بالگرد نبوغ در چهارمین پرواز خود مریخ را سریع‌تر و طولانی‌تر پیمود

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۱:۰۵ ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
چهارمین پرواز بالگرد نبوغ در مریخ از نگاه دوربین عوارض‌سنجی مریخ‌نورد پشتکار

بر خلاف شب گذشته، دومین تلاش مریخ‌پیمای نبوغ برای چهارمین پرواز خود در جو مریخ موفقیت‌آمیز بود و این بالگرد کوچک با سرعت بیشتر مسافتی دورتر را پیمود.

پس از سه پرواز آزمایشی موفق، شب گذشته بالگرد نبوغ قصد داشت چهارمین پرواز خود را انجام دهد اما از سطح مریخ بلند نشد. امشب اما بالگرد نبوغ دومین تلاش خود را برای پرواز چهارم با موفقیت پیش برد و از تجربه‌ی خود در پروازهای قبلی فراتر رفت.

این بالگرد کوچک امشب ۳۰ آوریل (۱۰ اردیبهشت) چهارمین پرواز خود را در میدان هوایی «برادران رایت» (Wright Brothers) در دهانه‌ی جزرو (Jezero) مریخ انجام داد. طی این پرواز نبوغ ۱۱۷ ثانیه را در جو مریخ سپری کرد، تا ارتفاع ۵ متری بالا رفت و با سرعت ۳٫۵ متر بر ثانیه تا ۱۳۳ متر دورتر از محل استقرار خود رفت.

«باب بالارم» (Bob Balaram) مهندس ارشد بالگرد نبوغ از آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) ناسا پیش از این پرواز گفته بود: «هنگامی که نبوغ پس از پرواز سوم با موفقیت فرود آمد، می‌دانستیم که اطلاعات زیادی برای کمک به مهندسان در طراحی نسل‌های بعدی بالگردهای مریخ‌پیما جمع‌آوری کرده‌ایم. اکنون قصد داریم دامنه، سرعت و مدت زمان پرواز را افزایش دهیم تا باز هم بینش بیشتری نسبت به پرواز در مریخ داشته باشیم.»

پرواز بالگرد ۱٫۸ کیلوگرمی نبوغ در ساعت ۱۰:۴۹ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۹:۱۹ به وقت تهران) انجام شد اما با توجه به تأخیر در رسیدن داده‌ها به زمین تیم کنترل مأموریت ساعتی پیش موفقیت‌آمیز بودن مأموریت را اعلام کرد.

نبوغ با نخستین پرواز خود در ۱۹ آوریل (۳۰ فروردین) زمانی که تنها ۳ متر از سطح مریخ فاصله گرفت یک لحظه‌ی تاریخی را رقم زد. این مسافر کوچک از آن زمان تا کنون دو پرواز دیگر انجام داده که هر یک از دیگری دشوارتر بوده است. در پرواز دوم نبوغ ۵ متر از سطح فاصله گرفت و مسافتی ۲ متری را رفت و برگشت اما در پرواز سوم با سرعت ۲ متر بر ثانیه تا مسافت ۵۰ متری رفت و برگشت و یک عکس جذاب هم از مریخ‌نورد پشتکار منتشر کرد.

تصویر چهارمین پرواز بالگرد نبوغ از نگاه مریخ‌نورد پشتکار

تصویر چهارمین پرواز بالگرد نبوغ از نگاه مریخ‌نورد پشتکار
Credit: NASA/JPL-Caltech

اکنون در پرواز موفق چهارم هدف‌ها باز هم افزایش یافت و نبوغ تا ارتفاع ۵ متری بالا رفت و به سرعت ۳٫۵ متر بر ثانیه کیلومتر بر ساعت در حرکت افقی رسید. این مریخ‌پیما طبق برنامه‌ریزی ابتدا حدود ۸۴ متر به سمت جنوب رفت تا از موج‌های شنی، سنگ‌ها و دهانه‌های کوچک از بالا عکس بگیرد سپس باز هم ادامه داد تا در نهایت به فاصله‌ی ۱۳۳ متری رسید و با بازگشت به میدان هوایی در مجموع ۲۶۶ متر را پیمود.

با پرواز موفق چهارم، اکنون بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ برای چالش بعدی و پنجمین پرواز آماده می‌شود. «می‌می آنگ» (MiMi Aung) مدیر پروژه‌ی بالگرد نبوغ پیش از این گفته بود که دوست دارد این بالگرد بتواند در پرواز نهایی حدود ۶۰۰ متر حرکت کند.

طبق برنامه‌ای که امروز اعلام شد، تیم مأموریت قصد دارد از مرزهای تعریف شده برای بالگرد فراتر برود و این کار با پرواز ششم و طی فاز نمایش عملیات از دو هفته‌ی دیگر آغاز می‌شود. تا آن زمان بالگرد با انجام پروازهای چهارم و پنجم، در فاز انتقالی قرار دارد.

مریخ‌نورد پشتکار ۱۸ فوریه (۱ اسفند) بر سیاره‌ی سرخ فرود آمد تا مأموریت دو ساله‌ی خود را برای یافتن نشانه‌های باستانی حیات میکروبی در مریخ آغاز کند. این کاوشگر همچنین نمونه‌هایی را از سطح مریخ جمع‌آوری خواهد کرد تا در یک مأموریت آینده به زمین آورده شود.

چند هفته بعد از فرود، بالگرد نبوغ آرام آرام از دل پشتکار خارج شد تا طی چالش‌های پروازی گوناگون یک نمایش فناوری را اجرا کند و امکان پرواز در جو رقیق مریخ را بررسی کند.

چالش‌هایی که یکی پس از دیگری با موفقیت انجام شد و این‌طور که «لوری گلیز» (Lori Glaze) مدیر بخش علوم سیاره‌ای ناسا می‌گوید: «از میلیون‌ها کیلومتر دورتر، نبوغ تمام جنبه‌هایی که ناسا برای امکان‌سنجی توانایی پرواز کنترل شده در مریخ را مد نظر داشت، بررسی کرد. اکنون مأموریت‌های کاوش آینده می‌توانند با اطمینان ظرفیت تازه‌ای را به کمک کاوش‌های هوایی داشته باشند که مأموریت نبوغ به ارمغان آورد.»

عکس کاور: چهارمین پرواز بالگرد نبوغ در مریخ از نگاه دوربین عوارض‌سنجی مریخ‌نورد پشتکار

Credit: NASA/JPL-Caltech

منابع: NASA, Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶ دیدگاه
 1. Avatar محمد

  قطعا موجودات زنده فرا زمینی وجود دارند
  هم علم و هم مفاهیم مذهبی آن را تایید میکنند
  فقط پیدا کردن مکان آن است که هنوز کشف نشد

 2. Avatar محمد

  درست که هنوز حیات یا آثار آن در مریخ کشف نشد
  اما قطعا زمین تنها مکان هستی نیست که شامل حیات است
  هم علم و هم آموزنده ها و شواهد مذهبی تایید میکنند که ما زمینیان تنها موجودات زنده نیستیم اما اینکه در کدام سیاره یا کدام قمر در کدام منظومه و کدام کهکشان حیات وجود دارد هنوز مشخص نیست
  اما اصل و جود حیات فرازمینی غیر قابل انکار است

 3. Avatar ناشناس

  حیاتی درمریخ نیست جزء زمین. ولی اینکه چه جوری میخواهدبه زمین برگرددخیلی عجیبه

 4. Avatar مهران

  که چی.

 5. Avatar خشایار

  عالی بود اما با وجود این همه تحقیقات گسترده تا کنون آثار حیات بر روی مریخ به صورت قاطع بیان نشده و اینکه آیا موجودات مریخی واقعیتی است یا خیالی ؟

 6. Avatar مهدی انفرادی

  اینهم یکی دیگه از شگفتی های آفرینش هست،افرینش هفت آسمان و زمین ،وافرینش انسان که خداوند بهش همچین دانشی عطا کرده،سبحان الله
  خیلی لذت بردم،ازهمه عزیزان متشکرم