چه زمانی باید باتری آیفون را تعویض کنیم؟

۲۴ آذر ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
تعویض باتری آیفون

معمولا عمر مفید باتری گوشی‌های هوشمند تا ۲ و حداکثر سه سال است و باتری آیفون‌ هم از این قاعده مستثنا نیست. اما چه زمانی می‌توانیم مطمئن شویم که وقت تعویض باتری آیفون فرا رسیده است؟ در این زمینه باید نکات مختلفی در نظر گرفته شود که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

متورم شدن باتری

یکی از واضح‌ترین نشانه‌های که از فرا رسیدن زمان تعویض باتری آیفون خبر می‌دهد، متورم شدن باتری موردنظر است. این پدیده می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد که مثلا می‌توانیم به شارژ بیش از حد، آسیب فیزیکی یا افزایش سن باتری اشاره کنیم. زمانی که باتری متورم می‌شود، به نمایشگر و پنل پشتی فشار وارد می‌کند و حتی ممکن است نمایشگر یا پنل پشتی تا حدی خمیده شوند. حتی در بدترین شرایط، این نوع باتری ممکن است نمایشگر را از بدنه جدا کند.

تعویض باتری آیفون

بنابراین زمانی که با باتری متورم شده آیفون روبرو شدید، خیلی زود آن را به مراکز تعمیر ببرید تا یک باتری جدید در آیفون شما قرار دهند. اگر این کار را انجام ندهید، به مرور زمان ممکن است بدنه با آسیب بیشتری روبرو شود و حتی ساختار بدنه را به هم بزند.

کاهش شدید عمر باتری

باتری آیفون مانند باتری تمام گوشی‌های هوشمند، یک باتری لیتیوم یون محسوب می‌شود. این نوع باتری‌ها ظرفیت مناسبی دارند و می‌توانند با سرعت بالایی شارژ شوند، اما طبیعتا عمر بی‌نهایت ندارند. در نتیجه با گذشت زمان و استفاده‌ی مکرر، باتری آیفون شما توانایی خود را در نگهداری و آزادسازی انرژی به طور قابل توجهی از دست می‌دهد. در نتیجه با کاهش محسوس عمر باتری روبرو خواهید شد.

تعویض باتری آیفون

به دلیل همین شرایط، باتری آیفون شما که قبلا به خوبی تمام روز دوام می‌آورد، حالا ممکن است به سختی چند ساعت دوام بیاورد. از سوی دیگر حتی اگر استفاده سنگینی از آیفون نداشته باشید، شاید در طول روز باید چند بار آن را شارژ کنید. گاهی اوقات هم اگر شرایط باتری آیفون بسیار وخیم باشد، عملا فقط زمانی می‌توانید از آن استفاده کنید که گوشی به شارژر وصل باشد. بنابراین روبرو شده با هرکدام از این موارد، نشان‌دهنده‌ی این است که زمان تعویض باتری آیفون فرا رسیده.

گوشی موبایل اپل مدل iPhone 13 CH دو سیم‌ کارت ظرفیت 128 گیگابایت و رم 4 گیگابایت - نات اکتیو

سلامت باتری پایین‌تر از ۸۰ درصد

همانطور که احتمالا می‌دانید، کاربران آیفون به راحتی می‌توانند میزان سلامت باتری را چک کنند. بر اساس اعلام اپل، اگر درصد سلامت باتری بالای ۸۰ درصد باشد، پس برای بهره‌گیری هیچ مشکلی ندارند و این یک باتری سالم و بدون مشکل خاص محسوب می‌شود.

برای بررسی این موضوع، کافی است راهی Settings > Battery > Battery Health & Charging شوید تا بتوانید درصد سلامت باتری را مشاهده کنید.

تعویض باتری آیفون

در این صفحه، عددی که روبروی Maximum Capacity قرار گرفته، نشان می‌دهد باتری آیفون شما در حال حاضر نسبت به روز اول چه درصدی از ظرفیت را ارائه می‌دهد. اگر درصد باتری موردنظر از ۸۰ درصد کمتر است، این یعنی برای عملکرد بهتر و افزایش عمر باتری می‌توانید به فکر تعویض باتری آیفون باشید. در ضمن اگر این درصد کمتر از ۸۰ درصد باشد، خود اپل هم در بخش فوقانی همین صفحه پیامی مبنی بر پیشنهاد تعویض باتری آیفون نمایش می‌دهد.

تعویض باتری آیفون

داغ‌ شدن‌های بیش از حد

خراب شدن باتری می‌تواند یکی از دلایل داغ شدن بیش از حد آیفون شما باشد. زمانی که از آیفون استفاده می‌کنید و مثلا پردازش‌های سنگین انجام می‌دهید، طبیعتا قطعات سخت‌افزاری مقداری گرما تولید می‌کنند و حتی این گرما ممکن است به دست شما هم منتقل شود. اما اگر بدون دلیل مشخصی آیفون داغ می‌شود، پس این موضوع می‌تواند به مشکل باتری مربوط باشد.

به طور کلی زمانی که وضعیت سلامتی باتری دچار مشکل می‌شود، معمولا گرمای بیشتری را تولید می‌کند. همین پدیده می‌تواند به باتری آسیب بیشتری وارد کند و عمر آن را بیش از پیش کاهش دهد. بنابراین اگر متوجه شدید دمای بدنه آیفون حتی برای کارهای روزمره و معمولی هم به طور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند، این یعنی به احتمال زیاد باتری آیفون خود را باید تعویض کنید.

گوشی موبایل اپل مدل iPhone 13 Pro Max LLA تک سیم‌ کارت ظرفیت 128 گیگابایت و رم 6 گیگابایت - نات اکتیو

ارورهای عملکرد و خاموشی‌های ناگهانی

آیا تا به حال آیفون شما به طور ناگهانی خاموش شده؟ یا اینکه با اروری مبنی بر مدیریت عملکرد روبرو شده‌اید؟ این اتفاقات غیرمنتظره اغلب نشانه‌هایی هستند که از وجود مشکل مهم در باتری آیفون خبر می‌دهند. با گذشت زمان، باتری آیفون تحلیل می‌رود و نمی‌تواند به خوبی انرژی لازم را برای گوشی تامین کند. این ظرفیت کاهش یافته به‌خصوص زمانی که باتری تحت فشار زیادی قرار می‌گیرد، ممکن است به خاموشی‌های ناگهانی منجر شود.

از سوی دیگر باید به ارورها و نوتیفیکیشن‌های مربوط به بروز مشکل در عملکرد هم اشاره کنیم. این نوتیفیکیشن‌ها نشان می‌دهند که آیفون شما دیگر نمی‌تواند از حداکثر عملکرد معمول پشتیبانی کند. با رفتن به مسیر Settings > Battery > Battery Health & Charging، زیر قسمت Peak Performance Capability می‌توانید پیام موردنظر را مشاهده کنید.

در این پیام آمده که آیفون شما یک خاموش شدن غیرمنتظره را تجربه کرده و این یعنی نرم‌افزار اپل برخی فرایند‌ها یا قابلیت‌های پس‌زمینه را محدود کرده تا دوباره با خاموشی ناگهانی روبرو نشوید.

کند شدن گوشی

اگر بعد از چند سال استفاده از آیفون احساس می‌کنید عملکرد گوشی کند شده و اپ‌ها با سرعت کمتری اجرا می‌شود، پس ممکن است مشکل اصلی مربوط به باتری باشد. زمانی که ظرفیت باتری کاهش پیدا می‌کند، نرم‌افزار آیفون ممکن است به طور خودکار عملکرد گوشی را ضعیف‌تر کند تا برای ساعات بیشتری بتوانید از شارژ باتری بهره ببرید. اما همین کار به معنای کند شدن گوشی خواهد بود. بنابراین در صورت بروز چنین مشکلاتی، وضعیت سلامت باتری را چک کنید و اگر پایین‌تر از حد انتظار بود، به دنبال تعویض آن باشید.

گوشی موبایل اپل مدل iPhone 13 Pro LLA تک سیم‌ کارت ظرفیت 256 گیگابایت و 6 گیگابایت رم - نات اکتیو

باتری آیفون چقدر دوام می‌آورد؟

همانطور که در ابتدای مطلب نوشتیم، میانگین عمر باتری آیفون معمولا ۲ تا ۳ سال است اما در این زمینه عوامل زیادی نقش دارند. یکی از عوامل مهم، چگونگی استفاده‌ی شما از آیفون است. اگر ساعات زیادی از آیفون استفاده می‌کنید و فشار زیادی به آن وارد می‌کنید، طبیعتا باتری هم تحت فشار بیشتری قرار می‌گیرد. کارهایی مانند اجرای بازی‌های سنگین و استریم ویدیو‌های باکیفیت، باتری را با فشار زیادی روبرو می‌کند و در نتیجه شارژ درون آن زودتر خالی می‌شود.

در مورد نحوه‌ی شارژ هم باید دقت کنید. به طور کلی توصیه می‌شود به جای اینکه همیشه گوشی را از ۰ تا ۱۰۰ شارژ کنید، به طور مقطعی این کار را انجام دهید و درصد شارژ باتری را حدود ۳۰ تا ۸۰ درصد نگه دارید. با این کار باتری آیفون با فشار کمتری روبرو می‌شود. البته در نهایت واقعیت این است که تمام این اقدامات هم قرار نیست معجزه کنند و هیچ چیزی نمی‌تواند جلوی روند از بین رفتن باتری گوشی را به طور کامل بگیرد. بنابراین در نهایت اگر از جمله افرادی هستید که سال‌های زیادی از آیفون استفاده می‌کنید، بهتر است در صورت کاهش قابل توجه عمر باتری، به فکر تعویض آن باشید.

منبع: HowToGeek

سوالات متداول
آیا تعویض باتری آیفون کار راحتی است؟
خیر این کار باید توسط متخصصان انجام شود.
آیا درصد سلامت باتری آیفون اهمیت زیادی دارد؟
بله با بررسی همین درصد می‌توانید از وضعیت عملکرد باتری خبردار شوید.
راهنمای خرید گوشی موبایل
راهنمای خرید آیفون
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه