چگونه ویندوز ۱۱ را ریست فکتوری کنیم؟ (بازگشت به وضعیت روز اول)

۱۴ تیر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
ریست فکتوری ویندوز 11

گاهی اوقات مشکلات کامپیوتر آنقدر زیاد می‌شود که در نهایت چاره‌ای جز ریست کردن ویندوز ندارید. با این کار تمام برنامه‌ها و تنظیمات پاک می‌شوند و می‌توانید مانند روز اول از سیستم خود استفاده کنید. زمانی که کامپیوتر را ریست فکتوری می‌کنید، ویندوز ۱۱ به شما اجازه می‌دهد که از بین حفظ یا پاک کردن فایل‌های شخصی دست به انتخاب بزنید. البته در هر دو حالت تمام برنامه‌ها و تنظیمات حذف می‌شوند. در هر صورت قبل از اینکه چنین کاری را انجام دهید، توصیه می‌کنیم از فایل‌ها و برنامه‌ها بک‌آپ بگیرید تا با مشکل روبرو نشوید.

چگونگی انجام ریست فکتوری ویندوز ۱۱

برای انجام این فرایند، ابتدا راهی بخش Settings ویندوز ۱۱ شوید. برای این کار می‌توانید کلید‌های Windows+i را بفشارید. در این بخش در پنل سمت چپ روی گزینه‌ی System کلیک کنید.

ریست فکتوری ویندوز 11

سپس در صفحه‌ی System روی گزینه‌ی Recovery کلیک کنید.

ریست فکتوری ویندوز 11

در ادامه در کنار گزینه‌ی Reset this PC، دکمه‌ی Reset PC را کلیک کنید.

ریست فکتوری ویندوز 11

با این کار پنجره‌ی Reset this PC پدیدار می‌شود که از بین دو گزینه باید دست به انتخاب بزنید:

 • Keep My Files: با انتخاب این گزینه، صرفا برنامه‌ها و تنظیمات حذف می‌شوند ولی فایل‌های شخصی باقی می‌مانند.
 • Remove Everything: با انتخاب این گزینه هم در کنار حذف برنامه‌ها و تنظیمات، فایل‌های شخصی هم پاک می‌شوند. مثلا اگر می‌خواهید لپ‌تاپ خود را به فروش برسانید، باید حتما این گزینه را انتخاب کنید.

در مرحله‌ی بعد با صفحه‌ی How Would You Like to Reinstall Windows روبرو می‌شوید. با توجه به وضعیت اینترنت ایران، بهتر است گزینه‌ی دوم یعنی Local Reinstall را انتخاب کنید که بدون استفاده از اینترنت، فرایند نصب مجدد فایل‌های سیستمی صورت می‌گیرد.

با تمام شدن این فرایند، می‌توانید از سیستم خود مانند روز اول استفاده کنید و احتمالا مشکلات نرم‌افزاری که با آن‌ها دست و پنجه نرم‌ می‌کردید، برطرف شده است. فقط برای نصب برنامه‌ها و تغییر تنظیمات توجه بیشتری نشان دهید تا بار دیگر با مشکل روبرو نشوید.

منبع: How To Geek

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
 1. Avatar محمد

  بسیار مفید و کاربردی و مختصر و واضح
  تشکر

 2. Avatar amirsh

  باسلام و تشکر بخاطر این آموزش
  در نصب مجدد ویندوز بهتر است به سراغ دانلود و نصب ماشین مجازی مثل VMware بروید که اگر بار دیگر در هنگام نصب برنامه ای به مشکل خوردید نیازی به ریست کردن سیستم نباشد

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه