ایمن

هر ساله بیش از ۳۵۰۰ نوزاد به طور غیرمنتظره هنگام خواب جان خود را از دست می دهند که بیشتر این مرگ و میرها ناشی از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS)، خفگی یا خفه شدن است. برای ایجاد یک محیط خواب امن، باید از سفت بودن تشک تخت کودک خود اطمینان حاصل کنید، کودک خود را به پشت بخوابانید و از قرار دادن هر نوع بهم ریختگی تخت از جمله پتو، اسباب بازی و کتاب در گهواره خودداری کنید. حتی ضربه گیرهای تخت نوزاد نیز  در تخت نوزاد ممنوع هستند. زیرا می‌توانند خطر خفگی یا خفگی را ایجاد کنند.

تخت گهواره کنار مادر مدل مرینوس

چند مدل استاندارد تخت نوزاد

انواع تخت نوزاد

در ادامه چند مدل استاندارد تخت نوزاد را بررسی می‌کنیم:

تخت خواب استاندارد

اگر به دنبال یک تخت نوزاد با اندازه دقیق هستید، باید به دنبال یک تخت خواب استاندارد باشید. گهواره‌های استاندارد ابتدایی ترین گزینه تخت نوزاد و البته در دسترس و معمولا کم هزینه‌ترین هستند. البته، نسخه‌های گران‌تری نیز وجود دارد، اما اگر بودجه شما محدود است، ممکن است بخواهید تخت نوزاد استاندارد و بدون امکانات اضافه انتخاب کنید. برخی از والدین گهواره‌های استاندارد را به تخت‌های قابل تبدیل یا تخت‌های با طراحی خاص ترجیح می‌دهند. تخت نوزاد استاندارد از آن‌جایی که نصب ساده‌ای دارد می‌تواند برای چند نوزاد یک خانواده استفاده شود.

تخت‌خواب‌های استاندارد که معمولاً از چوب‌هایی مانند افرا، بلوط، گیلاس، زبان گنجشک، چوب ماهون، توس و راش ساخته می‌شوند، ماندگاری بالایی دارند و برای خانواده‌هایی که ممکن است بیش از یک فرزند داشته باشند، انتخابی عالی هستند.البته چوب کاج هم انتخاب مناسبی است.

تخت خواب متوسط

در اینجا تنوع بسیار بیشتری نسبت به پایین ترین دسته پیدا خواهید کرد. تخته‌ها می‌توانند صاف یا گرد باشند، تکیه‌گاه‌های تشک ممکن است محکم‌تر باشند، و ممکن است با میله‌های تثبیت‌کننده همراه باشند که زیر تکیه‌گاه‌های تشک قرار گرفته و تخت را سفت‌تر می‌کنند. بسیاری از تخت‌خواب‌ها در این محدوده قیمتی قابل تبدیل هستند، به این معنی که می‌توانند با کودک شما رشد کنند – از نوزادی تا کودک نوپا و حتی فراتر از آن. (برخی گهواره ها به کیت های تبدیل اضافی نیاز دارند که در قیمت محصول اصلی گنجانده نشده است.)

گهواره‌های لوکس

این تخت‌خواب‌ها دارای روکش‌های منحصربه‌فردی هستند، مانند اکریلیک شفاف، چوب یا فلز نقاشی شده با دست، و جزئیات مد روز. حتی می‌توانید تخت‌خواب‌هایی را پیدا کنید که با قطعات طلا جامد ساخته شده‌اند برخی تخت‌خواب‌ها حتی ممکن است گرد یا بیضی شکل باشند، اما آن‌ها تحت استانداردها با اندازه کامل تنظیم نمی‌شوند. تشک های لوکس کودک ممکن است فنرهای محکم تری داشته باشند. به خاطر داشته باشید که کودک شما چندین دهه است که هنوز به دلیل قوز کردن پشت رایانه یا رفتار بد با آن دچار مشکل کمر نشده است، بنابراین احتمالاً مانند بزرگسالان به تشک بسیار تخصصی نیاز ندارد.

برخی از تخت های لوکس ممکن است در مجموعه ای قرار گیرند که شامل یک سایبان تخت است، اما ممکن است روی کودک شما بیفتد، بنابراین تا زمانی که کودک شما خیلی بزرگتر شود از آن‌ها اجتناب کنید.

تخت خواب قابل تبدیل

شاید محبوب ترین گهواره در بازار تخت خواب قابل تبدیل باشد. تخت خواب‌های قابل تبدیل برای بسیاری از خریداران جذاب است، زیرا آن‌ها از یک  تخت نوزاد به تخت کودک یا نوجوان تبدیل می‌شوند.  گهواره‌های با برچسب ۲-in-1 همان گهواره‌های دومنظوره هستند.  و آن‌هایی که علامت ۳-in-1 را نشان می‌دهند سه کاره هستند.

به عنوان مثال، تخت ۳ در ۱ ممکن است تبدیل به تخت نوزاد یا تخت نوپا و سپس به تخت بزرگسالان تبدیل شود.

منبع: Parentsبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما