آخرین گام استقرار اصلی تلسکوپ فضایی جیمز وب آغاز شد

۱۹ دی ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
طرحی گرافیکی از باز شدن بال سمت راست آینه‌ی اصلی جیمز وب

لحظاتی پیش ناسا عملیات باز کردن دومین بال آینه‌ی اصلی جیمز وب را هم آغاز کرد تا این تلسکوپ فضایی برای انجام آخرین گام استقرار اصلی و رسیدن به شکل نهایی در فضا آماده شود.

امروز یک روز بزرگ برای تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا است. دو هفته پس از پرتاب در ۲۵ دسامبر (۴ دی) قرار است این تلسکوپ فضایی دومین بال آینه‌ی اصلی خود را هم امروز ۸ ژانویه (۱۸ دی) باز کند تا در شکل نهایی خود در فضا قرار بگیرد.

تیم عملیات مأموریت جیمز وب، امروز تأیید آغاز عملیات باز کردن دومین بال آینه‌ی اصلی را هم دریافت کرد و بدین ترتیب همه‌ی نگاه‌ها به سمت آخرین مرحله‌ی استقرار اصلی وب است. برای پاسخ به نگاه‌های منتظر از سراسر جهان، ناسا پخش زنده از این رویداد را در ساعت ۰۹:۳۰ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۸:۰۰ به وقت تهران) آغاز کرد.

استقرار آینه با استفاده از موتورهایی انجام شد که بال سمت راست (بازوی استاربورد/Starboard) را که دارای سه بخش آینه است، در موقعیت نهایی خود قرار می‌دهند. هم‌اکنون این بال در موقعیت اصلی قرار گرفته است تا در نهایت این عملیات با قفل شدن این سازه در موقعیت نهایی خود پایان یابد.

مقامات ناسا روز گذشته و پس از تأیید باز شدن بال نخست خاطرنشان کردند که پس از کامل شدن استقرار آینه‌ی اصلی، وب یک گام مهم استقرار را پشت سر گذاشته است. پیش از این در روزهای گذشته آینه‌ی ثانویه‌ی تلسکوپ هم در جای خود قرار گرفته بود.

این آخرین استقرار اصلی مجموعه‌ی رصدخانه است و کامل شدن آن روند لازم برای نورگیری را که پنج ماه و نیم طول می‌کشد، آغاز می‌کند. این روند شامل قرارگیری آینه‌ها و مجموعه‌ی تلسکوپ در دمای پایدار عملیاتی، تنظیم آینه‌ها و کالیبره کردن ابزارهای علمی است.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از باز شدن بال سمت راست آینه‌ی اصلی جیمز وب
Credit: NASA

منابع: NASA, Space

 

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه