اینتل بیشتر ظرفیت TSMC برای تولید تراشه‌ی ۳ نانومتری را رزرو کرده است

۲۳ مرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
تراشه‌های 3 نانومتری

بر اساس گزارش جدید یکی از سایت‌های چینی، اینتل بیشتر ظرفیت تولید تراشه‌های ۳ نانومتری TSMC را برای سال آینده رزرو کرده و با این کار می‌خواهد ۳ پردازنده و یک پردازنده‌ی گرافیکی ۳ نانومتری را تولید کند. اگر این خبر صحت داشته باشد، چنین حرکتی منجر به افزایش فشار بر اپل و AMD می‌شود زیرا هر دو شرکت برای تولید تراشه‌های خود تقریبا به طور کامل به TSMC متکی هستند.

در این گزارش آمده که تولید انبوه تراشه‌های ۳ نانومتری TSMC از اواسط سال ۲۰۲۲ آغاز می‌شود. انتظار می‌رود تا مه ۲۰۲۲ ظرفیت تولید به ۴۰۰۰ ویفر برسد و در نهایت TSMC در هر ماه ۱۰ هزار ویفر تراشه تولید خواهد کرد. به نظر می‌رسد اولین پردازنده‌های ۳ نانومتری اینتل مختص سرورها و دیتاسنترها خواهند بود و قرار نیست به دست کاربران معمولی برسند.

تراشه‌های 3 نانومتری

از طرف دیگر باید خاطرنشان کنیم خود اینتل هم از مجموعه‌ی بزرگی از کارخانه‌های تولید تراشه بهره می‌برد و مثلا شرکت‌هایی مانند کوالکام و آمازون از این کارخانه‌ها استفاده می‌کنند. مدیرعامل اینتل مدتی قبل اعلام کرد که با سرمایه‌گذاری حدود ۱۲۰ میلیارد دلار، کارخانه‌های جدیدی را تأسیس خواهد کرد و ظرفیت تولید تراشه‌های پیشرفته را به طور قابل‌توجهی افزایش می‌دهد. اما در این میان، TSMC با توجه به امکانات و ظرفیت تولید بالایی که دارد، حداقل تا چند سال دیگر یکی از شرکای کلیدی اینتل باقی خواهد ماند.

همچنین اگر اینتل واقعا موفق به رزرو بیشتر ظرفیت تولید تراشه‌های ۳ نانومتری TSMC شده باشد، برنامه‌های AMD و اپل برای تولید تراشه‌های ۳ نانومتری با چالش‌های مختلفی مواجه می‌شود. AMD همین حالا هم برای تأمین پردازنده‌های گرافیکی ساخت TSMC که برای پردازنده‌ها و کارت‌های گرافیک خود استفاده می‌کند، با مشکل مواجه شده زیرا بیشتر خطوط تولید مربوط به این دسته از تراشه‌ها به کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس و پلی‌استیشن ۵ اختصاص داده شده است.

منبع: TechSpot

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه