آیا نینتندو سوییچ در سال ۱۴۰۱ ارزش خرید دارد؟

۱۵ فروردین ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
nintendo switch

نینتندو سوییچ (Nintendo Switch) یکی از موفق‌ترین کنسول‌های نسل ۸ بود. این دستگاه همچنان نیز با قدرت به فروش خود ادامه داده و نینتندو نیز قصد توقف پشتیبانی از آن را ندارد. در حال حاضر عناوین بسیار زیادی برای سوییچ وجود داشته ولی اکثراً انحصاری نینتندو هستند. در اصل عناوین نینتندو به گونه‌ای ساخته می‌شوند که به طور کامل با سوییچ سازگار باشند. این درحال است که شرکت‌های دیگر کمتر به این فکر بوده و به همین علت است ما رفته رفته شاهد عرضه عناوین متفرقه کمتر برای این کنسول دوست داشتنی هستیم.

حال بحث اصلی اینجاست. آیا نینتندو سوییچ در سال ۱۴۰۱ ارزش خرید دارد؟ با توجه به اینکه کنسول استیم دک (Steam Deck) نیز به زودی در بازار موجود خواهد شد، آیا همچنان نینتندو می‌تواند به رقابت ادامه دهد؟ حال بگذارید اول کنسول نینتندو سوییچ را به شما به طور کامل معرفی کنیم.

نینتندو سوییچ 1401

کنسول نینتندو سوییچ اولیه از لحاظ ظاهری بسیار خاص بود و به همین علت توجه افراد بسیاری را به خود جذب کرد.

معرفی نینتندو سوییچ

نینتندو در سال ۲۰۱۷ کنسول سوییچ را در اکثر مناطق دنیا عرضه کرد. این کنسول یکی از جالب‌ترین ایده‌ها را در زمان خود داشت. در اصل سوییچ ترکیبی از یک کنسول دستی و خانگی است. شما می‌توانید جوی‌کان (Joycon) را از کنار آن جدا کرده و به یک جایگاه کنترلر مانند متصل می‌کنید. از طرفی خود کنسول نیز که حال شبیه به یک تبلت شده، در یک جایگاه دیگر قرار گرفته و به تلویزیون شما متصل خواهد شد.

کنسول سوییچ دارای پردازنده Nvidia Tegra X1 است. این کنسول دارای ۴ گیگابایت رَم (RAM) بوده و از لحاظ قدرت چندان قوی نیست. به این معنا که حتی در زمان عرضه، از بسیاری از تلفن‌های همراه در همان سال ضعیف‌تر بود. نکته اینجاست که با وجود سخت افزار نه چندان قوی، سیستم عامل سوییچ آنقدر ساده و بهینه است که اصلاً فشار چندانی به آن نمی‌آورد. همینطور اینکه نینتندو توانسته با پشتیبانی بسیار خوب از دستگاهش، اثبات کند که برای تداوم زندگی یک محصول نیازی به سخت افزار چندان قوی نیست. تنها باید شرکت سازنده بخواهد که از آن پشتیبانی کند.

صفحه نینتندو سوییچ دارای رزولوشن ۷۲۰p بوده و از تکنولوژی LCD بهره می‌برد. البته چندی پیش نسخه اولد آن نیز عرضه شد که یک به روزرسانی خوب برای این کنسول محسوب می‌شد. بدنه سوییچ نیز به طو کامل از پلاستیک طراحی شده و کیفیت نسبتاً خوبی دارد. از لحاظ قیمتی نیز این کنسول حدوداً ۱۱ میلیون تومان است. به نوعی از لحاظ قیمتی اطراف کنسول ایکس‌باکس سری اس (Xbox Series S) است.

در اصل نینتندو چندان در قید و بند قدرت و گرافیک بالا نیست. این شرکت بیشتر به عناوین انحصاری خود پرداخته و آن‌ها را برای کنسول خود بهینه می‌کند. نه برعکس. کاری که باعث می‌شوند سوییچ در این مدت از لحاظ کیفیت افتی نداشته باشد و با قدرت به پیشروی ادامه دهد. نکته اینجاست که جامعه هدف نینتندو با شرکت‌های دیگر متفاوت است. این شرکت هدفش رضایت طرفداران خود است و به خوبی از پس آن بر آمده است. این در حالی است که شرکت‌های دیگر امکان دارد روی این کنسول عناوین خود را عرضه نکنند. با اینحال سوییچ همچنان به فروش خود ادامه می‌دهد. دلیل اصلی آن نیز طرفداران است.

نینتندو سوییچ 1401

کنسول نینتندو سوییچ اولد نسخه بهبود یافته از سوییچ اصلی بود. در اصل رزولوشن چندان تغییر نکرده است ولی تکنولوژی اولد اجازه می‌دهد تا کنسول رنگ سیاه را بهتر نشان دهد. همینطور اینکه به طور کلی دقت رنگ‌ها را بالاتر می‌برد.

رقیب اصلی سوییچ، استیم دک

در حال حاضر تنها رقیب اصلی سوییچ را می‌توان کنسول استیم دک، ساخته شرکت ولو (Valve)، دانست. استیم دک از لحاظ قدرتی به شدت قوی‌تر سوییچ بوده و به طور کلی به دلیل سخت افزار جدیدتر توانایی بیشتری دارد. از لحاظ قیمتی این دو نزدیک به هم بوده و به همین دلیل است که افراد باید میان این دو انتخاب کنند.

استیم دک از پردازنده مخصوصی ساخته شرکت AMD استفاده می‌کند. نکته مهم در این پردازنده وجود بخش گرافیکی RDNA 2 است. این پردازنده گرافیکی در کنسول‌های نسل ۹ نیز استفاده شده و قدرت بسیار زیادی دارد. همین باعث شده که استیم دک توانایی عناوین بزرگ مثل سایبرپانک را داشته باشد. آن هم روی یک کنسول دستی!

استیم دک دارای یک سیستم باز است. به این معنا که سیستم‌عامل این دستگاه برمبنای لینوکس بوده و به همین دلیل شما به راحتی می‌توانید هرکاری با آن انجام دهید. این در صورتی است که سیستم سوییچ بسیار بسته بوده و آزادی عمل چندانی به کاربر نمی‌دهد. همین آزادی عمل باعث خواهد شد تا استیم در مخصوصاً در ایران و با وجود بازی‌های هکی طرفداران بسیاری داشته باشد.

نینتندو سوییچ 1401

کنسول استیم دک به نوبه خود یک انقلاب در زمینه کنسول‌های دستی است.

حال با وجود استیم دک چرا فردی باید کنسول سوییچ را خریداری کند؟

در مورد این موضوع باید مفصل صحبت کنیم. اول از همه هنوز کنسول استیم دک وارد ایران نشده و معلوم نیست چه قیمتی خواهد داشت. به همین دلیل امکان دارد که ابتدای عرضه و حتی تا انتهای سال ۱۴۰۱ همچنان قیمت سوییچ بهتر باشد. پس نکته اول برای انتخاب سوییچ قیمت آن است.

بحث دومی که باید مطرح شود، جامعه مخاطب نینتندو است. به طور کلی نینتندو شرکتی نیست که به روند بازار اهمیت دهد. به همین دلیل اصلاً به سبک موارد دیگر عمل نکرده و در جهت خود حرکت می‌کند. حال این موضوع به چه معنا است؟ به این معنی که شاید سخت افزار سوییچ چندان قوی نباشد اما یکی از موفق‌ترین کنسول‌های تاریخ است. آیا به خاطر گرافیک آن است؟ خیر. بلکه به دلیل طرفداران و بازی‌های به شدت نوآورانه سوییچ است.

عناوین کنسول سوییچ دارای گرافیک چندان بالایی نیستند. با اینحال زمانی که شما به امتیازها توجه کنید عناوین بسیاری با امتیاز بالای ۹۰ دارد. این عناوین تجربه بسیار خاصی را در اختیار کاربر قرار داده و به همین دلیل سوییچ را از هر دستگاه دیگری در بازار متمایز می‌کند. درست است شما با استیم دک می‌توانید عناوین تریپل اِی (Triple A) بسیار زیاد و متنوعی را تجربه کنید. نکته اینجاست که هدف نینتندو اصلاً شرکت‌های دیگر نیستند! بلکه این شرکت در تلاش است تا شما عناوین انحصاری سوییچ را خریداری کنید.

نینتندو سوییچ 1401

دلیل اصلی برای خرید نینتندو سوییچ در حال حاضر عناوین انحصاری نینتندو است.

به همین دلیل افرادی که کنسول سوییچ را خریداری می‌کنند برای قدرت آن را خریداری نمی‌کنند. بلکه برای عناوین خاص مثل افسانه زلدا (Legend of Zelda)، سوپر ماریو آدیسی (Super Mario Odyssey) و حتی انیمال کراسینگ (Animal Crossing) آن را می‌خرند. به دلیل اینکه این عناوین به شدت با موارد دیگر متفاوت بوده و اصلاً مشابهی در کنسول‌های دیگر ندارند. آزادی عمل بسیار زیادی که در اختیار شما قرار گرفته به همراه طراحی به شدت زیبا و خاص باعث می‌شوند که سوییچ به طور کامل در جهتی متفاوت حرکت کند.

حرکت نینتندو مشابه یک مسابقه اتومبیل رانی است. به گونه که این مسابقه دارای دو مسیر است. در یک مسیر سونی، مایکروسافت، ولو و شرکت‌های دیگر قرار داشته و در مسیر دیگر نینتندو تنها وجود دارد. با وجود اینکه همه این شرکت‌ها به یک سمت حرکت می‌کنند اما مسیر نینتندو کاملاً جداست. به همین دلیل رقیب خاصی ندارد. در این میان مواردی مثل مورتال کمبت یا بازی‌های دیگر هستند که برای سوییچ عرضه می‌شوند. اگر این عناوین را با نسخه حتی نسل ۸ مقایسه کنید، متوجه ضعف سخت افزاری سوییچ خواهید شد. به همین دلیل اگر هدف از خرید سوییچ برای شما، عناوین معروف و بزرگ هستند، باید بیشتر روی آن فکر کنید.

گیمینگ ابری نینتندو (Nintendo’s Cloud Gaming)، وضع را برای عناوین تریپل اِی بهتر کرده؟

چندی پیش نینتندو سیستم گیمینگ ابری خود را معرفی کرد. با استفاده از این سیستم دیگر نیازی نیست که کنسول توانایی اجرای عناوین مختلف را داشته باشد. به دلیل اینکه این بازی از یک سرور استریم شده و روی کنسول شما نشان داده می‌شود. دقیقاً مشابه همین مورد در ایکس‌باکس با XCloud و گوگل استیدیا (Stadia) وجود دارند.

برخی بر این باور هستند که سیستم استریم بازی‌ها آینده گیمینگ است. این موضوع تا حدی صدق می‌کند. در حال حاضر این سیستم مشکل بسیاری داشته و چندان دیدگاه خوبی در عموم ایجاد نکرده است. برای مثال XCloud با اینترنت بسیار خوب آمریکا نیز چندان روان اجرا نشده و تجربه خوبی را در اختیار کاربران قرار نداده است. وضعیت نینتندو نیز به همین شکل است. به این معنا که سیستم یک راه حل خوب برای اجرای عناوین سنگین است. با اینحال راه بسیاری در پیش دارد و با توجه به اینترنت داخل ایران نمی‌توان حساب چندانی روی آن باز کرد.

پس اگر در این فکر هستید که با استفاده از گیمینگ ابری نینتندو عناوین تریپل ای را تجربه کنید، باید صبر کنید. این سیستم هنوز نیاز به بلوغ زیادی دارد اما اینکه وجود دارد خودش نشان‌گر آینده خوبی برای سوییچ است.

نینتندو سوییچ 1401

سیستم ابری نینتندو تا حدی توانسته ضعف این کنسول در اجرای عناوین تریپل ای را جبران کند اما نیازمند بهبود بسیاری است.

سوییچ تا چند سال دیگر زنده است؟

نینتندو پشتیبانی بسیار خوبی از کنسول‌های خود می‌کند. سوییچ نیز از این قاعده مستثنی نیست. اینکه این سیستم با وجود این پردازنده و قدرت تا الان ادامه داده است، خودش بسیار ستودنی است. حال نینتندو چندی پیش نسخه جدیدی از سوییچ به نام سوییچ اولد (Nintendo Switch OLED) را معرفی کرد. سوییچ جدید تکنولوژی جدیدی در صفحه نمایش خود داشته و چند بهبود دیگر در زمینه بدنه و موارد دیگر دارد. با اینحال از لحاظ پردازنده و قدرت هیچ تفاوتی با سوییچ اصلی ندارد.

با توجه به اینکه نینتندو سوییچ جدید را معرفی کرده، به طور کلی این کنسول حدود ۵ سال دیگر عمر خواهد کرد. اخبار منتشر شده نیز حاکی بر این مورد هستند. این ماجرا هم کاملاً منطقی است. شرکت‌های بازی‌سازی همکار نینتندو با سخت افزار و روش کار این شرکت سازگار هستند. به همین علت عناوین مورد نیاز را برای آن عرضه خواهند کرد. از طرفی با معرفی گیمینگ ابری نینتندو، شرکت‌های دیگر نیز نیازی به سازگار کردن عناوین خود برای سوییچ ندارند. پس هیچ عجله‌ای برای عرضه کنسول جدید وجود ندارد.

از طرفی با توجه به موضوعاتی که مطرح شد، سوییچ فروش خود را خواهد داشت. حال می‌خواهد استیم دک میلیاردی فروش کند یا ۱۰ عدد. به همین علت نینتندو اصلاً به فکر عرضه سوییچ ۲ یا سوییچ پرو، مکس، الترا و موارد دیگر نیست.

نینتندو سوییچ 1401

۳ مدل اصلی از کنسول نینتندو سوییچ وجود دارد. بالا سمت چپ نینتندو سوییچ عادی و اولیه، بالا سمت راست نینتندو سوییچ لایت که تنها به حالت دستی است و در پایین نینتندو سوییچ اولد که نسخه بهبود یافته‌ی اولیه است.

نینتندو سوییچ، بخریم یا نخریم

کل این متن در مورد این بود که آیا نینتندو سوییچ ارزش خرید دارد یا نه. پاسخ هم کمی عجیب است. هم بله و هم خیر. همانطور که پیشتر توضیح دادیم، نینتندو سوییچ جامعه خاصی را مورد هدف قرار می‌دهد. البته این جامعه اصلاً کوچک نیست اما همگی طرفدار نینتندو و عناوین انحصاری آن هستند.

پس اگر جزء این دسته از افراد هستید، یعنی به عناوینی مثل ماریو، زلدا، بایونتا (Bayonetta) و حتی انیمال کراسینگ علاقه دارید، این کنسول برای شماست. از طرفی اگر به دنبال عناوین معروف که انحصاری نینتندو نیستند، مثل ندای وظیفه (Call of Duty)، بتلفیلد (Battlefield) و عناوین دیگر علاقه‌مند هستید، استیم دک یک انتخاب بهتر و به صرفه‌تر است.

با اینحال سوییچ برای طرفداران نینتندو تنها و بهترین دستگاه موجود است. این دستگاه نه تنها تجربه بسیار خوبی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد، بلکه با توجه به دو حالته بودن خود، کارایی بسیار بالایی هم دارد.

در انتها باید بگوییم که نسخه ارزان‌تر کنسول سوییچ به نام نینتندو سوییچ لایت (Nintendo Switch Lite) نیز وجود دارد که توانایی اتصال به تلویزیون را ندارد. با اینحال تمام ویژگی‌های دیگر سوییچ عادی را داشته و قیمت نسبتاً خوبی هم دارد. این گزینه برای افرادی که دوست دارند عناوین نینتندو را تجربه کنند اما از طرفداران پر و پا قرص آن نیستند، بسیار مناسب است.

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

دیجی‌کلاب
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه