آیا «سریع و خشن ۱۰» آخرین فیلم این مجموعه خواهد بود؟

۲۰ تیر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
سریع و خشن ۱۰

«سریع و خشن ۱۰» یا «فست ایکس» آخرین قسمت از حماسه‌ی سرعت است، اما آیا آخرین فیلم از مجموعه فیلم های «سریع و خشن» نیز خواهد بود؟

مدت‌ها قبل از اعلام اسامی بازیگران «سریع و خشن ۱۰»، این مجموعه فیلم با اکران «سریع و خشن»‌ آغاز شد که سبک اصلی آن در قالب فیلم «نقطه فروپاشی» بود، اما مسابقات رانندگی جایگزین موج‌سواری شده بودند. پس از ساخت چند فیلم دیگر این مجموعه با موفقیت بزرگ «سریع و خشن ۵» در سال ۲۰۱۱، به پدیده‌ای بی‌نظیر تبدیل شد. از آن زمان به بعد «حماسه سرعت» چیزی به جز موفقیت و پیشرفت به همراه نداشته است. این مجموعه نه تنها به موفقیتی بزرگ در بین فیلم‌های پر هزینه و عظیم رسیده است، بلکه به طور فزاینده‌ای در هیجان افراط کرده است.

وقتی «سریع و خشن ۹» در سال ۲۰۲۱ اکران شد، اینکه «حماسه سرعت» در رده فیلم‌های ابرقهرمانی قرار بگیرد منصفانه بود. فیلم در دست ساخت «سریع و خشن ۱۰» آخرین ماجراهای دامینیک تورتو و حلقه داخلی او که از آنها به عنوان خانواده یاد می‌کند را به تصویر می کشد. با وجود اینکه این فیلم یک نقطه عطف محسوب می‌شود اما آخرین فیلم مجموعه «سریع و خشن» نخواهد بود. با اینکه برخی عناصر «سریع و خشن ۱۰»، مهم تلقی می‌شوند، به ویژه اینکه سکانس‌های اکشن آن احتمالا خاطره‌ای دور از واقعیت باقی می‌گذارند و همچنان سوالات زیادی در ذهن بینندگان باقی می‌ماند.

«سریع و خشن ۱۰» بخشی از یک پایان دو قسمتی خواهد بود

سریع و خشن ۱۰

این فیلم بخشی از پایان «حماسه سرعت» است اما به تنهایی بخش نهایی نخواهد بود. «سریع و خشن ۱۱» به دنبال آن ساخته خواهد شد و این دو با یکدیگر مجموعه «سریع و خشن» را به پایان می‌رسانند. اگرچه لوک هابز دواین جانسون بازنمی‌گردد، اما «حماسه سرعت» در این مسیر در روندی قرار خواهد گرفت که تا حدودی در بین مجموعه فیلم‌های طولانی اخیر محبوب خواهد بود.

هردو مجموعه فیلم‌های «هری پاتر» و «گرگ و میش» با فینال‌های دو قسمتی به پایان رسیدند و ساخت فیلم‌های دنیای سینمایی مارول هنوز ادامه دارد، اما می‌توان از «انتقام‌جویان: جنگ بی‌نهایت» و «انتقام‌جویان: پایان بازی» عملا به عنوان یک فینال دو قسمتی برای پایان دادن به «حماسه بی‌نهایت» یاد کرد. «حماسه سرعت» ممکن است کمی متفاوت به نظر برسد. «فست ایکس» و «سریع و خشن ۱۱» پشت هم فیلم‌برداری نمی‌شوند و فاصله یک ساله همیشگی بین قسمت‌های پایانی وجود نخواهد داشت، اما با این وجود پایان این مجموعه دو قسمتی خواهد بود.

چرا مجموعه «سریع و خشن» با «سریع و خشن ۱۱» به پایان خواهد رسید؟

سریع و خشن ۱۰

ادامه تسلط این مجموعه به باکس آفیس نشان می‌دهد که به پایان رسیدن مجموعه با قسمت ۱۱، به دلیل رکود قابل توجه در فروش فیلم نیست، زیرا «سریع و خشن ۹» حتی با وجود پاندمی کرونا فروش قدرتمندی دارد. همانطور که وین دیزل بازیگر و تهیه‌کننده اجرایی سریال توضیح می‌دهد، پایان دادن به «سریع و خشن» با قسمت ۱۱ به خاطر این است که مجموعه در زمان مناسبی به پایان برسد. او اظهار داشت:‌ «وجود فینال به این دلیل است که هر داستان خوبی به یک پایان نیاز دارد. هر کتابی که خوانده‌اید یک فصل نهایی دارد و این ماهیت داستان سرایی است.».

ایده اینکه «حماسه سرعت» یک پایان واقعی داشته باشد و این پایان توسط «فست ایکس» و «سریع و خشن ۱۱» ارائه شود یکی از دستاوردهای غیرمنتظره این مجموعه است. فیلم های اولیه مجموعه «سریع و خشن» فیلم‌های مستقلی مثل «سریع و خشن: رانش توکیو» بودند که ساختار روایی یا تسلط تجاری را نداشتند و بعدها آن را به دست آوردند. اینکه «فست ایکس» و «سریع و خشن ۱۱» همچین نقشی را برای این مجموعه ایفا می کنند، نشان‌دهنده این است که «حماسه سرعت» واقعا به یک حماسه تبدیل شده است.

مجموعه «سریع و خشن» چگونه به پایان خواهد رسید؟

سریع و خشن ۱۰

هنوز هیچ جزئیات رسمی‌ای در مورد داستان «فست ایکس» یا «سریع و خشن ۱۱» منتشر نشده است، اما برخی از وقایع احتمالی آنها برای پایان بخشیدن به «حماسه سرعت» را می‌توان از فیلم‌های قبلی استنباط کرد. سایفر بی‌رحم به عنوان شخصیت شرور، و برادر دام جیکوب تورتو بازخواهند گشت. این نشان می‌دهد که هم نقشه‌های تروریستی مخفیانه سایفر و هم ارتباط مجدد جیکوب با دام و میا عناصر کلیدی قسمت نهایی خواهند بود. علاوه بر این سازمان اسرارآمیز اتیون، که اولین بار در فیلم «سریع و خشن: هابز و شاو» دیده شد نیز می‌تواند بازگردد. این موضوع راه را برای بازگشت شخصیت شرور «حماسه سرعت» یعنی بریکستون را هموار می کند.

جدا از این وقایع یکی از عناصر ثابت «فست ایکس» و «سریع و خشن ۱۱»‌سکانس‌های اکشن بدون توجه به پارامترهای واقعی است. این بخش از فیلم‌های «سریع و خشن» احتمالا منبع اصلی حیرت تماشاگران خواهد بود. این دو فیلم از فیزیک وحشتناک و سفرهای فضایی آشفته «سریع و خشن ۹» پیشی خواهند گرفت و باعث حیرت میلیون‌ها نفر می‌شوند. تا زمان انتشار «فست ایکس» باید انتظار هر چیزی را داشت، از سفر به زمان دایناسورها گرفته تا حضور آدم فضایی‌ها در این فیلم.

آیا اسپین‌آف «سریع و خشن» پس از انتشار‌«فست ایکس» و «سریع و خشن ۱۱» ساخته خواهد شد؟

سریع و خشن ۱۰

در حالی که «حماسه سرعت» با «فست ایکس»‌ و «سریع و خشن ۱۱» به پایان خواهد رسید و این دو فیلم باید تلاش کنند از سفر فضایی «سریع و خشن ۹» فراتر بروند، این موضوع لزوما به معنی پایان ماجراجویی‌های دنیای «سریع و خشن» نخواهد بود. دیزل در یکی از مصاحبه‌های خود اشاره کرد: «مطمئنم افرادی هستند که علاقه دارند «سریع و خشن» ادامه پیدا کند، و این کار به وضوح انجام خواهد شد. در آینده روایت‌های مختلف و خط‌های داستانی متفاوتی از این جهان وجود خواهد داشت.».

یکی از این اسپین‌آف ها مجموعه انیمشنی نتفلیکس به نام «سریع و خشن: مسابقه‌دهندگان جاسوس» است که می‌تواند الگویی برای سایر اسپین‌آف‌های «سریع و خشن» در آینده باشد. علاوه بر این «هابز و شاو» نیز پتانسیل این را دارد که به عنوان یک شاخه فرعی از این مجموعه، قسمت دومی نیز داشته باشد. اما دواین جانسون از نقش لوک هابز به عنوان آخرین نقش خود یاد کرده است و این احتمالا به معنی پایان داستان «هابز و شاو» است. با این حال سایر شخصیت‌های این مجموعه می‌توانند در اسپین‌آف‌های دیگری به سبک «هابز و شاو» به ماجراجویی‌های انفرادی خود بپردازند.

«حماسه سرعت» مخاطبان را به یکی از وحشیانه‌ترین و شگفت‌انگیزترین سفرهایی که یک مجموعه فیلم اکشن می‌تواند داشته باشد برده است. همانطور که وین دیزل اشاره می‌کند، خداحافظی از دام و گروهش قطعا برای طرفداران دلخراش خواهد بود، اما به هر حال «حماسه سرعت» با وجود ماندگاری طولانی مدت خود باید به پایان برسد. امیدواریم «فست ایکس» و «سریع و خشن ۱۱»‌ پایانی قوی برای این مجموعه باشند و انتظارات مخاطبان، که به اندازه سایر شخصیت‌های روی پرده سینما عضوی از خانواده دام هستند را از هر جهت برآورده کنند.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه