اینتل در برابر AMD؛ کدام شرکت پردازنده‌های بهتری می‌سازد؟

۳۰ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۳:۳۸ ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
اینتل AMD

زمانی که می‌خواهید بهترین پردازنده را برای کامپیوتر ویندوزی خود بخرید، باید بین پردازنده‌های شرکت اینتل یا AMD دست به انتخاب بزنید. اینتل تا همین چند سال قبل فاصله‌ی زیادی با رقیب خود داشت. اما AMD طی چند سال گذشته توانسته با عرضه‌ی پردازنده‌های قدرتمند و جذاب سروصدای زیادی راه بیندازد. با این وجود، نبرد بین اینتل و AMD هنوز هم برنده‌ی مشخصی ندارد.

با وجود ضعف‌ها و شکست‌های اینتل، این شرکت همچنان حرف زیادی برای گفتن دارد. در این میان باید به کمبود جهانی تراشه هم اشاره کنیم که منجر به کاهش عرضه‌ی پردازنده‌ها شده است. در هر صورت در ادامه به تفاوت‌های بین اینتل و AMD نگاهی می‌اندازیم تا ببینیم کدام ‌یک از آن‌ها پردازنده‌های بهتری را راهی بازار می‌کنند.

اینتل در برابر AMD وضعیت فعلی

اینتل و AMD در بازار نیمه‌رسانا سابقه‌ای طولانی دارند. البته باید خاطرنشان کنیم که اینتل یکی از قدیمی‌ترین غول‌های این بازار محسوب می‌شود. AMD هم در ابتدا به‌عنوان تولیدکننده‌ی اینتل و دیگر شرکت‌ها وارد این بازار شد ولی مدتی بعد شروع به طراحی چیپست‌های خود کرد و گزینه‌های ارزان‌تری نسبت به اینتل ارائه داد.

اینتل AMD

اولین پیروزی بزرگ AMD زمانی اتفاق افتاد که نخستین چیپست x86_64 را در سال ۲۰۰۳ معرفی کرد و در این زمینه اینتل را شکست داد. حرکت به سمت معماری ۶۴ بیتی نام AMD را بر سر زبان‌ها انداخت. به همین خاطر در دهه‌ی ۲۰۰۰ میلادی به یک جایگزین مقرون‌به‌صرفه‌ی مناسب برای اینتل تبدیل شد.

اینتل و AMD توافق‌نامه‌ای برای استفاده از مجوزهای یکدیگر امضا کرده‌اند. طبق این توافقنامه، اینتل به AMD اجازه می‌دهد که پردازنده‌های مبتنی بر معماری x86 را بسازد و از طرف دیگر AMD هم به اینتل اجازه داده که از مجموعه دستورالعمل‌های مربوط به معماری x86_64 استفاده کند. طی سال‌های گذشته، AMD در این رقابت همواره چند پله پایین‌تر از رقیب خود بوده است.

اینتل AMD

اینتل سال‌ها قبل تکنولوژی Hyper threading را معرفی کرد ولی AMD در این زمینه و دیگر پیشرفت‌های مربوط به معماری پردازنده از رقیب خود عقب ماند. به همین خاطر حتی پردازنده‌های پایین‌رده‌ی اینتل در بیشتر اوقات می‌توانستند برخی پردازنده‌های AMD دارای تعداد هسته‌های بیشتر را شکست دهند. اما در نهایت، شرکت AMD در سال ۲۰۱۷ از معماری Zen رونمایی کرد و اولین پردازنده‌های مبتنی بر این معماری با نام رایزن معرفی شدند.

در حالی که AMD با عرضه‌ی هر نسل جدید از پردازنده‌های رایزن پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه‌ی معماری را به ارمغان آورده است، اینتل در زمینه‌ی فناوری ساخت محصولات خود با مشکلات زیادی روبه‌رو شده است. طی سال‌های گذشته پردازنده‌های اینتل همراه با فناوری ساخت ۱۰ و ۱۴ نانومتری راهی بازار شده‌اند و به همین خاطر با بهره‌گیری از ترفندهای مختلف و با وجود استفاده از فناوری‌های ساخت قدیمی، بهبودهای نسبی برای نسل‌های جدید پردازنده‌های خود به ارمغان آورده است. اما این ترفندها هم فقط تا حدی جوابگو هستند و اینتل در این زمینه با محدودیت‌های گسترده‌ای مواجه است.

اینتل AMD

از طرف دیگر، شرکت AMD در حال حاضر از فرآیند ساخت ۷ نانومتری برای چیپست‌های خود استفاده می‌کند. برای چرایی این موضوع باید بگوییم که اینتل چیپست‌های خود را تولید می‌کند اما AMD تولید پردازنده‌های خود را به شرکت‌های دیگری مانند TSMC می‌سپارد.

همچنین اینتل در این زمینه از سال‌ها تجربه‌ی ارزشمند بهره می‌برد و بنابراین با وجود بهره‌گیری از فناوری ساخت بسیار قدیمی‌تر، پردازنده‌های این شرکت همچنان عملکرد بسیار خوبی دارند. همچنین باید به تنوع گسترده‌ی پردازنده‌های اینتل اشاره کنیم که با قیمت‌های متنوع راهی بازار می‌شوند و در دورانی که کمبود جهانی تراشه مشکلات زیادی را برای کاربران و شرکت‌ها ایجاد کرده، پردازنده‌های اینتل در بازار حضور گسترده‌ای دارند.

AMD چه پردازنده‌هایی را ارائه می‌دهد؟

تنوع پردازنده‌های AMD چندان زیاد نیست و اگرچه برای قیمت‌های مختلف کاربران می‌توانند دست به انتخاب بزنند، ولی در کل تنوع پردازنده‌های این شرکت به پای اینتل نمی‌رسد.

پردازنده‌های رده‌بالا و پرچم‌دار

AMD‌

اگر به دنبال خرید بهترین پردازنده‌های AMD هستید، با توجه به هدف خود به چند گزینه دسترسی دارید. به‌عنوان مثال اگر گیمر حرفه‌ای هستید، بهتر از Ryzen 9 5950X نمی‌توانید پیدا کنید. از طرف دیگر باید به Ryzen 9 5900X و Ryzen 7 5800X اشاره کنیم که کمی ضعیف‌تر محسوب می‌شوند.

اگر می‌خواهید پردازنده‌های رده‌بالا با گرافیک یکپارچه خریداری کنید، این شرکت مدتی قبل از Ryzen 7 5700G و Ryzen 7 5700GE رونمایی کرد که می‌توانند نظر شما را جلب کنند. نسل‌های قبلی پردازنده‌های AMD مانند سری ۳۰۰۰ و سری ۴۰۰۰G هم حرف زیادی برای گفتن دارند.

از طرف دیگر، اگر به دنبال بهترین پردازنده‌های همه‌فن‌حریف این شرکت هستید، باید به سری Ryzen Threadripper نگاهی بیندازید. در حال حاضر بهترین پردازنده‌ی این سری Ryzen Threadripper 3990X نام دارد که از ۶۴ هسته و ۱۲۸ رشته یا thread بهره می‌برد. گفته می‌شود نسل جدید این سری در سال جدید معرفی خواهند شد.

پردازنده‌های میان‌رده و پایین‌رده

AMD‌

اگرچه پردازنده‌های رده‌بالای AMD حرف زیادی برای گفتن دارند، اما این شرکت در زمینه‌ی پردازنده‌های مقرون‌به‌صرفه هم سروصدای زیادی راه انداخته است. در سری رایزن می‌توانیم به گزینه‌های تازه‌نفسی مانند Ryzen 5 5600X و گزینه‌های قدیمی‌تر مانند Ryzen 7 3800X و Ryzen 3 3100 اشاره کنیم.

بخشی از این پردازنده‌های میان‌رده و پایین‌رده از گرافیک یکپارچه بهره می‌برند. از بین گزینه‌های مقرون‌به‌صرفه نباید پردازنده‌های Ryzen 5 5600G و Ryzen 3 5300G را از قلم بیندازیم.

پردازنده‌های گرافیکی

AMD‌

در این زمینه AMD مزیت قابل توجهی نسبت به اینتل دارد. سال‌ها قبل AMD شرکت ATI را تصاحب کرد و با این کار به یکی از مهم‌ترین بازیگران بازار کارت گرافیک تبدیل شد. اگرچه در این بازار شرکت انویدیا همچنان حرف اول را می‌زند، اما سری تازه‌نفس Radeon RX6000 بار دیگر توان AMD را در بهبود معماری کارت گرافیک نشان می‌دهد. اگرچه کارت‌های گرافیک AMD در زمینه‌ی فناوری ردیابی پرتو همچنان ضعف‌هایی دارند، اما در هر صورت نمی‌توانیم جذابیت و توان بالای این محصولات را کتمان کنیم.

سرور و دیگر حوزه‌ها

AMD‌

با وجود اینکه بخش اصلی تمرکز AMD معطوف به بازار کاربران است، اما در زمینه‌ی سرورها هم محصولاتی راهی بازار کرده است. از بین مهم‌ترین محصولات این شرکت در این حوزه می‌توانیم به پردازنده‌های سری EPYC و شتاب‌دهندگان گرافیکی سری Instinct MI اشاره کنیم که برای سرورها مورد استفاده قرار می‌گیرند. گفتنی است AMD مدتی قبل شرکت Xilinx را تصاحب کرد که یکی از نام‌های بزرگ در حوزه‌ی شبکه محسوب می‌شود و گویا AMD قصد دارد توجه بیشتری به این بازار نشان بدهد.

اینتل چه پردازنده‌هایی را ارائه می‌دهد؟

اینتل سابقه‌ی بسیار زیادی در بازار پردازنده دارد و به همین خاطر تنوع پردازنده‌های این شرکت هم بیشتر است. تقریبا در تمام محدوده‌های قیمتی، کاربران می‌توانند بیش از یک پردازنده‌ی اینتل را پیدا کنند.

پردازنده‌های رده‌بالا و پرچم‌دار

اینتل

زمانی که صحبت از پردازنده‌های رده‌بالای اینتل می‌شود، با توجه به مقدار توان موردنیاز کاربران با سه سری سروکار داریم. در رأس آن‌ها، پردازنده‌های سری Core X قرار دارد که نمونه‌های قدرتمندتر پرچم‌داران Core i9 محسوب می‌شوند. در حال حاضر، پردازنده‌ی i9-10900X صدر این جدول را به خود اختصاص داده است.

سری X هنوز بهبودهای نسل یازدهم پردازنده‌های اینتل را دریافت نکرده ولی نسل یازدهم سری Core i9 و i7 راهی بازار شده است. در حال حاضر Core i9-11900K پرچم‌دار سری i9 محسوب می‌شود که مبتنی بر فناوری ساخت ۱۴ نانومتری است. همچنین در سری i7 هم با پردازنده‌ی تازه‌نفس Core i7-11700K سروکار داریم. نسل یازدهم سری i9 و i7 شامل چندین پردازنده‌ی مختلف هستند که از بین آن‌ها می‌توانید دست به انتخاب بزنید.

پردازنده‌های میان‌رده و پایین‌رده

اینتل‌

پردازنده‌های میان‌رده‌ی اینتل در دو سری i5 و i3 راهی بازار می‌شوند و تنوع بسیار زیادی دارند. نسل یازدهم این دو سری هم راهی بازار شده و از بین آن‌ها می‌توانیم به i5-11600K و i3-1115G4 به‌عنوان بهترین گزینه‌ها اشاره کنیم.

در زمینه‌ی پردازنده‌های پایین‌رده هم نباید سری پنتیوم را از قلم بیندازیم که به دو قسمت Pentium Gold و Pentium Silver تقسیم می‌شوند. از طرف دیگر، اینتل پردازنده‌های بسیار ارزان‌قیمت را به‌عنوان سری Celeron G راهی بازار می‌کند. همان‌طور که می‌بینید، این شرکت در مقایسه با AMD برای پردازنده‌های پایین‌رده و میان‌رده تنوع بسیار بیشتری را ارائه می‌دهد.

پردازنده‌های گرافیکی

اینتل

اینتل تا سال‌ها در زمینه‌ی گرافیک یکپارچه حرف زیادی برای گفتن نداشت ولی حالا وارد حوزه‌ی ساخت پردازنده‌ی گرافیکی شده است. سری پردازنده‌ها و کارت‌های گرافیک Iris Xe یک ورودی نسبتا جذاب در این حوزه محسوب می‌شوند ولی رقیب قدری به حساب نمی‌آیند. باید خاطرنشان کنیم این محصولات فعلا فقط برای سازندگان لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترها عرضه می‌شود و کاربران معمولی نمی‌توانند آن‌ها را بخرند. اگر اینتل بتواند مشکلات پردازنده‌های خود را برطرف کند، احتمالا توجه بیشتری به پردازنده‌های گرافیکی نشان می‌دهد و شاید به رقیب قدری تبدیل شوند.

سرور، شبکه و دیگر حوزه‌ها

اینتل

همان‌طور که گفتیم، اینتل بسیار بزرگتر از شرکت AMD است و به همین خاطر در حوزه‌های متنوعی فعالیت دارد. به‌عنوان مثال، باید به پردازنده‌های سری Xeon اشاره کنیم که در زمینه‌ی سرورها نقش مهمی را ایفا می‌کنند. همچنین نباید سری Atom را از قلم بیندازیم که قبلا برای گجت‌های کم‌مصرف استفاده می‌شوند ولی حالا برای برخی سرورهای و تجهیزات شبکه‌ی پایین‌رده استفاده می‌شوند. در ضمن این شرکت در زمینه‌هایی مانند پردازنده‌های هوش مصنوعی و ساخت کامپیوترهای کوچک هم فعالیت دارد.

پردازنده‌های اینتل بهتر هستند یا AMD؟

اینتل AMD

نبرد اینتل و AMD همچنان ادامه دارد و قرار نیست به این زودی‌ها به پایان برسد. روی هم رفته AMD در طول فعالیت خود بعد از دستیابی به موفقیت‌های گسترده، به مدت چند سال از رقیب خود عقب مانده است. از سوی دیگر، اینتل همواره نبض این بازار را در دست داشته و فقط به‌تازگی با پیشرفت خیره‌کننده‌ی AMD، ضعف‌های این شرکت بیشتر به چشم آمده‌اند.

فناوری ساخت پردازنده‌های اینتل همچنان مشکل بزرگی محسوب می‌شوند و به نظر می‌رسد در آینده‌ی نزدیک هم این مشکلات برطرف نخواهند شد. نسل یازدهم پردازنده‌های اینتل مبتنی بر فناوری ساخت ۱۰ نانومتری هستند و این شرکت برای ساخت پردازنده‌های پیشرفته‌ی خود باید به فناوری ساخت بین ۱۰ تا ۱۴ نانومتری بسنده کند. این در حالی است که AMD به بهره‌گیری از جدیدترین فناوری‌های ساخت ادامه می‌دهد.

AMD هم با تصاحب Xilinx می‌خواهد وارد بازارهای جدیدی بشود تا فقط به‌عنوان سازنده‌ی پردازنده‌های مختص کاربران شناخته نشود. اگرچه AMD هم به این زودی‌ها نمی‌تواند به حد و اندازه‌ی اینتل برسد، اما پیشرفت شگفت‌انگیز این شرکت باعث شده که دستیابی به چنین چشم‌اندازی امکان‌پذیر شود.

اینتل AMD

در نهایت با توجه به شرایط فعلی محصولات این دو شرکت، پردازنده‌های کدام‌یک از آن‌ها جذاب‌تر هستند؟ برای پاسخ به این سؤال، پردازنده‌های AMD را توصیه می‌کنیم. پردازنده‌های این شرکت معمولا ارزش و توان بیشتری را در قبال مبلغ درخواست شده ارائه می‌دهند. باید خاطرنشان کنیم جدیدترین نسل پردازنده‌های اینتل نسبت به نسل قبلی ارتقای قابل توجهی به حساب نمی‌آیند.


شما چه فکر می‌کنید؟ برای کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود استفاده از پردازنده‌ی AMD را ترجیح می‌دهید یا اینتل؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما و دیگران در میان بگذارید.

منبع: Android Authority

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴۳ دیدگاه
 1. Avatar I like intel

  بنظرم اینتل چرا ؟

  چرا کنسول های بازی از ای ام دی استفاده

  میکنن؟

  همه ی اینا رو که گفته بودین میگم

  اینتل قدرت بیشتری داره و قدیمی تره

  ازون طرف ای ام دی قیمت بهتری داره و به

  صرفه تر از اینتل هست

  حالا چرا کنسول های ماکروسافت و سونی از

  ای ام دی استفاده میکنن؟ چون اگه بخوان از

  اینتل استفاده بکنن نه تنها هزینه ساختنشون

  بالا میره باید به فکر GPU کنسول هم باشن

  اگر یکی شوم این کار رو می کرد اون یکی

  ورشکست می‌شد ولی قیمت اون یکی خیلی

  زیاد می‌شد

  حالا ساپورت سخت افزاری بهتری داره از همین جا بگم اینتل

  چون ای ام دی برای پردازنده هاش از یه

  سوکت am4 استفاده کرده ولی این معنیش

  نیست که همه ی پردازنده هارو پشتیبانی

  می‌کنه مثلا ممکنه مادربرده تا

  AMD Ryzen 5 2200xرو پشتیبانی بکنه و

  شما بخواین از جدید ترین پردازنده ای ام دی

  استفاده بکنین خیلی سخته که توی دیجی کالا

  با فیلتر کردن سوکت مادربرد جدید پیدا کنید

  ولی چون اینتل سوکت های مختلفی داره

  پس انتخاب راحت تره شما سوکت پردازنده

  مورد نظر خودتون رد در دیجی کالا فیلتر

  می کنید و مادربرد مورد نظر تون رو توی

  کمار از پنج دقیقه پیدا می‌کنید تموم

  حالا پردازش گرافیکی کدوم بهتره ؟

  باز هم اینتل شاید بپرسید چطوری؟

  کارت گرافیک های ای ام دی با پردازنده های

  ای ام دی مچ میشن ولی کارت گرافیک های

  ای ام دی قدرت زیادی ندارن

  ولی در نهایت پردازش گرافیکی خود پردازنده

  هم خوبه و راضی کنندس

  ما هممون میدونیم پردازش گرافیکی پردازنده

  های اینتل خیلی ضعیفه ولی…….

  انویدیا میاد توی میدون جنگ

  وقتی کارت گرافیک های انویدیا اون قدر قوی

  هستن که کارت گرافیک های ای ام دی براشون هیچه

  پس انویدیا با پردازنده های اینتل به خوبی مچ میشه و

  ترکیب شدن این دو غول یه قدرتی رو به رخ

  میکشه که ای ام دی هیچ وقت به این قدرت

  ترکیبی دست پیدا نمیکنه

  حالا توی پارت یک کدوم برندس

  اگه کل این نظر رو تا آخر خونده باشی میدونی کدومه

  اینتل

 2. Avatar ممد

  دوستان این نظری که میدم در مورد لپ تاپه و از pc اطلاعی ندارم،دوستانی که میخوان لپ تاپ گیمینگ بخرن برن سمت اینتل،چرا؟چون اول پهنای باند بیشتری ب گرافیک میده،هم تاندربولت ۴ داره،هم ۵-۱۰ فریم بیشتر از amd میده،دمای کمتری هم داره،هم اینکه amd ی سری مشکلاتی با بعضی برنامه ها داشته،در کل اینتل تو گیم بهتره اما بازم نه خیلی،بازم به بودجه تون بستگی داره
  اما اگه کار رندر انجام میدید،یا طول عمر باتری خیلی مهمه براتون حتما برید سمت amd

  1. Avatar محمد

   فکر کنم شما اصلا تا حالا پردازنده amd نداشتین….اتفاقا تو همین مطلب هم گفته شد که فناوری ساخت پردازنده intel قدیمیه و وقتی فشار بهش وارد بشه خیلی گرمای زیادی نسبت به پردازنده amd تولید میکنه و پردازنده amd اتفاقا بدرد بازی های گرافیکی محور که از cpu و gpu استفاده میکنند میخوره ولی یه سری بازی که فقط تمرکز روی cpu دارند مثل کانتر روی پردازنده های اینتل بهتر کار میکنند و در کارهای گرافیکی مثل ادوبی پردازنده اینتل بهتره ولی رندر همونطور که اشاره کردید amd بهتره

 3. Avatar علی

  چرا خودتون گول میزنید؟ سال هاست فروشندگان بخاطر سود بیشتری که اینتل داره(چون بدون گارانتی هست و قاچاقه،در صورتی که ای ام دی شرکتی وارد میشه و گارانتی داره که به طبع سود کمتری برای خرده فروش داره.) هر کی میره پیششون میگه ای ام دی فلانه و داغ میکنه و هزار جور شر و ور دیگه. هر دو برند های خوبی هستن اما باید دید نسبت قیمت کدوم بازده بالاتری داره که طبق بنچ مارک ها ای ام دی رتبه بهتری داره. توی تولید حرارت باز ای ام دی حرارت کمتری تولید میکنه. در پردازنده های هم رده تعداد هسته و ترد و میزان کش هم بررسی کنید عموما ای ام دی پیروز میشه. و در نهایت پرجم دار هر دو رو که مقایسه کنید کاملا مشخص میشه کی برندس. البته به قیمت هم دقت کنید. الان که نسل ۱۲ اینتل رو دارن پرچمدار سال قبل ای ام دی مقایسش میکنن که اشتباهه. نسل ۱۲ اینتل باید با نسل ۶ ای ام دی مقایسه بشه. گرچه با همون نسل ۵ هم مقایسه کنی بازم ای ام دی پیروزه 🙂

 4. Avatar کامران

  اگر بخواهیم اینتل و ای ام دی رو مقایسه کنیم به عنوان کسی که از سال ۸۴ تا الان بالای هزاران سیستم

  جمع کردم و تست کردم باید بگم از سالی که وارد این کار شدم تا سال ۹۰ که اینتل پردازنده های سندی

  بریج را وارد بازار کرد همیشه ای ام دی از همه نظر بهتر بود مخصوصا پردازنده های فنوم ۲ که اصلا با اینتل

  قابل مقایسه نبودند و خیلی بهتر بودند فقط یه سری شایعات که بیشتر توسط فروشنده های بی اطلاع برای

  کسب سود بیشتری که از فروش اینتل نصیبشون میشد باعث شده بود بعضی ها حس بدی نسبت به ای

  ای ام دی داشته باشند مثلا طرف هندونه فروش بود بعد اومده بود بازار رضا مغازه خریده بود مشتری ازش

  میپرسید ای ام دی خوبه؟ میگفت نخریا میسوزه مشتری هم دیگه سمت ای ام دی نمیرفت ولی بعداز

  امدن نسل جدید اینتل و حذف چیپ پل شمالی از مادربرد ها و دستیابی اینتل به فناوری هسته های

  مجازی انقلابی در مصرف و عملکرد سی پی یو های اینتل به وجود امد که باعث شد اینتل حدود ۶ سال از ای

  ام دی جلو بیفته هنوزهم ما برای کارهای اداری از این سی پی یو ها استفاده میکنیم منظورم نسل ۲ و ۳

  هست ولی بعد از امدن سی پی یو های ریزن در سال ۲۰۱۶ ورق برگشت و تا الان سی پی یو ها ی ای ام

  دی عملکرد و مصرف خیلی بهتری نسبت به اینتل دارند به طور مثال سی پی یو ۱۱۶۰۰ اینتل در زمان رندر

  ۱۴ امپر جریان کشی داره که میشه حدود ۱۶۸ وات این در صورتیه که تو مشخصات اون نوشته ۶۵ وات

  ولی ریزن ۵۶۰۰x در بد ترین شرایط بیشتر از ۹۵ وات مصرف نداره

  نسل ۱۲ اینتل هم که یه جورایی بخاری برقی هستند تا سی پی یو و از نظر من ارزش خرید ندارند چون

  هیچ مزیتی نسبت به سی پی یو های ای ام دی ندارند اما از این حقیقت نباید بگذریم که این دو شرکت

  یک نمونه زیبا از رقابت سالم در زمینه تکنولوژی در دنیا هستند که باعث شده اند دنیا در زمینه تولید

  پردازشگر خیلی پیشرفت کنه اگر هر کدام از این دو غول صنعت ای تی نبودند ما الان از این سرعتی که

  کامپیوتر های خانه و محل کارمون دارند بهره مند نمیشدیم ولی در کل ای ام دی تعادل بیشتری در رابطه با

  منافع خودش و مشتریانش بر قرار میکنه به همین دلیل طرفدارانش خیلی دوستش دارند

 5. Avatar علی

  الان فعلا توی بازار پردازنده AMD خیلی بهتر از Intel هست من Ryzen 7 5700U دارم و اصلا داغ نمیکنه مگر اینکه خیلی طولانی و سنگین ازش کار بکشم ولی در کل پردازنده های Intel بیشتر از AMD داغ میکنن و الان AMD محبوبیت بیشتری نسبت به Intel داره و به نظر من برای لپ تاپ و PC از AMD Ryzen استفاده کنید

  من الان Ryzen 7 5700U با ۱۶GB RAM دارم که یه چیز هیولا هست💫💥

 6. Avatar ????

  می دونیم که کنسول ها از پیسی خیلی ضعیف تر هستند و دقیقا چرا از amd استفاده میکنن

 7. Avatar امیرمحمد

  یک چیز رو هم باید گفت
  مادربرد
  هم از نظر تنوع هم قیمت هم امکانات مادربرد ها اینتل از ای ام دی بهترن
  خودم که می خوام مادربرد تا ۶ میلیون بگیرم تو دیجیکالا برای AM4 خیلی کم میاره و اکثرا باب میل من نیست
  اما برای LGA 1200 تا دلت بخواد مادربرد وجود داره
  می تونید خدتون ببینید
  نهایت کاری که باید بکنید یه سرچ تو دیجیکالاس

 8. Avatar امیرمحمد

  یه جا می گی ای ام دی عقبه ولی اخرش می گی ای ام دی بهتره؟؟؟
  نسل ۱۲ که ترکونده
  الان بین core i5 11600k و Ryzen 5 5600x کدوم بهتره؟؟؟؟؟؟

  1. Avatar میثم

   گلم یه سوکت am4 کل پردازنده های ای ام دی رو پشتیبانی میکنه ولی انیتل نه فقط میتونی یه نسل رو بخری
   یعنی به طور مثال شما با خرید این مادربورد ASUS PRIME X570 P AM4 Motherboard
   میتونی از ۳۶۰۰ تا ۵۹۰۰x و حتی ۵۹۵۰ رو ببندی با مادربوردش
   ولی حتی اگه ۱۰ میلیون هم پول بدی برای مادربورد های سی پی یو اینتل فقط میتونی اون نسل رو داشته باشی نه این که هم بشه نسل ۳ رو بست و بعدش سی پی یو رو ارتفا داد نسل ۱۱ بست یا ۱۲
   ای ام دی هم معلوم نیست کی سوکت رو بزاره روی am5 پس اینو بدون که ای ام دی بهتر از نظر خرید مادربورد

 9. Avatar گندم

  کسی میتونه راهنمایی کنه منو بدونم i7 نسل دو بهتره یا i5 نسل پنج؟
  مرسی

  1. Avatar محمد

   میتونی مقایسه بنچ مارک هارو تو سایت خارجی ببینی ولی معمولا نسل های جدید بهتر حتی اگر مدلشون پایین تر باشه مثلا من پنتیوم نسل ده رو با core i5 نسل ده مقایسه کردم با هم یکی بودن خیلی جالبه

   1. Avatar محمد

    Core i5 نسل سه منظورم بود اشتباه تایپی شد

 10. Avatar Zmax×gamer

  من یه سیسیتم دارم rtx2060 داره همراه با پردازنده I5 11400f که عالیه ولی به نظر من باز هم amd بهتره که من میخوام rayzen 7 3800x را بخرم

 11. Avatar طاها فراگری

  یک سوال توی مادربرد اینتل بهتره یا ای ام دی؟؟

  یک مادربردی که بتونه رم ddr4 و گرافیم gtx ساپورت کنه

 12. Avatar کیوان

  فقط و فقط amd اونایی ک میگن اینتل فقط تعصب حفظ میکنن و تمام

  1. Avatar امیرمحمد

   نسل ۱۲ اینتل رو دیدی

   1. Avatar amir

    داداش بروryzen 5950x با هر سی پی یویه اینتل مقایسه کن بعد بیا بگو

 13. Avatar s4man

  با اومدن ryzen 5950x دیگه دهنا باید بسته بشه حالا برید بخوابید

 14. Avatar Parham

  بابا تو ی کلمه اینتل بهتره مخصوصا Core i9 10900X..توی ایران چون چیزا گرون ترن ای ام دی طرفدار بیشتری داره..و گر نه توی کل دنیا اینتل بهترینه..ولی تو ایران حداقل ۴ میلیون باید بدی 🙁

 15. Avatar ششش

  اینتل همیشه بهتر بوده

 16. Avatar محمدجواد علیمحمدی

  اینتل اعتبار بیشتری داره و آدم مطمئن‌تر خرید میکنه

 17. Avatar متین

  اینتل اول ۱۴ نانومتر لیتوگرافی رو درست کنه بعد با amd مقایسه بشه

 18. Avatar مهدی

  آقا فقط بگم عالی خیلی مقاله اتون نسبت به جاهای دیگه بهتر بود

 19. Avatar Ben

  به نظر من هردوی این شرکت ها عالی هستن وقیاس کردنشون در حد اندازه های ماکاربرا نیست
  و درستم نیست که سلیقه ای هر کسی نظر بده
  هرکدومشون بخوای مقایسه کنی شاید با یه تفاوت خیلی کوچیکی از اون یکی بهتره باشه
  برتری کامل با هیچ کدوم نیست

 20. Avatar بهنام

  راجب اینکه کدوم یکی از این دوشرکت بهتره نمیشه به این راحتی ها نظر داد تو این که هردوی این شرکت ها عالی آن شکی نیست
  فقط خوبیش اینه که تنوع شرکت های تولید کننده سی پی یو مثل بقیه قطعات زیاد نیست وحق انتخاب به مراتب راحتری هست

 21. Avatar اسماعیل

  اکثر کسانی که میگن اینتل تا حالا تجربه کار طولانی مدت با amd رو نداشتم.من با ۱۲ سال سابقه کار با amd و اینتل قعطا میگم که amd هم از نظر گرافیک و هم از نظر پردازش برتره و حرارت بسیار کمتری نسبت به اینتل داره و کلا فن amd دور پایینه و سروصدای کمی داره
  قطعا amd بهتره

 22. Avatar امیرحسین ظاهری

  من سالیان سال اینتل داشتم. هم لپ‌تاپ هم کامپیوتر.اما به تازگی (حدود یکسال) از پردازنده ریزن ای ام دی استفاده میکنم.
  باید بگم جفتشون خوبن انتخاب بین این دو کاملا سلیقه ایه.
  اما به نظرم ای ام دی برای کاربر های پایین رده و میان رده گزینه های جذاب تری داره.
  مثلا مادربرد های اقتصادی ای ام دی یک سر گردن بالاتر از اینتل هستن و چندین نسل پردازنده های ریزن رو پشتیبانی می‌کنه. قیمتشون هم مناسب تره! فرکانس رم هاشونم بالاتره. برای مثال میتونید مادربورد های a520 ای ام دی و مادربورد های H410 اینتل رو مقایسه کنید.(هردو ارزانترین مادر بورد های سال ۲۰۱۹-۲۰۲۰ هستن)

  ولی خب رده های بالا اینتل عملکرد تک هسته و ای ام دی عملکرد مولتی کور بهتری داری.

 23. Avatar منصور

  من خیلی سال بود اینتل داشتم و بدون اینکه تجربه داشته باشم میگفتم فقط اینتل ولی بنا به دلایلی مجبور شدم از amd استفاده کنم و الان باید بگم که همه این سالها من اشتباه میکردم و بی شک amd خیلی بهتره

 24. Avatar رضا

  اگه AMD بد باشه چرا کنسول ها از AMD استفاده میکنند؟

  1. Avatar Saeedeel

   چون ارزونه ????:-\

   1. Avatar حامد

    سری رایزن ۷ amd اندازه ی core i9 اینتل قیمت داره که 😐

 25. Avatar Mamad

  بنظرمن پردازنده های اینتل از پردازنده های ای ام دی یه سر و گردن بالاتره

 26. Avatar فرزاد

  سال های سال هست که از پردازنده های AMD استفاده کردم و هیچ کدام از شایعاتی در رابطه با این برند بود برای من رخ نداد، کارم هم تدوین و رندر فیلم هست که مسلما از میزان زیادی از پردازنده استفاده میکنه.
  از نظر ارزش خرید ( قدرت، بنچمارک، قیمت، کارایی ) از نظر من AMD چیزی از رقیب کم نداره و چه بسا جلوتر هست.
  البته Amd هم قبل از عرضه تکنولوژی Zen مدتی در رکود به سربرد و حرف تازه ای برای گفتن نداشت، تا پردازنده‌های سری RYZEN عرضه شد و ورق برای AMD برگشت

 27. Avatar حسین

  Intel بهترینه

 28. Avatar ۱۱۱۱

  amd کش بالا تر عملکرد بهتر هسته های بیشت و سرعت بیشتر دارد با این حرفا قیمت از یک پردازنده ی رده پایین اینتل هم کمتر اونایی که میگن امر اینتل بشتره من الآن یک پردازنده ی amd را با سخت ترین شرایت ۱۱ ساله دارم به نظر من amd خییلی بهتر است البته ۶ هسته ی حقیقی بهتر از ۸ هسته ی مجازی است پردازنده ی Ryzen5 3500x قیمت ۴ ملیون و خورده ای ولی هم رده ی این پردازنده ی اینتل که ۹۴۰۰f هست ۷ ملیون

 29. Avatar علی دهقان

  شک نکنید AMD

 30. Avatar soheil

  intel

 31. Avatar میلاد

  سلام
  وقتی از نظر قیمت و کارایی (تست های بنچمارک و استرس دما) کاملاً مشهود هستش که اینتل در هزینه یکسان هم مادربرد های بهتری داره و هم مقرون بصرفه تر هست و در ضمن طول عمر پردازنده های اینتل هم که بی پایان هست پس
  intel

  1. Avatar حمیدرضا

   دوست عزیز دقیقا برعکس میگی
   تو تست بنچمارک، اینتل هیچ حرفی برای گفتن نداره، در مقایسه قیمت و عملکرد که اوضاع اینتل خیلی خیلی بدتره
   دوستان لطفاً برای تصدیق حرف گوگل کنید و لیست بنچمارک های سی پی یو رو ببینید.
   چندین سال هست فروشنده ها در ایران برای سود بیشتر اینتل را پیشنهاد میدهند و ایرادهای عجیبی رو ای ام دی میذارن، از جمله حرارت بالا، طول عمر پایین و غیره

   1. Avatar محمد

    من نمی دونم چرا الکی اسم بنچمارک رو میارید و میگید برو سرچ کن خودت برو سرچ کن متوجه می شی که اشتباه می کنی
    یه سی پی یو ۷۰۰ یورویی اینتل از یه سی پی یو ۷۰۰ یورویی amd با اینکه شاید به core کمتری داشته باشه ولی توی تستهای پنچمارکهای مختلف همیشه اینتل یه سرو گردن بالاتره
    قبل اینکه حرفی بزنید تحقیق کنید
    وقتی راجب حرارت صحبت میکنید amd یعنی فاجعه
    این حرفا از کجا آوردی؟

   2. Avatar حامد

    نمیدونم چرا نتونستم به دوست پایینی پاسخ بدم ولی خب… لیتوگرافی amd 7 نانومتر هست در مقایسه با اینتل که ۱۴ نانومتریه. پس حرارت خیلی خیلی کمتری تولید میکنه میتونید یه سر به سایت ها بزنید و ببیند توان مصرفی اینتل بالای ۱۲۵ وات هستش در مقایسه با amd که معمولا ۶۵ ۹۵ هستن و توی تست ها منظور ما چیزی مثل cinebenchmark هست که amd خیلی بهتره. برای مثال core i9 11900k خیلی تو تست های cinebenchmark از ryzen 9 5900x ضعیفتر ظاهر شد یا حتی تست های گیم بین دو مدل ryzen 9 5900x و core i9 11900k و این تست ها رو هم تو یوتیوب میتونید ببینید

   3. Avatar علی

    کاملا درسته من رفتم بهم همینو گفتن آخرش AMD Ryzen 7 5700U انتخاب کردم