تعویض روکش مبل در خانه با ۸ مرحله‌ی ساده و ارزان

۱۸ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۶:۰۰ ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
تعویض روکش مبل در 8 مرحله‌ی ساده، ارزان و کاربردی

اگر یکی از مبل‌های شما قدیمی و روکش آن نخ‌نما شده است یا اگر به دنبال تغیر فضای داخلی خانه هستید، عوض کردن روکش مبل بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. با تعویض روکش مبل در خانه می‌توانید علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها، کاملا بر اساس سلیقه‌ی خودتان یک مبل زیبا داشته باشید. امروز در دیجی‌کالا مگ قرار است با هم در ۸ مرحله‌ی ساده یاد بگیریم چطور روکش مبل‌ها را عوض کنیم.

وسایل لازم برای تعویض روکش مبل

وسایل لازم برای تعویض روکش مبل

برای تعویض روکش مبل در خانه نیاز به وسایلی دارید تا بتوانید روکش قبلی را جدا کرده و روکش جدید را نصب کنید. این وسایل را می‌توانید به راحتی و براساس لیست زیر تهیه کنید؛

  • منگنه‌کش
  • دستگاه منگنه‌ی بزرگ
  • پیچ‌گوشتی دو سو
  • انبر دست
  • قیچی بزرگ و محکم
  • پارچه‌ی نو
  • دفتر و مداد
  • چرخ خیاطی (اختیاری)
  • بند و نوار (اختیاری)
  • چسب پارچه (اختیاری)

مراحل تعویض روکش مبل

مراحل تعویض روکش مبل

تعویض روکش مبل یک کار تعمیراتی ساده نیست و باید برای آن زمان بگذارید، درباره‌ی آن تحقیق کنید و بعد از تهیه‌ی لیست اقدامات لازم،‌ کار را شروع کنید. اینجا شما می‌توانید انجام همه‌ی این کارها را در ۸ مرحله‌ی ساده یاد بگیرید و خودتان دست به کار شوید.

۱. مبل را بررسی کنید

برای اینکه بتوانید بهترین بازسازی را داشته باشید باید بدانید جنس مواد اولیه‌ای که مبل از آن‌ها ساخته شده است از چیست. آیا چوب است؟ از چه نوع دکمه و یراق‌آلاتی روی آن استفاده شده است؟ آیا در امتداد درزها مفتول مسی یا بندهای نخی قابل مشاهده است؟ یادداشت برداری از این نکات و حتی عکس گرفتن از نحوه‌ی قرار گرفتن روکش قدیمی روی مبل می‌تواند به ما در بازسازی آن کمک کند.

جدا کردن پوشش زیر مبل

۲. پوشش زیر مبل را بردارید

بیشتر مبل‌ها در قسمت زیرین خود یک لایه‌ی پارچه‌ای سبک دارند که با عنوان روکش گرد و غبار شناخته می‌شوند. این پارچه معمولا آخرین لایه‌ای است که به مبل وصل شده است پس باید اولین پارچه‌ای باشد که برای تعویض روکش از مبل جدا می‌شود. با کمک منگنه‌کش سوزن‌های منگنه‌ی اطراف این پارچه را از چارچوب خارج کنید. اگر منگنه‌کش ندارید می‌توانید از موچین یا یک پیچ‌گوشتی دو سو استفاده کنید.

۳. روکش گرد‌وغبار را جدا کنید

بعد از برداشتن این پارچه می‌توانید ببینید که قطعات داخلی مبل و پارچه‌ی روکش چطور به چارچوب متصل شده‌اند. ابتدا لایه‌ی بالایی پارچه که به پشت مبل وصل است را جدا کنید. در اینجا هم لازم است که برای جدا کردن پارچه ازچارچوب از منگنه‌کش استفاده کنید. قبل از جدا کردن هر قطعه از مبل لازم است عکس بگیرید تا بعدا بتوانید دقیق و بدون نقص قطعات را به هم وصل کنید. همچنین باید از محل وصل شدن پارچه توسط چسب و منگنه هم عکس بگیرید و اگر لازم بود درباره‌ی نحوه‌ی جدا کردن و وصل کردن آن یادداشت بردارید. مثلا اگر زیر نوارها قطعات مقوایی قرار داشته حتما یادداشت کنید تا در زمان اتصال مجدد فراموش نکنید.

انتخاب پارچه‌ی جدید برای روکش مبل

۴. پارچه‌ی جدید را برش داده و آماده کنید

برای اندازه‌گیری و برش پارچه‌ی جدید می‌توانید از پارچه‌ی قدیمی روی مبل به‌عنوان الگو استفاده کنید. همچنین می‌توانید از پارچه‌های غیر مبلی هم برای این کار استفاده کنید اما به یاد داشته باشید که پارچه‌های نازک زودتر سائیده می‌شوند. البته چسباندن پارچه‌ی ضخیم هم به چارچوب سخت‌تر از چسباندن پارچه‌های نازک است. شما باید پس از بررسی تصمیم بگیرید چه نوع پارچه‌ای برای مبل مناسب است.

۵. پارچه‌ی جدید را نصب کنید

با استفاده از عکس‌هایی که گرفته‌اید و یادداشت‌هایی که نوشته‌اید پارچه‌ی جدید را به چارچوب وصل کنید. ترتیب وصل کردن پارچه برعکسِ زمان باز کردن آن است. یعنی آخرین قسمتی که باز کرده بودید باید اولین جایی باشد که وصل می‌کنید. برای چسباندن پارچه می‌توانید از چسب تفنگی استفاده کنید. لازم است در زمان چسباندن، پارچه را محکم بکشید تا پس از اتمام کار مبل شما ظاهری چروک نداشته باشد.

وصل کردن روکش گرد و غبار زیر مبل

۶. روکش گردوغبار را وصل کنید

آخرین مرحله از کار تعویض روکش مبل وصل کردن پوشش گردوغبار به زیر مبل است. این پارچه علاوه بر جلوگیری از ورود خاک به داخل چارچوب، از دیده شدن فضای داخلی مبل هم جلوگیری می‌کند.

۷. در صورت نیاز یراق‌آلات را اضافه کنید

اگر مبل شما یراق‌آلاتی، مثل نوارهای گیپوری در قسمت اتصال پارچه و مبل، داشته است باید آن‌ها را تهیه کرده و به مبل وصل کنید. برای چسباندن آن هم می‌توانید از چسب پارچه استفاده کنید تا به‌راحتی به مبل وصل شود.

عوض کردن روکش کوسن‌ها

۸. روکش کوسن‌ها را عوض کنید

اگر کاناپه‌ی شما کوسن یا بالش پشتی صندلی جداگانه دارد باید برای آن‌ها هم روکش جدید بدوزید. مثل همان کاری که برای مبل انجام دادید برای پشتی‌های صندلی انجام دهید. روکش قدیمی را جدا کنید، از روی آن الگو بردارید و پارچه‌ی جدید را براساس آن بدوزید. سپس روکش جدید را روی کوسن و پشتی صندلی بکشید تا مبل شما کاملا جدید شود.

سخن آخر

تعویض روکش مبل در خانه می‌تواند هزینه‌های تغییر دکوراسیون را کاهش دهد. البته این کار نیاز به زمان و دقت فراوان دارد. اگر به صورت منظم و برنامه‌ریزی شده پیش بروید و از هر مرحله یادداشت برداری کنید این کار به سادگی در یک روز قابل انجام است. بهتر است بعد از تعویض روکش مبل، رویه‌ی کوسن‌ها و بالش‌های آن را هم عوض کنید تا همه چیز نو و جدید شود.

منبع: masterclass

برچسب‌ها :
دیدگاه شما