تلسکوپ فضایی هابل با توقف یک رایانه‌ی داخلی از کار افتاد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
جدایی تلسکوپ فضایی هابل از شاتل در سال 1990

یک رایانه‌ی داخلی تلسکوپ فضایی هابل از روزهای گذشته دچار مشکل شده است و ناسا تلاش می‌کند تا تلسکوپ را به روند عادی فعالیت بازگرداند.

رایانه‌ی تلسکوپ فضایی هابل روز یکشنبه ۱۳ ژوئن کمی پس از ساعت ۱۶:۰۰ منطقه‌ی زمانی شرقی (۰۰:۳۰ بامداد ۲۴ خرداد) متوقف شد. تیم عملیاتی هابل پس از تجزیه‌‌وتحلیل داده‌ها، بررسی می‌کند که آیا یک ماژول حافظه‌ی خراب‌شده باعث این مشکل در رایانه شده است یا خیر؟ تلسکوپ فضایی هابل چند ماه پیش هم به خواب زمستانی رفت اما طی چند روز مشکل برطرف شد و دوباره به فعالیت عادی بازگشت.

اکنون تیم هابل در حال آماده‌سازی برای تغییر به یکی از چند ماژول پشتیبان است. سپس به کامپیوتر اجازه داده می‌شود یک روز فعالیت داشته باشد و تأیید کند که مشکل به‌خوبی برطرف شده است. در نهایت همه‌ی ابزارهای علمی دوباره راه‌اندازی می‌شوند تا تلسکوپ به روند عادی عملیات بازگردد.

وظیفه‌ی این رایانه کنترل و هماهنگی ابزارهای علمی موجود در فضاپیماست. پس از وقفه‌ی این رایانه در روزهای گذشته، رایانه‌ی اصلی دریافت سیگنال «فعال بودن» را که یک استاندارد ارتباط میان داده‌ها و رایانه‌های اصلی فضاپیما برای پایدار بودن وضعیت است، متوقف کرد.

سپس رایانه همه‌ی ابزارهای علمی را به‌طور خودکار در وضعیت ایمن (Safe Mode) قرار داد. پرسنل مرکز کنترل در مرکز پروازهای فضایی گادرد ناسا کامپیوتر را روز دوشنبه ۱۴ ژوئن دوباره راه‌اندازی کردند اما مجددا همان مشکل برای رایانه‌ی هابل ایجاد شد.

این رایانه‌ی هابل، یک کامپیوتر فضاپیمای استاندارد ناسا (NSSC-1) است که در دهه‌ی ۱۹۸۰ ساخته شده است. این ابزار بخشی از ماژول فرماندهی ابزار علمی و مدیریت داده است که در طول آخرین مأموریت سرویس تلسکوپ در سال ۲۰۰۹ جایگزین شد.

با وجود مشکل ایجاد شده، جای نگرانی برای عملکرد هابل نیست زیرا این ماژول دارای سطوح مختلفی از پشتیبان است که می‌توانند روشن شوند و در صورت لزوم به عنوان سیستم اصلی کار کنند.

عکس کاور: جدایی تلسکوپ فضایی هابل از شاتل دیسکاوری در سال ۱۹۹۰

Credit: NASA/Smithsonian Institution/Lockheed Corporation

منبع: SciTechDailyبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۲ دیدگاه
  1. یوسف

    اگر سیاره ای یا جسمی بخواهد بر زمین وارد شودودر هنگام ورود خود زمین از خود دفاع میکندونیرویی از خود القا میکند وآنرا به پهناهای آبی خود فرو میبرد وهیچ کاری از موجود زنده برروی زمین برنمیاید وفقط نظم گرانش رابهم میزنند واز این لحاظ احتمال آزاد شدن سیاره های دیگر به زمین زیاد تر میشوند.خداوند درقرآن بر محمد.ص.توسط جبرایل وحی نازل کرد وآنرا خواند ای رسول خدا من نزدیکترین آسمان را به نجوم وستارگان آراسته ام که شیطان سرکش نتواند از آن بالا گیرد واز وحی وسخنان فرشتگان پیشی بگیردوبه صالحان من بگومن کاخهای بسیار بزرگ در آسمانها برای شما ساخته ام که تا کنون شیطان سرکش سعی کرده برآن نفوذکندهمانابه آن نزدیک میشود تیر غیب شعله شهاب الاهی آن را تعغیب میکند ومیراند

    1. آرش

      و در حالی که نسل به نسل دسترسی به اطلاعات به واسطه پیشرفت ارتباطات آسان‌تر می شود، مدیون تلاش مثال زدنی دانشمندانی هستیم که تمام قدرت ذهن خود را به کار گرفتند که گامی رو به جلو بردارند. ولی حیف هستند افراد بی سوادی که حتی قانون نیوتن را بلد نبوده و دم از آگاهی میزنند.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما