آیفون ۱۳ پرو پردازنده‌ی گرافیکی قوی‌تری نسبت به آیفون ۱۳ عادی دارد

۲۴ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۳:۱۶ ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
پردازنده‌ی گرافیکی آیفون 13

اپل شب گذشته از گوشی‌های آیفون ۱۳ رونمایی کرد و اگرچه هر ۴ مدل از چیپست یکسانی بهره می‌برند، اما در حقیقت بین آن‌ها تفاوت اندکی وجود دارد. به طور مشخص، پردازنده‌ی گرافیکی موجود در مدل‌های پرو آیفون ۱۳ قوی‌تر از پردازنده‌های گرافیکی تعبیه شده در مدل‌های معمولی آیفون ۱۳ است.

اپل برای تمام گوشی‌های سری آیفون ۱۳ از چیپست A15 Bionic استفاده کرده که طبق اعلام این شرکت، پردازنده‌ی آن از ۲ هسته‌ی قدرتمند و ۴ هسته‌ی کم‌مصرف تشکیل شده است. با وجود اینکه پردازنده‌ی هر ۴ مدل عملکرد یکسانی را ارائه می‌دهند، اما اوضاع برای پردازنده‌ی گرافیکی فرق دارد.

پردازنده‌ی گرافیکی استفاده شده برای آیفون ۱۳ و آیفون ۱۳ مینی از ۴ هسته تشکیل شده که اپل می‌گوید نسبت به «رقبا» ۳۰ درصد عملکرد بهتری را به ارمغان می‌آورد. اما چیپست A15 موجود در آیفون ۱۳ پرو و ۱۳ پرو مکس دارای پردازنده‌ی گرافیکی ۵ هسته‌ای است که در برابر همان «رقبای» مدنظر حدود ۵۰ درصد عملکرد بهتری ارائه می‌کند.

پردازنده‌ی گرافیکی آیفون 13

به نظر می‌رسد مدل‌های پرو به دلیل پشتیبانی از قابلیت فیلم‌برداری ProRes به توان پردازشی بیشتری نیاز دارند و به همین خاطر اپل از پردازنده‌ی گرافیکی قدرتمندتری برای آن‌ها استفاده کرده است. از طرف دیگر، اپل اعلام کرده که مدل‌های مبتنی بر ۱۲۸ گیگابایت حافظه داخلی نمی‌توانند ویدیوهای ۴K ProRes ثبت کنند و به ویدیوهای ۱۰۸۰p ProRes محدود می‌شوند.

این فرمت بیشتر مناسب فیلم‌برداران حرفه‌ای است زیرا در ویدیوهای مدنظر فشرده‌سازی کمتری صورت می‌گیرد و به همین خاطر برای تدوین و اعمال ویرایش‌های مختلف به امکانات بیشتر دسترسی پیدا می‌کنند. اما در نهایت برای اظهارنظر دقیق درباره‌ی اختلاف عملکرد پردازنده‌ی گرافیکی این گوشی‌ها باید تا عرضه‌ی آن‌ها صبر کنیم.

منبع: ۹To5Mac

برچسب‌ها :
دیدگاه شما