نخستین مأموریت فضایی تمام‌شهروندی تاریخ آغاز شد

۲۵ شهریور ۱۴۰۰ | ۰۴:۴۰ ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
پرتاب موشک فالکون 9 طی مأموریت اینسپیریشن4

دقایقی پیش چهار شهروند طی مأموریت اینسپیریشن۴ با سفر به مدار زمین توسط کپسول دراگون اسپیس‌ایکس، برای نخستین بار یک مأموریت فضایی را به‌طور کامل هدایت می‌کنند.

ساعت ۲۰:۰۲ منطقه‌ی زمانی شرقی (۰۴:۳۲ به وقت تهران) امروز با روشن شدن موتورهای موشک فالکون ۹ در سکوی پرتاب ۳۹A پایگاه فضایی کندی، لحظه‌ی تاریخی دیگری توسط اسپیس‌ایکس رقم خورد. برای نخستین بار چهار شهروند که فضانورد حرفه‌ای محسوب نمی‌شوند توسط فضاپیمای یک شرکت خصوصی عازم مدار زمین شدند تا فصل تازه‌ای را در سفرهای فضایی انسان باز کنند.

خدمه‌ی مأموریت الهام‌بخشی 4

بیم‌ها و امیدها در نخستین مأموریت فضایی تمام‌شهروندی تاریخ؛ شهروند-فضانوردان ساعاتی پیش از پرتاب
Credit: SpaceX

این مأموریت که «اینسپیریشن۴» (Inspiration4) به معنای الهام‌بخشی نام گرفته است، برای نخستین بار به‌طور کامل با حضور افرادی انجام می‌شود که نه در نیروهای نظامی و نه به‌عنوان فضانورد حرفه‌ای فعالیت می‌کنند. پیش از این همه‌ی پروازهای فضایی بشر به مدار زمین برای نهادهای دولتی یا توسط آن‌ها انجام شده است، هرچند ممکن است یک یا دو شهروند عادی را هم به‌عنوان مسافر با خود همراه کرده باشند.

در مقابل، اینسپیریشن۴ مأموریتی است که توسط یک شهروند عادی خریداری شده، توسط یک شرکت خصوصی انجام می‌شود و هدف اصلی آن انجام پروژه‌های علمی یا نظامی نیست بلکه برای تفنن انجام می‌شود. اگر قرار است فضا به محلی برای زندگی، کار و سرگرمی هزاران نفر تبدیل شود، بشر به مأموریت‌های غیردولتی فضایی نیاز دارد و این آغاز چنین دورانی است.

کپسول دراگون سوار بر موشک فالکون 9

کپسول سرنشین‌دار دراگون سوار بر موشک فالکون ۹
Credit: SpaceX

با تاریخ‌ساز بودن این سفر، «جرد آیزاک‌من» (Jared Isaacman) بنیان‌گذار ثروتمند «شیفت۴ پیمنتس» (Shift4 Payments) و خریدار این سفر، نمی‌خواست این مأموریت فقط به‌عنوان سرگرمی افراد ثروتمند تلقی شود، بنابراین او همراهانی از زمینه‌های شغلی گوناگون را با خود همراه کرد.

«سایان پراکتر» (Sian Proctor) زمین‌شناس و کارآفرین، «هیلی آرسنو» (Haley Arceneaux) دستیار پزشکی در بیمارستان تحقیقاتی «سنت جود» و «کریس سمبروسکی» (Chris Sembroski) مهندس داده در صنعت هوافضا سه شهروند دیگری هستند که در این سفر با آیزاک‌من همراه شده‌اند تا یک سفر فضایی را تجربه کند.

آیزاک‌من همچنین از طریق فعالیت‌های آگاه‌سازی پیش، در حین و پس از پرتاب قصد دارد ۲۰۰ میلیون دلار برای کمک به بیمارستان تحقیقاتی سنت جود جمع‌آوری کند. او درباره‌ی این مأموریت گفته بود: «ما می‌دانیم که در آستانه‌ی تجربه‌ای هستیم که پیش از آن حدود ۶۰۰ نفر آن را تجربه کرده‌اند و تلاش خود را به‌کار می‌گیریم تا اطمینان حاصل کنیم که هر لحظه‌ای که در مدار به‌سر می‌بریم ارزشمند است و انتظارات ما و مردم را نسبت به اهمیت آن برآورده می‌کند.»

سلامت شهروند-فضانوردان دقایقی پس از پرتاب مأموریت اینسپیریشن4

سلامت شهروند-فضانوردان دقایقی پس از پرتاب مأموریت اینسپیریشن۴
Credit: SpaceX

طی پرتاب امروز فضاپیمای سرنشین‌دار «تاب‌آوری» (Resilience) دراگون تا ارتفاع ۵۷۵ کیلومتری بالا خواهد رفت. ارتفاعی که از زمان مأموریت‌های آپولو به ماه، بشر فقط برای مأموریت تعمیرونگهداری تلسکوپ فضایی هابل بالاتر از این میزان رفته است.

با گذشت حدود ۹ دقیقه از پرتاب بوستر مرحله‌ی اول موشک فالکون ۹ با موفقیت بر روی سکوی شناور بدون سرنشین فرود آمد و حدود دقیقه‌ی ۱۲ کپسول دراگون با جدا شدن از بوستر مرحله‌ی دوم، سفر مستقل خود را آغاز کرد تا بخش دیگری از مأموریت با موفقیت تکمیل شود. در همین حال تصاویر درون کپسول از سلامت شهروند-فضانوردان حکایت دارد.

خدمه‌ی این پرواز با رسیدن به ارتفاع برنامه‌ریزی شده، سه روز را در مدار زمین می‌گذرانند و ریزگرانش را تجربه خواهند کرد. آن‌ها همچنین این فرصت را دارند تا زمین و فضا را از گنبد شیشه‌ای جدید اسپیس‌ایکس با دیدی ۳۶۰ درجه تماشا کنند.

عکس کاور: پرتاب موشک فالکون ۹ طی مأموریت اینسپیریشن۴

Credit: SpaceX

منابع: SpaceX, ArsTechnica

برچسب‌ها :
دیدگاه شما