چگونه NFT بسازیم و آنلاین بفروشیم؟

۲۲ آبان ۱۴۰۰ | ۲۰:۴۶ ۱۱ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
NFT

توکن‌های غیر قابل تعویض که با نام NFT شناخته می‌شوند، طوفان جدیدی در بازار رمز ارزها ایجاد کرده‌اند. افراد بسیاری با تولید و فروش آثاری در قالب NFT در حال کسب سودهای کلان هستند و این فناوری به‌ شیوه‌ی جدیدی برای درآمدزایی تبدیل شده است.

برای مثال، شخصی با نام مستعار Beeple که یک دیجیتال آرتیست است، با ساخت اثر دیجیتالی Beeple’s Everydays و فروش آن، مبلغی معادل ۶۹/۳ میلیون دلار کسب کرد. حتی اگر یک هنرمند سطح بالا هم باشید، باز هم تولید آثار در قالب NFT و فروش آن‌ها نسبت به تولید محتوای سنتی سود بیشتری برای شما به همراه خواهد داشت.

اگر شما هم تمایل دارید مجموعه آثار خود را در قالب NFT تولید و از فروش آن‌ها درآمدزایی کنید، توصیه می‌کنیم این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

NFT چیست؟

«توکن‌های غیر قابل تعویض» در واقع دارایی‌های دیجیتالی هستند. عبارت «غیر قابل تعویض» به‌معنی منحصر به‌فرد بودن این دارایی (اثر) است و یعنی نمی‌توان آن را با نمونه‌ای دیگر از نوع خودش تعویض کرد. برای مثال، رمز ارزها یک دارایی قابل تعویض هستند که شما می‌توانید آن‌ها را با یک نمونه‌ی دیگر تعویض کنید.

در واقع، NFT یک دارایی دیجیتال منحصر به‌فرد است که اغلب در بلاک‌چین اتریوم در دسترس است. سایر بلاک‌چین‌ها هم پذیرش انواع NFT را آغاز کرده‌اند. هر نوع اثر دیجیتالی می‌تواند یک NFT محسوب شود، از جمله:

 • نقاشی‌ها
 • موسیقی
 •  بازی‌های ویدیویی قابل جمع‌آوری
 • میم‌ها

البته قطعا NFT به فهرست بالا محدود نیست، حتی نام یک دامنه، یا یک فایل GIF هم می‌توانند یک NFT باشند.

چگونه NFT بسازیم؟

اگر به‌دنبال یادگیری شیوه‌ی ساخت NFT هستید، باید بدانید که اولین گام انتخاب بلاک‌چینی است که می‌خواهید اثر خود را روی آن منتشر کنید. همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، در حال حاضر بهترین گزینه‌ی موجود اتریوم است. بلاک‌چین اتریوم به‌صورت گسترده برای خرید و فروش NFT مورد استفاده قرار می‌گیرد و محبوب‌ترین گزینه برای هنرمندان و خالقان NFT است.

البته اتریوم تنها گزینه‌ی موجود نیست و شما می‌توانید از گزینه‌های زیر هم بهره بگیرید:

 • Tezos
 • Polkadot
 • Cosmos
 • Binance Smart Chain

گام اول: یک کیف پول دیجیتال برای خود ایجاد کنید

کیف پول دیجیتال

پیش از هر اقدامی، ابتدا باید همه‌ی جوانب را بسنجید و سپس تصمیم بگیرید. هر یک از بلاک‌چین‌هایی که نام بردیم، استانداردها، بازار مجزا و کیف پول دیجیتال خود را برای انتشار NFT دارند. برای مثال، شما نمی‌توانید از کیف پولی که با Binance Smart Chain سازگار است برای دریافت اتر (رمز ارز اتریوم) استفاده کنید.

استاندارد توکن اتریوم برای انتشار NFT به‌صورت ERC-721 در نظر گرفته می‌شود. بنابراین، شما باید کیف پول دیجیتالی را انتخاب کنید که از ERC-721 پشتیبانی کند. از کیف پول‌های دیجیتالی محبوب این روزها می‌توان به Trust Wallet و MetaMask اشاره کرد.

گام دوم: یک بازار را برای فروش انتخاب کنید

NFT

گام بعدی این است که یک بازار را برای فروش NFT خود انتخاب کنید. برای این کار، می‌توانید یکی از گزینه‌های زیر را بررسی و پس از در نظر گرفتن مزایای هر یک، مناسب‌ترین آن‌ها را انتخاب کنید:

 • OpenSea
 • SuperRare
 • Rarible
 • Foundation

پس از انتخاب بازار مناسب برای انتشار اثر خود، شما مقدمات کار را انجام داده‌اید. طبق آنچه شنیده می‌شود، حتی eBay هم قصد دارد در آینده‌ای نزدیک فروش NFT را آغاز کند.

گام سوم: اتصال کیف پول

NFT

بازارهای معروف مانند OpenSea گزینه‌ای به‌نام Create را در اختیار شما قرار می‌دهند. پس از کلیک روی این دکمه، از شما درخواست می‌شود لینک کیف پول اتریوم خود را وارد کنید. این بخش به یک امضای دیجیتال نیاز دارد و البته تمام این مراحل رایگان است.

پس از اتصال کیف پول خود به OpenSea، گام بعدی ایجاد اثر در قالب NFT است.

گام چهارم: ساخت NFT

NFT

برای توضیح این مراحل، OpenSea را به‌عنوان مثالی از بازارهای موجود انتخاب کرده‌ایم. برای آغاز کار در OpenSea، روی دکمه‌ی Create کلیک کنید و سپس به بخش My Collections بروید. در این بخش، یک بار دیگر گزینه‌ای به‌نام Create را مشاهده می‌کنید.

پس از انتخاب این گزینه‌، به‌سادگی می‌توانید اثر هنری خود را با انتخاب فرمت مناسب بارگذاری کنید.

بعد از آپلود دارایی دیجیتال خود و شخصی‌سازی فیلدهای موجود، امکان اعمال اندکی شخصی‌سازی بیشتر برای شما وجود دارد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به اضافه کردن نشان‌های ویژه‌ی متنی، محتوای قابل قفل‌گذاری، موجودی NFT و حتی بلاک‌چینی که قصد دارید NFT را در بستر آن منتشر کنید اشاره کرد.

پس از انجام تمامی مراحل، گام بعدی فروش NFT در بازار است.

چگونه NFT را بفروشیم؟

پس از انجام مراحل قبلی و تولید NFT، گام بعدی فروش اثر به مشتری است. OpenSea با فراهم کردن امکان تغییر قیمت، تعیین حق امتیاز و حتی برگزاری حراجی، کار فرایند فروش آثار را بسیار ساده کرده است.

برای فروش اثر، باید در پروفایل کاربری خود در قسمت بالا و سمت راست، NFT مورد نظر برای فروش را انتخاب کنید. پس از آن به صفحه‌ی فهرست‌ نویسی منتقل می‌شوید.

NFT

در این صفحه، شما می‌توانید قیمت مورد نظر و نوع فروش خود را مشخص کنید. برای انتخاب نوع فروش با دو گزینه‌ی Timed Auction و Fixed Price روبرو هستید که گزینه‌ی اول برای فروش اثر در حراجی زمان‌بندی شده و گزینه‌ی دوم برای فروش آن با قیمت ثابت است.

اگر گزینه‌ی Fixed Price را انتخاب کنید، پس از این که خریداری پیدا شد و با قیمت مورد نظر شما موافق بود، اثر فوری فروخته خواهد شد. اما اگر گزینه‌ی Timed Auction را انتخاب کنید، باید یک بازه‌ی زمانی را انتخاب کنید. برای انتخاب زمان، می‌توانید از تقویمی که موجود است استفاده کنید. البته OpenSea هم گزینه‌های پیش‌فرضی مانند یک روز، سه روز و یک هفته را به شما پیشنهاد می‌کند.

فروش اثر

اگر قصد دارید اثر خود را در قالب بخشی از یک کلکسیون NFT به‌فروش برسانید، باید آدرس خریدار را در فیلد Reserve for specific buyer وارد کنید.

البته لازم به‌ذکر است که پلتفرم‌هایی مانند OpenSea هزینه‌ای را برای فروش آثار NFT از تولید کنندگان اثر دریافت می‌کنند که برابر ۲/۵ درصد است. همچنین، می‌توانید حق امتیازی را برای خود ایجاد کنید که با هر بار فروخته شدن اثر و تغییر مالکیت آن، درصد اندکی هم به حساب شما واریز شود.

پس از اجرای تمامی گام‌ها، اثر شما در OpenSea برای فروش فهرست می‌شود.

اکنون زمان ساخت و فروش NFT است

NFT

NFT آمده است که ماندگار شود و بسیاری از سلبریتی‌ها و برندهای معروف در تلاش هستند تا از این قافله جا نمانند. اگر شما یک دیجیتال آرتیست هستید که به‌دنبال فروش آثار خود به‌صورت آنلاین است، یکی از بهترین روش‌ها فروش در قالب NFT است.

با توجه به تحلیل‌ها، انتظار می‌رود ارزش بازار NFT تا پایان سال جاری میلادی به بیش از ۱/۳ میلیارد دلار برسد. بلاک‌چین‌های متعددی به صف پذیرندگان این فناوری اضافه می‌شوند و بسیاری معتقدند این فناوری آینده‌ی مجموعه‌سازی از آثار هنری است.

برای درآمدزایی از کلکسیون NFT خود، حتما باید سازوکار بازار را بیاموزید. فکر نکنید تمام کاری که باید انجام بدهید این است که اثر را برای فروش فهرست کنید و منتظر خریدار بمانید. علاوه بر این کارها، باید شیوه‌ی ارائه‌ی اثر و تبلیغ آن در میان طرفداران خود را هم بلد باشید. همچنین، باید از کلاه‌برداری‌های موجود در این فضا هم که گاهی رخ می‌دهند، آگاه باشید.

منبع: Make Use Of

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۹ دیدگاه
 1. Avatar hamad

  سلام و درود
  من یک داستان به زبان انگلیسی دارم که یک سرگذشت است و یک داستان هالیوودی است…تازه کار هستم و کمی ارز دیجیتال و غیره مدونم و دنبال کرده ام…خواستم ببینم از کجا شروع کنم وهزینه ثبت و فروش به چه شکل است..ممنون میشم راهنمایی کنید/

 2. Avatar امير

  من همین کار روکردم ولی اوپن سی همون اول مبلغ ۶٣ دلار برای حق اینترنت خواست از کیف پولم برداشت کنه، برای چیزی که فروش نرفته

 3. Avatar میثم

  سلام

  لطفا یه مطلب هم در رابطه با اینکه چطور وارد این سایت ها بشیم کار کنید. من با دو تا گوشی و کامپیوتر و با چند مدل فیلتر شکن و دی ان اس و مرورگر و دو مدل اینترنت خواستم وارد opensea و rarible بشم ولی هر بار ارور ۱۰۲۰ داد.
  نوشته بود وبسایت از سیستم محافظت از خود در برابر حملات آنلاین استفاده میکنه

 4. Avatar مریم شاهرودی

  سلام چون مقاله در رابطه با نحوه فروش nft بود خواستم این ترقند رو یاداور کنم که میشه اکانت توییتر خودتون رو قوی کنید و nft های خودتون رو در پیج خودتون بفروشید. و حتی برای پیشرفت پیج لایک و ریتوییت توییتر بخرید! من خودم با این کار جواب گرفتم

  1. Avatar حدیثه

   اگر کسی هست جامع اموزش بده لطفا اعلام بکنه چقدر هزینه اموزشش هست ممنون

 5. Avatar کیوان

  سلام خدمت دوستان من راه وارد به بازار nft بدون پرداخت اتریوم رو یاد گرفتم هرکسی تمایل داشت هماهنک کنه

  1. Avatar Antonio

   سلام جناب کیوان
   لطفا بفرمایید چه اقدامی باید انجام داد
   با احترام

  2. Avatar محسن

   میشه تو ضیح یدین

  3. Avatar مهدی

   سلام داداش خوبی به ماهم اون اولیه هاشو یادمیدی که چجوری بزنیم تو تراست ولت روی open sea وبعدش

  4. Avatar فرامرزیان

   سلام کیوان عزیز
   یک راه ارتباطی قرار میدادین من و سایر دوستان بتونیم از تجربه تون استفاده کنیم.
   شماره تماس؛ آیدی یا پیج…

  5. Avatar SAEED

   سلام من تمایل به یادگیری دارم

  6. Avatar ‌farzad

   سلام، ارادت، لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

  7. Avatar احسان

   سلام خسته نباشید

  8. Avatar ا

   سلام به چه صورت

 6. Avatar سید محمد مدرسی ۰۹۱۹۱۹۹۱۸۹۲

  سلام
  به دقت مطالعه فرمایید ، میتونیم پول دار بشیم ، من یک اثر نقاشی قدیمی دارم که اگر شما بتونید اون روطبق دستور بالا ، بصورت NFT بفروشید ، سودش رو نصف نصف با هم تقسیم میکنیم
  اگر دیدید که اصل اثر لازم است ، میتونم اون رو براتون بیارم

 7. Avatar علی

  اقای جلالی من یک طرح دارم در همین زمینه به کسی نیازمندم که اطلاعات داشته باشه یا یک برنامه نویس خوب …مطمن طرح بنده میترکنه مت یک اسپانسر میخوام اگر در صورت صلاحدید با دجی کلا خوشحال میشم ادامه بدم
  این طرح بشوید مطمننا استقبال میکنید

 8. Avatar علی

  اقای جلالی لطفا تماس بگیرید خیلی مهم
  @kordi185
  اینستا

 9. Avatar ali

  اقای جلالی لطفا تلفنی یا واتساپ با من تماس بگیرید در این زمینه طرحی دارم با شمادر میان بزارم
  متشکرم
  akordi185 اینستا

 10. Avatar سارا

  من از Rirble برای فروش استفاده کردم ، هر اثری که بخواد ب nft تبدیل بشه مبلغ یازده میلیون تومان میخواست ، قیمت فروش شما هم ملاک نیست ، هزینه دریافتی ثابته ، حالا با این وضع اقتصاد بیای یازده میلیون تومن اتریوم بدی بخورد سایت و اثرت یک درصد فروخته نشه ، پولت برباد رفته عزیزم .

 11. Avatar هادی

  سلام در مورد هزینه بالای ساخت nft چیزی

  نگفتید که اتریوم کلی هزینه داره

  مگر اینکه رایگان شده باشه

 12. Avatar زهرا

  سلام، ممنون از اشتراک گذاری اطلاعات،آیا فقط نقاشیهای دیجیتال امکان فروش در NFT رو دارند، یا با تهیه ی عکس از نقاشیهای غیر دیجیتال هم میشه وارد این بازار شد؟

  1. Avatar peacefrog

   درود! خیر هرگونه اثر هنری رو میشه فروخت. تازه حتی اگه اشتباه نکنم هم میتونید عکسش رو جدا بفروشید و هم خود نقاشی رو به صورت فیزیکی

 13. Avatar محمدرضا

  آخه چطور میتونه تشخیص بده اثر برای کی بوده و یا دزدی نیست

  1. Avatar peacefrog

   با چشم نمیشه تشخیص داد ولی داخل سایت یک سری کدهای خاص قبل از فروش به تصویر اضافه میشه که اصالت میده به اثر

 14. Avatar مسعود

  انتخاب بلاک چین برای منتشر کردن اثر چطوری انجام میشود
  ممنون

  1. درود بر شما، معمولا پلتفرم‌هایی مثل OpenSea که بازار خرید و فروش این آثار هستن بخشی برای انتخاب بلاک‌چین دارن که بعد از انتخاب اون قسمت شما کیف پول مورد نظر رو انتخاب می‌کنین و متصل می‌شین و باقی مثل همون توضیحاتی که توی متن ذکر کردیم هست.

   1. Avatar داریوش حسن زاده

    سلام برای فروش که میزنی باید داخل کیف پول اتریوم داشته باشیم

   2. Avatar مهدی

    ببخشین open seaرو ازکجای تراست ولت بزنیم ممنون

   3. Avatar مهدی

    سلام آقای جلالی خوبین فقط اون اولشو توضیح بدین که از کجا open seaروبزنیم ممنون