آینه‌ی ثانویه‌ی تلسکوپ فضایی جیمز وب در جای خود قرار گرفت

۱۵ دی ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
طرحی گرافیکی از استقرار آینه‌ی ثانویه‌ی جیمز وب در جلوی آینه‌ی اصلی

عملیات استقرار آینه‌ی ثانویه‌ی تلسکوپ فضایی جیمز وب ساعتی پیش با موفقیت کامل شد تا این ابزار پیچیده‌ی علمی کم‌کم به شکل نهایی خود در فضا نزدیک شود.

همان‌طور که انتظار می‌رفت جدول زمانی استقرار وب در طول مأموریت اندکی تغییر کرده است. کشش آفتابگیر سرانجام روز گذشته در دهمین روز پس از پرتاب کامل شد و استقرار آینه‌ی ثانویه هم طبق برنامه‌ی تازه، امروز صورت گرفت.

با توجه به اهمیت این رویداد ناسا توسط مرکز عملیات مأموریت وب در مؤسسه‌ی علمی تلسکوپ فضایی در بالتیمور مریلند، پخش زنده‌ی آن را هم تدارک دیده بود.

برای این استقرار ابتدا آینه‌ی ثانویه‌ی تلسکوپ فضایی جیمز وب با موفقیت باز شد اما کنترل‌کننده‌های مأموریت اندکی توقف کردند تا شرایط را بررسی و تأیید کنند. در ادامه آن‌ها موفق شدند آینه‌ی ثانویه را در پیکربندی نهایی خود ایمن و محکم کنند.

این ابزار اپتیکی در انتهای ساختار پشتیبانی آینه‌ی ثانویه (SMSS) قرار گرفته است و در حالی که SMSS مستقر شد، پایه‌های سه‌گانه‌ی بلند آن هم که هر کدام حدود ۷.۶ متر طول دارند، آینه‌ی ثانویه را در جلوی آینه‌ی اصلی به بیرون چرخاندند.

فرآیند استقرار تقریبا در ساعت ۰۹:۵۲ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۸:۲۲ به وقت تهران) آغاز شد و آینه‌ی ثانویه در حدود ساعت ۱۱:۲۸ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۹:۵۸ به وقت تهران) به موقعیت باز شده‌ی خود رسید تا سرانجام در ساعت ۱۱:۵۱ منطقه‌ی زمانی شرقی (۲۰:۲۱ به وقت تهران) ساختار پشتیبانی آینه‌ی ثانویه در جای خود قفل شود. عملیاتی که در ساعت ۱۲:۲۳ (۲۰:۵۳ به وقت تهران) تأیید شد.

بدین ترتیب اکنون آینه‌ی ثانویه‌ی تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا اکنون به‌طور ایمن در جای خود بسته شده است و پایان موفقیت‌آمیز مرحله‌ی استقرار امروز را نشان می‌دهد. استقرار این ابزار، تازه‌ترین گام انجام شده از مراحل پیچیده‌ی استقرار تلسکوپ فضایی جیمز وب است.

آینه‌ی ثانویه نقش مهمی در بازتاب نور از آینه‌ی اولیه به محل قرارگیری ابزارهای نوری، پشت آینه‌ی اولیه دارد. در چند روز آینده، وب رادیاتور عقب خود را هم باز می‌کند و به دنبال آن دو بخش جانبی یا بال آینه‌ی اصلی خود را هم از حالت جمع‌شده گسترش خواهد داد. عملیاتی که آخرین مرحله از استقرار اصلی تلسکوپ را رقم خواهد زد.

مهندسان همچنین باید در ادامه هر یک از ۱۸ بخش آینه‌ی اصلی را از پیکربندی حالت پرتاب خود خارج کنند تا بتوان آن‌ها را برای انجام رصدها کالیبره کرد. پس از تکمیل، که برای ۱۵ روز پس از پرتاب برنامه‌ریزی شده است، گام مهم بعدی رسیدن وب به مدار اطراف نقطه‌ی لاگرانژی ۲ خواهد بود.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از استقرار آینه‌ی ثانویه‌ی جیمز وب در جلوی آینه‌ی اصلی
Credit: NASA

منابع: Space, NASA

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. Avatar Meskad

  درود
  امیدوارم روز خوبی داشته باشید، سپاس بابت اطلاع رسانی،لطفا به کار خودتون ادامه بدهید و مارو در جریان آخرین رخدادها قرار بدید.

 2. Avatar رایش سوم

  ممنون از اطلاعات به روز از جیمز وب

  لطف کنید لحظه به لحظه
  اطلاع رسانی کنید
  ممنون از شما

 3. Avatar MHD

  آقای نیک رو، خبرهایی که از هر مرحله استقرار جیمز وب میذارید بسیار عالیه دمتون گرم.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه