طراحی هیوندای آیونیک ۶ نیروی مقاومت هوا را به کمترین میزان رسانده است

۱۳ تیر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
هیوندای آیونیک 6

رونمایی از هیوندای آیونیک ۶ نشان می‌دهد که این شرکت با طراحی منحصربه‌فرد این خودروی الکتریکی نیروی مقاومت هوا (پسا) را در آن به حداقل رسانده است.

شاسی‌بلند کامپکت «آیونیک ۵» (Ioniq 5) هیوندای، طیف خودوهای تمام-الکتریکی این شرکت را به بهترین شکل ممکن آغاز کرد. این خودرو موفق شد چندین جایزه‌ی خودروی سال ۲۰۲۲ را از آن خود کند، در همه جا پیش فروش شد و به‌طور کلی با طراحی زاویه‌دار، مرتب و جادار، محدوده عملکرد و قدرت بالا در کنار قیمت رقابتی خود، تأثیری عالی بر جای گذاشت.

حالا این شرکت اولین نگاه به آلبوم سرسخت دوم خود یعنی «آیونیک ۶» (Ioniq 6) را ارائه داده است. این نسخه هم بر اساس همان معماری باتری E-GMP ساخته شده و آیونیک ۶ هم به‌عنوان یک سدان، مانند ۵، از طراحی شیک و چهار در، بهره می‌برد اما ظاهر انحنادار و پورشه-مانند آن، قطعا تغییر از زوایای تیز در شاسی‌بلند آیونیک ۵ است.

اما این ظاهر انحنادار به دلیلی خاص طراحی شده است. ویژگی‌های آیرودینامیکی انحنای یکپارچه‌ی آیونیک ۶ باعث ضریب کاهش چشمگیر پسا (Drag) تا ۰.۲۱ در این خودرو شده است. رقمی که آن را به برخی از خودروهای تولیدی با کمترین پسا در جهان، به ویژه «لوسید ایر» (Lucid Air) که به‌تازگی به مسافت چشمگیر ۸۳۲ کیلومتر دست یافته است، می‌رساند.

طراحی آیرودینامیکی این خودرو شامل دماغه‌ی پایین، فلپ‌های فعال جلو، کاهنده‌های فاصله‌ی چرخ‌ها، بال کوچک عقب، آینه‌های دوربین‌دار کم‌پسای اختیاری، و کف کاملا پوشیده، می‌شود. اما این طراحی چه معنایی برای برد خودرو دارد؟ اگرچه مشخصات کامل تا ماه آینده اعلام نخواهد شد اما مطمئنا با این ویژگی‌ها انتظار داریم که در بزرگراه بسیار کارآمد باشد.

از سوی دیگر طراحی آیونیک ۵ هم از «پیکسل‌های پارامتریک» استفاده می‌کند که در واقع، شامل بیش از ۷۰۰ مورد از ویژگی‌های نوری کوچک در خودرو می‌شود و می‌توان خوشه‌های نوری جذاب آن را در چراغ جلو، چراغ عقب، چراغ ترمز بال عقب، دریچه‌های هوا و کنسول وسط مشاهده کرد که در زمان مناسب جلوه‌های دیداری و انیمیشنی را به نمایش می‌گذارند. حتی چهار عدد از آن‌ها روی فرمان وجود دارد تا با هر بار بوق زدن یادآوری کند که در حال رانندگی با یک آیونیک هستید!

گفته می‌شود که فضای داخلی این خودروی الکتریکی هم با داشتن کف مسطح، جادار و راحت است. داشبورد با نمایشگر لمسی اطلاعات و سرگرمی ۱۲ اینچی و خوشه ابزار دیجیتال غیرلمسی ۱۲ اینچی آشنا به‌نظر می‌رسد. حالت نورپردازی هم از داشبورد به سمت بیرون شکل گرفته و ساختار راه‌راه زیبایی را روی درها ایجاد می‌کند.

اگر می‌خواهید خودرویی کاملا زیست‌پایدار داشته باشید، می‌توانید آن را با روکش‌های صندلی ساخته شده از بطری‌های بازیافتی، رنگ‌های زیستی ساخته شده از روغن‌های گیاهی و کفی ساخته شده از تور ماهیگیری بازیافتی سفارش دهید.

مشخصات و ویژگی‌های کامل خودروی برقی آیونیک ۶ زمانی که در ماه جولای عرضه شود، فاش خواهد شد و زمان نشان می‌دهد که آیا بازار پذیرای ظاهر جدید آیونیک هست یا خیر.

عکس‌ها: هیوندای آیونیک ۶
Credit: Hyundai

منبع: New Atlas

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه