پرتاب تاریخی تلسکوپ فضایی جیمز وب با تأخیر ناخواسته مواجه شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
تلسکوپ فضایی جیمز وب در حالت جمع‌شده و در اتاق تمیز

به دنبال رها شدن ناخواسته‌ی یک بست نواری در هنگام آماده‌سازی پرتاب، تلسکوپ فضایی جیمز وب برای سفر به فضا باید چند روز دیگر منتظر بماند و پرتاب آن باز هم با تأخیر مواجه شد.

پرتاب تلسکوپ جیمز وب هم‌اکنون از ۱۸ دسامبر به ۲۲ دسامبر (۱ دی) جابه‌جا شده است. این تلسکوپ فضایی یک ابزار علمی نسل بعدی است که قرار است قوی‌ترین ابزار رصدی فضایی باشد و توسعه‌ی آن از تقریبا ۳۰ سال پیش در سال ۱۹۹۶ آغاز شده است.

هم‌اکنون تلسکوپ وب تکمیل شده، در حالت تا شده قرار گرفته، از دریا به سلامت گذشته و به محل پرتاب یعنی گویان فرانسه در آمریکای جنوبی رسیده است. با این وجود حادثه‌ی اخیر در هنگام مراحل آماده‌سازی پرتاب، تیم مأموریت را ناچار به تعویق مأموریت کرده است.

ناسا در بیانیه‌ی خود خاطرنشان کرد که آماده‌سازی پرتاب در این تأسیسات تحت مسؤولیت کلی «آریان‌اسپیس» (Arianespace) انجام شده است. قرار است موشک آریان ۵ این شرکت وب را به فضا ببرد.

پس از این رخداد غیرمنتظره و برنامه‌ریزی نشده، فورا یک هیأت بررسی ناهنجاری به سرپرستی ناسا تشکیل شد تا شرایط را بررسی کند و آزمایش‌های تکمیلی را به‌منظور اطمینان از آسیب ندیدن هیچ یک از اجزا، انجام دهد. پس از تکمیل آزمایش‌ها به‌روزرسانی مأموریت توسط ناسا و شرکای آن یعنی آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا انجام خواهد شد.

به گفته‌ی ناسا تکنسین‌ها در حال آماده شدن برای اتصال وب به آداپتور پرتابگر بودند که برای یکپارچه‌سازی تلسکوپ فضایی با بخش بالایی موشک آریان ۵ استفاده می‌شود. اما باز شدن ناخواسته‌ی یک بست نواری که وب را به آداپتور وسیله‌ی پرتاب محکم می‌کند، باعث لرزش ناگهانی کل رصدخانه شد.

واضح است که این نخستین باری نیست که پرتاب وب به تعویق می‌افتد، اگرچه این نأخیر در حالی صورت می‌گیرد که کمتر از یک ماه به تاریخ برنامه‌ریزی شده برای پرتاب مانده بود. اولین بار قرار بود وب در سال ۲۰۰۷ پرتاب شود، اما با افزایش تأخیرها، هزینه‌های مأموریت هم افزایش یافت و هم‌اکنون با بودجه‌ی انتظاری ۹٫۷ میلیارد دلار راهی فضا خواهد شد که ۸۶۱ میلیون دلار از این میزان برای پشتیبانی پنج سال اول مأموریت علمی اختصاص داده شده است.

در اوایل سال جاری میلادی، برای پرتاب وب یک بازه‌ی زمانی در ماه مارس درنظر گرفته شده بود. سپس این تاریخ به زمان هالووین منتقل شد و دوباره طی تأخیر دیگری برای ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) برنامه‌ریزی شد. اکنون تیم مأموریت قصد دارد این مأموریت تاریخی را ۲۲ دسامب (۱ دی) آغاز کند. در عین حال همان‌طور که ناسا اعلام کرده بررسی وضعیت رخ داده ادامه خواهد داشت و هر تغییر احتمالی دیگر در روزهای آینده اعلام خواهد شد.

عکس کاور: تلسکوپ فضایی جیمز وب در حالت جمع‌شده و در اتاق تمیز برای یکپارچه‌سازی با موشک آریان ۵ آماده می‌شود.
Credit: ESA/CNES/Arianespace/P. Piron

منبع: Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما