بالگرد مریخ‌نورد نبوغ هر چهار پایه‌ی خود را باز کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
هر چهار پایه‌ی بالگرد مریخی نبوغ در حالت ایستاده قرار گرفته‌اند.

مریخ‌نورد پشتکار به‌آرامی بالگرد مریخی نبوغ را از شکم خود بیرون می‌آورد و اکنون این مسافر تازه‌ی سیاره‌ی سرخ هر چهار پایه‌ی خود را باز کرده است.

تیم زمینی کنترل مأموریت از روزهای گذشته مشغول اجرای یک عملیات پیوسته و پشت سر هم است تا بتواند بالگرد مریخی ۸۰ میلیون دلاری نبوغ را روی سطح مریخ قرار دهد. روندی که طبق برنامه‌ریزی ۶ روز طول خواهد کشید.

نخستین دستور، باز شدن قفل اتصال بالگرد به شکم مریخ‌نورد پشتکار بود. سپس یک دستگاه تولید مواد شیمیایی کابل را برش داد تا نبوغ را از موقعیت افقی خارج کند. سپس بالگرد طی دو مرحله پایه‌های خود را باز کرد و در این بین نبوغ به طور کامل در وضعیت عمودی قرار گرفت. اکنون هر چهار پایه‌ی نبوغ باز شده‌اند و این بالگرد آماده می‌شود تا از آخرین فرصت برای شارژ سلول‌های باتری خود استفاده کند.

در نهایت در روز ششم، تیم مأموریت باید انجام موفق سه مرحله را تأیید کند. هر چهار پایه به درستی روی سطح قرار گرفته باشند، مریخ‌نورد پشتکار حدود ۵ متر از بالگرد دور شده باشد و همچنین بتواند به درستی با بالگرد ارتباط برقرار کند.

بدین ترتیب بالگرد نبوغ ۳۰ روز مریخی (۳۱ روز زمینی) فرصت خواهد داشت تا نخستین پرواز خود را در سیاره‌ی سرخ انجام دهد. حدود ۱۲۰ سال پس از نخستین پرواز کنترل‌شده و موتوردار بشر که توسط برادران رایت انجام شد، اکنون بشر چشم‌انتظار لحظه‌ی تاریخی دیگری است تا نخستین پرواز کنترل‌شده را در سیاره‌ای دیگر انجام دهد و مسیری تازه پیش روی مأموریت‌های کاوش سیاره‌های دیگر باز کند.

عکس کاور: هر چهار پایه‌ی بالگرد مریخی نبوغ در حالت ایستاده قرار گرفته‌اند.

Credit: NASA/JPL

منبع: NASAبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۴ دیدگاه
 1. وحید

  تصاویر قانع کننده نیست.! اما ارتیاط باز مین از این فاصله کار اسانی هم نیست، شاید تصاویر واقعی باشند یا نباشند، اما چرا من هرگز از سطح ماه خورشید را ندیده ام و ایا انجا شب و ظهرو عصر ندارد چرا تصاویر یکسان است؟.. سایه ها از بالاست؟ مگه در مریخ شب نداریم؟ چرا با خودش ی بطری اب معدنی نبردن بریزن زمین؟ ☹️????شاید مصه اینجا بوده باشه..

 2. رضا

  واقعا یک شاهکار علمی است که می تواند برای بشر یک وحی و الهامی دیگر باشد ، همانطور که به ادیسون و برادران رایت و هزاران دانشمند دیگر وحی شد تا بشر به کمالات برسد این هم یک وحی یا نبوغ الهامی است ، کل پیشرفتذو تکنولوژی بشر در این دویست سال بوده است واین پیشرفت بشر حتماراهی باز خواهد شد برای یک نشدنی دیگر ، همانطور که فکر می کنیم می توانیم به این فکر هم برسیم ، تخیل قوه الهام و وحی الهی است .

 3. امید

  سلام ناسا یک دروغگوی فوق العاده است دروغ هرچه بزرگتر باورش آسانتر.
  اولا تمام تصاویر ناسا در گرینلند و صحرای مصر هستند.دوما چرا تمام تصویر با فیلتر گرفته میشه؟ سوماً یه آدم عاقلی پیدا نمیشه از این ناسا بپرسه ۷۰سال پیش رفتید ماه با تکنولوژی ناقص حالا چرا با این همه کبکبه دبدبه چرا نمیرید؟

  1. حسین

   سلام

   قضیه آپولو ۱۱ مال ۵۲ سال پیش هستش نه
   هفتاد سال تو که به خودت زحمت ندادی یه نگاهی به ویکیپدیا بندازی بعد حرف بزنی و در ثانی برن کره ماه برای بار دوم که چی بشه، برن دنبال صف مرغ و تخم مرغ بعد این همه خرج کنند به امثال جنابعالی و بنده دروغ بگن که چی بشه تو که خوابیدی خونه نمیشه الکی نظر ندی یا نظر میدی درست فکر کنی بعد حرف بزنی، متاسفانه ضریب هوشی ملل ایرانی ها حدود ۸۵ هستش اینجور حرف زدن ها بهمون میاد.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما