اپل می‌گوید گزینه‌ی ماندن در iOS 14 از ابتدا موقتی بوده است

۱ بهمن ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

هفته‌ی گذشته، وب‌سایت MacRumors خبری را منتشر کرد مبنی بر اینکه اپل انتشار به‌روزرسانی‌های امنیتی کاربران iOS 14 را متوقف کرده و آن‌هایی را که هنوز از iOS 14 استفاده می‌کنند تحت فشار قرار می‌دهد تا به جمع کاربران جدید نسخه‌ی سیستم عامل یعنی iOS 15 بپیوندند. این اقدام اپل دقیقا برعکس وعده‌ای بود که به کاربران اجازه‌ی ماندن در سیستم عامل iOS 14 را می‌داد.

در همین رابطه اپل طی مصاحبه‌ای با Ars Technica گفت: «گزینه‌ی ماندن در iOS 14 و اجتناب از ارتقاء به iOS 15 موقتی بوده است. این تصمیم شرکت ما مبنی بر اینکه برای کاربران iOS 14 دیگر به‌روزرسانی امنیتی منتشر نمی‌شود اصلا اشتباه نیست و همین جا اعلام می‌کنیم که پشتیبانی از به‌روزرسانی iOS 14 اساسا به پایان رسیده است.» هنگامی که iOS 15 منتشر شد، وب‌سایت اپل اعلام کرد که این شرکت گزینه‌ای را بین دو نسخه‌ی به‌روزرسانی نرم‌افزار در بخش تنظیمات ارائه گوشی ارائه می‌دهد و تا زمانی که افراد برای ارتقاء آماده شوند، به‌روزرسانی‌های امنیتی را برای iOS 14 منتشر می‌کند.

در وب‌سایت اپل این‌طور نوشته شده: «شما کاربران می‌توانید به‌محض انتشار جدیدترین نسخه‌ی iOS 15، آن را برای دریافت جدیدترین ویژگی‌ها و کامل‌ترین مجموعه‌ی به‌روزرسانی‌های امنیتی آپدیت کنید، یا تا زمانی که برای ارتقا به نسخه‌ی جدید بعدی آماده شوید، در سیستم عامل iOS 14 به کار خود ادامه دهید و همچنان به‌روزرسانی‌های امنیتی مهم را دریافت کنید.» هنگامی که جدیدترین نسخه‌ی سیستم عامل iOS یعنی iOS 15 منتشر شد، اپل مشخص نکرد که این یک گزینه‌ی موقتی است. اما این شرکت در سپتامبر ۲۰۲۱ (شهریور ماه) یک سند پشتیبان به‌روزرسانی را منتشر کرد که در آن ذکر شده بود گزینه‌ی ماندن در iOS 14 فقط برای مدتی برای کاربران ممکن خواهد بود.

در این سند، غول فناوری آمریکایی این‌طور آورده: «اگر از iOS یا iPadOS نسخه‌ی ۱۴.۵ یا بالاتر استفاده می‌کنید، اکنون ممکن است گزینه‌ی انتخاب بین دو نسخه به‌روزرسانی نرم‌افزار را مشاهده کنید. این گزینه به شما امکان می‌دهد بین به‌روزرسانی به آخرین نسخه iOS یا iPadOS یعنی ۱۵، یا ادامه در iOS یا iPadOS نسخه‌ی ۱۴ در حالی که همچنان به‌روزرسانی‌های امنیتی مهم را برای مدتی دریافت می‌کنید، یکی را انتخاب کنید.»

آخرین آپدیت امنیتی iOS 14 اپل، iOS 14.8.1، در ماه اکتبر منتشر شد و هیچ به‌روزرسانی بعدی برای آن وجود نداشته و نخواهد داشت. در واقع همان‌طور که هفته‌ی گذشته توضیح دادیم، در آیفونی که iOS 14.8 دارد، به‌روزرسانی iOS 14.8.1 دیگر در دسترس نیست. نسخه‌ی iOS 15.2.1 تنها گزینه‌ی به‌روزرسانی برای تمام کاربران iOS 14 است. اوایل هفته‌ی گذشته، اپل برای اولین بار آمار و ارقام کاربرانی که iOS 15 را نصب کردند را فاش کرد و معلوم شد که تعداد آن‌ها کمتر از حد نرمال هستند. این موضوع می‌تواند نتیجه‌ی اجباری نکردن جدیدترین نسخه‌ی سیستم عامل اپل باشد که به کاربران اجازه می‌دهد در iOS 14 بمانند.

بر اساس آخرین اخبار منتشر شده، تعداد نصب این نسخه‌‌های سیستم عامل در آیفون و آیپد به‌ترتیب به ۶۳ و ۵۰% رسیده است. این به این معنی است که تنها ۶۳ درصد از تمام کاربران گوشی‌های آیفون که واجد شرایط دریافت آپدیت iOS 15 بودند به دانلود و نصب آن تمایل نشان دادند هنوز ۳۷ درصد از آن‌ها ترجیح داده‌اند با همان iOS 14 به استفاده از گوشی خود بپردازند. این میزان اما برای آیپد هنوز کمتر هم هست و به ۵۰ درصد رسیده است. در واقع از زمانی که این دو سیستم‌عامل رسما برای گوشی‌ها و تبلت‌های اپل رونمایی و عرضه شدند، در مجموع نیمی از کاربران هنوز آن‌ها را دریافت نکرده‌اند.

اگرچه اپل گفت که می‌توانند منتظر بماند تا کاربران برای ارتقاء آماده شوند، اما به نظر می‌رسد این شرکت اکنون انتظار دارد که مردم به‌روزرسانی iOS 15 را نصب کنند. کاربران آیفون و آیپد که خواهان آخرین به‌روزرسانی‌ها و حفاظت‌های امنیتی هستند، باید جدیدترین نسخه‌های iOS 15 و iPadOS 15 را نصب کنند. iOS 15 بر روی تمامی گوشی‌هایی که قادر به اجرای iOS 14 هستند در دسترس است و حذف گزینه‌ی ارتقای iOS 14 باعث می‌شود افرادی که هنوز از iOS 14 استفاده می‌کنند در نهایت نرم افزار جدید را نصب کنند.

به‌روزرسانی iOS 15 در چهار سال گذشته تنها بر روی ۷۲ درصد از گوشی‌های هوشمند اپل نصب شده، که نرخ پذیرش بسیار کمتری نسبت به نسخه‌های قبلی iOS است. بنابراین شاید تعجبی نداشته باشد که اپل به پشتیبانی موقت خود از iOS 14 پایان داده است.

منبع: Macrumors

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه