اپل قابلیت پیام اضطراری ماهواره‌ای را برای سری آیفون ۱۴ فعال کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
آیفون 14

اپل ساعاتی قبل اعلام کرد که کاربران سری آیفون ۱۴ در امریکا و کانادا از امروز می‌توانند از قابلیت ارسال پیام اضطراری ماهواره‌ای استفاده کنند. ماه آینده کاربران ساکن فرانسه، آلمان، ایرلند و بریتانیا هم قادر به بهره‌گیری از این مشخصه خواهند بود. این ویژگی به کاربران این امکان را می‌دهد که حتی در مناطقی که به سیگنال موبایل و اینترنت دسترسی ندارند، با خدمات اورژانس تماس بگیرند. اگرچه معمولا دور از شهر با چنین شرایطی روبرو می‌شوید، ولی از سوی دیگر ممکن است پس از بروز فاجعه‌ی طبیعی در شهر هم که منجر به قطع شدن برق و ارتباطات می‌شود، امکان استفاده از سیگنال موبایل و اینترنت را از دست دهید.

روش کار این مشخصه به این شکل است که ابتدا یک پرسشنامه ارائه می‌شود تا به سوالات ضروری پاسخ دهید. به عنوان مثال می‌توانیم به سوالات مربوط به اینکه چند نفر به کمک نیاز دارند و دیگر موارد این‌چنینی. این اطلاعات مستقیما به خدمات اورژانس موردنظر ارسال می‌شود و مراکزی که قابلیت دریافت پیامک ندارند، می‌توانند اطلاعات موردنظر را از طریق سرور‌های اپل دریافت کنند.

با توجه به اینکه این ماهواره‌ها پهنای باند پایینی دارند، اپل با فشرده‌سازی موفق شده حجم متن‌ها را تا ۳۰۰ درصد کاهش دهد. با این حال، ارسال متن تا ۱۵ ثانیه طول می‌کشد که اگر دید واضحی برای آسمان نداشته باشید، ممکن است این زمان بیشتر هم طول بکشد.

آیفون 14

علاوه بر پاسخ‌های مطرح شده برای پرسش‌ها، در صورتی که اطلاعات پزشکی خود را در آیفون قرار داده باشید، این اطلاعات هم برای طرف مقابل ارسال می‌شود. به عنوان مثال در این بخش می‌توانید حساسیت‌های دارویی خود را ذکر کنید. از سوی دیگر باید به امکان قرار دادن ۱۰ نفر از مخاطبین به عنوان مخاطبین شرایط اضطراری مشخص کنید که از طریق ماهواره قادر به ارسال پیام به آن‌ها خواهید بود.

برای برقراری ارتباط با ماهواره باید گوشی را به صورت دستی به سمت ماهواره‌ی موردنظر بگیرید که اپل برای تمرین و آماده‌سازی کاربران یک حالت دمو هم ارائه داده تا کاربران از قبل با نحوه‌ی استفاده از این مشخصه آشنا باشند. همچنین به لطف این مشخصه، کاربران می‌توانند موقعیت مکانی خود را از طریق قابلیت جدید اپ Find My و با استفاده از ماهواره در اختیار دوستان و خانواده خود قرار دهند. این قابلیت برای تمام مدل‌های سری آیفون ۱۴ فعال شده و برای بهره‌گیری از آن، این گوشی‌ها باید مجهز به iOS 16.1 یا نسخه‌های جدیدتر باشند. باید خاطرنشان کنیم آیفون‌های خریداری شده از چین، هنگ‌کنگ و ماکائو از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند.

اپل اعلام کرده که در صورتی که آیفون‌های موردنظر قبل از فعال‌سازی این مشخصه خریداری شده باشند، تا دو سال بدون پرداخت هزینه می‌توانند از آن بهره ببرند. اما در این میان هنوز مشخص نیست که اپل برای ارائه‌ی این قابلیت می‌خواهد چه مبلغی دریافت کند.

منبع: GSMArena

راهنمای خرید گوشی موبایل
راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما