۵ مرحله‌ی مهم برای شست‌وشوی کیسه خواب

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
شست‌وشوی کیسه خواب

شست‌وشوی کیسه خواب به طور منظم یکی از کارهایی است که به نگهداری از این وسیله‌ی کمپینگ و ماندگاری بیشتر آن کمک می‌کند. انجام دادن این کار ممکن است دشوار و پراسترس به نظر برسد اما اگر نحوه‌ی شست‌وشوی کیسه خواب را بدانید، همه‌ی کارها ساده‌تر می‌شود. در این مقاله، هرآنچه باید برای شست‌وشوی کیسه خواب به روش‌ حرفه‌ای‌ها بدانید را می‌خوانید.

عوامل مؤثر بر نحوه‌ی شستن کیسه خواب

زنی در یکی کیسه خواب تمیز

نحوه‌ی شست‌وشوی کیسه خواب در وهله‌ی نخست به جنس مواد سازنده‌ی آن بستگی دارد. باید در ابتدا مشخص شود که کیسه خواب از الیاف مصنوعی پر شده یا آن را از مواد طبیعی پر کرده‌اند. هر دو نوع کیسه خواب را می‌توان در ماشین لباس‌شویی انداخت اما برای شست‌وشوی آن‌ها باید از مواد شوینده‌ی متفاوتی استفاده کرد. برای این کار به یک ماشین لباس‌شویی هم نیاز دارید که هم به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد و هم هم‌زن مرکزی نداشته باشد. به طور کلی، برای شست‌وشوی کیسه خواب از از آب سرد یا گرم با فشار دائم یا چرخه‌ی ظریف با مواد شوینده‌ی معمولی یا محلول لباس‌شویی استفاده کنید. برای خشک کردن آن هم از دمای کم خشک‌کن یا هوای آزاد استفاده کنید. خشک کردن کیسه خواب در هوای آزاد ممکن است مدتی نسبتا طولانی طول بکشد. بنابراین، باید برای این کار به اندازه‌ی کافی وقت بگذارید.

هرگز هنگام شستن کیسه خواب از نرم کننده‌ی لباس، نرم‌کننده‌های دارای کلر یا محصولات سفیدکننده استفاده نکنید چون این مواد ممکن است بر عایق بودن و نفوذپذیری آب در این کیسه تأثیر بگذارد. علاوه‌براین، کیسه خواب را نباید هرگز به روش خشک‌شویی شست چون محصولات تمیزکننده برای این کار می‌توانند بر کیفیت مواد داخل کیسه تأثیر بگذارند. کیسه‌های خواب هر بار که شسته می‌شوند، مقداری از ارزش عایق خود را از دست می‌دهند. بنابراین، باید آن‌ها را به اندازه‌ی لازم بشویید.

برای شست‌وشوی کیسه خواب به چه وسایلی نیاز داریم؟

برای اینکه کیسه خواب را به روش حرفه‌ای بشویید، باید ابتدا مواد و وسایل مورد نیاز برای این کار را آماده کنید. وسایلی که برای شست‌وشوی کیسه خواب به آن‌ها نیاز دارید، عبارت‌اند از:

 • ماشین لباس‌شویی، تشت حمام بسیار بزرگ یا وان حمام؛
 • برس اسکراب نایلونی با موهای نرم؛
 • خشک‌کن اتوماتیک ماشین لباس‌شویی یا بند رخت؛
 • توپک پشمی خشک‌کن.

محصولاتی که در فرایند شست‌وشوی کیسه خواب به کار می‌روند هم مواد شوینده‌ی معمولی یا ملایم و محصولات لکه‌بر بر پایه‌ی آنزیم هستند.

روش شستن کیسه خواب

استفاده از ماشین لباسشویی برای شست‌وشوی کیسه خواب

معمولا کیسه‌های خواب را از مواد و الیاف مصنوعی پر می‌کنند. این الیاف در مقایسه با الیاف طبیعی یا پر ارزان‌تر هستند. بنابراین، مشتریان بیشتری دارند. برای شست‌وشوی کیسه خواب پر شده از الیاف مصنوعی، باید پیش از هر کاری ابتدا برچسب مراقبت از آن را بخوانید. سازندگان همه‌ی کیسه‌های خواب از نظر قانونی ملزم هستند که برچسب مراقبت از محصولات خود را که شامل روش تمیز کردن آن‌ها نیز می‌شود روی این کیسه‌ها بچسبانند. اگر برچسب مراقبت از کیسه خواب شما کنده شده، براید این کیسه را بر اساس مراحلی که در ادامه می‌خوانید، بشویید. به این ترتیب، کیسه خواب شما با کمترین میزان آسیب تمیز می‌شود.

مرحله‌ی اول: لکه‌های قابل مشاهده را پاک کنید

در صورتی که کیسه خواب به‌شدت کثیف است یا لکه‌های قابل مشاهده‌ای از جنس غذا، شیره‌ی درخت یا خون دارد، باید لکه‌ها را پیش از شروع فرایند شست‌وشوی کیسه خواب تمیز کنید. برای این کار از یک محصول لکه‌بر بر پایه‌ی آنزیم استفاده کنید. این محصول لکه‌بر را با استفاده از یک برس نرم نایلونی روی لکه‌ها بمالید. قبل از اینکه کیسه خواب را داخل ماشین لباس‌شویی، تشت یا وان حمام بیندازید، اجازه بدهید تا محصول لکه‌بر به مدت ۱۵ دقیقه روی لکه‌ی کیسه خواب بماند و اثر کند.

مرحله‌ی دوم: دما و چرخه‌‌ی آب ماشین لباس‌شویی را تنظیم کنید

 شست‌وشوی کیسه خواب با ماشین لباسشویی

یک کیسه‌ی خواب باید در آب سرد یا ولرم در چرخه‌ی ملایم یا عادی با سرعت چرخش پایین شسته شود. درام ماشین لباس‌شویی باید به اندازه‌ی بزرگ باشد که کیسه خواب در آن جا بگیرد و ماشین لباس‌شویی بیش از حد پر نشود.

فقط از ماشین لباس‌شویی درب از جلو یا درب از بالایی استفاده کنید که هم‌زن مرکزی یا هم‌زن مرکزی متحرک دارد. هنگام قرار دادن کیسه خواب در ماشین لباس‌شویی از چند حوله‌ی بزرگ هم استفاده کنید. این حوله‌ها را همراه با کیسه خواب درون ماشین لباس‌شویی بیندازید تا به تعادل بار آن کمک کند.

کیسه‌های خواب را می‌توان با دست در تشتی بسیار بزرگ یا وان حمام هم شست. برای شست‌وشوی کیسه خواب با دست باید همان دستورالعمل‌های مربوط به دمای آب و محصولات شوینده را که برای شست‌وشو با ماشین لباس‌شویی توصیه می‌شود را دنبال کنید. کیسه خواب مرطوب سنگین خواهد بود و گرفتن آب اضافی آن موقع شست‌وشو کار بسیار دشواری است. بنابراین، بهتر است برای این کار از یک نفر کمک بخواهید و حداقل ۱ ساعت زمان صرف گرفتن آب کیسه خواب کنید.

کیسه خواب فورکلاز مدل MT

مرحله‌ی سوم: از محصولات شوینده به اندازه‌ی کافی استفاده کنید

 شست‌وشوی کیسه خواب

برای شست‌وشوی کیسه خواب از یک محصول شوینده با راندمان بالا و کف اندک استفاده کنید. شست‌وشوی کیسه خواب نباید با محصول شوینده‌ی بیش از اندازه انجام شود چون باید موقع شستن کیسه خواب مواد شوینده را کاملا بشویید. نرم‌کننده، سفیدکننده یا محصولاتی به جای سفیدکننده را برای این شست‌وشو به کار نبرید. این مواد ممکن است بر کیفیت آبکشی پوسته‌ی بیرونی برخی از انواع کیسه خواب تأثیر بگذارد.

مرحله‌ی چهارم: چرخه‌ی شست‌وشوی ماشین لباس‌شویی را برای دو مرتبه تنظیم کنید

چرخه‌ی شست‌وشوی کیسه خواب در ماشین لباس‌شویی باید دو بار باشد. یک مرتبه شست‌وشوی کیسه خواب در ماشین کافی نیست. چرخه‌ی دوم شست‌وشو می‌تواند تمام خاک و مواد شوینده‌ی باقی‌مانده از کیسه خواب را پاک کند.

کیسه خواب فوروارد مدل PROFESSIONAL CAMP -FCLT3014

مرحله‌ی پنجم: کیسه خواب را خشک کنید

خشک کردن کیسه خواب‌های شسته شده

بعد از شست‌وشوی کیسه خواب در ماشین لباس‌شویی می‌توانید آن را داخل خشک‌کن اتوماتیک بزرگ با حرارت کم خشک کنید. برای خشک کردن کیسه خواب ۲ یا ۳ گلوله‌ی خشک‌کن پشمی هم اضافه کنید تا کیسه خواب هوادهی شود و توده‌های الیاف به کار رفته داخل آن کاملا خشک شود.

در صورتی که خشک‌کن به اندازه‌ی کافی برای کیسه خواب بزرگ نیست، کیسه خواب را باز کنید و روی یک قفسه‌ی خشک‌کن یا بند رخت بیندازید. پس از خشک شدن کیسه آن را به شکل اولیه‌ ببندید و الیاف داخل آن را با دست تکان دهید تا پف کنند.

نحوه‌ی شست‌وشوی کیسه خواب پر

روش شست‌وشوی کیسه خواب پر درست مانند روش شست‌وشوی کیسه‌های خوابی است که از الیاف مصنوعی پر شده‌اند. تنها تفاوتی که نحوه‌ی شست‌وشوی این کیسه خواب با کیسه‌های خواب پر شده از الیاف مصنوعی دارد  این است که کیسه خواب پر را باید با استفاده از شوینده‌های صابونی فرموله شده برای شست‌وشوی الیاف طبیعی بشویید. این نوع محصولات شوینده می‌توانند به از بین بردن خاک و بو کمک کنند و در عین حال، از روغن‌هایی که ویژگی‌های ضد رطوبت پوسته کیسه و پرها محافظت می‌کنند، حفاظت کنند.

کیسه خواب سافاری مدل s200 adventure به همراه زیر انداز و بالش سفری

بهترین زمان برای شست‌وشوی کیسه خواب

شست‌وشوی کیسه خواب

یکی دیگر از مهم‌ترین نکاتی که به نگهداری مناسب از کیسه خواب کمک می‌کند، انتخاب بهترین زمان برای شست‌وشوی این وسیله است. کیسه‌های خواب را باید حداقل هر سال ۱ مرتبه یا در پایان هر مرتبه کمپینگ بشویید. اگر کیسه خوابی با آستر قابل جابه‌جایی و قابل شست‌وشو دارید، تمیز نگه‌داشتن آن نیز ساده‌تر است. آستر قابل جابه‌جایی این کیسه خواب بعد از هر بار استفاده قابل شست‌وشو است.

از بین بردن لکه‌های ایجاد شده روی کیسه خواب

اگر در بیرون از منزل باشید و موقع کمپینگ در معرض باد و باران یا مواد مختلف قرار بگیرید، احتمال اینکه روی کیسه خوابتان لکه ایجاد شود بالا است. بسیاری از کیسه‌های خواب پوشش بیرونی ضد آب یا مقاوم در برابر رطوبت دارند. بنابراین، اگر بلافاصله پس از ریختن مایعات لکه‌های آن را پاک کنید، به الیاف داخل آن نفوذ نمی‌کند و لکه راحت‌تر پاک می‌شود. لکه‌های دیگری که ممکن است روی سطح کیسه خواب ایجاد شوند و باید آن را بلافاصله پاک کنید، لکه‌های خاک و گل، چمن، روغن، غذا و گاهی اوقات خون هستند.

برای از بین بردن لکه‌ها، بهتر است محصولات لکه‌بر بر پایه‌ی آنزیم استفاده کنید. ۱۵ دقیقه پیش از شست‌وشوی کیسه خواب این لکه‌ها را پاک کنید چون از بین رفتن این لکه‌ها با استفاده از محصول لکه‌بر حدود ۱۵ دقیقه زمان می‌برد.

کیسه خواب آذر کنتال ارس مدل K400

نحوه‌ی نگه‌داری و تعمیر کیسه خواب

کیسه خواب خود را به صورت دوره‌ای بررسی کنید تا مطمئن شوید که درزها، زیپ‌ها و طناب‌های کشی آن کیفیت خوبی دارند و در بهترین حالت خود هستند. پوسته‌ی عایق کیسه خواب را با دست لمس کنید تا متوجه شوید که یکنواخت است یا خیر. سوراخ‌ها یا پارگی‌های کوچک کیسه خواب را می‌توان با نخ و سوزن دوخت یا با استفاده از یک تکه پارچه رفو کرد. اگر در بررسی کیسه خواب متوجه شدید زیپ آن نیاز به تعویض دارد، کیسه خواب را نزد یک خیاط حرفه‌ای ببرید.

اگر کیسه خواب را به‌تازگی خریده‌اید، ممکن است گه‌گاه متوجه فرورفتگی یا بیرون زدگی الیاف یا پرهای آن به خصوص در امتداد درزها شوید. قبل از جا افتادن کیسه‌های خواب جدید، معمولا الیاف و پرهای اطراف درزها را بررسی می‌کنند. اگر متوجه شدید که سوراخ‌هایی در این بخش‌ها وجود دارند، آن‌ها را به عقب فشار دهید. سوراخ کوچکی که مشکل خاصی محسوب نمی‌شود، با این فشار بسته می‌شود.

اگر کیسه خواب شما روکش ضدآب خاصی دارد و متوجه شده‌اید که کیسه خواب در حال جذب آب و خیس شدن است، روکش ضد آب را نوسازی کنید. روکش اصلی کیسه خواب در نهایت از بین می‌رود این اتفاق بسته به استفاده‌ی شما ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد.

اگر در کمپینگ هستید و کیسه خوابتان سوراخ شده، نگران نشوید. برای محافظت از کیسه خواب در چنین شرایطی باید از نوار یا باند چسب استفاده کنید. تا زمانی که بتوانید خودتان را به خانه برسانید، با استفاده از نوار یا باند چسب شکاف یا سوراخ ایجاد شده را بپوشانید.

بهترین مکان برای نگه‌داری از کیسه خواب

کیسه خواب تمیز

برای نگه‌داری از کیسه خواب بهتر است که از یک کیسه‌ی پنبه‌ای یا توری استفاده کنید. قبل از اینکه کیسه خواب را در یک کیسه پنبه‌ای یا توری قابل تنفس قرار دهید، مطمئن شوید که کاملا خشک است. همیشه کیسه را در فضای خشک و خنک نگهداری کنید تا از رشد کپک جلوگیری شود. از زیرزمین‌های مرطوب و مناطق بسیار سرد یا بسیار گرم مانند پارکینگ، اتاق زیر شیروانی و صندوق عقب خودرو خودداری کنید.

نکاتی برای شستن کیسه خواب

 • برای شست‌وشوی کیسه خواب از آستر کیسه خواب استفاده کنید. به این ترتیب، شست‌وشوی آن بسیار ساده‌تر خواهد بود. اگر آستر کیسه خواب را گم کرده‌اید،  می‌توانید از پارچه‌های ابریشمی سبک وزن، پنبه‌ای، ساخته شده از پشم گوسفند و جانوران دیگر یا الیاف مصنوعی برای درست کردن آستری گرم‌تر برای کیسه خواب خود استفاده کنید. خریدن آستر آماده‌ی کیسه خواب برای شست‌وشوی کیسه‌های خوابی که آستر آن‌ها گم شده نیز فکر خوبی است.
 • پس از هر بار استفاده، کیسه خواب را کاملا باز و صاف کنید و اجازه بدهید تا در مجاورت هوا کاملا خشک شود.
 • برای تمیزتر نگه‌داشتن کیسه خواب خود، کیسه خواب را با برزنت بپوشانید. به این ترتیب، موقع قرار دادن کیسه خواب داخل قفسه یا روی زمین از سطح خارجی آن محافظت می‌شود و این بخش آسیبی نمی‌بیند.
 • نکته‌ی دیگر برای تمیز نگه داشتن کیسه خواب این است که هر شب در کمپینگ با لباس تمیز داخل کیسه خواب بروید و بخوابید.

شستن آستر کیسه خواب

برای شست‌وشوی آستر کیسه خواب بهتر است از پارچه‌های نخی و ابریشمی استفاده کنید. برای شستن آستر کیسه خواب با دست باید به این نکات توجه کنید:

 • از آب ولرم و شوینده‌ی ملایم و غیر قلیایی استفاده کنید.
 • آستر را با ملایمت بشویید و بیش از چند دقیقه آن را در آب فرو نبرید.
 • از مواد شوینده‌ی خشن که دارای ترکیبات سفیدکننده یا درخشان‌کننده هستند استفاده نکنید.
 • برای گرفتن آب آستر آن را پیچ و تاب ندهید. آستر را در حوله بغلتانید تا خشک شود.

برای شست‌شوی آستر کیسه خواب با ماشین لباس‌شویی هم این نکات را در نظر بگیرید:

 • یک چرخه‌ی ملایم و کوتاه را انتخاب کنید و از یک ماده‌ی شوینده‌ی ملایم مانند استفاده کنید.
 • فراموش نکنید که اگر آستر از چند بخش تشکیل شده، باید بخش‌هایی که رنگ‌های مختلفی دارند را از یکدیگر جدا کنید.
 • برای شست‌وشوی آستر کیسه خواب از مواد شوینده‌ی دارای آنزیم یا روشن‌کننده استفاده نکنید.
 • اگر درب ماشین لبا‌س‌شویی شما از بالا باز می‌شود و آستر کیسه خواب شما ابریشمی است، از یک کیسه‌ی توری برای محافظت از آستر ابریشمی کیسه خواب استفاده کنید.

کلام آخر

کیسه خواب یکی از لوازم اصلی برای کمپینگ و کوهنوردی است. برای اینکه این وسیله‌ی ضروری ماندگاری بیشتری داشته باشد، باید روش درست نگه‌داری از آن را بدانید. مهم‌ترین مرحله از نگه‌داری این وسیله نیز شامل دانستن روش صحیح شست‌وشوی کیسه خواب می‌شود.

منبع: thespruceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما