۶ قدم ساده برای تمیز کردن صندلی‌های پلاستیکی سفید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
تمیز کردن صندلی‌های سفید

صندلی‌های پلاستیکی و میزهایی که برای گذاشتن در فضای بیرونی منزل استفاده می‌کنیم مزایای بسیار زیادی دارند. این لوازم ارزان‌تر از سایر انواع وسایل بیرونی منزل بوده و ماده‌ی پلاستیکی آن‌ها اغلب از پلاستیکی که ۱۰۰ درصد قابل بازیافت است تهیه می‌شود. علاوه بر این صندلی‌ها اغلب سبک وزن بوده و در مقابل آب و هوا مقاوم هستند.

نکته‌ی منفی‌ای که در رابطه با صندلی‌های پلاستیکی سفید وجود دارد این است که در صورتی که آن‌ها را به صورت منظم تمیز نکنید به سرعت کثیف شده و کهنه به نظر می‌رسند. البته تمیز کردن آن‌ها بسیار ساده بوده و تنها با استفاده از چند محصول پاک کننده، یک سری ابزار و کمی زور بازو می‌توانید آن‌ها را تمیز کنید.

هر چند مدت یکبار و چگونه باید صندلی‌های پلاستیکی سفید را تمیز کنیم؟

لکه‌های ناشی از روغن، گل، شیره‌ی درخت یا فضولات پرندگان باید در سریع‌ترین زمان ممکن تمیز شوند. فرایند تمیز کردن کامل در ابتدای زمانی که می‌توان از فضای بیرونی منزل برای نشستن استفاده کرد اغلب باعث می‌شود که صندلی‌ها تا آخر فصل تابستان تمیز بمانند. همواره سعی کنید قبل از برداشتن صندلی‌ها در فصل زمستان به صورت کامل آن‌ها را تمیز کنید.

وسایل مورد نیاز

 • سطل
 • شلنگ
 • اسفنج
 • برس پلاستیکی با پرزهای نرم
 • دستمال‌های میکروفایبر
 • دستکش‌های پلاستیکی
 • کیسه‌ی پلاستیکی
 • بطری اسپری

مواد مورد نیاز

 • جوش شیرین
 • مایع ظرفشویی
 • پاک کننده‌ی همه منظوره
 • سفید کننده‌ی بر پایه‌ی اکسیژن
 • سرکه‌ی سفید
 • واکس خمیری

دستورالعمل

ایجاد کردن یک فضای برای تمیز کردن

۱. یک فضا برای تمیز کردن ایجاد کنید

یک کیسه‌ی پلاستیکی را در فضای بیرونی منزل در قسمتی آفتاب‌گیر نزدیک شلنگ حیاط پهن کنید. صندلی‌ها یا سایر لوازم پلاستیکی‌ای که نیاز به تمیز کردن دارند را به آن قسمت ببرید.

۲. یک محلول تمیز کننده تهیه کنید

محلول‌های تمیزکننده‌ی بسیاری وجود دارند که برای تمیز کردن صندلی‌های پلاستیکی سفید مناسب هستند. یکی از آن‌ها را برای پاک کردن صندلی‌های خود انتخاب کنید. پیش از اینکه تمیز کردن کلی را انجام دهید در صورتی که صندلی‌ها دارای کپک یا سفیدک هستند ترکیبی که حاوی ۲۵ درصد آب و ۷۵ درصد سرکه‌ی سفید باشد را تهیه کرده و داخل بطری اسپری بریزید. سپس این محلول را روی قسمت‌های دارای کپک اسپری کرده و حدود ده دقیقه صبر کنید و سپس تمیز کردن کلی را انجام دهید. در ادامه چند دستورالعمل برای تهیه محلول تمیزکننده به شما معرفی می‌کنیم:

 • یک گالن آب ولرم را داخل یک سطل ریخته و یک چهارم فنجان مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید. خوب این ترکیب را به هم بزنید تا حسابی کف کرده و صابون آن پخش شود.
 • یک گالن آب ولرم را با نصف فنجان جوش شیرین ترکیب کرده و به خوبی مخلوط کنید.
 • یک چهارم فنجان تمیز کننده‌ی همه منظوره را به یک گالن آب ولرم اضافه کنید.

۳. صندلی‌ها را شسته و آب بکشید

شستن و آب کشیدن صندلی‌ها

صندلی‌ها را از بالا به پایین بشویید و قطرات کثیف آب را با استفاده از اسفنج یا برس پلاستیکی با پرزهای نرم بگیرید. برای تمیز کردن قسمت‌های دارای لکه کمی جوش شیرین خشک را روی اسفنج یا برس پلاستیکی نرم بپاشید تا مانند ساینده‌ی ملایم عمل کرده و به از بین بردن لکه‌ها کمک کنند.

هنگامی که صندلی‌ها از هرگونه لکه و آلودگی پاک شدند با استفاده از شلنگ حیاط به خوبی آن‌ها را آب بکشید. در صورتی که صندلی‌ها تمیز و سفید بودند با استفاده از یک دستمال مایکروفایبر آن‌ها را خشک کرده و در مقابل آفتاب قرار دهید تا خشک شوند. در صورتی که همچنان لکه‌دار و کثیف بودند به مرحله‌ی بعد بروید.

نکته‌ی بسیار مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که نباید از هیچگونه پاک کننده‌ی ساینده هنگام پاک کردن صندلی‌های پلاستیکی رنگی یا سفید استفاده کنید. پاک کننده‌های زیر و خشن یا پدهای ساینده‌ی سخت موجب خراشیدگی پلاستیک شده و باعث می‌شوند آلودگی‌ها در آن‌ها باقی بمانند.

۴. محلول سفید کننده‌ی بر پایه‌ی اکسیژن را برای تمیز کردن صندلی‌های لکه‌دار و کثیف مخلوط کنید

در صورتی که صندلی‌ها همچنان کثیف و لکه‌دار به نظر می‌رسند باید از محلول سفید کننده‌ی بر پایه‌ی اکسیزن استفاده کنید. سفید کننده‌ی بر پایه‌ی اکسیژن یک سفید کننده‌ی ملایم است که به آرامی عمل کرده، لکه‌ها را از بین برده و باعث درخشش و شفافیت پلاستیک‌ها می‌شود.

این محلول بسیار کندتر از سفید کننده‌ی بر پایه‌ی کلر عمل کرده، خورندگی کمتری داشته، آسیب کمتری به پلاستیک‌ها زده و برای محیط زیست ضرر کمتری دارد. ترکیب سفیدکننده‌ی بر پایه‌ی اکسیژن و آب هنگام تمیز کردن به چمن‌ها و گیاهان آسیب نمی‌زد.

بسته به میزان کثیف بودن صندلی‌های سفید باید یک گالن آب ولرم را با نصف تا یک فنجان پودر سفید کننده‌ی بر پایه‌ی اکسیژن داخل یک سطل ترکیب کنید. تا زمانی که پودر به خوبی حل شود آن‌ها را به هم زده و تکان دهید.

۵. محلول سفید کننده‌ی بر پایه‌ی اکسیژن را استفاده کنید

استفاده از محلول سفید کننده روی صندلی

پس از پوشیدن دستکش‌های پلاستیکی از یک اسفنج یا برس پلاستیکی با پرزهای نرم برای اعمال محلول سفید کننده‌ی بر پایه‌ی اکسیژن روی صندلی‌ها استفاده کنید. از بالای صندلی شروع کرده و با استفاده از زور بازو خاک‌های باقیمانده روی صندلی را تمیز کنید.

اجاره بدهید محلول به مدت ۱۵ دقیقه روی صندلی باقی بماند تا پلاستیک‌ها سفید شوند. در صورتی که به مدت بیشتری روی صندلی باقی بماند هم صندلی‌ها آسیب خاصی نمی‌بینند.

۶. صندلی‌ها را آب کشیده و خشک کنید

اب کشیدن و خشک کردن صندلی‌های سفید

صندلی‌ها را به خوبی با استفاده از شلنگ آب باغ آب کشیده و با استفاده از یک دستمال مایکروفایبر خشک کرده یا اجازه بدهید در هوای آزاد خشک شوند.

نکاتی برای افزایش مدت زمان تمیز ماندن صندلی‌های پلاستیکی سفید

 • هنگامی که صندلی‌ها را سفید و تمیز کردید با استفاده از یک لایه‌ی نازک واکس خمیری ماشین کمک کنید که مدت زمان بیشتری سفید و تمیز بمانند. از یک دستمال نرم یا یک اسفنج برای پخش کردن واکس را روی صندلی‌ها پخش کرده و با استفاده از یک دستمال خشک آن را روی سطح صاف کنید. واکس باعث می‌شود که لکه‌ها و آلودگی‌ها به پلاستیک نچسبیده و از روی سطح آن بلغزند.
 • صندلی‌ها را زیر درخت‌هایی که ممکن است برگ یا شکوفه‌ی آن‌ها باعث کثیف شدن صندلی شود قرار ندهید.
 • صندلی‌ها را تمیز کرده، آن‌ها را با چیزی بپوشانید و در فضای بسته برای جلوگیری از در معرض هوای سرد قرار گرفتن در فصل زمستان نگهداری کنید.
 • از یک چتر مخصوص فضای باز برای کمک به محافظت از صندلی‌ها هنگام قرار دادن آن‌ها در فضای باز استفاده کنید.

منبع: The Spruceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما