اپل با حفره‌ی نمایشگر عجیب آیفون ۱۴ پرو چه هدفی را دنبال می‌کند؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
آیفون 14 پرو

اگرچه هنوز ماه‌ها تا معرفی گوشی‌های سری آیفون ۱۴ باقی مانده، ولی روزبه‌روز گزارش‌های بیشتری درباره‌ی این گوشی‌ها منتشر می‌شود. در این میان، طی روزهای گذشته گزارش‌های مربوط به حفره‌ی نمایشگر عجیب آیفون ۱۴ پرو و ۱۴ پرو مکس سروصدای زیادی راه انداخته است.

در ابتدا گفته می‌شد که این دو گوشی از یک حفره‌ی دایره‌ای شکل بهره می‌برند. اما مدتی بعد تعدادی از افشاگران مدعی شدند که حفره‌ی نمایشگر فوق کپسولی شکل است. ولی پس از انتشار این گزارش‌ها، مدتی قبل یکی از مشهورترین افشاگران که تقریبا تمام پیش‌بینی‌های او به واقعیت تبدیل می‌شود، اعلام کرد که اپل برای این دو گوشی نه از یک حفره بلکه از دو حفره‌ی نمایشگر استفاده خواهد کرد که یکی از آن‌ها دایره‌ای شکل و دیگری به شکل کپسول است.

در این میان نکته‌ی قابل توجه این است که حدود ۹ ماه قبل یکی از افشاگران نه‌چندان شناخته شده در توییتر اعلام کرد که آیفون ۱۴ با دو حفره‌ی نمایشگر راهی بازار خواهد شد. اما به دلیل مشهور نبودن، کسی ادعای او را جدی نگرفت. حالا سؤالی که مطرح می‌شود این است که چرا اپل برای مدل‌های پرو آیفون ۱۴ پرو می‌خواهد چنین کار عجیبی انجام دهد؟

دلیل استفاده از دو حفره‌ی نمایشگر

آیفون 14 پرو

بعد از انتشار خبر وجود دو حفره‌ی نمایشگر در آیفون ۱۴ پرو و ۱۴ پرو مکس، کاربران زیادی از این تصمیم انتقاد کردند. بسیاری از این افراد بر این باور هستند که اپل بهتر است همان ناچ فعلی را حفظ کند زیرا استفاده از دو حفره‌ی نمایشگر منجر به زشت شدن طراحی این گوشی‌ها می‌شود. اما در این میان سؤال مهم‌تر این است که اصلا چرا مدیران اپل می‌خواهند در چنین مسیری حرکت کنند؟

اول از همه باید به دلیل بزرگ بودن ناچ مدل‌های مختلف آیفون اشاره کنیم. در بریدگی نمایشگر آیفون، ۸ قطعه‌ی مختلف تعبیه شده است. به غیر از اسپیکر، میکروفون و دوربین سلفی، باقی قطعات مربوط به سیستم فیس آی‌دی هستند. البته در سری آیفون ۱۳ عرض این بریدگی کمی کاهش پیدا کرده و به همین خاطر اسپیکر به لبه‌ی بدنه منتقل شده است. اما به نظر می‌رسد اپل آن‌چنان به فیس آی‌دی اهمیت می‌دهد که می‌خواهد بعد از حذف بریدگی نمایشگر، به استفاده از آن ادامه دهد.

گفته می‌شود در دو حفره‌ی نمایشگر آیفون ۱۴ پرو و ۱۴ پرو مکس شاهد دوربین سلفی، دوربین مادون قرمز و پروژکتور نقطه‌ای خواهیم بود. این یعنی باقی سنسورها یا مانند اسپیکر باید به لبه‌ی بدنه منتقل شوند یا زیر نمایشگر قرار بگیرند.

اپل نمی‌خواهد ظاهر آیفون شبیه به دیگر گوشی‌ها باشد

آیفون 14 پرو

اگرچه اپل برای طراحی آیفون به گزینه‌های متعددی دسترسی دارد، ولی باید از زوایای مختلفی به این موضوع نگاه کنیم. با وجود اینکه معمولا طراحی یک محصول از نظر زیبایی‌شناختی و عملکردی بررسی می‌شود، اما در شرکت‌هایی مانند اپل عوامل دیگری هم در این زمینه دخیل هستند. اپل همواره برای طراحی دنبال ایده‌هایی است که معمولا باعث می‌شوند محصولات این شرکت بیشتر به چشم بیایند.

به‌عنوان مثال اگر طراحی پنل جلویی اولین آیفون و نسل دوم آیفون SE که در سال ۲۰۲۰ عرضه شده را با هم مقایسه کنید، می‌توانید ببینید که بخش‌های اصلی عملا تغییر چندانی نداشته‌اند. همچنان در بخش مرکزی پایین نمایشگر شاهد دکمه‌ی هوم هستیم و اطراف نمایشگر هم حاشیه‌های ضخیمی دیده می‌شود. در سال ۲۰۱۷ اپل مجبور شد که برای همگام شدن با سلیقه‌ی کاربران، طراحی آیفون را تغییر دهد. در آن دوران، تقریبا تمام پرچم‌داران اندرویدی از نمایشگرهای کم‌حاشیه بهره می‌بردند و حسگر اثر انگشت آن‌ها هم در پنل پشتی یا لبه‌ی کناری قرار داشت. اما اپل برای اینکه بیشتر به چشم بیاید، سیستم فیس آی‌دی را توسعه داد و در نتیجه بریدگی نمایشگر عریض هم به یکی از ویژگی‌های شاخص آیفون تبدیل شد.

آیفون 14 پرو

از چند سال قبل، ماژول دوربین به یکی از ویژگی‌های شاخص نسل‌های مختلف آیفون تبدیل شده است. در این میان، سری آیفون ۱۲ با لبه‌های تخت از راه رسیدند که این مشخصه هم ظاهر این گوشی‌ها را نسبت به گذشته متمایزتر کرده است. در همین زمینه می‌توانیم به نسل جدید مک‌بوک پرو اشاره کنیم که از بریدگی نمایشگر بهره می‌برند. در این بریدگی سیستم فیس آی‌دی قرار ندارد ولی اپل برای اینکه طراحی این لپ‌تاپ را شاخص‌تر کند، چنین مشخصه‌ای را عملی کرده است.

شاخص شدن آیفون ۱۴ پرو

اگرچه تمام این گزارش‌ها فعلا شایعه محسوب می‌شوند، اما در حال حاضر منابع معتبری وجود دو حفره‌ی نمایشگر در گوشی‌های آیفون ۱۴ پرو و ۱۴ پرو مکس را تایید کرده‌اند. همچنین گفته می‌شود در پنل پشتی این دو گوشی دیگر شاهد برجستگی دوربین نخواهیم بود. بنابراین به غیر از حفره‌ی نمایشگر، اپل می‌خواهد برای طراحی آیفون ۱۴ و ۱۴ پرو ایده‌های مختلفی را عملی کند تا این گوشی‌ها توجهات بیشتری را جلب کنند.

منبع: PhoneArena

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. علی

    به نظر من زیباست

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما