چگونه به خط قرمز‌های دیگران احترام بگذاریم؟

۶ خرداد ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
چطور به مرزهای دیگران احترام بگذاریم؟

آیا تا به‌ حال دوستتان را به کاری دعوت کرده‌اید، در حالی که او تمایلی به انجام آن نداشته باشد؟ حرف کسی را در حین صحبت کردن، قطع کرده‌اید؟ یا بعد از ساعت کاری به همکارتان پیام داده‌اید؟ اگر پاسختان مثبت است، ممکن است ناخواسته آن‌ها را ناراحت کرده و یکی از مرزهای زندگی‌شان را نادیده گرفته باشید. بر اساس گفته‌ی انجمن روانشناسی آمریکا، مرز‌ها محدودیت‌هایی هستند که افراد برای محافظت از خود در یک فعالیت، رابطه یا موقعیت تعیین می‌کنند. مرزها می‌توانند فیزیکی، عاطفی، فکری، معنوی، مالی یا مربوط به زمان، مکان و انرژی باشند.

تعیین مرز، راهی است که دیگران به وسیله‌ی آن می‌توانند به شما اطلاع دهند که:

  • ترجیح می‌دهند چگونه ارتباط برقرار کنند؟
  • دوست دارند رفتار بقیه با آن‌ها چگونه باشد؟
  • دوست دارند دیگران چقدر با آن‌ها صحبت کنند یا تماس فیزیکی داشته باشند؟
  • دوست دارند چگونه با شما تعامل داشته باشند؟
  • ترجیح می‌دهند چه مقدار در فعالیت‌ها شرکت کنند؟
  • چه چیزی برایشان قابل قبول نیست؟

بسته به نوع مرزی که تعریف کرده‌اند و این‌که این موضوع چگونه بر روابط شما تاثیر می‌گذارد، ممکن است احساساتی مانند تعجب، عصبانیت، ناراحتی، گیج شدن یا پذیرش را تجربه کنید. اگر نمی‌دانید با وجود این مرزها چگونه رابطه‌تان را با آن‌ها ادامه دهید، این مقاله برای شماست. در ادامه توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانید به مرزهای دیگران احترام بگذارید و چرا این موضوع اهمیت بالایی دارد.

احترام به مرزهای دیگران چه اهمیتی دارد؟

احتمالا در مورد تعیین حد و مرز در روابط خودتان، چیزهای زیادی شنیده‌اید، اما معمولا افراد زیادی درمورد اهمیت احترام به مرزهای دیگران صحبت نمی‌کنند. مگان مارکوم، روانشناس ارشد در AMFM Healthcare می‌گوید: مردم برای احساس امنیت خود، مرزهایی را مشخص می‌کنند. احترام به این مرزها به ایجاد اعتماد در رابطه کمک می‌کند، و به طرف مقابل نشان می‌دهد که شما به احساسات و سلامت عاطفی او اهمیت می‌دهید.

بی‌احترامی به مرزهای دیگران چه پیامدهایی دارد؟

اهمیت احترام به مرزهای دیگران

به گفته‌ی دکتر مارکوم، بی‌احترامی به حد و مرزهای دیگران، می‌تواند آسیب زیادی به رابطه بزند. او می‌گوید: «ممکن است دلیل این مرزها را متوجه نشوید یا آن مرزبندی برای شما قابل قبول نباشد. بدون توجه به این موضوع، باید بدانید که هر فردی حق دارد که برای خود و روابطش، محدودیت‌هایی را مشخص کند. نادیده گرفتن خط قرمزها و مرزهای یک نفر، شبیه بی‌توجهی و نقض حقوق او به عنوان یک انسان است.»

در حقیقت وقتی مرزهای مشخص‌شده، به طور مداوم نادیده گرفته می‌شوند، نشان‌دهنده‌ی از بین رفتن امنیت و اعتماد در آن رابطه است. این موضوع می‌تواند تاثیر زیادی در اختلافات، تشویش روانی یا آشفتگی هیجانی و دوری آن‌ها از همدیگر داشته باشد.

چطور به مرزهای دیگران احترام بگذاریم؟

۱. واضح و مستقیم ارتباط برقرار کنید

ارتباط مستقیم و واضح به شما کمک می‌کند تا بفهمید فرد مقابلتان با چه چیزی راحت است و مرزهای او کجاست. می‌توانید قبل از این که از آن‌ها چیزی قرض بگیرید یا انتظار داشته باشید که کاری برایتان انجام دهند، نظر یا احساس آن‌ها را درباره‌ی آن موضوع را بپرسید.

۲. به نشانه‌های غیر کلامی توجه کنید

گاهی اوقات آدم‌ها نمی‌توانند مخالفت یا نظر واقعی‌شان را به دیگران بگویند، به همین دلیل بهتر است که علاوه بر حرف‌های آن‌ها، به نشانه‌های غیر کلامی، مانند لحن صحبت کردن یا زبان بدنشان نیز توجه کنید. برای مثال اگر لحن آن‌ها نامطمئن است، حالت بدن آن‌ها به اصطلاح به شکل بسته است یا سعی می‌کنند موضوع صحبت را تغییر دهند، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی این باشد که آن‌ها با چیزی که می‌خواهید، خیلی راحت نیستند.

۳. «نه» را به عنوان پاسخ درخواست خود بپذیرید

وقتی کسی درخواست شما را رد می‌کند، مرز مشخصی را تعیین می‌کند. همان‌طور که دوست دارید دیگران به مرزهای شما احترام بگذارند، شما هم باید به طور متقابل همین کار را انجام دهید.

۴. شخصی برداشت نکنید

تصور نکنید که تعیین مرز به خاطر این است که شما کار اشتباهی انجام داده‌اید، یا آن فرد شما را دوست ندارد. این مرزها معمولا برای مراقبت کردن از خود فرد است و این که قدرت تحمل آن شخص در آن زمان چقدر است. تمام تلاش خود را بکنید تا برداشت شخصی از موضوع نداشته باشید.

۵. به یاد داشته باشید که نیازهای هر فردی متفاوت است

هر کسی باید بر اساس اولویت‌ها، قدرت صبر و تحمل و توانایی‌هایش، برای خود مرزهایی را مشخص کند. احترام به مرزهای دیگران حتی اگر به نظر شما احمقانه یا غیرقابل قبول باشند، اهمیت بسیار زیادی دارد.

۶. احساسات و واکنش‌های خود را بررسی کنید

وقتی کسی در رابطه‌اش با شما، حد و مرزی تعیین می‌کند، ممکن است احساس طردشدگی را تجربه کنید. این موضوع می‌‌تواند باعث شود که احساس عصبانیت، ناامیدی، تعجب یا شرمندگی داشته باشید، یا حس کنید که فرد مقابلتان به شما آسیب زده است. اگر به تحلیل واکنشتان و دلیل تجربه‌ی این احساسات بپردازید، می‌تواند به شما بسیار کمک کند که یا آن مرزها را بپذیرید، یا برای برآورده کردن خواسته‌های خود به دنبال فرد دیگری بگردید که با نیازهایتان هم‌سو باشد.

۷. سعی کنید که دلیل پشت مرز را بفهمید

راه‌های احترام به مرزهای دیگران

وقتی با مرزهای کسی موافق نیستید، سعی کنید که دلیل پشت مرز را بفهمید تا درک بهتری از دیدگاه فرد مقابل داشته باشید. اگر به نظر شما آن مرز بیش از اندازه سختگیرانه است، می‌توانید پیشنهاد و نظرتان رو به او بگویید. با دلسوزی با او صحبت کنید و اجازه دهید که در نهایت خود آن فرد تصمیم بگیرد که چه چیزی برایش بهتر است.

۸. به حق انتخاب دیگران احترام بگذارید

ممکن است همه‌ی ما در بعضی از موقعیت‌ها، فکر کنیم که می‌دانیم چه چیزی برای دیگران بهتر است. حتی اگر نیت ما واقعا همین باشد و فقط به دنبال صلاح فرد مقابل باشیم، باید به او اعتماد کنیم و به استقلال و حق انتخابش احترام بگذاریم. با وجود این که ممکن است اوضاع خوب پیش نرود، باید به دیگران فرصت اشتباه کردن بدهیم.

۹. فراموش نکنید که مرزها می‌توانند تغییر کنند

در یک رابطه‌ی جدید «چه دوستی باشد، چه عاشقانه و حتی کاری»، وقتی با یکدیگر آشنا می‌شوید، ویژگی‌های شخصیتی و حد و مرزهای فرد مقابل را یاد می‌گیرید. این مرزها ممکن است با گذشت زمان، تغییر کنند.

۱۰. برای خودتان مرز مشخص کنید

مرزها و خط قرمزهای خودتان را در روابط تعیین کنید. بعد از آن، وقتی که کسی در مورد مرزهای خود با شما صحبت کرد، می‌توانید بهتر او را درک کنید.

حرف آخر

احترام گذاشتن به مرزهای دیگران، بخش مهمی از حفظ یک رابطه‌ی سالم است. انجام این کار همیشه آسان نیست؛ زیرا باید رابطه‌تان را بررسی کنید و بفهمید که رفتار و گفته‌هایتان باعث ناراحتی فرد مقابل می‌شود و در نهایت نحوه‌ی ارتباط خودتان با او را تغییر دهید.

این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: verywellmind

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه