۹ نوع هدف اصلی که در زندگی باید برای خود تعیین کنید

۱ آبان ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
اهداف زندگی

برای اینکه زندگی شما در مسیر درست رشد و تعالی قرار بگیرد، چه نوع اهدافی را باید برای خودتان تعیین کنید؟ ما در اینجا درباره‌ی رویکردهای مختلف به هدف‌گذاری و شیوه‌های مختلف انجام این کار صحبت نمی‌کنیم، بلکه قصد داریم درباره‌ی انواع مشخصی از اهداف صحبت کنیم. در واقع اهداف ذکر شده در این مقاله که متناسب با چهارچوب‌های زمانی مختلف طراحی شده‌اند، تمام حوزه‌های مهم زندگی شما را پوشش می‌دهند.

برخی از این اهداف ممکن است برای شما طی چند سال قابل دستیابی باشند، در حالی که برخی دیگر ظرف چندین ماه یا حتی چند روز قابل دستیابی‌اند.

اهداف مختلفی که در ادامه‌ی این مقاله از دیجی‌کالا مگ تشریح شده‌اند برای رشد و تعالی فردی شما و همین‌طور بهبود تأثیری که روی زندگی دیگران خواهید گذاشت ضروری‌اند. به این خاطر که دامنه‌ی تأثیرگذاری اهداف شما تنها به خود شما محدود نمی‌شود. با ما همراه باشید.

هدف چیست؟

هدف چیسا؟

اگر کلمه‌ی «هدف» را در فرهنگ لغت یا اینترنت جست‌وجو کنید، احتمالا با چنین تعریفی مواجه می‌شوید: «هدف مقصد نهایی تلاش و آمال و آرزوهای آدمی است». هدفی که تعیین کرده‌اید در واقع آن رویدادی است که با تمام وجودتان می‌خواهید برای شما اتفاق بیفتد و برای تحقق آن تلاش می‌کنید. اگر در زندگی خودتان اهدافی دارید، احتمالا به دنبال راه‌هایی برای دستیابی سریع‌تر به آن‌ها هستید.

معمولا اگر هدف چیزی باشد که در عرض چند دقیقه یا در مدت یک روز قابل انجام باشد، وظیفه نامیده می‌شود، اما شما همچنین می‌توانید این‌ها را اهداف کوتاه مدت یا حتی اهداف مرحله‌ای بنامید. یک هدف بزرگ‌تر را هم می‌توان به چندین نمونه از این اهداف کوچک‌تر تقسیم کرد که طی چند گام به انجام می‌رسند.

به مثال‌های زیر توجه کنید.

 • پذیرفته شدن در رشته‌ی دلخواه خود در دانشگاه.
 • اتمام دوره‌ی کارشناسی در چهار سال.
 • در سال جدید حداقل شش کتاب درباره‌ی موضوعی مشخص بخوانید.
 • کل خانه خود را مرتب و خلوت کنید، هر بار یک اتاق.
 • فضای داخلی خانه خود را رنگ‌آمیزی کنید.
 • یک کتابخانه‌ی زیبا برای اتاقتان درست کنید.
 • در یک مسابقه‌ی دو ماراتن شرکت کنید.
 • سه کتاب در سال بنویسید و منتشر کنید.
 • تمام اقساط و بدهی‌های خود را ظرف مدت پنج/ده سال آینده پرداخت کنید.

چرا اهداف مهم هستند؟

اهمیت اهداف

زندگی بدون داشتن هیچ هدفی به مراتب غم‌انگیزتر از زندگی‌ است که قبل از رسیدن به اهدافتان به پایان برسد. اگر تا پایان عمر خودتان هنوز در راه رسیدن به هدفی تلاش نمی‌کنید، در واقع شما قبل از تمام شدن زندگی‌اتان، از آن دست کشیده‌اید و آن را متوقف کرده‌اید.

این مسأله به این معنا نیست که شما همیشه باید کاری را انجام دهید که شما را به یکی از اهدافتان نزدیک‌تر کند. همه‌ی ما به لحظاتی احتیاج داریم که بتوانیم از زمان حال لذت ببریم و نگران پیشرفت و تعالی خود نباشیم. حقیقت این است که در آن لحظات سرشار از خودآگاهی هم پیشرفت وجود دارد. در واقع ما برای حرکت به سمت جلو به انرژی نیاز داریم، بنابراین برخی از لحظات هدفشان بازگرداندن این انرژی به ما است.

با این حال برنامه‌ی اصلی شما در زندگی باید بر مبنای رشد مداوم، کسب تجربیات جدید و مشارکت و تعامل بیشتر با جهان باشد. برای اینکه چشممان همیشه به آن هدف بزرگ‌تر باشد، معمولا اهداف کوچک‌تری را تعیین می‌کنیم که حوزه‌های مختلف زندگی ما را در بر می‌گیرند.

هنگامی که اهداف زندگی خودمان را تعیین کردیم، سپس بررسی می‌کنیم که رسیدن به آن‌ها چه مقدار به طول می‌انجامد و اینکه برای رسیدن به آن‌ها هر روز یا هر هفته چه اقداماتی می‌توانیم انجام دهیم.

۹ نمونه از مهم‌ترین اهداف زندگی

لیست اهداف زندگی

در فهرست اهدافی که در زیر آمده است، هم اهدافی که محدودیت زمانی دارند درج شده و هم اهداف مربوط به حوزه‌های مختلف زندگی. برای هر یک از حوزه‌های هدف‌گذاری، چند نمونه‌ی مختلف ذکر شده تا ایده‌هایی را برای فرایند هدف‌گذاری شما فراهم کند. برخی از انواع اهداف با هم همپوشانی دارند و در میان اهداف مرتبط با حوزه‌های مختلف زندگی شما، برخی کوتاه مدت و برخی دیگر بلند مدت هستند.

همپوشانی برخی اهداف پدیده‌ای قابل پیش‌بینی است زیرا شما نمی‌توانید حوزه‌های مختلف اما متصل زندگی خود را از یکدیگر جداسازی کنید. عملکرد شما در یک زمینه بر همه‌ی جنبه‌های دیگر تأثیر می‌گذارد. هنگام تعیین اهداف خودتان، این مسأله را مدنظر داشته باشید که شما باید به آنچه واقعا خودتان می‌خواهید برسید، نه آن چیزی که دیگران از شما انتظار دارند.

۱. اهداف کوتاه مدت

اهداف واقع‌گرایانه

این‌ها شامل اهدافی است که شما قصد دارید در آینده نزدیک آن‌ها را به انجام برسانید، احتمالا در عرض یک سال یا کمتر. کوتاه مدت به معنی «آسان» یا بی‌اهمیت نیست. هر بار که هدفی را تعیین می‌کنید و آن را به انجام می‌رسانید، اعتماد به نفس خود را افزایش می‌دهید و بعد از آن به احتمال زیاد به اهداف بلندمدت یا جسورانه‌تری دست می‌یابید.

نمونه‌هایی از اهداف کوتاه مدت

 • بودجه‌بندی هزینه‌ها و دخل و خرجتان
 • هزینه‌های بیهوده را در مدت یک سال به حداقل میزان ممکن برسانید.
 • مصرف سیگار را ظرف مدت ۳۰ روز ترک کنید.
 • در کلاس‌های نویسندگی شرکت کنید و وبلاگ خود را به روز کنید.
 • به منظور پس‌انداز کردن برای مسأله‌ای مهم، هزینه‌ها را کاهش دهید.

۲. اهداف بلند مدت

اهداف بلند مدت

تحقق این اهداف به مدت زمان بیشتری نیاز دارد، اما تجزیه آن‌ها به اهداف کوتاه مدت و قابل کنترل دستیابی به آن‌ها را آسان‌تر می‌کند، به ویژه هنگامی که شما قبلا اهدافی مشابه را انجام داده‌اید. در حالی که ما اغلب آنچه را که می‌توانیم در مدت یک سال انجام دهیم، بیش از حد ارزیابی می‌کنیم، اما به احتمال زیاد دستاوردهای خودمان را در مدت سه سال هم دست‌کم می‌گیریم. بنابراین، از بزرگ فکر کردن نترسید و اهداف بلند مدت خود را تا می‌توانید بزرگ‌تر کنید.

نمونه‌هایی از اهداف بلند مدت

 • درآمد ماهانه ۱۵ میلیون تومان به صورت کار در خانه
 • پس‌انداز کافی برای خرید ماشین جدیدی که به دنبال آن بودید.
 • بازسازی کردن خانه خودتان و فروش آن با سود خوب
 • خرید یک کاروان بزرگ تا بتوانید به هر مقصد جدیدی که دوست دارید رانندگی کنید و هر مدتی که دوست دارید در آنجا زندگی کنید.

۳. اهداف تجاری

اهداف واقع‌گرایانه

این اهداف به طور خاص به کسب و کار شما و رشد آن مربوط می‌شود. داشتن اهدافی مرتبط با کسب سود بیشتر، هدر رفت کمتر و رضایت بیشتر مشتری کاملا طبیعی است. همچنین طبیعی است و ستودنی است که بخواهید تجارت و موفقیت شما فراتر از مزایای مادی صرف و رضایت موقت باشد.

اهداف شما برای کسب و کار شما هرچه که باشد، خودتان را محدود به آنچه به آن عادت کرده‌اید نکنید، یا آن چیزهایی که دیگران در حوزه‌ی کاری شما انجام داده‌اند. همیشه به تغییرات و تأثیرات بلند مدتی که می‌خواهید در کسب و کار خودتان ایجاد کنید فکر کنید.

نمونه‌هایی از اهداف تجاری

 • وب‌سایت خود را از منظر اصول سئو و با هدف جذب مشتریان بیشتر بهینه‌سازی کنید.
 • راهی پیدا کنید تا کارهای دلخواه خودتان را بیشتر انجام دهید و کارهایی را که دوست ندارید برون‌سپاری کنید.
 • هزینه‌های غیرضروری را کاهش دهید و مبلغ صرفه‌جویی شده را برای بهینه‌سازی تجربه کاربری مشتریان در کسب و کار خودتان هزینه کنید.
 • راه‌هایی برای ایجاد محیط کاری شادتر و مبتنی بر حمایت برای کارمندان یا پیمانکاران خود بیابید.
 • فناوری‌های به‌کار گرفته شده در کسب کار خودتان را به‌روزرسانی کنید و ابزارهای استفاده شده در کسب و کارتان را بیمه کنید.

۴. اهداف شغلی

لیست اهداف شغلی

این اهداف در ارتباط با رشد حرفه‌ای شما و تأثیر شما روی همه کسانی است که با آن‌ها همکاری دارید. این اهداف توصیف‌کننده‌ی این مسأله هستند که می‌خواهید در نقش حرفه‌ای خودتان صاحب چه ویژگی‌هایی داشته باشید و به چه طریق کسب درآمد کنید که مستقیماً با نحوه‌ی مدیریت زمان و وقت گذراندن شما ارتباط دارد.

شما حتما می‌دانید که دنبال کردن شغلی که واقعا به آن علاقه دارید، نیاز به ابتکار عمل و تمایل به ریسک‌پذیری و آزمون و خطاهای بسیار دارد. هیچ‌کس با در پیش گرفتن همان راهی که همیشه طی کرده بود به مکان جدیدی نمی‌رسد. این مسأله را همیشه مد نظر داشته باشید.

نمونه‌هایی از اهداف شغلی

 • کسب ارتقا در محل کار خود
 • راه‌اندازی کسب و کار خودتان بر مبنای انجام کاری که دوست دارید.
 • در یک زمینه‌ی حرفه‌ای متخصص تخصص کامل پیدا کنید.
 • یک شغل جانبی برای خودتان مهیا کنید که ماهانه مبلغی از هزینه‌هایتان را پوشش دهد.
 • شغلی را دنبال کنید که در دوران بازنشستگی خود به انجام آن افتخار کنید.

۵. اهداف خانوادگی

لیست اهداف اجتماهی

این اهداف حول محور روابط شما با اعضای خانواده می‌چرخد. در این رابطه شما باید اهدافی را انتخاب کنید که نشان‌دهنده‌ی تعهد شما به اولویت‌بندی روابط خانوادگی نسبت به مسائل دارای کم‌اهمیت‌تر باشد.

امروز، این هفته، این ماه یا امسال چه کارهایی می‌توانید انجام دهید تا پیوندهای خانوادگی خودتان را عمیق‌تر کنید و به همه اعضای خانواده این اطمینان را بدهید که آن‌ها برای شما مهم هستند و تمایل دارید با آن‌ها وقت بگذرانید؟

نمونه‌هایی از اهداف مربوط به خانواده

 • زمان بیشتری را برای گذراندن وقت با خانواده و انجام فعالیت‌های سرگرم‌کننده‌ی مشترک اختصاص دهید.
 • گفت‌وگوهای دل‌نشین موقع صرف شام را شما آغاز کنید اما زمان بیشتری را به گوش دادن اختصاص دهید تا صحبت کردن.
 • فرزندان خود را در انجام امور منزل بیشتر مشارکت دهید.
 • پس‌انداز کردن یا سرمایه‌گذاری برای حمایت از اهداف و خواسته‌های فرزندانتان در آینده
 • حداقل سالی یک‌بار به همراه خانواده‌ی خود برای تعطیلات به سفر بروید.
 • حداقل یک بار در هفته با خانواده پیاده‌روی کنید (یا دوچرخه‌سواری و…).

۶. اهداف مالی

لیست اهداف مالی

این اهداف به وضعیت مالی و ذهنیت شما نسبت به مسائل مادی مربوط است. وقتی به وضعیت مالی خود فکر می‌کنید چه افکاری به ذهن شما خطور می‌کند؟ و دوست دارید چه تغییراتی در ای زمینه ایجاد کنید؟ یکی از بزرگ‌ترین مزایای وضعیت خوب مالی، آزادی عمل برای انجام کارهایی است که باید انجامشان دهید و همچنین آن دسته از فعالیت‌هایی که واقعا تمایل دارید انجامشان دهید.

امروز، این هفته و این ماه در راستای بهبود وضعیت مالی خود چه اقداماتی می‌توانید انجام دهید؟ برای استفاده بهتر از سرمایه‌ای که هم‌اکنون در اختیار دارید چه کارهایی می‌توانید انجام دهید؟

نمونه‌هایی از اهداف مالی

 • هزینه‌ها را از سمت مخارج تفریحی و بیهوده به سمت مسائلی که وضعیت مالی شما را بهبود می‌بخشد، سوق دهید.
 • برای تحقق یکی از اهداف خود یا اهداف فرزندتان ماهانه مبلغی را پس انداز کنید.
 • یک مشاور مالی قابل اعتماد پیدا کنید که بتواند به شما در برنامه‌ریزی برای بازنشستگی کمک کند.
 • یک حسابدار زبده بیابید که قادر باشد به شما در تنظیم اظهارنامه‌ی مالیاتی به طور سالانه کمک کند و مالیات پرداختی شما را به حداقل برساند.

۷. ا‌هداف مربوط به سبک زندگی

لیست اهداف سلامتی

اگر تا به حال زندگی رویایی خودتان را در ذهنتان در غالب یک فیلم مرور کرده‌اید یا اینکه ابعاد مختلف آن را مکتوب کرده‌اید، برای تصمیم‌گیری درباره‌ی اهداف زندگی خودتان در موقعیت خوبی قرار دارید.

در غیر این صورت، برای هدف‌گذاری در این حوزه باید کلی خیال‌پردازی کنید و احساسات خود را عمیقا به کار بگیرید. اول از همه شما باید زندگی را تصور کنید که دوست دارید آن را داشته باشید و به خودتان اجازه دهید آنچه را که تصور می‌کنید با تمام وجودتان، احساس کنید.

سپس آنچه را که می‌بینید و احساسی که به شما دست می‌دهد را در یک دفترچه توصیف کنید؛ همین‌طور این مسأله که شخصی که در این فیلم خیالی به‌جای شما ایفای نقش می‌کند، هستید هر روز چه کارهایی را انجام می‌دهد، چگونه فکر می‌کند و چه احساساتی را تجربه می‌کند.

نمونه‌هایی از اهداف مربوط به سبک زندگی

 • تنظیم بودجه و پس‌انداز کردن به منظور سفر به مقصدی جدید در سال نو
 • راه‌اندازی یک کار جانبی خلاقانه که دوست دارید و کسب درآمد از آن
 • فهرستی از چیزهایی که دوست دارید تجربه کنید تهیه کنید و از امروز، حداقل برای یکی از آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.
 • تهیه لباس‌هایی که دوستشان دارید و برازنده‌ی شما هستند.
 • خانه، اتاق شخصی یا محل کارتان را بر اساس رویاهایتان طراحی و تجهیز کنید.

۸. اهد‌اف مرتبط با سلامتی و تناسب‌اندام

لیست اهداف تناسب اندام

سلامت و تناسب‌اندام شما تا حد زیادی سطح انرژی روزانه شما را تعیین می‌کند، که خود این مسأله بر نحوه زندگی و تعامل شما با دیگران تأثیر می‌گذارد. رشد شخصی و مشارکت با دیگران به انرژی زیادی نیاز دارند. هنگامی که انرژی شما کم است، معمولا به‌سادگی برنامه‌های سازنده خود را کنار می‌گذارید و وقت خود را صرف تماشای برنامه‌های محبوبتان یا خوردن غذاهای آماده می‌کنید.

در واقع اگر بدن شما سالم باشد و ترشح مواد شیمیایی مغز شما متعادل باشد، بسیار راحت‌تر می‌توانید فکر می‌کنید و چیزهای جدیدی خلق کنید.

نمونه‌هایی از اهداف مرتبط با سلامت و تناسب‌اندام

 • برای افزایش قدرت، استقامت و انعطاف‌پذیری بدنتان در کلاس تناسب‌اندام (که احتمالا از آن لذت خواهید برد) ثبت‌نام کنید.
 • مواد غذایی مضر و بی‌فایده را از برنامه‌ی غذایی و یخچال خودتان حذف کرده و گزینه‌های سالم‌تری را جایگزین آن‌ها کنید.
 • دستور پخت غذاهای جدید و سالم‌تری را برای برنامه‌ی غذایی هفتگی خود بیاموزید.
 • از مصرف الکل و مواد مخدر خودداری کنید.
 • کافئین را کنار گذاشته و راه‌های جدیدی برای تقویت انرژی خود در صبح و در طول روز بیابید.

۹. اهدا‌ف مربوط به بازنشستگی

لیست اهداف خلاقانه

بازنشستگی برای شما هر معنایی که داشته باشد، بهتر است برای خودتان اهدافی را تعیین کنید که این دوران را برای شما به دورانی لذت‌بخش و آرامش‌بخش تبدیل کند. به این فکر کنید که در ۱۰، ۲۰ یا ۳۰ سال آینده دوست دارید چگونه زندگی کنید و بر این اساس اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را انتخاب کنید.

نمونه‌هایی از اهداف مربوط به بازنشستگی

 • تا سن ۵۵ سالگی بازنشسته شوید.
 • تا آن زمان خانه خود را برای فروش آماده کنید تا بتوانید خانه متحرک دلخواه خودتان را خریداری کرده و در سراسر کشور سفر کنید.
 • به اندازه‌ی پول کافی پس‌انداز کنید تا شغلی را که دوست ندارید ترک کنید و شغلی را که دوست دارید شروع کنید.
 • وام‌ها را تسویه کنید تا درآمد خالص شما بیشتر شود.

نکته‌ی پایانی

اکنون که با انواع مختلف هدف‌گذاری آشنایی کامل پیدا کردید، می‌توانید از هدف‌گذاری برای ابعاد مختلف زندگی‌تان و تلاش برای رسیدن به این اهداف لذت ببرید. درست است، لذت واقعی فقط در داشتن خود اهداف نیست بلکه نحوه‌ی دنبال کردن آن‌ها هم فرایندی معنادار و لذت‌بخش است. گام‌هایی که برای نزدیک شدن به اهداف خود برمی‌دارید روی دیگران هم تأثیر می‌گذارد و شخصیت شما را در ذهن آن‌ها هم متحول می‌کند.

همچنین گام‌هایی که برای رسیدن به یک نوع خاص از اهداف (مالی، شغلی، یا سلامتی و تناسب‌اندام یا…) برمی‌دارید، بر اهدافی که در سایر زمینه‌ها تعیین کرده‌اید هم تأثیر می‌گذارد و حتی ممکن است باعث تغییر آن‌ها شود.

این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: Live Bold and Bloom

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. نازنین

  خیلی خیلی عالی بود ممنون از توضیحتون

 2. مهدی

  سلام ممنون من واقعا نیاز داشتم یکی تو ضیح بده برام اصلا اینقدر میگن هدف هدف چجوری مشخصش کنم مرسی اوکی گرفتم 🙂

 3. حسینی

  عالی عالی بود

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه