چگونه عمر باتری نینتندو سوییچ خود را بیشتر کنیم؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
Nintendo Switch

کنسول نینتندو سوییچ (Nintendo Switch) را می‌توان یکی از محبوب‌ترین کنسول‌های تاریخ و پرطرفدارترین کنسول دستی حال حاضر دانست. نینتندو با عرضه عناوین بسیار با کیفیت و طراحی خوب توانست این کنسول را به جایگاه فعلی خود برساند. نکته بسیار خاص در مورد سوییچ این بود که هم می‌توان آن را به صورت دستی و هم به صورت یک کنسول خانگی استفاده کرد. همین موضوع باعث شده تا به شدت کاربردی باشد.

نینتندو سوییچ دارای مدل‌های مختلفی است. از مدل اولد (OLED) که اخیراً عرضه شده تا مدل‌های دیگر. همگی هم دارای باتری بوده و این باتری یکی از قسمت‌های کلیدی در کنسول سوییچ است. حال تا به حال برایتان پیش آمده که باتری کنسولتان بیش از حد زود تمام شود؟ قطعاً پس از استفاده زیاد از کنسول امکان دارد باتری شما ضعیف شود یا قسمت‌هایی در تنظیمات تغییر کند که باعث شود باتری این دستگاه سریع به اتمام برسد.

به طور کلی نینتندو سوییچ یک کنسول بسیار کاربردی و خوب است. از آنجایی هم که افراد مختلف رو به تجربه گیمینگ در مکان‌های مختلف آوردند، فاکتور همراه بودن این کنسول به شدت اهمیت دارد. با این حال یک مشکل است که همه کاربران سوییچ از آن آزار می‌بینند. آن هم عمر باتری آن است. حال در این متن ما قصد داریم راهکار حل این مشکل را به شما معرفی کنیم.

عمر باتری عادی یک کنسول نینتندو سوییچ

اینکه شما کدام مدل نینتندو سوییچ را داشته باشید، روی عمر باتری آن قطعاً تأثیر دارد. نینتندو یک آمار رسمی از عمر باتری هر مدل عرضه کرده که به شکل زیر است.

 • اگر شما مدل HAC-001 را داشته باشید، عمر باتری شما حدوداً ۲.۵ تا ۶.۵ ساعت است. شماره سریال این مدل با کد XAW پشت دستگاه شروع می‌شود.
 • مدل‌های دیگر سوییچ که دارای شماره سریال HAC-001(-01) است حدود ۴.۵ تا ۹ ساعت عمر باتری خواهد داشت. این شماره سریال با XKW در پشت دستگاه درج شده است.
 • باتری نینتندو سوییچ لایت (Lite) حدود ۳ تا ۷ ساعت دوام دارد.
 • باتری نینتندو سوییچ اولد نیز حدود ۴.۵ تا ۹ ساعت عمر داشته که تفاوت چندانی با مدل اصلی ندارد.

در کنار این کنسول‌ها، جوی‌کان نینتندو سوییچ نیز باید حدود ۲۰ ساعت عمر باتری داشته باشد. البته شارژ این جویکان‌ها بسیار طول خواهد کشید و نزدیک ۳.۵ ساعت باشد شارژ بشوند. عمر باتری پایه این کنسول‌ها روی خرید شما تأثیر زیادی خواهد داشت. از طرفی اینکه شما تا چه حد می‌خواهید برای یک نینتندو سوییچ هزینه کنید هم بی‌تأثیر نیست.

اگر شما یک گیمر حرفه‌ای باشید، این اعداد و ارقام برای شما بسیار کم است. به همین دلیل به دنبال این هستید تا عمر باتری دستگاه خود را بیشتر کنید. به همین دلیل این راهنما برای شما است.

عمر باتری نینتندو سوییچ

راهکار برای افزایش عمر باتری کنسول نینتندو سوییچ

راه‌های مختلفی برای افزایش عمر باتری است. با این حال ما در بالا به شما عمر باتری عادی یک کنسول نینتندو سوییچ را نشان دادیم. به همین دلیل اگر عمر کنسول شما زیر مقدار گفته شده است، بهتر است سلامت باتری کنسول خود را نیز بررسی بکنید.

برای انجام همه این تنظیمات شما باید وارد قسمت تنظیمات کنسول خود بشوید. قسمت تنظیمات در نینتندو سوییچ در قسمت هوم دستگاه و ردیف پایینی قرار دارد. آیکون آن نیز یک چرخ دنده بوده و کنار آیکون پاور قرار دارد.

افزایش عمر باتری نینتندو سوییچ

در این تصویر شما محل قرار گیری آیکون تنظیمات دستگاه را مشاهده می‌کنید. برای انجام هر تنظیماتی شما باید وارد این قسمت شده و ادامه دهید.

۱. اچ دی رامبل (HD Rumble) را خاموش کنید

در تجربه بازی‌های مختلف سوییچ، ویبره اهمیت زیادی دارد. با این حال الزامی به حضور آن نیست. همینطور اینکه یک راهکار خوب برای افزایش عمر باتری نینتندو سوییچ است. برای اینکه شما این قابلیت را خاموش کنید باید مراحل زیر را طی کنید.

 • از قسمت هوم (Home) دستگاه وارد بخش تنظیمات (System Settings) بشوید.
 • به پایین منوی تنظیمات رفته تا بخش Controllers and Sensors را پیدا کنید.
 • حال قسمتی که نوشته است Controller Vibration باید خاموش باشد.

زمانی که شما ویبره کنترلر را خاموش کرده باشید، نینتندو سوییچ شما از حالت اچ دی رامبل هم استفاده نخواهد کرد. اهمیتی هم ندارد که شما کدام بازی را اجرا کرده باشید. به همین دلیل به راحتی می‌توانید عمر باتری دستگاه خود را افزایش دهید.

افزایش عمر باتری نینتندو سوییچ

۲. روشنایی صفحه نمایش نینتندو سوییچ خود را تغییر دهید

مانند بسیاری از دستگاه‌های همراه، میزان روشنایی صفحه نمایش تأثیر بسیار زیادی روی عمر باتری نینتندو سوییچ دارد. به همین دلیل تغییر در آن می‌تواند باعث افزایش عمر باتری این دستگاه بشود. حال برای تغییر نور صفحه نمایش شما باید روند زیر را طی کنید.

 • از صحفه هوم قسمت تنظیمات دستگاه را انتخاب کنید.
 • در این قسمت به دنبال Screen Brightness بگردید.
 • اول از همه بررسی کنید که قسمت Automatic Brightness خاموش باشد.
 • حال زمانی که یک اسلایدر ظاهر شد، نور صفحه نمایش را تاجایی که روی بازی‌کردن شما تأثیر زیادی نگذارد، کم کنید.

زمانی که شما نور صفحه نمایش را کم کنید، تأثیر آن را روی عمر باتری متوجه خواهید شد. تنها نکته لازم به ذکر اینجا این است که اگر شما در فضای باز، از کنسول خود استفاده می‌کنید بهتر است نور صفحه نمایش را روی حالت Automatic بگذارید. به دلیل اینکه امکان دارد شما نور صفحه نمایش را کم کرده باشید و در مکانی با نور زیاد باشید و نتوانید صفحه نمایش را مشاهده کنید.

افزایش عمر باتری نینتندو سوییچ

 ۳. نینتندو سوییچ خود را روی حالت هواپیما بگذارید

اگر شما نمی‌خواهید آنلاین بازی کنید، بهتر است کنسول خود را روی حالت هواپیما (Airplane Mode) بگذارید. با این کار دیگر دستگاه به دنبال یک وای‌فای برای اتصال نمی‌گردد و انرژی مصرف نمی‌کند. این کار نیز تأثیر زیادی روی باتری دارد. حال برای اینکه نینتندو سوییچ خود را روی حالت هواپیما قرار دهید باید روند زیر را طی کنید.

 • به قسمت تنظیمات دستگاه بروید.
 • بخش Airplane Mode / Flight Mode را انتخاب کنید.
 • حال در این قسمت ببینید که Airplane Mode / Flight Mode روشن باشد.

اگر کنسول شما نتواند دنبال وای‌فای بگردد و به اینترنت متصل شود، انرژی زیادی هم مصرف نخواهد کرد. به همین دلیل عمر باتری کلی شما را به مقدار زیادی افزایش خواهد داد.

افزایش عمر باتری نینتندو سوییچ

۴. حالت خواب (Sleep Mode) را در سیستم خود کوتاه کنید

حالت خواب یک راه بسیار خوب برای ذخیره باتری روی کنسول نینتندو سوییچ است. با این حال اگر زمانی که دستگاه به خواب می‌رود طولانی باشد، شما انرژی زیادی را مصرف می‌کنید. به همین دلیل برای افزایش عمر باتری نینتندو سوییچ بهتر است زمانی که دستگاه به خواب می‌رود را کوتاه کنید.

در حالت عادی اگر کنسول شما به تلویزیون متصل باشد حدود یک ساعت بعد دستگاه به خواب می‌رود. از طرفی اگر کنسول شما به حالت دستی باشد، پس از نزدیک به ۱۰ دقیقه دستگاه به خواب می‌‌رود. حال اگر می‌خواهید این تنظیمات را تغییر دهید باید کارهای زیر را انجام دهید.

 • از قسمت هوم وارد بخش تنظیمات سیستم بشوید.
 • سپس بخش Sleep Mode را انتخاب کنید.
 • سپس در این قسمت گزینه‌های داخل تصویر را انتخاب کرده و به آنچه که علاقه دارید تغییر دهید.

با این کار شما به راحتی می‌توانید باتری بیشتری ذخیره کرده و بیشتر از کنسول نینتندو سوییچ خود استفاده کنید. نکته اصلی اینجاست که شما نباید زمان بیش از حد کوتاهی را انتخاب کنید. در این صورت امکان دارد که این تغییر زمان برای شما آزاردهنده باشد. پس در انتخاب زمان مورد نیاز دقت کنید.

عمر باتری نینتندو سوییچ

۵. از باتری نینتندو سوییچ مراقبت کنید

کنسول نینتندو سوییچ مانند هر دستگاه همراه دیگری دارای عمر باتری مخصوصی است. به این شکل که این باتری تا یک مدت زمان خاصی دوام آورده و پس از آن ضعیف می‌شود. به همین دلیل شما باید از این کنسول مراقبت کنید تا در شرایط مختلف از بین نرفته و باتری آن ضعیف نشود. در اصل هرچه مراقبت شما از این کنسول بهتر باشد، عمر باتری آن بیشتر بوده و دوام بیشتری دارد.

البته لازم به ذکر است که تعمیر نینتندو سوییچ کار چندان دشواری نیست. به همین دلیل اگر بارتی دستاه شما آسیب دید نگران نباشید چونکه به راحتی قابل تعویض است. البته اگر باتری شما متورم شود، امکان دارد به دستگاه آسیب بزند.

منبع: Makeuseof


کنسول بازی نینتندو مدل Switch OLED Neon Blue and Neon Red Joy-Con

کنسول بازی قابل حمل نینتندو سوئیچ مدل Liteبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
 1. محمد

  سلام وقت بخیر
  بنده وقتی با سوییچم بازی نمی کنم بعد از یک روز شارژش تقریباً ۵ درصد کاشه پیدا می کنه، به طوری که با گذشت یک هفته تقریباً ۴۰ درصد از شارش کم میشه( از ۱۰۰ درصد، در صورتی که بازی نمی کنم) آیا این مشکل طبیعیه؟! دو سالی هست که دارمش و اخیراً کپی خور سخت افزاریش کردم

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما