دوربین آیفون ۱۶ پرو با این ۴ ویژگی جدید عرضه می‌شود

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
دوربین آیفون 16

آیفون ۱۶ پرو قرار است ویژگی‌های جدیدی مانند نمایشگرهای بزرگ‌تر، دکمه اختصاصی برای عکاسی و موارد دیگر را به ارمغان بیاورد. همچنین انتظار داریم شاهد چندین پیشرفت قابل توجه در سخت‌افزار دوربین آیفون ۱۶ پرو و آیفون ۱۶ پرو مکس باشیم. در اینجا به چهار مورد از ویژگی‌های مربوط به دوربین که امسال منتظر آن‌ها هستیم، می‌پردازیم.

بهبود دوربین اولترا واید

طبق گزارش‌های متعدد، هر دو مدل آیفون ۱۶ پرو و آیفون ۱۶ پرو مکس امسال به دوربین اولترا واید ۴۸ مگاپیکسلی ارتقاء یافته مجهز خواهند شد. این تغییر، نسبت به دوربین اولترا واید ۱۲ مگاپیکسلی موجود در آیفون ۱۵ پرو، یک پیشرفت قابل توجه محسوب می‌شود.

این تغییر به معنای عملکرد بسیار بهتر دوربین اولترا واید آیفون ۱۶ پرو در اکثر شرایط عکاسی، به ویژه در محیط‌های کم نور است. همچنین تصاویر از جزئیات بیشتر و رنگ‌های بهبود یافته برخوردار خواهند بود و رزولوشن بالاتر، امکان انعطاف‌پذیری بیشتری را در ادیت فراهم می‌کند. دوربین اولترا واید ۴۸ مگاپیکسلی آیفون ۱۶ پرو همچنین ممکن است به معنای پیشرفت‌های قابل توجهی در ضبط ویدیوی فضایی (Spatial) باشد. این ویژگی با ترکیبی از لنزهای اصلی و اولترا واید کار می‌کند و با وجود سنسور ۴۸ مگاپیکسلی جدید، ممکن است آیفون ۱۶ پرو بتواند ویدیوی فضایی را با رزولوشن ۴K ضبط کند. در حال حاضر، آیفون ۱۵ پرو تنها قادر به ضبط ویدیوی فضایی با رزولوشن ۱۰۸۰p است.

بهره‌گیری مدل پرو از دوربین پریسکوپی

دوربین آیفون 16

در حال حاضر، آیفون ۱۵ پرو مکس از دوربین پریسکوپی با زوم ۵ برابری اپتیکال بهره می‌برد که زوم ۲۵ برابری دیجیتال هم امکان‌پذیر کرده است. اما اپل برای آیفون ۱۶ پرو هم قصد دارد این دوربین را اضافه کند تا در سری آیفون ۱۶، دو مدل به این دوربین مجهز باشند. نکته قابل توجه دیگری نیز وجود دارد: طبق یک شایعه تایید نشده، به نظر می‌رسد آیفون ۱۶ پرو مکس از قابلیت ترکیب دوربین تله‌فوتو با دوربین پریسکوپی بهره می‌برد. این فناوری امکان بزرگنمایی اپتیکال بیشتر از ۵ برابر را فراهم می‌کند، اما در حال حاضر این شایعه توسط هیچ منبع دیگری به جز منبع اولیه‌ی آن در سال گذشته تایید نشده است.

پوشش ضد انعکاس

یکی از مشکلات رایج دوربین‌های آیفون، پدیده‌ی Lens Flare حین عکاسی و فیلمبرداری در محیط‌های پرنور است. لنز فلر یک پدیده است که در آن نور به صورت ناخواسته از سطح لنز منعکس می‌شود و می‌تواند وقتی از یک شیء روشن در پس‌زمینه تاریک عکس بگیرید، مشهود شود. سایه هم یک مشکل دیگر است که به دلیل بازتاب نور از سطح لنز رخ می‌دهد.

بر اساس شایعات مطرح شده، اپل در حال بررسی ایده‌ی قراردادن تجهیزات جدید رسوب‌دهی لایه‌ی اتمی (ALD) در فرایند تولید لنز دوربین آیفون است. این پوشش ضد انعکاس می‌تواند روی لنزهای دوربین آیفون ۱۶ پرو اعمال شود تا اثرات بازتاب‌های داخلی را به حداقل برساند. اگر این شایعه صحت داشته باشد، به این معنی است که در تصاویر ثبت‌شده با آیفون ۱۶ پرو، به‌ویژه در محیط‌های پرنور، شاهد اشکالات غیرمنتظره‌ی کمتری خواهید بود.

بهتر شدن دوربین اصلی

دوربین آیفون 16

بر اساس گزارش‌ها، دوربین اصلی آیفون ۱۶ پرو از حسگر جدید سونی با طراحی ارتقاءیافته برای عملکرد بهتر در نور کم بهره خواهد برد. در فناوری جدید سنسور سونی، فوتودیودها (Photodiodes) و ترانزیستورهای پیکسلی (Pixel Transistors) را که معمولا در یک لایه ترکیب می‌شدند، به طور جداگانه قرار می‌گیرند. این کار باعث می‌شود تا فوتودیودها، که بخش حساس به نور هستند، علی‌رغم ابعاد کلی یکسان پیکسل، به‌طور قابل توجهی بزرگ‌تر شوند. سونی ادعا می‌کند که این حسگر می‌تواند دو برابر نور بیشتر نسبت به حسگرهای دوربین‌های موجود، جذب کند. جذب نور بیشتر و کاهش نویز، به طور کلی به معنی ثبت عکس‌های باکیفیت‌تر برای کاربران آیفون خواهد بود.

با این حال، هنوز مشخص نیست که آیا این نسل جدید از حسگرهای سونی در هر دو مدل آیفون ۱۶ پرو به کار گرفته شود یا خیر. دست‌کم بر اساس یکی از شایعات منتشر شده، به نظر می‌رسد تنها مدل آیفون ۱۶ پرو مکس از سنسور دوربین ارتقاءیافته بهره‌مند می‌شود.

منبع: ۹To5Mac

راهنمای خرید گوشی موبایل
راهنمای خرید آیفون
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما