رسیدن کپسول بوئینگ به ایستگاه فضایی در تصویری تماشایی از روی زمین ثبت شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
رسیدن کپسول استارلاینر بوئینگ به ایستگاه فضایی از نگاه یک عکاس روی زمین

یک عکاس روی زمین تصویری تماشایی از فضاپیمای استارلاینر بوئینگ در ارتفاع ۴۰۰ کیلومتری و هنگامی که در مسیر اتصال به ایستگاه فضایی قرار داشت، ثبت کرد.

«سابولچ ناگی» (Szabolcs Nagy) یک دنبال‌کننده‌ی ایستگاه فضایی بین‌المللی در لندن، ۲۰ می (۳۱ اردیبهشت) در حالی این تصویر را ثبت کرده است که فضاپیمای «استارلاینر» (Starliner) بوئینگ در فاصله‌ی ۲۰۰ متری از آزمایشگاه مداری زمین قرار داشت و برای پهلوگیری آماده می‌شد.

این عکاس درباره‌ی شکار این تصویر گفت: «من به مکالمه‌ی میان تیم کنترل مأموریت و خدمه‌ی ایستگاه فضایی گوش می‌دادم و با تلسکوپ خود در باغ عکس می‌گرفتم.»

رسیدن کپسول استارلاینر بوئینگ به ایستگاه فضایی از نگاه یک عکاس روی زمین

او که برای ثبت این تصویر از تلسکوپ دابسونی ۱۴ اینچی با ردیاب دستی به همراه یک لنز ۳ برابری بارلو برای افزایش فاصله کانونی، استفاده کرده است افزود: «احساس ثبت این تصویر مشابه هیچ برنامه‌ی دیگر تصویربرداری از ایستگاه فضایی نبود.»

مأموریت فضاپیمای بوئینگ به ایستگاه فضایی بین‌المللی که «پرواز آزمایشی مداری ۲» (OFT-2) نام داشت، همه‌ی اهداف اصلی برنامه‌ریزی شده را برآورده کرده و بوئینگ به دنبال فرستادن فضاپیمای سرنشین‌دار در مأموریت‌های آینده است. با وجود آنکه نتایج مأموریت OFT-2 هنوز بر اساس معیارهای سنجش ناسا به‌طور کامل ارزیابی نشده است، نشانه‌ها حاکی از آن است که اواخر امسال یک پرواز سرنشین‌دار توسط استارلاینر انجام خواهد شد.

همان‌طور که دیده می‌شود، این تصویر، تنها اطلاعاتی نبود که او در طول مأموریت تهیه کرد و در بین برنامه‌های عکاسی، توضیحات مأموریت استارلاینر را هم ارائه می‌کرد. ازجمله تصویری که قبل و بعد از اتصال کپسول را مقایسه می‌کند و یا تصویری که وضعیت اتصال کپسول استارلاینر را در مقابل کرو دراگون اسپیس‌ایکس نشان می‌دهد.

مقایسه‌ی وضعیت ایستگاه فضایی پیش و پس از اتصال کپسول استارلاینر
مقایسه‌ی وضعیت اتصال استارلاینر در برابر کرو دراگون

«گراینت جونز» (Geraint Jones) رئیس گروه علوم سیاره‌ای کالج لندن هم از محل خود، «ساری» (Surrey) در جنوب شرقی لندن، از فضاپیما و ایستگاه هنگام پهلو گرفتن عکس‌برداری گرفت. جونز تصویر خود را با نگه داشتن دوربین روی دست و در محلی که تنها یک ساعت با موقعیت ناگی فاصله داشت، گرفت.

رسیدن کپسول استارلاینر بوئینگ به ایستگاه فضایی از نگاه یک عکاس روی زمین

ناگی، پنج روز بعد هم در زمان جدا شدن کپسول استارلاینر از ایستگاه فضایی دوربین خود را آماده کرد و ویدیویی دیدنی از این لحظه در آسمان شب ثبت کرد. او این تصاویر را در حالی پردازش و منتشر کرد که هم‌زمان فضاپیمای بوئینگ هم با ورود مجدد به جو، به سمت باز کردن چتر نجات و فرود در بندرگاه فضایی وایت سندز نیومکزیکو پیش می‌رفت.

منبع: Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما