دومین پرتاب فضایی هند در سال ۲۰۲۰ با موفقیت انجام شد

۲۷ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
پرتاب ماهواره‌ی CMS-01 هند

در حالی که به پایان سال ۲۰۲۰ نزدیک می‌شویم، سازمان پژوهش‌های فضایی هند (ISRO) ساعاتی پیش دومین پرتاب امسال خود را با موفقیت انجام داد تا یک ماهواره‌ی ارتباطی را در مدار قرار دهد.

این پرتاب توسط موشک پرتابگر ماهواره‌ی پولار (PSLV) در ساعت ۱۵:۴۱ به وقت محلی هند (۱۳:۴۱ به وقت تهران) از مرکز پرتاب فضایی «ستیش دهاوان» (Satish Dhawan) در سواحل شرقی هند انجام شد تا ماهواره‌ی CMS-01 را جایگزین نسل قبلی خود کند.

طبق اطلاعات منتشر شده، این ماهواره که در مدار زمین‌ثابت (GEO) و ۸۳ درجه‌ی شرقی بالای اقیانوس هند فعالیت می‌کند، قرار است محدوده‌ی باند فرکانسی Extended-C که سرزمین اصلی هند، جزایر «آندامان و نیکوبار» و «لاکشادویپ» را پوشش می‌دهد، ارائه کند. این ماهواره پس از سری GSAT و INSAT نخستین ماهواره‌ی ارتباطی جدید هند محسوب می‌شود.

این ماهواره با ۱۴۱۰ کیلوگرم جرم، بر پایه‌ی بستر ماهواره‌ای I-1K ساخته شده و انرژی آن از دو آرایه‌ی خورشیدی که ۱۵۰۰ وات برق تولید می‌کنند، تأمین می‌شود.

این دومین ماهواره‌ای است که هند از زمان شیوع ویروس کرونا (Covid-19) به فضا می‌فرستند. پیش از این در ماه گذشته، هند چند ماهواره ازجمله ماهواره‌ی رصد زمین EOS-1 را در مدار قرار داده بود که وظیفه‌ی پشتیبانی از کشاورزی، جنگلداری و مدیریت بلایای طبیعی را برعهده دارد.

مأموریت امروز هفتاد و هفتمین مأموریت وسیله‌ی نقلیه‌ی پولار از مرکز پرتاب فضایی ستیش دهاوان هند است و ماهواره‌ی جدید جایگزین GSAT-12 می‌شود که سال ۲۰۱۱ در مدار قرار گرفته بود.

عکس کاور: پرتاب ماهواره‌ی CMS-01 هند توسط موشک پرتابگر ماهواره‌ی پولار، که دومین مأموریت فضایی این کشور در سال ۲۰۲۰ است.

Credit: ISRO

منابع: Hindustan Times, NASA Space Flight

 

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه