بین ویندوز ۶۴ بیتی و ۳۲ بیتی کدام را انتخاب کنیم؟

۱۴ فروردین ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه

آیا قصد دارید روی رایانه خود ویندوز نصب کنید و نمی‌دانید که بین ویندوز ۶۴ بیتی یا ۳۲ بیتی کدام مورد را انتخاب کنید؟

هنگامی که می‌خواهید ویندوز را روی دستگاه خود نصب کنید، باید ۳۲ و یا ۶۴ بیتی بودن آن را انتخاب نمایید. اگر مطمئن نیستید که این مورد به چه معنا است، بهتر است که این مطلب را مطالعه کنید. اگر در این رابطه اطلاعات درست و دقیقی نداشته باشید، انتخاب گزینه نادرست می‌تواند عملکرد سیستم شما را در این مسیر مختل کند.

همان‌طور که متوجه شده‌اید، موضوع این مقاله از دیجی کالا مگ راهنمایی کامل شما برای انتخاب ویندوز ۶۴ بیتی یا ۳۲ بیتی است. پس اگر شما هم به سلامت سیستم خود اهمیت می‌دهید و به این موضوع علاقه دارید، ما را تا انتهای این مطلب جذاب و آموزنده همراهی نمایید.

تفاوت ویندوز ۶۴ بیتی یا ۳۲ بیتی در چه مواردی است؟

در این بخش از مقاله تفاوت‌های بین ویندوز ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی را به صورت خلاصه و دقیق بررسی می‌کنیم. از همین ابتدا باید بگوییم این که بتوانید یک نسخه از ویندوز ۳۲ بیتی یا ۶۴ بیتی را نصب کنید، بستگی به پردازنده رایانه شما دارد. همانند ویندوز، پردازنده‌ها نیز یا ۳۲ بیتی و یا ۶۴ بیتی هستند. پردازنده‌های ۶۴ بیتی می‌توانند اطلاعات بیشتری را در یک زمان پردازش کنند و همین موضوع آن‌ها را قدرتمندتر خواهد کرد.

پردازنده‌های ۳۲ بیتی هنوز هم در برخی از رایانه‌های قدیمی وجود دارند. اگر پردازنده ۳۲ بیتی دارید، تنها گزینه شما نصب ویندوز ۳۲ بیتی است. جالب است بدانید که امکان نصب ویندوز ۳۲ بیتی بر روی یک پردازنده ۶۴ بیتی وجود دارد. شما می‌توانید ویندوز ۶۴ بیتی را اجرا کنید و از مزایای یک پردازنده ۶۴ بیتی به طور کامل استفاده کنید.

متأسفانه ویندوز ۱۱ فقط به عنوان نسخه ۶۴ بیتی موجود است. در نتیجه اگر پردازنده ۳۲ بیتی دارید، اصلا نمی‌توانید ویندوز ۱۱ را روی آن نصب کنید. ویندوز ۷ تا ویندوز ۱۰ در هر دو نوع ۳۲ و ۶۴ بیتی موجود هستند. برای این که ببینید آیا ویندوز ۶۴ بیتی روی ویندوز ۱۰ شما نصب شده است یا خیر، مراحل زیر را طی کنید. این مراحل عبارتند از:

  • به بخش تنظیمات بروید.
  • حال وارد بخش سیستم شوید.
  • گزینه درباره (about) را انتخاب نمایید.
  • سپس در قسمت Device specifications و در کنار گزینه System type خواهید دید که ویندوز و پردازنده شما کدام مورد است. به همین سادگی!

همچنین شما می‌توانید در نسخه‌های قبلی ویندوز روی Computer در منوی Start راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید تا اطلاعات مشابه را مشاهده کنید و یا از گزینه Win + Pause استفاده کنید. همچنین باید بدانید که x86 به پردازنده ۳۲ بیتی اشاره دارد. در حالی که x64 به معنای پردازنده ۶۴ بیتی است.

ویندوز ۳۲ بیتی دانلود کنم یا ۶۴ بیتی؟

امروزه نصب ویندوز ۶۴ بیتی تقریباً در همه موارد جایگزین نسخه‌های ۳۲ بیتی شده است. نصب ویندوز ۶۴ بیتی معمولاً حرکت درستی است، اما باید مطمئن شوید که سیستم شما می‌تواند ویندوز ۶۴ بیتی را ساپورت کند. اگر یک رایانه شخصی جدید بخرید، به احتمال بالایی شامل یک نسخه ۶۴ بیتی از ویندوز می‌شود. با یک رایانه شخصی جدید که نسخه ۶۴ بیتی ویندوز را روی یک پردازنده ۶۴ بیتی نصب کرده‌اید، کارهای بسیاری را می‌توان انجام داد.

حال زمانی که کامپیوتری با پردازنده ۳۲ بیتی پیدا می‌کنید، قطعا یک مدل دست دوم و در واقع کارکرده است. از خرید هر رایانه‌ای که از این طریق می‌یابید خودداری کنید، زیرا کاربرد آن نسبت به گذشته کاهش یافته است. وقتی ویندوز فعلی خود را ارتقا می‌دهید، ممکن است داستان متفاوت باشد.

اگر آن را از نسخه قبلی به ویندوز ۱۰ یا ۱۱ ارتقا می‌دهید، ابتدا بررسی کنید که آیا پردازنده شما ۶۴ بیتی است یا خیر. اگر به این شکل بود، هنگام ارتقا باید نسخه ۶۴ بیتی ویندوز را نصب کنید. این کار بهترین عملکرد را به سیستم شما هدیه می‌دهد و از انجام یک ارتقاء دیگر در آینده‌ای نزدیک جلوگیری خواهد کرد. اگر پردازنده ۳۲ بیتی دارید و آن را به ویندوز ۱۰ ارتقا می‌دهید، همچنان می‌توانید نسخه ۳۲ بیتی را نصب کنید. با این حال بدانید که در این شرایط نمی‌توانید دستگاه فعلی خود را به ویندوز ۱۱ ارتقا دهید.

نصب ورژن درست از ویندوز

در حالی که گاهی اوقات می‌توانید یک نسخه فیزیکی از ویندوز را در فروشگاه‌هایی مانند Walmart و Best Buy در خارج از ایران پیدا کنید، بهترین راه نصب ویندوز برای اکثر افراد از طریق صفحه خرید و دانلود ویندوز مایکروسافت است.

در این بخش نسخه مورد نظر خود را انتخاب کنید، سپس روی دکمه دانلود در زیر بخش Create Windows install media کلیک کنید تا ابزار Media Creation Tool را مشاهده نمایید. این کار به شما کمک می‌کند تا رایانه فعلی خود را ارتقا دهید یا یک درایو USB قابل بوت ایجاد کنید تا ویندوز را روی دستگاه دیگری نصب کنید.

وقتی مراحل بالا را طی می‌کنید، مرحله‌ای وجود دارد که در آن می‌توانید ۶۴ بیتی یا ۳۲ بیتی بودن ویندوز را انتخاب کنید. ویندوز یک گزینه را بر اساس آن چیزی که از رایانه شما تشخیص می‌دهد، به شما توصیه می‌کند. اگر می‌خواهید آن را تغییر دهید، تیک کادر Use the recommended options را بردارید.

اگر از نسخه اصلی ویندوز استفاده می‌کنید، احتمالاً می‌توانید آن را به صورت رایگان به ویندوز ۱۰ و یا حتی ویندوز ۱۱ ارتقا دهید. مجوز محصول فعلی شما، نسخه جدید را نیز فعال می‌کند. اگر مجبور به خرید مجوز جدید هستید، هنگام دریافت مجوز محصول نگران ۶۴ بیتی یا ۳۲ بیتی بودن ویندوز نباشید. خرید مجوز به شما این حق را می‌دهد که ویندوز را فعال و از آن استفاده کنید و کاری به ۳۲ یا ۶۴ بیت بودن پردازنده دستگاه شما ندارد!

مزایای ویندوز ۶۴ بیتی چیست؟

اکنون که می‌دانید به ویندوز ۳۲ یا ۶۴ بیتی نیاز دارید، به سراغ بررسی مزایای استفاده از نسخه ۶۴ بیتی ویندوز ۱۰ یا ویندوز ۱۱ می‌رویم. ویندوز ۶۴ بیتی می‌تواند رم بسیار بیشتری نسبت به نسخه ۳۲ بیتی داشته باشد. سیستم‌عامل‌های ۳۲ بیتی شما را به استفاده از ۴ گیگابایت رم یا کمتر محدود می‌کنند. بنابراین هر رم با ظرفیت بیش از ۴ گیگابایت در ویندوز ۳۲ بیتی قابل استفاده نیست. با این حال سیستم‌های ۶۴ بیتی می‌توانند از رم بیشتری نسبت به آن چیزی که نیاز دارید استفاده کنند.

در یک سیستم با ویندوز ۶۴ بیتی شما همچنین متوجه دو پوشه Program Files مختلف در درایو سیستم خود خواهید شد. از آن جایی که برنامه‌های ۳۲ بیتی به طور ذاتی با نرم‌افزارهای ۶۴ بیتی متفاوت هستند، ویندوز آن‌ها را به صورت جداگانه نگهداری می‌کند.

بنابراین هر زمان نرم‌افزاری که برای سیستم‌های x64 ساخته شده است را نصب می‌کنید، آن‌ها به پوشه Program Files می‌روند. در یک سیستم ۳۲ بیتی فقط یک پوشه Program Files می‌بینید، زیرا نمی‌تواند از نرم‌افزار ۶۴ بیتی استفاده کند. همچنین جالب است بدانید که ویندوز ۶۴ بیتی امن‌تر از نسخه ۳۲ بیتی است.

انتخاب بین نرم‌افزار ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی

بسیاری از برنامه‌ها مانند گوگل کروم و مایکروسافت آفیس در قالب ۶۴ بیت در دسترس هستند. این نسخه‌ها نسبت به نسخه‌های ۳۲ بیتی پیشرفت زیادی را ارائه نمی‌کنند، اما نسبت به نسخه‌های ۳۲ بیتی خود کارآمدتر و پایدارتر نیز هستند.

برنامه‌های سنگین مانند ویرایشگرهای ویدئویی و بازی‌های سطح بالا در نسخه‌های ۶۴ بیتی خود بهتر اجرا می‌شوند. در یک سیستم ۶۴ بیتی اگر انتخابی بین برنامه‌های ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی دارید، برای بهترین عملکرد همیشه از نسخه ۶۴ بیتی استفاده کنید. با این حال هیچ اشکالی در اجرای برنامه‌های ۳۲ بیتی روی سیستم ۶۴ بیتی وجود ندارد.

به هر حال اکثر برنامه‌ها نمی‌توانند از تفاوت‌های این دو نسخه به خوبی و به صورت کامل استفاده کنند. با باز کردن Task Manager با استفاده از Ctrl + Shift + Esc و بررسی تب Processes می‌توانید مشاهده کنید که کدام برنامه‌های سیستم شما هنوز ۳۲ بیتی هستند.

ویندوز ۳۲ بیتی در مقابل ویندوز ۶۴ بیتی

تا زمانی که رایانه و پردازنده شما جدید هستند، نباید مشکلی در ارتقاء ویندوز به نسخه ۶۴ بیتی داشته باشید. اگر پردازنده رایانه شما یکی از اولین پردازنده‌های ۶۴ بیتی بود، ممکن است از چند ویژگی جزئی پشتیبانی نکند. این موضوع می‌تواند مشکلاتی را با ویندوز ۶۴ بیتی ایجاد کند، اما شما می‌توانید ابزاری مانند ۶۴bit Checker را اجرا کنید تا مطمئن شوید که سخت‌افزار شما برای ویندوز ۶۴ بیتی آماده است.

هنگام اجرای ویندوز ۶۴ بیتی باید مطمئن شوید که سخت‌افزار شما با آن سازگار است. Windows Update باید به طور خودکار درایورهای اجزای داخلی شما را پیدا کند. با این حال چاپگرهای قدیمی یا سایر لوازم جانبی قدیمی ممکن است که درایور ۶۴ بیتی نداشته باشند.

برخلاف نرم‌افزار‌ها، درایورهای ۳۲ بیتی روی سیستم‌عامل ۶۴ بیتی کار نمی‌کنند. برنامه‌های ۱۶ بیتی قدیمی مانند بازی‌های DOS روی نسخه‌های ۶۴ بیتی ویندوز نیز کار نمی‌کنند. برای اجرای نرم‌افزارهای قدیمی در ویندوز ۶۴ بیتی باید از راه‌های دیگری استفاده کنید.

آیا به ویندوز ۶۴ بیتی نیاز دارم؟

برای اکثر مردم ویندوز ۶۴ بیتی یک استاندارد امروزی است و شما باید از آن برای استفاده از ویژگی‌های امنیتی، عملکرد بهتر و افزایش بهره‌گیری از رم استفاده کنید. تنها دلایل نادری که باعث می‌شوند تا از ویندوز ۳۲ بیتی استفاده کنید، عبارتند از:

۱) کامپیوتر شما یک پردازنده ۳۲ بیتی دارد. از آن جایی که برای نصب ویندوز ۶۴ بیتی باید یک دستگاه جدید بخرید، فعلاً از آن چیزی دارید استفاده کنید. توصیه می‌کنیم برای استفاده از سخت‌افزار‌های مدرن آن را ارتقا دهید.

۲) شما از نرم‌افزار یا دستگاه‌های قدیمی استفاده می‌کنید. از آن جایی که ویندوز ۳۲ بیتی سال‌ها به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گرفت، دستگاه‌های قدیمی‌تر فقط درایورهای ۳۲ بیتی را ارائه می‌دادند. اگر چاپگر شما قدیمی است، احتمالاً روی ویندوز ۶۴ بیتی کار نخواهد کرد.

جمع‌بندی

امیدواریم که شما کارهای روزانه را با نرم‌افزارهای چند دهه قبل انجام ندهید، اما اگر این کار را انجام می‌دهید احتمالاً باید از ارتقاء ویندوز به نسخه ۶۴ بیتی خودداری کنید. در هر صورت بهتر است که آن ابزارها را آپدیت کنید تا بتوانید سیستم خود را مدرن کنید. اگر در نصب برنامه‌ها با مشکل مواجه شد‌ه‌اید، از درست بودن نسخه نرم‌افزار و پردازنده خود اطمینان حاصل کنید.

آیا سؤال دیگری در رابطه با نصب ویندوز ۳۲ یا ۶۴ بیتی دارید؟ نظرات و پیشنهادات و سوالات خود را در ادامه همین مطلب با ما و دیگر کاربران دیجی‌کالا مگ به اشتراک بگذارید.

منبع: MakeUseOf

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه