۴ مسافر اولین مأموریت فضایی تمام‌شهروندی تاریخ را بشناسید

۲۲ شهریور ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
خدمه‌ی نخستین مأموریت تمام-شهروندی تاریخ هنگام آزمایش گرانش صفر

شرکت فضایی «اسپیس‌ایکس» ایلان ماسک قصد دارد این هفته گام تاریخی جسورانه‌ی دیگری بردارد و چهار مسافر خصوصی را که فضانورد حرفه‌ای محسوب نمی‌شوند ، توسط کپسول سرنشین‌دار دراگون و سوار بر موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس نخستین مأموریت فضایی تمام‌شهروندی تاریخ را رقم خواهند زد.

«الهام‌بخشی ۴» یا «اینسپیریشن۴» (Inspiration4) نام مأموریتی است که قرار است یک گام تاریخی برای بشریت در زمینه‌ی سفرهای فضایی باشد. برای نخستین بار در تاریخ این مأموریت به‌طور کامل توسط بخش خصوصی پیش خواهد رفت و شرکت‌های دولتی یا نهادهای نظامی در آن مشارکت ندارند. بدین ترتیب چهار خدمه‌ی آن هم فضانوردانی غیرحرفه‌ای و شاغل در شغل‌های دیگر از پزشکی گرفته تا سیستم‌های پرداخت مالی هستند.

پس از شش ماه آموزش در کنار هم، «جرد آیزاک‌من» (Jared Isaacman) میلیاردر کارآفرین و بنیانگذار ثروتمند «شیفت۴ پیمنتس» (Shift4 Payments) همراه با «سیان پراکتر» (Sian Proctor) دانشمند علوم زمین، «هیلی آرسنو» (Haley Arceneaux) دستیار امور پزشکی و «کریس سمبروسکی» (Chris Sembroski) مهندس داده و متخصص صنعت هوافضا اکنون در آخرین روزهای آمادگی برای پرتاب به‌سر می‌برند.

جرد آیزاک‌من

جرد آیزاک‌من ۳۸ ساله که فرماندهی مأموریت اینسپیریشن۴ را بر عهده خواهد داشت، ثروت خود را به‌عنوان بنیان‌گذار شرکت خدمات پرداخت شیفت۴ پیمنتس کسب کرده اما مانند «جف بزوس» همیشه رویای فضایی خود را هم در سر داشته است.

او پیش از خرید پرواز فضایی با اسپیس‌ایکس که البته قیمت آن مشخص نیست، دور دنیا را در مدتی کوتاه پیموده، در چندین نمایشگاه هوایی شرکت کرده و شرکت آموزش خلبانان «دراکن اینترنشنال» (Draken International) را به مالکیت خود درآورده است. همچنین تقریبا ۶۰۰۰ ساعت با هواپیماهای گوناگون پرواز کرده و به گفته‌ی خودش این تجربه‌های پروازی مختلف برای پرواز فضایی احتمالی او سودمند بوده زیرا در طول این پروازها با شرایط اضطراری روبه‌رو شده است.

جرید آیزاک‌من

جرد آیزاک‌من
Credit: SpaceX

او درباره‌ی این مأموریت گفت: «با توجه به برنامه‌های فشرده، ما حتی فرصت فکر کردن درباره‌ی همه‌ی جنبه‌های این نقاط عطف در زندگی را نداشته‌ایم. ما اکنون منتظر روزهای آینده هستیم تا لحظه‌ی تاریخی فرا برسد و اطمینان داریم که سخت‌افزارها، نرم‌افزارها و تیم پرتلاش اسپیس‌ایکس در این راه از ما حمایت خواهند کرد.»

۲۰۰ میلیون دلار از خرید پرواز توسط آیزاک‌من برای کمک به مبارزه با سرطان در بیمارستان تحقیقاتی کودکان «سنت جود» اختصاص یافته است. علاوه بر این خود او هم ۱۰۰ میلیون دلار مستقیما به این بیمارستان اهدا کرده است. در کنار صندلی اختصاص یافته به او، سه صندلی دیگر در پرواز برای الهام‌بخش بودن در این مسیر، «امید» (Hope)، «شکوفایی» (Prosperity) و «بخشندگی» (Generosity) نام گرفته‌اند.

سیان پراکتر

سیان پراکتر ۵۱ ساله، استاد علوم زمین در کالج South Mountain Community فینیکس در آریزونا است و نخستین فرد از کشور «گوام» (Guam) خواهد بود که به فضا می‌رود. او چهار مأموریت شبیه‌سازی فضایی را هم انجام داده است. از جمله مأموریت تمام زنانه‌ی «سنسوریا مارس ۲۰۲۰» (Sensoria Mars 2020) که در «زیستگاه شبیه‌سازی شده‌ی کاوش‌های فضایی هاوایی» (HI-SEAS) انجام شد.

به گفته‌ی او آموزش‌هایی که برای مأموریت الهام‌بخشی۴ داشته و قرار گرفتن در جنگنده‌ی میگ-۲۹ باعث شده تا رویای کودکی خود را که هدایت F-16 به‌عنوان خلبان بوده، تحقق ببخشد.

او افزود: «من عاشق این تجربه بودم. باید آن را کنترل می‌کردم و چند مانور با آن انجام می‌دادم که بسیار خوب بود. من خلبان هواپیمای سسنا-۱۷۲ هستم. بنابراین رفتن از یک هواپیمای ملخی به میگ-۲۹ یک جهش بزرگ بود و رفتن از میگ-۲۹ به موشک فالکون ۹ قطعا گام بزرگ‌تری محسوب می‌شود.»

سیان پراکتر

سیان پراکتر
Credit: Inspiration4

از دید پراکتر این مأموریت همچنین از جنبه‌های خانوادگی خدمه‌ی پرواز، شیوه‌ی آموزش آن‌ها در میان یک بیماری همه‌گیر، عشق او به نقاشی و هنر و تجربه‌ی زندگی او به‌عنوان یک زمین‌شناس، هنرمند و پیوندی که میان این زمینه‌ها برقرار می‌شود اهمیت زیادی دارد.

او طی رقابتی که از سوی شیفت۴ پیمنتس صورت گرفت، برای نشستن بر صندلی «شکوفایی» انتخاب شد. علاوه بر حضور خودش در این مأموریت، پراکتر قصد دارد طی این مأموریت فضایی کاملا خصوصی، از کارت پستال‌های هنری که توسط شرکت Space2Inspire او چاپ شده، برای آگاهی رسانی و گفتمان پیرامون حضور زنان رنگین‌پوست در صنعت فضایی استفاده خواهد کرد.

هیلی آرسنو

در اولین مأموریت فضایی تمام‌شهروندی تاریخ، هیلی آرسنو ۲۹ ساله هم که دستیار پزشک در بیمارستان تحقیقاتی سنت جود است، بر صندلی «امید» فضاپیما می‌نشیند و افسر پزشکی این مأموریت خواهد بود. او توسط بیمارستان کودکان سرطانی سنت جود برای این سفر انتخاب شده است. به گفته‌ی خودش برای رفتن به این سفر ضمن مشورت با خانواده که برخی از آن‌ها مهندس هوافضا هستند، تأیید مادرش را هم کسب کرده است.

هیلی آرسنو

هیلی آرسنو
Credit: Inspiration4

نکته‌ی جالب توجه این است که آرسنو خودش یک نجات‌یافته از سرطان استخوان است و او که به دلیل برداشته شدن بیشتر استخوان‌های ران، با پروتز زندگی می‌کند، با توجه به نیازهای فضانوردان حرفه‌ای هرگز تصور داشتن چنین فرصتی را نمی‌کرده است.

کریس سمبروسکی

سمبروسکی ۴۱ ساله مهندس داده، مشاور سابق اردوگاه فضایی آمریکا و نیروی داوطلب «پرواسپیس» (ProSpace) که یک گروه داوطلب برای پیشبرد برنامه‌های تجاری شرکت‌هایی مانند اسپیس‌ایکس است، بر روی صندلی «بخشندگی» این پرواز فضایی می‌نشیند. سمبروسکی همچنین در نیروی هوایی آمریکا خدمت کرده و هم‌اکنون در لاکهید مارتین فعالیت دارد. برای این مأموریت در حقیقت یکی از دوستان او در کمپین کمک به بیمارستان سنت جود این صندلی را برنده شد و سپس این فرصت تاریخی را به او اهدا کرد.

کریس سمبروسکی

کریس سمبروسکی
Credit: Inspiration4

او درباره‌ی این سفر گفت: «من کاملا افتخار می‌کنم که بخشی از نخستین مأموریت کاملا غیرنظامی در فضا هستم. پیوستن به خدمه‌ی اینسپیریشن۴ برای حمایت از سنت جود واقعا یک رویاست و افراد زیاد زمان و استعداد خود را در حمایت از این مسیر گذاشته‌اند. امیدوارم این پرواز برای دیگران انگیزه‌بخش باشد و مقدمه‌ای برای تشویق بچه‌ها به رویای ناممکن و آغاز عصر جدیدی از کاوش‌های فضایی برای همه باشد.»

گام تاریخی اسپیس‌ایکس

اسپیس‌ایکس پیش از این هم نخستین‌های زیادی را در صنعت فضایی رقم زده است. از جمله سال گذشته با هدایت فضانوردان ناسا، نخستین مأموریت خصوصی سرنشین‌دار به ایستگاه فضایی بین‌المللی را با موفقیت انجام داد.

این بار این شرکت فضانوردان را با استفاده از موشک بازیابی شده‌ی فالکون ۹ و توسط کپسول تاب‌آوری دراگون از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا به فضا پرتاب خواهد کرد. پرتابی که هم‌اکنون برای برای روز چهارشنبه ۱۵ سپتامبر ساعت ۲۰:۰۰ منطقه‌ی زمانی شرقی (۰۴:۳۰ روز پنج‌شنبه ۲۵ شهریور به وقت تهران) برنامه‌ریزی شده است.

طی این سفر فضایی، خدمه‌ی کپسول دراگون به مدار زمین خواهند رفت و طی چند روز اقامت در مدار، این امکان را دارند که با استفاده از یک گنبد شیشه‌ای مخصوص زمین و فضای بیکران را مستقیما تماشا کنند.

عکس کاور: خدمه‌ی نخستین مأموریت فضایی تمام-شهروندی و کاملا خصوصی تاریخ هنگام آزمایش گرانش صفر

Credit: Inspiration4/John Kraus

منبع: Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه