اینتل در پی خرید شرکت GlobalFoundries با پرداخت ۳۰ میلیارد دلار است

۲۶ تیر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
اینتل

در سال ۲۰۰۸ اینتل و AMD دو مسیر متفاوت را در پیش گرفتند؛ اینتل برای حفظ کنترل کامل به تولید تراشه‌های خود ادامه داد ولی AMD تصمیم گرفت بخش تولید چیپست‌های خود را با نام GlobalFoundries مستقل کند و برای تولید تراشه‌های خود در کنار آن به دیگر شرکت‌ها روی آورد. حالا روزنامه‌ی وال استریت ژورنال گزارش داده که اینتل با پرداخت ۳۰ میلیارد دلار می‌خواهد این شرکت تولیدکننده‌ی تراشه‌ها را تصاحب کند.

طبق این گزارش، هنوز این مذاکرات نهایی نشده و سخنگوی GlobalFoundries هم مذاکره با اینتل را تکذیب کرده است. اما در گزارش آمده که احتمالا اینتل مشغول مذاکره با شرکت سرمایه‌گذاری صاحب GlobalFoundries است.

اینتل

روی هم رفته درباره‌ی انگیزه‌های اینتل برای خرید GlobalFoundries می‌توانیم به دلایل مختلفی اشاره کنیم. اول از همه باید بگوییم که اینتل می‌خواهد ظرفیت تولید چیپست‌های خود را افزایش بدهد و اینتل‌ با خرید این شرکت تا حد زیادی به هدف خود می‌رسد. مدتی قبل هم مدیرعامل جدید اینتل‌ اعلام کرد که از این به بعد برخی تولید چیپست‌های این شرکت به دیگر تولیدکنندگان واگذار می‌شود و خود اینتل‌ هم تولید چیپست‌های لازم دیگر شرکت‌ها را آغاز می‌کند.

در همین راستا اینتل‌ قصد دارد ۲۰ میلیارد دلار برای ساخت کارخانه‌های جدید در ایالت آریزونای آمریکا سرمایه‌گذاری کند ولی آماده‌سازی این کارخانه‌ها سال‌ها طول می‌کشد. طبق جدیدترین گزارش‌های منتشر شده، شرکت GlobalFoundries چهارمین تولیدکننده‌ی بزرگ تراشه در جهان محسوب می‌شود و از نظر درآمد حدود ۷ درصد از این بازار را در اختیار دارد. گفتنی است مجموع سهم بازار TSMC و سامسونگ به ۷۴ درصد می‌رسد و اگرچه اینتل‌ با خرید GlobalFoundries به رقیب قدری برای آن‌ها تبدیل نمی‌شود، اما شروع خوبی برای دوران جدید این شرکت خواهد بود.

منبع: Reuters

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه