چگونه ویندوز ۱۰ را به ویندوز ۱۱ به‌روزرسانی کنیم؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
ویندوز 11

مایکروسافت روز گذشته و در شرایطی که قرار بود امروز این اتفاق رخ دهد، از ویندوز ۱۱ رونمایی کرد. از آنجایی که برای نصب این سیستم‌عامل فقط یک روش وجود ندارد تصمیم گرفتیم به آموزش به‌روزرسانی ویندوز ۱۰ به ویندوز ۱۱ بپردازیم.

ویندوز ۱۱ در حال حاضر رسما در دسترس قرار دارد و اگر دستگاه شما واجد شرایط دریافت آن باشد قطعا قادر خواهید بود آن را به صورت یک به‌روزرسانی دریافت کنید. البته این به‌روزرسانی ممکن است کمی طول بکشد که برایتان ظاهر شود اما قطعا طی روزها یا در نهایت طی هفته‌های آتی برایتان عرضه خواهد شد. اما اگر خودتان با روند آپدیت دستگاه آشنایی ندارید و می‌خواهید این کار را انجام دهید، در این مطلب نحوه‌ی انجام آن را به شما آموزش خواهیم داد.

به خاطر داشته باشید که روش‌های زیر می‌توانید برای دانلود، نصب و تجربه‌ی موفقیت‌آمیز ویندوز ۱۱ روی سیستم‌هایی که رسما از این سیستم‌عامل پشتیبانی نمی‌کنند هم استفاده کنید اما توصیه می‌کنیم این کار را انجام ندهید چرا که مایکروسافت اعلام کرد اگر چنین موردی زا تشخیص دهد، هیچ آپدیتی را برای سیستم مورد نظر عرضه نمی‌کند. بنابراین انتخاب با خودتان است.

قبل از اینکه به آموزش نصب ویندوز ۱۱ بپردازیم، در ابتدا بهتر است چک کنیم آیا سیستم ما اصلا از این سیستم‌عامل پشتیبانی می‌کند یا خیر تا حداقل خیال خودمان از این بابت آسوده شود. برای انجام این کار کافی است نسخه‌ی جدید اپلیکیشن PC Health Check را که اخیرا از سوی مایکروسافت عرضه شده است را دانلود، نصب و اجرا کنید تا متوجه شوید اگر نمی‌توانید آن را دریافت کنید، به چه دلیل سیستم شما قادر به پشتیبانی از آن نیست.

البته اصلی‌ترین دلیل عدم پشتیبانی از ویندوز ۱۱ به خاطر تراشه‌ی TPM 2.0 است که که غالبا در پردازنده‌های جدید مورد استفاده قرار گرفته است. گزینه‌ی مربوط به این تراشه به صورت پیش‌فرض (حداقل در سیستم من) غیرفعال است و باید در منوی بایوس آن را فعال کنید. بنابراین اگر اپلیکیشن یادشده، TPM 2.0 را منشا اصلی مشکل دانست، در ابتدا در منوی بایوس به دنبال پیدا کردن گزینه‌ی مربوط به آن باشید و اگر آن را نیافتید و مطمئن شدید که پردازنده‌ی شما از آن پشتیبانی نمی‌کند، باید بدانید نمی‌توانید ویندوز ۱۱ را رسما دریافت کنید و باید محدودیت‌های شرکت آمریکایی را در این زمینه دور بزنید.

روش ایمن اما طولانی‌تر؛ آپدیت ویندوز

اگر دستگاه شما از ویندوز ۱۱ پشتیبانی کند، دیگر نیازی به نصب فایل ISO ندارید چرا که می‌توانید با خیال آسوده‌تر، منتظر عرضه‌ی آن توسط خود مایکروسافت و دریافت آن از طریق بخش ویندوز آپدیت باشید. برای انجام این کار کافی است وارد تنظیمات شوید و گزینه‌ی آخر یعنی Update and settings را انتخاب کنید. سپس با کلیک روی Check for updates، منتظر باشید و ببینید آیا آپدیتی دریافت می‌شود یا خیر. اگر همه چیز مهیا باشد، باید آپدیت را مشاهده کنید در غیر این صورت بهتر است کمی منتظر بمانید. باید این نکته را هم به خاطر داشته باشید که ویندوز ۱۱ به صورت رایگان برای سیستم شما در دسترس قرار می‌گیرد بنابراین نگرانی از بابت هزینه‌ی آن نداشته باشید.


نکته: مایکروسافت در حال حاضر قصد دارد به تدریج این آپدیت را برای سیستم‌های بیشتری عرضه کند. اگر گزینه‌ی مربوط به آپدیت ویندوز ۱۱ را مشاهده نکردید، به احتمال بسیار فراوان طی هفته‌های آتی باید این اتفاق بیفتد چرا که سیستم شما از ویندوز ۱۱ پشتیبانی می‌کند. برای اینکه بهترین تجربه را از کار با ویندوز داشته باشید، مایکروسافت توصیه می‌کند از این طریق ویندوز را آپدیت کنید چون زمانی که شرکت احساس کند سیستم شما آماده‌ی دریافت به‌روزرسانی است آن را برای شما عرضه می‌کند.


اگر ویندوز ۱۱ رسما از سیستم شما پشتیبانی نمی‌کند و به هر دلیلی نمی‌توانید آن را از طریق منوی تنظیمات و بخش آپدیت دریافت کنید، باید به سراغ روش بعد بروید که آن هم دانلود فایل ISO است. البته نگرانی خاصی هم از بابت ماندن در ویندوز ۱۰ نباید وجود داشته باشد چرا که مایکروسافت اعلام کرد تا سال ۲۰۲۵ از این سیستم‌عامل به صورت کامل پشتیبانی می‌کند. بنابراین فقط ظاهر و یک سری قابلیت‌های خاص ویندوز ۱۱ را دریافت نمی‌کنید اما از لحاظ امنیتی یا دریافت قابلیت‌های جذاب، تحت پوشش بلند مدت مایکروسافت قرار خواهید داشت.

روش دوم؛ دانلود فایل ISO

مایکروسافت خوشبختانه روش دانلود و نصب ویندوزهای خود را محدود به بخش آپدیت نکرد و این امکان را فراهم کرد تا کاربران از طریق صفحه‌ی رسمی خود شرکت هم بتوانند فایل مربوطه را دریافت کنند. این روش حتی برای کسانی که سیستم‌شان از ویندوز ۱۱ به صورت رسمی پشتیبانی نمی‌کند هم جواب می‌دهد و حداقل برای مدتی می‌توانند تجربه‌ی استفاده از آن را داشته باشند. اما همانطور که در بالا هم اشاره شد، توصیه می‌کنیم این کار را انجام ندهید چون دیگر هیچ آپدیتی دریافت نخواهید کرد و ممکن است در وسط راه مایکروسافت سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ی دیگری را هم اعمال کند.

هرچند عدم دریافت به‌روزرسانی هم خیلی نمی‌تواند مشکل‌ساز باشد چرا که کاربران هربار که مشکلی برای ویندوز پیش آمده است یا احساس کنند به آپدیت نیاز دارد می‌توانند مجددا فایل ISO جدیدی را از طریق سایت مایکروسافت دانلود و نصب کنند. بعد از اینکار اپلیکیشن مربوطه را که Windows 11 Update Assistant نام دارد اجرا کنید. در این بخش هم می‌توانید فایل ISO ویندوز ۱۱ را روی فلش رایت کنید و هم می‌توانید با کلیک روی گزینه‌ی به‌روزرسانی، سیستم خود را به سیستم‌عامل جدید به‌روزرسانی کنید.

البته مایکروسافت از این بابت که می‌توانید از طریق روش دوم سیستم خود را به ویندوز ۱۱ به‌روزرسانی کنید آگاه است و حتی این اجازه را هم به شما می‌دهد اما قبل از نصب باید با شرایط و ضوابط شرکت در این باره موافقت کنید که اگر مشکلی پیش آمد، مقصر خودتان هستید و نه شرکت. بنابراین توصیه می‌کنیم سیستم قدیمی خود را روی همان ویندوز ۱۰ نگه دارید مگر اینکه خیلی مشتاق تجربه‌ی قابلیت‌های جدید باشید.


نکته: نصب ویندوز ۱۱ از این طریق نشان دهنده‌ی این است که روش تدریجی مایکروسافت را انتخاب نکرده‌اید. این یعنی شاید با یک سری باگ‌های ریز و درشت روی سیستم خود مواجه شوید که به نظر می‌رسد آن را پذیرفته‌اید چون می‌دانیم حتی با دریافت ویندوز از بهترین روش ممکن هم ممکن است باز با باگ و مشکل مواجه شوید.


اگر ویندوز ۱۱ برای شما مشکل‌ساز شد می‌توانید به ویندوز ۱۰ برگردید که پیش‌تر نحوه‌ی انجام آن را در مطلبی دیگر به شما آموزش داده بودیم. البته برای بازگشت به نسخه‌ی قبل فقط ۱۰ روز فرصت دارید بنابراین طی این ده روز حتما انواع و اقسام تست‌های سخت را روی سیستم خود انجام دهید تا مطمئن شوید مشکل خاصی وجود ندارد.

منبع: HowToGeekبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۷۴ دیدگاه
 1. غلام شیری

  سلام این سیستم وبنوز ۱۱رو می کشه
  Device name DESKTOP-41P9FTU
  Processor Pentium(R) Dual-Core CPU E5300 @ 2.60GHz 2.60 GHz
  Installed RAM ۲.۰۰ GB
  Device ID ۶A098841-E9A9-489B-9243-975001D61FEB
  Product ID ۰۰۳۲۸-۹۰۰۰۰-۰۰۰۰۰-AAOEM
  System type ۳۲-bit operating system, x64-based processor
  Pen and touch No pen or touch input is available for this display

 2. رضا

  با سسلام و درود

  لب تاب بنده ویندوز ۱۰ اورجینال هوم نصب هست و قابلیت دریافت ویندوز ۱۱ رو داره و متاسفانه با ip ایران امکان دریافت نداره ولی بعد از تغییر ip با فیلتر شکن از منوی ابدیت را دریافت میکنم ولی بعد از ایدیت موقع ریست شدن ویندوز بالا نمی اید و چندین ساعت در ابتدای بوت می ماند و بعد از خاموش و روشن کردن ، هموت ویندوز ۱۰ بالا می اید .
  ممنون میشم دوستان بنده رو راهنمایی کنند .

 3. حانیه

  من میخوام ویندوزمو آمدیت کنم از ۱۰ به ۱۱ ببرم فایل های لپ تاپم پاک میشن موقع آپدیت؟

  1. شهرام فرخنده

   سلام نه دو گزینه داره موقع آپدیت،که باید موقع نصب گزینه keep this files رو بزنید

 4. محدثه

  سلام لپ تاپ من ایسوس مدل r521jb core i5 هستش ، ویندوز ۱۱ نصب میشه روش بدون هیچ مشکلی ؟ پیامشم واسم اومده

 5. امین

  سلام وقت بخیر
  یک سوال داشتم با این مشخصات لبتابم می تونم ویندوز ۱۱ رو نصب و استفاده کنم ؟
  cpu : intel corei3 6006u
  دو هسته ای
  رم ۸ گیگ
  پارتیشن بندی درایور ها gbt
  بوت متود uefi
  کارت گرافیک پشتیبانی از direct x 12 and wddm 2
  دارای tpm 2 و secure boot
  البته ارور cpu فقط می زنه به نظر شما می تونم استفاده کنم یا بهتر هست همون ۱۰ بمونم.

 6. احسان

  سلام برای من پیام آپدیت اومده بود ولی زدم رفت کسی میدونه چجوری برگردونمش؟

  1. m.h

   برای منم همینجوری شد.پیام اپدیت اومد ولی رفت

 7. امیر

  ببخشید من سیستمم ایناس

  Intel(R) Core(TM) i3-3217U CPU @ 1.80GHz

  ایا پشتیبانی میکنه ؟

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما