پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب در پی مشکل ارتباطی باز هم به تعویق افتاد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
تلسکوپ فضایی جیمز وب سوار بر موشک آریان 5 برای پرتاب آماده می‌شود.

پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب که قدرتمندترین چشم بشر در فضا خواهد بود، چند روز دیگر به تعویق افتاد و این بار مشکل ارتباطی با پرتابگر عامل این تأخیر است.

به گفته‌ی ناسا تیم تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) در حال کار بر روی یک مشکل ارتباطی میان رصدخانه و سامانه‌ی پرتابگر است. بدین ترتیب تاریخ پرتاب زودتر از جمعه ۲۴ دسامبر (۳ دی) نخواهد بود. آژانس فضایی آمریکا همچنین اعلام کرد که اطلاعات بیشتر درباره‌ی پرواز تا جمعه ۱۷ دسامبر (۲۶ آذر) ارائه خواهد شد.

تلسکوپ جیمز وب با موشک «آریان ۵» (Ariane 5) که توسط شرکت پرتاب اروپایی «آریان‌اسپیس» (Arianespace) تأمین و پشتیبانی می‌شود، به فضا خواهد رفت. مهندسان مرکز فضایی گویان در کورو، فرانسه روز شنبه ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر) تلسکوپ را بر روی موشک آریان ۵ سوار کردند.

این تأخیر، جدیدترین اتفاق از یک سری تأخیرهای جاری است که در مسیر پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب ایجاد می‌شود. در ابتدا پرتاب جیمز وب برای سال ۲۰۰۷ میلادی هدف‌گذاری شده بود.

تأخیر قبلی تنها سه هفته پیش اعلام شد، زمانی که بست نواری نگهدارنده‌ی تلسکوپ به‌صورت ناخواسته رها و باعث لرزش مجموعه شد. در پی این حادثه، ناسا برای بررسی بیشتر تاریخ پرتاب را تغییر داد و اکنون به دنبال مشکل تازه‌ای که در سیستم ارتباطی با پرتابگر دیده شده است، تاریخ پرتاب حداقل تا ۳ دی به تعویق افتاده است.

هرچند با توجه به پیچیدگی علمی که در تلسکوپ جیمز وب به‌کار رفته است و ممکن نبودن عملیات تعمیر و نگهداری در فاصله‌ی دوردست مداری این تلسکوپ، درنظر گرفتن همه‌ی جوانب با حساسیت بالا، دور از انتظار نیست.

عکس کاور: تلسکوپ فضایی جیمز وب برای سوار شدن بر موشک آریان ۵ آماده می‌شود.
Credit: NASA

منابع: NASA, Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۳ دیدگاه
 1. فاطمه

  امیدوارم به سلامت به نقطه ی مورد نظر برسه…واقعا در حال حاضر هیجان انگیز تر از جیمز و اطلاعاتی که قراره ارسال کنه وجود نداره

 2. ناشناس

  بهتره نگهش دارن برا کریسمس

  خیلی جذاب تر میشه

 3. رضا

  بی صبرانه منتظرم

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما