تلسکوپ جیمز وب تصویری باشکوه از ستون‌های آفرینش گرفت

۲۷ مهر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
ستون های آفرینش از نگاه تلسکوپ فضایی جیمز وب

ستون‌های آفرینش به‌عنوان یکی از زیباترین مناظر کیهانی، حالا با نگاه تلسکوپ فضایی جیمز وب صحنه‌ای بی‌مانند از انبوه ستارگان و گرد و غبار فضایی را به نمایش گذاشته است.

«تلسکوپ فضایی جیمز وب» (James Webb Space Telescope) به‌تازگی نگاهی دوباره به یکی از قابل تشخیص‌ترین اجرام میان‌ستاره‌ای انداخته است تا دقیق‌ترین تصویر خود را از «ستون‌های آفرینش» (Pillars of Creation) که یک مهدکودک ستاره‌ساز در سحابی عقاب است و تقریبا ۶۵۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد، ثبت کند.

این تصویر در طیف فروسرخ نزدیک، جزئیات بیشتری را نسبت به عکس فوری هابل که در سال ۲۰۱۴ ثبت شد، به نمایش می‌گذارد و انبوهی از ستارگان، به ویژه ستارگان نوزاد در آن دیده می‌شوند.

هیچ یک از نقاط این تصویر جیمز وب، کهکشان نیستند. در حقیقت کهکشان‌ها به این علت دیده نمی‌شوند که گاز و غبار محیط میان‌ستاره‌ای در کهکشان راه شیری، نور اجرام دورتر را در چنین ناحیه‌ی متراکمی، می‌پوشاند.

ستارگان نوزاد نقاط قرمز روشن هستند و تخمین زده می‌شود که فقط چند صد هزار سال قدمت داشته باشند. درخشش سرخ رنگ ستون‌ها، بدون در نظر گرفتن خطوط مواج در برخی از لبه‌ها، نتیجه‌ی جت‌ها و موج‌های شوک کمانی است که به گاز هیدروژن انرژی می‌دهد و آن را به بیرون می‌راند.

تصاویر تلسکوپ هابل از ستون های آفرینش در سحابی عقاب

عکس هابل از ستون‌های آفرینش در سال ۱۹۹۵ (چپ) و ۲۰۱۴ (راست)
Credit: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasquale (STScI), Anton M. Koekemoer (STScI), Alyssa Pagan (STScI)

«تلسکوپ فضایی هابل» (Hubble Space Telescope) برای نخستین بار در سال ۱۹۹۵ میلادی از ستون‌های آفرینش تصویربرداری کرد، اما با فناوری آن زمان، تنها بخشی از ستارگان منطقه را نشان داد.

تصویربرداری دوباره در سال ۲۰۱۴ اما جزئیات بسیار بیشتری را از این منطقه ارائه کرد، اما باز هم این عکس در طیف نور مرئی، باعث می‌شد ستون‌ها هم‌چنان تقریبا مات باشند و برخی از ستاره‌های در حال شکل‌گیری پنهان شوند. اکنون مشاهدات جیمز وب، در حقیقت نمایش کامل‌تری از فعالیت در این مهد کودک ستاره‌ای است.

ستون های آفرینش از نگاه تلسکوپ فضایی جیمز وب

این تصویر باشکوه و ثبت پیشرفته‌ی داده‌ها فقط برای نمایش نیست بلکه دانشمندان امیدوارند به لطف داده‌های دقیق‌تر وب از ستاره‌ها و گاز و غبار این منطقه، مدل‌های خود درباره‌ی روند تشکیل ستارگان را اصلاح کنند. این موضوع به نوبه‌ی خود می‌تواند درک بشر را از زندگی ستاره‌های اولیه و به‌طور کلی از جهان بهبود ببخشد.

عکس کاور: منظره‌ی تماشایی ستون‌های آفرینش از نگاه جیمز وب
Credit:NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasquale (STScI), Anton M. Koekemoer (STScI), Alyssa Pagan (STScI)

منبع: Engadget

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar محمد

    هر چی منتشر کنند کسی نمی پرسه آیا واقعا اینها واقعیت دارد.
    چطور میشود ثابت کرد این عکسها واقعی هستند.
    سلام بر دنیای بی پایان رایانه و فتوشاپ.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه