با پایان عملیات هم‌ترازی، تلسکوپ جیمز وب تصاویری واضح از کیهان ثبت کرد

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
تصاویر واضح حسگر تنظیم دقیق تلسکوپ جیمز وب

با ثبت تصاویر واضح از کیهان، هم‌ترازی ابزارهای علمی تلسکوپ جیمز وب پایان یافت و تیم مأموریت اکنون می‌تواند فرآیند راه‌اندازی ابزارهای علمی را به‌خوبی ادامه دهد.

ناسا ساعاتی پیش اعلام کرد «تلسکوپ فضایی جیمز وب» (James Webb Space Telescope) پس از اینکه نشان داد می‌تواند با هر چهار ابزار علمی خود «تصاویر واضح و با فوکوس خوب» دریافت کند، مرحله‌ی هم‌ترازی خود را به پایان رساند.

هم‌ترازی تلسکوپ در تمام ابزارهای علمی یا هم‌ترازی چندابزاری را می‌توان در مجموعه‌ای از تصاویر مشاهده کرد که میدان دید کامل رصدخانه را نشان می‌دهد. اکنون نقطه عطفی که ناسا با چند تصویر جدید از نگاه وب به نمایش گذاشت، به تیم مأموریت امکان می‌دهد تا راه‌اندازی ابزار علمی تلسکوپ را به‌درستی ادامه دهد. بنابراین تلسکوپ پس از چندین ماه تنظیم آینه و ابزار، وارد مرحله‌ی جدیدی از روند آماده‌سازی خواهد شد. این گام بعدی تقریبا دو ماه طول می‌کشد و اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، وب همچنان در مسیر پایان روند آماده‌سازی خود در ماه ژوئن (تیر) باقی می‌ماند.

«اسکات اکتون» (Scott Acton) دانشمند سنجش و کنترل جبهه‌ی موج وب در «بال ایرواسپیس» (Ball Aerospace) درباره‌ی پایان هم‌ترازی وب گفت: «این تصاویر عمیقا شیوه‌ی دیدن من از جهان را تغییر داده است. ما توسط سمفونی خلقت احاطه شده‌ایم؛ کهکشان‌ها همه جا هستند. امیدوارم همه در جهان بتوانند آن‌ها را ببینند.»

از زمان پرتاب این تلسکوپ در ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱ (۴ دی ۱۴۰۰) این تلسکوپ ۱۰ میلیارد دلاری دوران شلوغی را سپری کرده است. ابتدا وب ناچار به سفر به اعماق فضا بود، فرآیندی که تقریبا یک ماه طول کشید و پس از آن یک فرآیند هم‌ترازی پیچیده و هفت مرحله‌ای داشت. تلسکوپ جیمز وب برای عبور از هر نقطه عطف تا حد زیادی طبق برنامه پیش رفته است و تنها به برخی اصلاحات جزئی در طول این مسیر نیاز داشته است.

تصاویر واضح چندابزاری تلسکوپ جیمز وب

تصاویر واضح چندابزاری تلسکوپ جیمز وب
Credit: NASA/STScI

هفته‌ی پیش، مقامات وب گزارش دادند که ۱۸ بخش شش ضلعی آینه‌ی اصلی وب تقریبا به‌طور کامل تا دمای عملیاتی ۷- کلوین (۲۶۶- درجه‌ی سانتی‌گراد) اعماق فضا که برای دیدن اجرام در نور فروسرخ نیاز دارند، خنک شده‌اند. اکنون به‌نظر می‌رسد آینه‌ها هم آماده هستند، زیرا «نور کاملا متمرکز» را به هر یک ابزارها می‌فرستند که آن‌ها هم به نوبه‌ی خود تصاویر واضح را ارائه می‌دهند.

مقامات ناسا در به‌روزرسانی مأموریت با اشاره به اینکه کیفیت تصویر فقط «محدودیت پراش» است، خاطرنشان کردند: «عملکرد نوری تلسکوپ همچنان بهتر از خوشبینانه‌ترین پیش‌بینی‌های تیم مهندسی است.»

به گفته‌ی آژانس، این بدان معناست که تنها مانع برای دیدن جزئیات دقیق، اندازه‌ی تلسکوپ است، نه مشکل در عملکرد آن. از این مرحله به بعد، ترازهای آینه فقط به تنظیمات جزئی نیاز دارند. مرحله‌ی بعدی کار شامل راه‌اندازی ابزار علمی، همراه با کالیبراسیون تلسکوپ خواهد بود. برای راه‌اندازی ابزار باید لنزها، ماسک‌ها، فیلترها و تجهیزات دیگر در پیکربندی‌های مختلف به‌درستی کار کنند تا از انجام دقیق وظایف علمی مطمئن شوند.

برای عملیات کالیبراسیون هم فهرستی از نقاط عطف وجود دارد که وب پیش از اعلام عملیاتی شدن کامل، باید به آن‌ها دست یابد. ناسا در این باره گفت: «به تلسکوپ دستور داده می‌شود تا نواحی مختلف در آسمان را هدف بگیرد که برای تأیید پایداری گرمایی باید مقدار کل تابش خورشیدی که به رصدخانه می‌رسد، هنگام تغییر اهداف متفاوت باشد.»

علاوه بر این، به گفته‌ی ناسا مشاهدات پیوسته‌ی تعمیرونگهداری هر دو روز یک‌بار هم ترازی آینه‌ها را کنترل و در صورت نیاز، اصلاحاتی را اعمال می‌کند تا آینه‌ها را در مکان‌های دقیق هم‌ترازی خود نگه دارند.

عکس کاور: تصاویر واضح حسگر هم‌ترازی دقیق تلسکوپ جیمز وب
Credit: NASA/STScI

منابع: NASA, Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۳ دیدگاه
 1. Avatar رضا

  همینطوری پیش برن چند وقت دیگه آسمون هفتم هم می بینن. کلی از مشکلات فلسفی حل میشه!

 2. Avatar فاطمه

  قطعا در آینده ی نزدیک به یقین می رسید که ده

  میلیارد دلار واقعا ارزشش رو داشته.

 3. Avatar افشین

  سیاه چاله ها درگاه ورودی و پایگاه های فوق سری موجودات فضایی هستن

  1. Avatar رضا

   فیلم تخیلی زیاد می بینی

 4. Avatar parviz

  ده ملیارد دلار خرج کردن که این عکسو بگیره ای بابا

  1. Avatar NASA

   تمام مجموعه دست اندر کار بخصوص ناسا ، از طرز تفکر شما خرسند گشتیم

   کاش کسانی مثل شما زود تر اشتباهمان را به ما گوش زد کرده بودند.

   باسپاس فراوان از طرف ناسا

  2. Avatar عامر

   فتبارک الله احسن الخالقین

   این جهان شگفت‌انگیز، خالقی دانا، توانا و فوق‌العاده دارد

  3. Avatar ROOH

   مگه قراره فقط همین یدونه عکسو بگیره؟!

  4. عکس‌های کاملا اولیه و تقریبا خام هست. به انبوه داده‌ای که فقط در این تصاویر اولیه دیده میشه توجه کنید! عکس‌های علمی اصلی و پردازش شده در آینده بسیار جذاب‌تر و قطعا شگفت‌انگیزتر خواهند بود.

  5. Avatar Sajad

   هنوز لنز هاش تنظیم نشده

  6. Avatar Reza

   خب هنوز تازه استارت رو زدن این هزینه برای یه دونه عکس نبوده مثل این میمونه طرف هواپیما درست کرده هنوز سوار نشدی بگی این همه تجیهزات و هزینه برای چیه دانشمندان بلکه با ابزار های علمی میوتنن عکس ها رو آنالیز و اتمسفر و چگالی سیارات رو رصد کنند و امکانات خیلی بیشتر دیگه که افراد عام اطلاع زیادی در موردش ندارند با این کار اطلاعات بیشتری در اختیار بشر قرار میگیرد که تا امروز در اختیار تمدن بشری نبود

 5. Avatar محمد

  😍😍😍خیلی خوشحال شدم

 6. Avatar Hamed

  مطالب خیلی زیبا و جذاب بود.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه