وارهمر شناسی (قسمت دوازدهم): گارد امپراتوری

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۲ دقیقه
وارهمر شناسی

اگر گیمر باشید، احتمالا اسم وارهمر ۴۰۰۰۰ (Warhammer 40K) به گوشتان خورده است و شاید حتی بازی‌های معروف و تحسین‌شده‌ای مثل سری استراتژی طلوع جنگ (Dawn of War) را که در دنیای وارهمر ۴۰۰۰۰ واقع شده‌اند بازی کرده باشید. اما مشکل اینجاست که دنیاسازی وارهمر ۴۰۰۰۰ آن‌قدر گسترده و غنی است که اگر با اطلاعات صفر یکی از بازی‌های آن را شروع کنید شاید از حجم اسم‌ها و اشارات ناشناخته گیج شوید و نتوانید با داستان ارتباط برقرار کنید. در سری مقالات «وارهمرشناسی» قصد بر این است که در مطالبی جمع‌وجور هرچه لازم است درباره‌ی دنیای وارهمر ۴۰۰۰۰ بیان کنیم، طوری که با خواندن این مطالب بتوانید با خیال راحت هر اثری در دنیای وارهمر ۴۰۰۰۰ را بازی کنید/تماشا کنید/بخوانید و مطمئن باشید که در دنیاسازی پیچیده و حجیم این مجموعه‌ی علمی‌تخیلی حماسی و تاریک گم نخواهید شد. با ما همراه باشید.

«هرکدام از ما وظیفه‌ای بر دوش داریم. تنها کاری که امپراتور از گاردش انتظار دارد این است که در صف بایستیم و در جریان مبارزه کشته شویم. این کاری است که ما بهتر از هرکسی انجام می‌دهیم؛ ما ایستاده می‌میریم.»

ژنرال اِستِرن، یکی از مقامات گروه ضربت کِیدیا

مقدمه

در دنیای وحشتناکی که از هر طرف خطر هیولاهای بیگانه و شیاطینی که از جهانی دیگر آمده‌اند، انسان‌ها را تهدید می‌کند، یک فرد تک‌وتنها چه‌کار می‌تواند بکند؟ اگر بخواهیم این سوال را در قبال گارد امپراتوری جواب دهیم، جوابش این است: یک فرد تک‌وتنها می‌تواند اسلحه‌ای نه‌چندان جالب‌توجه به دست بگیرد، زره‌ای نه‌چندان قدرتمند به تن کند و در کنار برادران و خواهرانش در مقابل ارتش بیگانگان و شیاطین بایستد.

اعضای گارد امپراتوری برخلاف مارین‌های فضایی ارتقای ژنتیکی نیافته‌اند و برخلاف اعضای مکانیکوس به تکنولوژی فوق‌پیشرفته مجهز نیستند، ولی امتیازی که از آن بهره‌مندند شجاعت است؛ شجاعت زیاد. یکی از بزرگ‌ترین دلایل بقای ایمپریوم بشریت در هزاره‌ی ۴۱ گارد امپراتوری است. اعضای گارد در شکست دادن دشمنان ایمپریوم به بقیه کمک می‌کنند و از آن مهم‌تر، از نواحی تسخیرشده محافظت می‌کنند. محافظت از نواحی کاری است که مارین‌های فضایی، که تعدادشان نسبتاً کم است، از پس انجام آن برنمی‌آیند.

تاریخچه‌ی پیدایش گارد امپراتوری

گارد امپراتوری تاریخچه‌ای مفصل دارد و اعضای آن در بسیاری از بزرگ‌ترین نبردهای امپراتوری شرکت داشته‌اند. نقطه‌ی شروع گارد به ارتش امپراتوری در دوران نهضت بزرگ (The Great Crusade) – به رهبری امپراتور بشریت – برمی‌گردد.

در طی نهضت بزرگ تعداد بسیار زیادی سیاره‌ی جدید در حال فتح شدن، بازپس‌گیری و اکتشاف دوباره بودند و چپترهای مارین‌های فضایی پراکنده‌تر و کم‌رمق‌تر از آن بودند که بتوانند از این سیاره‌ها به‌شکلی موثر دفاع کنند. گروهی از داوطلبان، مزدوران و سربازهای دیگری که اکنون به ایمپریوم تعلق داشتند، ارتش امپراتوری را تشکیل دادند تا از این سیاره‌ها دفاع کنند.

سیاره‌هایی که اکنون به بخشی از ایمپریوم تبدیل شده بودند، وظیفه داشتند تا به‌طور دائم داوطلبان جدید به ارتش اعزام کنند. به‌تدریج، ارتش امپراتوری به نهادی فراتر از بدنه‌ای دفاعی تبدیل شد و به زیرشاخه‌ای کامل از قوه‌ی نظامی امپراتوری تبدیل شد.

وارهمر شناسی

تصویری از یک سرباز

ارتش امپراتوری به سفینه‌های جنگی دسترسی داشت و به‌مرور سربازان ارتش به این توانایی دست پیدا کردند تا سیاره‌ای را به‌طور مستقل فتح کنند.

پس از وقوع ارتداد هوروس (Horus Heresy) شرایط تغییر کرد، چون استقلال و اختیار عمل ارتش امپراتوری باعث شد درصد بالایی از سربازها به امپراتور خیانت کنند و به تهدیدی جدی برای ایمپریوم تبدیل شوند. ارتش خیانت‌کار به سفینه‌های جنگی، وسایل‌نقلیه‌ی زره‌دار و تعداد بسیار زیادی نیروی پیاده‌نظام دسترسی داشت و به همین دلیل مهار کردن آن‌ها به چالشی جدی برای ایمپریوم تبدیل شد.

وارهمر شناسی

تصویری از ارتش امپراتوری

پس از شکست خوردن هوروس، حکومت بازسازی‌شده‌ی امپراتوری در صدد این برآمد تا از وقوع اتفاقی مشابه در آینده جلوگیری کند. ارتش امپراتوری به دو زیرشاخه‌ی مجزا تقسیم شد:

  • ناوگان امپراتوری (The Imperial Navy) که وظیفه‌ی نگه‌داری و کنترل همه‌ی وسایل نقلیه‌ی مخصوص سفر در فضا را در اختیار داشت و باید به درگیری‌هایی فضایی رسیدگی می‌کرد
  • گارد امپراتوری (The Imperial Guard) که وظیفه داشت به همه‌ی درگیری‌ها در سطح سیارات رسیدگی کند

این دو زیرشاخه وظیفه داشتند برای تامین اهداف ایمپریوم با هم همکاری کنند، ولی ساختارشان طوری طرح‌ریزی شده بود که اگر یکی از این دو زیرشاخه تصمیم می‌گرفت به ایمپریوم خیانت کند، بدون زیرشاخه‌ی دیگر عملاً فلج می‌شد. همچنین گارد امپراتوری و ناوگان امپراتوری هردو به گروه‌های کوچک‌تر تقسیم شدند تا انجام خیانت دسته‌جمعی سخت‌تر شود. متاسفانه یا خوشبختانه، اتحاد ارتش امپراتوری فدای حفظ امنیت شد.

ساختار دیوان‌سالارانه‌ی گارد امپراتوری

اربابان عالی ترا (The High Lords of Terra) وظیفه‌ی صدور فرمان‌های کلی به گارد امپراتوری را بر عهده دارند. فرماندار ارشد نظامی (Lord Commander Militant) این فرمان‌ها را به اشخاصی که در راس هرکدام از سگمنتوم‌های (Segmentum) ارتش امپراتوری قرار دارند منتقل می‌کند. (تعداد این سگمنتوم‌ها پنج‌تاست). سپس دستورها به کسانی که در راس هر بخش، زیربخش و سیاره قرار دارند انتقال پیدا می‌کنند.

اندازه‌ی بزرگ گارد امپراتوری هم یک نقطه‌قوت بزرگ و هم یک نقطه‌ضعف بزرگ است؛ نقطه‌ی قوت آن قدرت حمله‌ی بالا و نقطه‌ضعف آن سرعت پایین است. شدت بوروکراسی یا دیوان‌سالاری گارد امپراتوری بسیار سنگین است و با سرعت پایین انجام می‌شود.

وارهمر شناسی

تصویری از ارتش امپراتوری در حال حمله

از طرف دیگر اعضای گارد باید مسافت زیادی را پوشش دهند، برای همین ممکن است یکی از هنگ‌ها (Regiment) دستورات خود را موقعی دریافت کند که کار از کار گذشته است. برای همین معمولاً وظیفه‌ی رهبر هر ناحیه از جنگ است که زیردست‌های خود را به‌طور مستقل و بدون کمک بیرونی هدایت کند.

هر از گاهی ممکن است اربابان عالی ترا دستوراتی ویژه صادر کنند، ولی وظایف گارد معمولاً بسیار واضح و سرراست هستند:

  • محافظت از همه‌ی آدم‌خوب‌ّها
  • کشتن همه‌ی آدم‌بدها

اعضای گارد نیز مهارتی بالا در زمینه‌ی کشتن دارند. هریک از اعضای گارد معمولاً از دشمنی که باید با او روبرو شود بسیار ضعیف‌تر است: خواه این دشمن ارکی هیکلی باشد که می‌تواند با وجود زخم‌های شدید وارشده به بدنش همچنان به مبارزه ادامه دهد، خواه این دشمن یکی از مستبدان ارتش جمعی تیرانیدها (Hive Tyrant) باشد که می‌تواند به‌راحتی یک مارین فضایی را از هم بدرد، خواه این دشمن یک مارین فضایی کیاس باشد که خدایان تاریک نیرویش را چند برابر کرده‌اند.

عواملی که باعث می‌شود اعضای گارد امپراتوری در برابر این تهدیدها دوام بیاورند، شجاعت، وفاداری و شاید از همه مهم‌تر، تعداد بسیار زیاد آن‌ها است.

اندازه‌ی بزرگ گارد امپراتوری و مشکلات ناشی از آن

تعداد سربازان آماده به خدمت گارد امپراتوری حدود ۵۰۰ تریلیون نفر تخمین زده می‌شود. تعداد آن‌ها آنقدر زیاد است که به احتمال زیاد بدنه‌ی اجرایی گارد امپراتوری نیز آمار دقیقی از تعداد آن‌ها ندارد.

وارهمر شناسی

تصویری از اعضای گارد امپراتوری

مقیاس عملیات‌ها و ماموریت‌های آن‌ها آنقدر بزرگ است که از درک ما خارج است. مبارزاتی که در آن‌ها میلیون‌ها یا شاید میلیاردها سرباز گارد کشته می‌شوند، جزو اتفاقات روزمره هستند. برخی اعتقاد دارند تعداد اعضای فعال در بدنه‌ی اجرایی گارد امپراتوری به‌اندازه‌ی سربازهای گارد است. با این‌که این بیانیه احتمالاً اغراق‌آمیز است، ولی نمی‌توان این حقیقت را نادیده گرفت که گارد امپراتوری به افراد بسیار زیادی نیاز دارد تا کارهای تدارکاتی و اداری مربوط به آن‌ها را انجام دهند. وظایفی چون پرورش نیروهای جدید، ساختن هنگ‌های جدید، توزیع تجهیزات و منابع ضروری، حمل‌ونقل، دریافت و پیگیری مالیاتی که هر سیاره باید به گاردها بپردازد و جواب دادن به درخواست‌های کمک همه بر عهده‌ی بدنه‌ی اجرایی گارد امپراتوری هستند.

با این‌که سرپا ماندن و کار کردن این تشکیلات به‌خودی خود شگفت‌انگیز است، چیزی که شگفت‌انگیزتر است، تعداد بسیار زیاد اشتباهاتی است که بدنه‌ی اجرایی مرتکب می‌شود. گاهی سربازان بدون تجهیزات لازم به محیط‌های غیرقابل‌زیست اعزام می‌شوند، گاهی به مبارزه با دشمنی که هیچ شانسی برای پیروزی در برابرش ندارند اعزام می‌شوند و گاهی هم به میدان مبارزه‌ای اعزام می‌شوند که هیچ دشمنی در آن وجود ندارد! فراموشی در فرستادن تجهیزات موردنیاز و نادیده گرفتن درخواست‌های کمک به مدت چند دهه نیز از دیگر نمونه‌ها در فهرست بلندبالای اشتباهات احتمالی بدنه‌ی اجرایی است.

البته اشاره به این اشتباهات بدین معنا نیست که بدنه‌ی اجرایی بی‌کفایت است، بلکه این اشتباهات از عوارض جانبی سر و کار داشتن با آمار مربوط به چندین و چند تریلیون شخص در سرتاسر کهکشان است.

وارهمر شناسی

تصویری از سربازان در حال جنگ

حجم کارهای اداری و تلاش‌ّهای تدارکاتی موردنیاز برای روشن نگه داشتن این ماشین جنگی هوش از سر آدم می‌برد و نکته‌ی غم‌انگیز اینجاست که حتی کوچک‌ترین اشتباه نیز ممکن است به مرگ هنگ کاملی از سربازها منجر شود.

با این حال، گارد امپراتوری همچنان سرپاست و این دستاوردی اجرایی است که هیچ‌کدام از گروه‌های دیگر در کهکشان در برابر آن حرفی برای گفتن ندارند. این مسلماً نقطه‌ی درخشانی در کارنامه‌ی سربازها و کارمندان گارد امپراتوری است.

تجهیزات گارد امپراتوری

اسلحه‌ی استانداردی که سربازهای پیاده‌نظام گارد امپراتوری حمل می‌کنند، با نام لیزگان یا لازگان (Lasgun) شناخته می‌شود. لیزگان یک تفنگ لیزری قابل‌اطمینان است که نگه‌داری و کار با آن ساده است و طبق استانداردهای دنیای ما اسلحه‌ای مرگبار به حساب می‌آید، ولی طبق استانداردهای وارهمر ۴۰۰۰۰ آش دهان‌سوزی نیست.

وارهمر شناسی

تصویری از یک سرباز در حال تیراندازی با لیزگان

مهمات لیزگان‌ها از راه باتری‌های انرژی قابل‌شارژ شدن تامین می‌شود. تیر شلیک‌شده از این اسلحه، در صورت برخورد به نقطه‌ای حساس، قابلیت قطع کردن دست و پای انسان یا حتی شکافتن زره‌ی قدرت را دارد. متاسفانه بیشتر موجوداتی که ایمپریوم بشریت را تهدید می‌کنند، قابلیت مقاومت در برابر دریافت چند ضربه از لیزگان را دارند. ولی با توجه به تعداد بسیار زیاد  سربازهای گارد امپراتوری که برای مبارزه با این تهدیدها فرستاده می‌شوند، شانس موفقیت برایشان محفوظ است.

همچنین بیشتر سربازهای گارد به زره‌ای ارزان و با قابلیت تولید ساده به نام زره‌ی فلک (Flak Armor) مجهز هستند. زره‌ی فلک نیز مثل لیزگان طبق استانداردهای زمانه‌ی ما بسیار کارآمد به نظر می‌رسد و حتی در دنیای وارهمر ۴۰۰۰۰ نیز کارراه‌انداز است، ولی اگر یک تیرانید یا مارین فضایی کیاس در حال حمله کردن به شما باشد،‌ کار زیادی از آن برنمی‌آید.

سربازهای گارد به وسایل‌نقلیه‌ی زره‌دار، تانک‌های سنگین و وسایل‌نقلیه‌ی نظامی دیگری که می‌توانید در ارتشی آینده‌نگرانه انتظار حضورشان را داشته باشید، مجهز هستند. با این حال، در نظر داشته باشید که داریم درباره‌ی اعضای معمولی گارد امپراتوری صحبت می‌کنیم. مثل هر تشکیلات دیگری، در گارد امپراتوری نیز اشخاصی حضور دارند که از هم‌رزمانشان یک سر و گردن بالاترند.

استورم‌تروپرها

بهترین اعضای گارد امپراتوری با عنوان استورم‌تروپر (Storm Trooper) شناخته می‌شوند. استورم‌تروپرها نیروهای ضربتی هستند که برای انجام ماموریت‌های مخفیانه پشت خطوط دشمن یا پیشگامی در حمله به موضع‌های دفاعی قوی تعلیم داده شده‌اند.

وارهمر شناسی

تصویری از استورم‌تروپرها

استورم‌تروپرها بهتر تعلیم داده می‌شوند، تجهیزات بهتری دریافت می‌کنند و حس وظیفه‌شناسی و فرمان‌برداری قوی‌ای در آن‌ها نهادینه شده است. آن‌ها معمولاً به زره‌ی کاراپاس (Carapace Armor) مجهز هستند، زره‌ای که به‌مراتب از زره‌ی فلک قوی‌تر و مداوم‌تر است. اسلحه‌ی آن‌ها نسخه‌ی بهبودیافته‌ای از لیزگان به نام هل‌گان (Hellgun) است. هل‌گان مخزن انرژی مجهز است که مثل کوله‌پشتی به پشت استورم‌تروپر بسته می‌شود و تیرهای آن در حدی قدرت دارند تا زره‌ی قدرت را بشکافند.

استورم‌تروپرها جزو تواناترین و مرگبارترین انسان‌های معمولی در میدان مبارزه هستند و دستاوردهای فوق‌العاده‌ای داشته‌اند.

کمیسارها

یکی دیگر از نیروهای غیراستاندارد گارد امپراتوری کمیسارها (Commissar) هستند. کمیسارها افسرهای نظامی هستند که برای حفظ روحیه و انضباط بین هنگ‌ها گماشته شده‌اند. کمیسارها افرادی بسیار سخت‌گیر هستند و هنگ‌ها را از راه توسل به ترس و قدرت‌نمایی منضبط نگه می‌دارند. آن‌ها این اختیار را دارند تا در صورتی‌که هریک از اعضای گارد امپراتوری از خود ترس یا بی‌لیاقتی نشان داد، او را درجا بکشند.

وارهمر شناسی

تصویری از یک کمیسار

همان‌طور که می‌توانید حدس بزنید، کمیسارها محبوبیت چندانی ندارند، ولی حس وظیفه‌شناسی‌شان مثال‌زدنی است و در نهایت آن‌ها کسانی هستند که به اعضای گارد امپراتوری انگیزه برای ادامه‌ی مبارزه می‌بخشند، حتی در شرایطی که شکست حتمی به نظر می‌رسد.

هنگ‌های اسم‌ورسم‌دار گارد امپراتوری

گارد امپراتوری عمدتاً تشیکلاتی عظیم و فاقد چهره است که از تعداد بی‌شماری سرباز تشکیل شده است، ولی تعدادی از هنگ‌ها موفق شده‌اند به‌خاطر دستاوردهایشان اسم و رسمی برای خود پیدا کنند.

سپاه مرگ کریگ (The Death Korps of Krieg) متعلق به سیاره‌ای هستند که در آن انفجار اتمی رخ داده و اعضای آن مدت کوتاهی پس از تولد تحت تعلیماتی سنگین و سخت قرار می‌گیرند که برای مقاوم کردن بدن و ذهن آن‌ها و همچنین نهادینه کردن حس ایمان مطلق به امپراتور طراحی شده است. اعضای سپاه مرگ کریگ داوطلبانه درخواست می‌کنند برای خدمت به مرگبارترین نواحی جنگی اعزام شوند و در نبردهای فرسایشی طولانی خوش می‌درخشند.

وارهمر شناسی

تصویری از سپاه مرگ کریگ

مبارزان جنگل کَتَکان (The Catachan Jungle Fighters) به سیاره‌ی مرگبار کتکان تعلق دارند. گفته می‌شود که کتکان مرگبارترین سیاره در کل کهکشان است. این سیاره از جنگلی انبوه پوشیده شده است و همه‌ی حیوانات و گیاهان موجود در جنگل برای انسان مرگبار هستند، در حدی که حتی بیشتر مارین‌های فضایی نیز از سر زدن به این سیاره پرهیز می‌کنند. این مسئله باعث شده که سیاره در برابر تهاجم نیروهای بیگانه در امان باشد و در کنارش، یک سری از مرگبارترین و سرسخت‌ترین مردان ایمپریوم در این سیاره پرورش پیدا کنند.

همان‌طور که می‌توانید حدس بزنید، مبارزان جنگل مهارتی بالا در مبارزه در جنگل دارند و همچنین توانایی بالایی در وفق دادن خود برای مبارزه در محیط‌های جنگی دیگر دارند. گفته می‌شود که فقط ۲۵ درصد از کسانی که در کتکان به دنیا می‌آیند، سن ده سالگی را رد می‌کنند و مبارزان جنگل ادعا می‌کنند حتی دیوانه‌وارترین درگیری‌های نظامی نیز در مقایسه با یک روز زندگی در کتکان شوخی‌ای بیش نیست.

وارهمر شناسی

تصویری از یکی از جنگجویان جنگل کتکان

شاید مشهورترین هنگ گارد امپراتوری گروه ضربت کیدیا (Cadian Shock Troopers) باشد. اعضای گروه اصالتاً به سیاره‌ی دژمانند کیدیا (Cadia) تعلق دارند. بحث درباره‌ی کیدیا مفصل است، ولی به‌طور خلاصه و مفید، کیدیا سیاره‌ای است که نزدیک به چشم وحشت (The Eye of Terror) قرار دارد. چشم وحشت یک شکاف وارپ (Warp Rift) بسیار بزرگ است، برای همین کیدیا دائماً در معرض حمله‌ی ارتش کیاس از جانب این شکاف قرار دارد و مردم آن از دوران کودکی تعلیم می‌بینند تا به نام ایمپریوم و امپراتور، از سیاره‌ی خود در برابر کیاس دفاع کنند.

پس از حمله‌ای بزرگ از جانب نیروهای کیاس و در گرفتن مبارزه‌ای خانمان‌برانداز، کیدیا نابود شد. ولی اعضای گارد امپراتوری همه در مبارزه کشته شدند و معمولاً گفته می‌شود وقتی سیاره فرو پاشید، گروه ضربت کیدیا همچنان ایستاده بود و می‌جنگید.

وارهمر شناسی

تصویری از گروه ضربت کیدیا

در طول تاریخ، سربازهای زیادی بوده‌اند که مرگ را جلوی چشم‌هایشان دیدند و با این حال به مبارزه ادامه دادند، ولی در دنیای وارهمر ۴۰۰۰۰،‌ روبرو شدن با تهدیدهای مرگبار به درجه‌ی فراتری از شجاعت نیاز دارد. با این‌که هیچ‌کس تردیدی درباره‌ی شجاعت مارین‌های فضایی ندارد، ولی باید در نظر داشت که آن‌ها مجهز به زره‌ی قدرت هستند و ابرسربازهایی هستند که از لحاظ ژنتیکی بهبود یافته‌اند تا ترس را حس نکنند. امتیازهایی که در اختیار آن‌ها قرار داده شده، باعث می‌شود ذات قهرمانانه‌یشان تا حدی کمرنگ‌تر شود.

وارهمر شناسی

تصویری از اعضای گارد امپراتوری

در مقام مقایسه، اعضای گارد امپراتوری انسان‌های معمولی هستند – بدون هیچ امتیازی –، ولی به‌خاطر وفاداری‌شان به ایمپریوم و شخص امپراتور در برابر تهدیدهای وحشتناک کهکشان ایستادگی می‌کنند (البته دلیل دیگر ممکن است این باشد که نمی‌خواهند کمیساری که پشت سرشان ایستاده تیری در مغزشان خالی کند، ولی بیایید این را نادیده بگیریم.)

گارد امپراتوری یکی از قابل‌توجه‌ترین جنبه‌های وارهمر ۴۰۰۰۰ است؛ بخشی به‌خاطر گنجایش بالایش در حمله و تخریب، بخشی به‌خاطر شجاعت و وفاداری سربازهایش و بخشی به‌خاطر این‌که ارتشی با این اندازه هنوز زیر وزن سنگین خودش له نشده است.

منبع: The Exploring Series

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۲ دیدگاه
  1. Lord.Cyrus

    یه گروه هست یادت رفت tempestus scions و لطفا به کارت ادامه بده خیلی چیزا برا گفتن مونده به نام امپراطور به کارت ادامه بده

    1. بهشون اشاره شده. تِمپِستوس‌سیان‌ها همون استورم‌تروپرها هستن.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما