کاربران آیفون لزوما همه‌ی محصولات اپل را دوست ندارند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه

اگر از علاقه‌مندان و نه لزوما کاربران محصولات اپل بپرسید که آیا از سایر محصولات اپل هم خوششان می‌آید، یک پاسخ مثبت قاطعانه دریافت کنید. همین موضوع سبب شد بسیاری از کاربرانی که از اپل خوششان نمی‌آید این‌طور تصور کنند که علاقه‌ی کاربران اپل به محصولات این شرکت کورکورانه و بدون علم است. اما به‌تازگی گزارشی منتشر شده است مبنی بر اینکه بسیاری از کاربران گوشی‌های آیفون فقط از خود گوشی یا نهایتا یکی دو محصول دیگر از اپل خوششان می‌آید و تمایلی به سایر محصولات موجود در اکوسیستم این شرکت ندارند.

محصولات اپل از لحاظ کیفیت اصلا نیازی به تعریف ندارند چرا که کارنامه‌ی این شرکت در ساخت سخت‌افزار کاملا مشخص است و می‌دانیم که کمتر پیش می‌آید گجت هوشمندی با برند اپل به خاطر بهره‌مند نبودن از کیفیت مناسب به فروش نرود. همین موضوع سبب شده بسیاری از کاربران تمایل داشته باشند که محصولات این شرکت را خریداری کنند و در واقع اکوسیستم اپل را در اختیار داشته باشند.

در بسیاری از مواقع شاهد این هستیم که خریداران مثلا آیفون، دوست دارند آیپد، اپل واچ یا به طور کلی سایر محصولات اپل را هم در اختیار داشته باشند. به مرور زمان این موضوع به یک افسانه و یا به عبارتی باور تبدیل شد مبنی بر اینکه هر کسی آیفون داشته باشد دوست دارد سایر محصولات اپل را هم خریداری کند. اما این‌طور که به نظر می‌رسد، این یک باور نادرست است؛ حداقل گزارشی که در به‌تازگی و از تعدادی کاربر آمریکایی به‌دست آمده است چنین چیزی را نشان می‌دهد.

این تحقیق توسط مؤسسه‌ی Consumer Intelligence Research و از ۹۰۰ کاربر آمریکایی انجام گرفته است که به مدت بیش از ۱۲ ماه تا پایان ژوئن ۲۰۲۱ یک آیفون خریداری کرده بودند. نتیجه‌ی تحقیق هم اگرچه چیزی خلاف باور بسیاری از کاربران را نشان داد اما کاملا طبیعی بود؛ یعنی بسیاری از این افراد که آیفون در اختیار داشتند لزوما طرفدار محصولات دیگر اپل نبودند. مثلا در حالی که ۹۰ درصد آن‌ها از کامپیوتر شخصی استفاده می‌کردند اما تنها ۴۱ درصد مک داشتند.

دومین دستگاه پرطرفدار بعد از کامپیوتر، برای دارندگان آیفون تبلت‌های اپل یعنی آیپدها بودند. این تحقیق نشان داد ۷۹ درصد از کاربران گوشی‌های آیفون تبلت هم داشتند که ۸۴ درصد آن‌ها را آیپدها تشکیل می‌دادند و این آمار بسیار عجیبی است. دستگاه بعدی ساعت هوشمند است که ۶۵ درصد از این ۹۰۰ نفر از آن بهره می‌بردند اما سه چهارم این ۶۵ درصد از ساعت‌های هوشمند اپل استفاده می‌کردند. ولی جز ساعت هوشمند و آیپد، بسیاری از کاربران ترجیح دادند گجت‌هایی را خریداری کنند که اپل سازنده‌ی آن‌ها نیست.

این خلاف آن چیزی است که تاکنون می‌شنیدیم مبنی بر اینکه کاربران اپل چشم بسته هر محصولی را که لوگوی اپل روی آن باشد خریداری می‌کنند و به کیفیت و کاری آن فکر نمی‌کنند. این در حالی است که حداقل ۹۰۰ نفر از کاربرانی که در آمریکا حضور دارند و بیش از یک سال است که از آیفون استفاده می‌کنند، به‌دنبال هدفون بی‌سیم و بلندگوهای هوشمندی هستند که ساخت اپل نباشد. همه‌ی این‌ها در شرایطی است که این کاربران از ساعت هوشمند اپل و آیپدها استفاده می‌کنند و اپل هم محصولاتی نظیر هدفون بی‌سیم و بلندگوی هوشمند آن هم نمونه‌های بسیار باکیفیتی را در سبد محصولات خود دارد.

حدود ۴۰ درصد از این ۹۰۰ نفری که در تحقیق یادشده بررسی شدند به این سؤال که آیا از هدفون بی‌سیم بهره می‌برند یا خیر پاسخ مثبت داده‌اند اما فقط نیمی از آن‌ها گفتند که هدفونشان ایرپادز یا ایرپادز پرو است. این برای اپل ناامیدکننده است چرا که ایرپادز در حال حاضر بازار هدفون‌های بی‌سیم را در اختیار خود قرار داده‌اند. بدتر از هدفون بی‌سیم، واکنش این کاربران به هوم‌پاد، بلندگوی هوشمند اپل است. با توجه به این آمار، ۴۵ درصد از کاربران یادشده از بلندگوی هوشمند استفاده می‌کردند اما فقط ۱۰ درصد از آن‌ها از هوم‌پاد یا مدل مینی آن بهره می‌بردند و سایر افراد از بلندگوهای سایر شرکت‌ها استفاده می‌کردند.

آیفون اپل

به صورت کلی می‌توان نتیجه‌ی تحقیق را اینگونه جمع‌بندی کرد؛ بسیاری از کاربران آیفون در آمریکا از کامپیوتر شخصی هم استفاده می‌کنند. بسیاری از آن‌ها آیپد و سایر لوازم جانبی اپل نظیر اپل واچ و ایرپادز و بلندگوی هوشمند هم دارند. بنابراین به نظر می‌رسد مادامی که فردی بخواهد در صوت در اختیار داشتن آیفون، محصول دیگری نظیر تبلت یا ساعت هوشمند خریداری کند، انتخاب اول او باز هم مدلی از اپل خواهد بود. اما وقتی در رابطه با هدفون بی‌سیم یا بلندگوی هوشمند حرف می‌زنیم اوضاع کاملا متفاوت می‌شود چراکه کاربران آیفون محصولاتی با برند دیگر را ترجیح می‌دهند.

همان‌طور که گفته شد، به نظر می‌رسد کاربران اپل واقعا بدون علم خرید نمی‌کنند. اگر انتخاب اولشان در بازار تبلت آیپدها هستند به این خاطر است که این محصولات حتی در بازار جهانی هم حرف اول را می‌زنند چون کیفیت بالایی دارند و از قابلیت‌های متنوعی برخوردارند؛ اگر کاربران آیفون به خرید اپل واچ‌ها تمایل نشان می‌دهند هم طبیعی است چون اگرچه این ساعت‌های هوشمند فقط با خود آیفون‌ها سازگاری دارند اما باز هم بیشترین فروش را در سراسر جهان دارند. طبیعتا وقتی شما بودجه‌ی کافی در اختیار داشته باشید، قطعا محصولی را انتخاب می‌کنید که بیشترین کیفیت را داشته باشد. بنابراین کاربران اپل شاید به محصولات اپل تمایل نشان دهند، اما نه به همه‌ی این محصولات. از طرفی اگر هم تمایلی وجود داشته باشد، به نظر می‌رسد حداقل در آمریکا کورکورانه نیست.

البته که بسیاری از کاربران فقط علاقه دارند محصولی از اپل را در اختیار داشته باشند و نمی‌توان این را هم در نظر نگرفت. اما به صورت کلی به نظر می‌رسد کاربران محصولات این شرکت فقط یک مسیر طبیعی را طی کردند؛ یعنی تا زمانی که بودجه اجازه می‌دهد، باید دنبال بهترین بود و محصولات اپل هم واقعا اگر بهترین نباشند، یکی از بهترین‌ها هستند.

منبع: PhoneArena

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
 1. محمد

  دوست عزیز
  اولا آیپد و اپل واچ و ایرپاد و… با اختلاف حرف اولو میزنن تو فروش
  دوما بهترین و بیشترین هماهنگی محصولات اپل با خودشون دارن
  مثلا اندروید و ویندوز که هیچ ربطی به هم ندارن در مقابل مک او اس و آی او اس
  بعد آماراتم که اکثر قریب به اتفاق همون محصولات اپل رو انتخاب کرده بودن!!
  اون تعداد جزئی هم ممکنه یا محصل بودن یا… که هنوز نتونستن یا شرایط مالیشو نداشتن که محصولات دیگه اپل هم داشته باشن یا اصلا نیاز نداشتن و همه کاراشونو با آیفون انجام میدادن و به دلیل اینکه زیاد استفاده نداشتن یه تبلت برند دیگه در کنارش خریدن مثلا
  در کل ملاک اکثریت هست نه عقلیت

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما