چگونه برای اینستاگرام، توییتر، لینکدین و… بیوگرافی حرفه‌ای بنویسیم؟ (کارگاه نگارش خلاق ۷)

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
بیوگرافی اینستاگرام

اصطلاح Bio در واقع کوتاه شده‌ی واژه‌ی بیوگرافی (Biography) به معنی زندگی‌نامه و سرگذشت است، که در شبکه‌های اجتماعی اشاره به توضیحات مختصری درباره‌ی وضعیت کلی هر کاربر دارد که در پروفایل او درج می‌شود.

توضیحات موجود در قسمت (بیو) در رسانه‌های اجتماعی، برداشت اولیه‌ی مخاطبان از شما و نام تجاری شما را شکل می‌دهد. اگر اطلاعات موجود در این قسمت از جذابیت کافی برخوردار نباشند، احتمال جذب دنبال‌کنندگان و مشتریان احتمالی شما کمتر می‌شود.

توضیحات بیوگرافی شما باید شش پرسش کلیدی را در ارتباط با خودتان و برند تجاری شما به مخاطبین پاسخ دهد:

  • شما چه کسی هستید؟
  • کجا کار می‌کنید؟
  • چه کاری انجام می‌دهید؟
  • موضوعات مورد علاقه‌ی شما چیست؟
  • چگونه افراد می‌توانند با شما ارتباط برقرار کنند؟
  • لحن برند تجاری شما را مشخص کند

برای اطمینان از اینکه تمام اطلاعات کلیدی مورد نیاز را در پروفایل خود جای داده‌اید، در ادامه‌ی این مقاله از دیجی‌کالا مگ، برای شما ۲۵ الگوی آماده تهیه کرده‌ایم تا به راحتی قسمت بیوگرافی را در رسانه‌های اجتماعی Instagram ،Twitter ،LinkedIn ،Pinterest و Facebook خود تکمیل کنید. ضمناً برای تکمیل کردن قسمت بیوگرافی یا همان بیو در هر یک از این رسانه‌های اجتماعی چندین غالب مختلف با سبک‌ها و کاربری‌های مختلف تهیه شده است. با ما همراه باشید.

نوشتن بیوگرافی برای اینستاگرام (Instagram)

اینستاگرام

بیوگرافی در اینستاگرام درست همانند ویترین فروشگاه برای برند شما است. برای کسی که راجع به شما و کسب و کارتان چیزی نمی‌داند، اطلاعات موجود در بیوگرافی شما می‌تواند به سؤالات اساسی مانند اینکه شما چه کسی هستید، برند تجاری شما چیست و اینکه چه دلیلی برای دنبال کردن شما وجود دارد، پاسخ می‌دهد.

در واقع ۱۵۰ کاراکتر موجود در قسمت بیوگرافی باید بازدیدکنندگان پروفایل کاربری شما را ترغیب به اقدام کند. خواه این اقدام به این معنی باشد که روی لینک موجود در پروفایل شما کلیک کنند و به وب‌سایت شخصی یا تجاری شما هدایت شوند یا اینکه صرفاً حساب کاربری شما را دنبال کنند.

اگر به دنبال اعمال تغییرات و بهبود بخشیدن به اطلاعات موجود در قسمت بیوگرافی حساب کاربری شخصی یا تجاری خود را در اینستاگرام هستید، الگوها و مثال‌های زیر می‌توانند به شما کمک زیادی بکنند.

بیوگرافی برای برندهای شخصی

با تکیه بر اطلاعات موجود در بیوگرافی اینستاگرام به چندین روش مختلف می‌توانید هویت برند شخصی خود را شکل دهید. صرف نظر از قالب ارائه‌ی اطلاعات، بهترین بیوگرافی‌های اینستاگرام دارای برخی ویژگی‌های مشترک هستند که در الگوهای زیر مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

الگوی ۱:

[علاقه ۱] + [علاقه ۲] + [علاقه ۳] / [محل استقرار]

[#هشتگ]

[ دعوت به اقدام]

[لینک]

مثال:

بیوگرافی اینستاگرام، کارگاه نویسندگی خلاق

الگوی ۲:

[نام]

[نقش]، [عنوان]، [عاملی که شما را متمایز می‌کند]

مؤسس [برند شخصی]

[لینک]

مثال:

بیوگرافی اینستاگرام، کارگاه نویسندگی خلاق

الگوی ۳:

〰️[استعداد یا توانایی برجسته]

〰️[عنوان شغلی]

〰️[چیزی که شما را منحصر به فرد می‌کند]

〰️[دعوت به اقدام]

〰️[لینک سایت یا آدرس ایمیل]

مثال:

بیوگرافی اینستاگرام، آموزش نویسندگی خلاق

بیوگرافی برای شرکت‌ها و سازمان‌ها

الگوی ۱:

[آن چیزی که هستید] + [کاری که انجام می‌دهید] + [برای چه کسی این کار را انجام می‌دهید] + [نحوه انجام کارتان]

[دعوت به اقدام] + [هشتگ]

[لینک]

مثال:

قالب آماده برای بیو اینستاگرام، نویسندگی خلاق

الگوی ۲:

[مأموریت یا بیانیه سازمان]

[ابعاد متمایزکننده‌ی شما از دیگران]

[دعوت به اقدام]

[لینک]

مثال:

چگونه بیو اینستاگرام بنویسیم

الگوی ۳:

[شما چه کسی هستید] + [هدف شما انجام چه کاری است]

[دعوت به اقدام]

[هشتگ]

[لینک]

مثال:

نوشتن bio برای اینستاگرام

نوشتن بیوگرافی برای توییتر (Twitter)

توییتر

اگر بیوگرافی توییتر خود را نادیده می‌گیرید، در واقع از یک فرصت کلیدی برای کشف شدن توسط موتورهای جستجو چشم‌پوشی می‌کنید. به عنوان اولین نقطه قابل مشاهده برای دنبال کنندگان احتمالی در داخل و خارج از توییتر، بسیار اهمیت دارد که برای نوشتن این ۱۶۰ کاراکتر کلیدی وقت کافی را صرف کنید.

برخی از عناصر اصلی که باید در بیوگرافی توییتر خود درج کنید عبارت‌اند از:

  • نام شما
  • نام کاربری
  • موقعیت جغرافیایی
  • نشانی سایت اینترنتی

با در نظر گرفتن این موارد، در اینجا چند الگو و نمونه برای شروع کار آورده شده است.

بیوگرافی برای برندهای شخصی

الگوی ۱:

[آنچه که هستید] | [لینک به حساب توییتر شرکت شما] | [توضیحات تکمیلی درباره‌ی خودتان] | [جایی که آثار یا محصولات شما ارائه یا معرفی شده است]

مثال:

راهنمای نوشتن بیو برای توییتر

الگوی ۲:

[ یک توضیح مبتنی بر شوخ‌طبعی در مورد خودتان]. [حرفه]، [شرکت‌هایی که در آن‌ها کار کرده‌اید]. [جایی که کار یا آثار شما در آن یافت می‌شود.] [پروژه‌های خاصی که با همکاری سایر کاربران توییتر روی آن‌ها کار می‌کنید].

مثال:

bio برای توییتر

الگوی ۳:

[وجه تمایز شما] [عناوین حرفه‌ای]. [سایر نقش‌ها]. [آدرس ایمیل]. [ضمایر جنسیت].

مثال:

قالب آماده بیو برای توییتر

بیوگرافی برای شرکت‌ها و سازمان‌ها

الگوی ۱:

[شعار یا عبارت مهم]. از [هشتگ] برای به اشتراک گذاشتن تجربیات خود استفاده کنید. آیا باید با تیم پشتیبانی ما تماس بگیرید؟ از [هشتگ خدمات مشتریان یا لینک به حساب کاربری خاص] استفاده کنید.

مثال:

نوشتن بیوگرافی برای توییتر

الگوی ۲:

[آن چیزی که هستید] + [موقعیت جغرافیایی]. [آنچه شما ارائه می‌دهید]. [ساعات کار]. [آدرس حساب کاربری اینستاگرام.]

مثال:

چگونه برای توییتر بیو بنویسیم؟

الگوی ۳:

[توضیح اینکه شما چه کسی هستید] [آنچه دنبال کنندگان شما می‌توانند از حساب کاربری شما انتظار داشته باشند.] [پیوند حساب جایگزین.]

مثال:

bio for twitter

نوشتن بیوگرافی برای لینکدین (LinkedIn)

لینکدین

اگر به دنبال رشد حرفه‌ای یا توسعه‌ی کسب و کار خودتان هستید، اطلاعات ارائه شده در پروفایل کاربری لینکدین شما باید فراتر از سطح اطلاعات اولیه باشد. اگر کسی نام شما را در گوگل جستجو کند، تقریباً در ۹۰ درصد مواقع این پروفایل لینکدین شما است که نشان داده می‌شود. بنابراین بهتر است دستی به سر و روی آن بکشید.

اگرچه ایجاد یک صفحه شرکتی در لینکدین برای هر کسب و کاری مهم است، اما صفحه‌ی شخصی شما هم باید به گونه‌ای تکمیل شود که بتوانید از طریق آن هواداران و دنبال‌کنندگان خودتان را جلب کنید. برای این هدف باید تا آنجا که ممکن است حرفه‌ای ظاهر شوید، تصویر درستی از شرکت خود برای مخاطبان خلق کنید و در زمان مناسب، اقدام به جذب و استخدام نیرو کنید.

مهم‌ترین بخش صفحه‌ی لینکدین شما بخش خلاصه یا (Summary) است. در این قسمت، شما در غالب ۲۰۰۰ کلمه باید مهارت‌ها، سوابق کاری، استعدادهای منحصر به فرد و هر چیز دیگری که شما را در حوزه‌ی کاری خودتان متمایز می‌کند را به بهترین نحو ممکن ارائه دهید.

الگوی ۱:

[نام] به مدت [چند سال] [در صنعت] فعالیت داشته است. او کار خود را در [موقعیت جغرافیایی] و در [نام شرکت] به عنوان [نقش کاری] شروع کرد.

از آن زمان تا کنون، [نام] [لیست دستاوردها] و [لیست افتخارات] را به سوابق کاری خود افزوده است.

[نام] علاقه زیادی به [علاقه‌ی ۱] و [علاقه‌ی ۲] دارد. [او بهترین نمونه از تلفیق و به‌کارگیری علائق شخصی در حوزه‌ی کاری است].

تخصص‌ها: [لیست مهارت‌ها و استعدادهای خاص. مثلاً توان مدیریت و برنامه ریزی رویدادها، نگارش اداری، برنامه‌نویسی به زبان پایتون و …]

زمینه‌های تخصصی خاص: [موضوعاتی مانند تکنولوژی، هنر، بازار سرمایه].

مثال

الگوی ۲:

[عنوان شغلی] با [تعداد] سال تجربه در [حوزه‌ی کاری].

نقاط قوت و توانایی‌های برجسته‌ی من متمرکز بر [توانایی ۱]، [توانایی ۲] و [توانایی ۳] است. با تکیه بر این نقاط قوت، من تجربه [لیست تجارب] و افتخار دستیابی به [موفقیت‌ها] را دارم.

تخصص: [لیست تخصص‌ها و استعدادهای منحصر به فرد.]

مثال

الگوی ۳:

[نام]، مدت [تعداد] سال در [حوزه‌ی کاری] و به طور مشخص در زمینه‌ی [تخصص کاری اصلی] سابقه‌ی فعالیت دارد. آن‌ها عضو [هر سازمان یا هیئتی که عضو آن هستید] هستند.

[نام] [سمت اداری] [نام سازمان یا شرکت] است. او با تکیه بر تخصص خود در [زمینه‌های تخصصی] مسئولیت [حوزه‌ی وظایف در سازمان] را در [نام سازمان یا شرکت] بر عهده دارد.

[نام] همچنین مفتخر به دریافت [جوایز و افتخارات] است.

مثال

الگوی ۴:

[عنوان شغلی]

کارشناس حوزه‌ی [آنچه که در آن تخصص دارید]

[عنوان شغلی] مجرب با تجربه‌ی [تعداد] سال [کاری که انجام می‌دهید] برای [انواع سازمان‌هایی که با آن‌ها همکاری داشته‌اید].

متخصص در [حوزه‌های تخصصی که شما در آن‌ها تخصص دارید].

تخصص‌ها:

[تخصص ۱] – [شرح تخصص و تجارب مربوطه]

[تخصص ۲] – [شرح تخصص و تجارب مربوطه]

[تخصص ۳] – [شرح تخصص و تجارب مربوطه]

مثال

نوشتن بیو‌گرافی برای پینترست (Pinterest)

پینترست

بیوگرافی پینترست به شما این امکان را می‌دهد تا خودتان و کسب و کارتان را به دنبال‌کنندگان بالقوه معرفی کنید. پین‌تر است یک رسانه‌ی اجتماعی بسیار بصری است، بنابراین بیوگرافی شما باید کوتاه و دقیق باشد و منعکس‌کننده‌ی محتوای بصری حساب کاربری شما باشد.

در واقع در فضای اینترنت تنها چند ثانیه فرصت دارید تا یک مخاطب احتمالی را متقاعد کنید که شما را دنبال کند یا محتوای شما را بازنشر کند، بنابراین باید حسابی روی این ۱۶۰ کاراکتر کار کنید.

نکته دیگری که باید مد نظر داشته باشید این است که اگرچه وجود هشتگ در بیوگرافی شما در سایر شبکه‌های اجتماعی مفید و کاربردی است، اما باید بدانید که پینترست به این روش کار نمی‌کند. به جای تمرکز بر هشتگ‌ها، پین‌تر است کلمات کلیدی که در بیوگرافی خود از آن‌ها استفاده می‌کنید به همراه توضیحات مطالب و کلمات به کار رفته در تابلوهای (Boards) شما را ملاک قرار می‌دهد و آن‌ها را در جستجو و پیشنهاد کاربران ملاک قرار می‌دهد.

با در نظر گرفتن این نکته، باید اطمینان حاصل کنید که بیوگرافی شما حاوی کلماتی است که توصیف‌کننده‌ی شما هستند و هر کلمه را بر مبنای استراتژی مشخص و هدفمند انتخاب کنی.

بیو‌گرافی برای برندهای شخصی

الگوی ۱:

[آنچه دنبال کنندگان شما در صفحه‌ی شما پیدا خواهند کرد] + [ارزش منحصر به فردی که محتوای شما ارائه می‌دهد].

[دعوت به اقدام]: [لینک]

مثال:

نوشتن بیو برای پینترست

الگوی ۲:

[عنوان و سازمان] | [نقش شغلی] [لینک اینستاگرام | [دعوت به اقدام [آدرس ایمیل]

مثال:

نوشتن بیوگرافی برای پینترست Pinterest

الگوی ۳:

سلام! من [نام] هستم، یک [نقش حرفه‌ای]. من سعی می‌کنم عکس‌هایی را با شما به اشتراک بگذارم که [نوع محتوایی که به اشتراک می‌گذارید].

مثال:

writing bio for Pinterest

بیو‌گرافی برای شرکت‌ها و سازمان‌ها

الگوی ۱:

[آنچه که هستید] برای [مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند].

مثال:

قالب آماده بیو برای پینترست Pinterest

الگوی ۲:

ما [نوع محتوا] و [نوع محتوا] را برای شما به اشتراک می‌گذاریم که تنها در [نام شرکت] می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید. شما هم می‌توانید موارد مشابه خودتان را با استفاده از [هشتگ مشخص] با ما به اشتراک بگذارید.

مثال:

Pinterest Bio

الگوی ۳:

[نام شرکت] یک [ماهیت شرکت شما چیست] است. برای [آنچه که به دنبال کنندگان خود ارائه می‌دهید] و اطلاع از آخرین اخبار، صفحه‌ی ما را در اینجا دنبال کنید.

مثال:

how to write bio for Pinterest

نوشتن بیو‌گرافی برای فیس‌بوک (Facebook)

فیس‌بوک

حتی اگر بخش بزرگی از بودجه خود را صرف حضور در فیس‌بوک بکنید اما بخش «درباره‌ی ما» یا About حساب کاربری خود را نادیده بگیرید، فرصت بزرگی را برای جلب نظر مشتریان از دست می‌دهید.

یک بیوگرافی خوب در این قسمت می‌تواند به بسیاری از سؤالات بازدیدکنندگان صفحه‌ی شما پاسخ دهد و در وقت و انرژی شما صرفه‌جویی کند. اگر صفحه شما حاوی اطلاعات مرتبط و مفیدی که کاربران به دنبال آن هستند نباشد، این احتمال وجود دارد که آن‌ها به سادگی صفحه‌ی شما را ترک کرده و تجارت خود را در جایی دیگر به انجام برسانند.

صفحه بیوگرافی در فیس‌بوک سه قسمت کلیدی دارد. اول، قسمت مربوط به اطلاعات کسب و کار است یعنی جایی که شما شامل جزئیات مربوط به شرکت مانند تاریخ افتتاح و بیانیه مأموریت خود را در آن درج می‌کنید.

بخش اطلاعات تماس احتمالاً مهم‌ترین بخش صفحه فیس‌بوک شما است. در اینجا شما می‌توانید نشانی وب‌سایت، شماره تلفن، آدرس ایمیل و سایر اطلاعات تماس کسب و کار خود را قرار دهید.

در نهایت هم بخش «اطلاعات بیشتر» قرار دارد که سایر جزئیات مربوط به نمای کلی شرکت و اطلاعات مرتبط با آن را پوشش می‌دهد.

از آنجا که فیس‌بوک اغلب اولین جایی است که مشتری برای کسب اطلاعات در مورد شما به آن مراجعه می‌کند، تکمیل کردن تمام این اطلاعات مهم است.

در اینجا چند ایده برای شروع کار با بخش «درباره‌ی ما» و قسمت نمای کلی شرکت آمده است که می‌توانید با الگوبرداری از آن‌ها پروفایل کاربری خود را تکمیل کنید.

الگوی ۱:

به صفحه رسمی [نام شرکت] در فیس‌بوک خوش آمدید! برای مسائل مربوط به خدمات و پشتیبانی مشتریان، در [روزها و ساعات کار] با [شماره تلفن] تماس بگیرید.

مثال:

نوشتن بیو برای فیس بوک

الگوی ۲:

سلام، اینجا صفحه‌ی [نام شرکت] است. ما معتقدیم که [ارزش‌ها و باورهای شرکت]. ما سعی می‌کنیم تا همه کاربران را تشویق کنیم که افکار و نظرات خود را در صفحات اجتماعی ما با رعایت ادب و احترام به اشتراک بگذارند.

اگر نظرات درج شده حاوی الفاظ رکیک و مبتذل یا توهین و افترا به شخص یا افراد دیگر باشند، تعدیل و یا حذف می‌شوند. نقض مکرر خط‌مشی ما در مورد درج نظرات ممکن است باعث شود نویسنده از طرف رسانه‌های اجتماعی [نام شرکت] مسدود شود.

مثال:

how to write facebook bio بیوگرافی

الگوی ۳:

[شعار]. [نام شرکت] به مشتریان خود کمک می‌کند تا [۳ کار اصلی که کسب و کار شما انجام می‌دهد].

مثال:

نوشتن بیوگرافی برای شبکه‌های اجتماعی

با استفاده از این الگوهای بیوگرافی که برای رسانه‌های اجتماعی مختلف طراحی شده‌اند، شما یک قدم به سمت حرفه‌ای‌تر شدن مدیریت حساب‌های کاربری‌تان در رسانه‌های اجتماعی نزدیک‌تر شده‌اید.

راهنمای خرید کتاب


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما