حالت کنترل والدین به‌زودی به اینستاگرام می‌آید

۲۰ آذر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

اینستاگرام می‌گوید قابلیت کنترل والدین در راستای حفاظت از دسترسی کودکان به محتوای نامناسب این شبکه اجتماعی در ماه مارس به آن اضافه می‌شود.

اگر به خاطر داشته باشید، اینستاگرام طی این چند ماه شدیدا زیر فشار انتقاد قرار گرفته است. بسیاری از خبرگزاری‌ها مطالبی در رابطه با این شبکه‌ی اجتماعی محبوب نوشته‌اند مبنی براینکه اینستاگرام دیگر مثل سابق نیست و اکنون به فضایی برای تبلیغات و خرید تبدیل شده است در حالی که پیش از این یک فضای دوستانه برای اشتراک‌گذاری تصاویر و ویدیو با دوستان داشت.

تا حدودی این صحبت‌ها درست است. اینستاگرام تلاش کرد راهی را ادامه دهد که تیک‌تاک در پیش گرفت تا بتواند با این اپلیکیشن رقابت کند و کاربران خود را از دست ندهد. اما دقیقا از جایی که تصمیم گرفت شبیه به تیک‌تاک شود همه چیز به هم خورد. اکنون نه تنها تبلیغات و خرید و مواردی از این دست این اپلیکیشن را از هدف اصلی خود دور کرد بلکه متوجه شدیم محتوای +۱۸ سال هم در آن به نمایش گذاشته می‌شود و ریپورت کردن آن‌ها هم خیلی جوابگو نیست.

در همین راستا این شبکه‌ی اجتماعی را برای کاربران بسیار خطرناک دانستند خود شرکت هم که اوایل این موضوع را نادیده گرفت، این روزها تلاش زیادی می‌کند تا از ورود کودکان به این اپلیکیشن جلوگیری کند. برای مثال یکی از همین راه‌ها احراز هویت تصویری است که البته از ورود کودکان کم سن و سال جلوگیری نمی‌کند، فقط از ورود بات‌هایی با محتوای نامناسب ممانعت می‌شود.

اما به نظر می‌رسد به‌زودی یک قابلیت دیگر تحت عنوان کنترل والدین به این شبکه‌ی احتماعی اضافه خواهد شد. آدام موسری، مدیرعامل اینستاگرام با انتشار یک پست گفت که با این حالت جدید، والدین قادر خواهند بود روی مدت زمان استفاده از اینستاگرام توسط نوجوانان خود کنترل داشته باشند و محدودیت‌هایی را با در نظر گرفتن شرایط سنی آن‌ها در این زمینه وضع کنند. نوجوانان هم در عوض می‌توانند ریپورت کردن کسانی که محتوی نامناسب به اشتراک می‌گذارند را به والدین خود اطلاع دهند.

البته حالت کنترل والدین هنوز رسما برای اینستاگرام عرضه نشده است و در ماه مارس این اتفاق خواهد افتاد. آدام موسری در رابطه با این موضوع افزود که این اولین اقدام اینستاگرام برای جلوگیری از مشکلات یادشده است و به مرور زمان به تعداد آن‌ها اضافه خواهد شد.

آدام موسری قرار بود امروز در مقابل کمیته‌ی سنا به یک سری سوالات در رابطه با اینکه آیا شبکه‌های اجتماعی برای کودکان و نوجوانان مضر است پاسخ دهد. چون  همانطور که گفته شد، این اپلیکیشن زیر فشار انتقادات فراوانی قرار دارد و بعد از اینکه یکی از کارمندان سابق متا (فیسبوک سابق) اسنادی را مبنی بر مضر بودن این شبکه‌ی اجتماعی برای دختران نوجوان بود افشا کرد، وضعیت بدتر هم شد چرا که اینستاگرام از این موضوع مطلع بود اما واکنشی به آن نشان نمی‌داد.

طبق گفته‌های موسری، سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ی جدیدتری هم قرار است به اینستاگرام اضافه شود. مثلا کاربران دیگر نمی‌توانند کسی را که دنبال نمی‌کنند در پست‌های خود یا دیگران تگ کنند. امکان پاک کردن پست، کامنت و لایک کردن به صورت کلی هم در ماه ژانویه به اپلیکیشن اضافه خواهد شد. هرچند نمی‌دانیم این قابلیت‌ها چگونه به حفاظت از کودکان کمک خواهند کرد.

اینستاگرام یکی از معدود اپلیکیشن‌های شبکه‌ی اجتماعی است که تغییراتی را در راستای استفاده‌ی کودکان داشته است. حتی در این راستا قصد دارد در احراز هویت آن‌ها هم سخت‌گیری‌های زیادی را انجام دهد اما فعلا که چنین قابلیت‌هایی را در این اپلیکیشن نمی‌بینیم.

منبع: PhoneArena

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه