ناسا عملیات کشش آفتابگیر جیمز وب را برای مطالعه‌ی زیرسیستم برق متوقف کرد

۱۴ دی ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
تلسکوپ جیمز وب پیش از کشش آفتابگیر

کارکنان ناسا امروز را به‌طور کامل صرف مطالعه‌ی زیرسیستم برق تلسکوپ فضایی عظیم جیمز وب کردند تا اطمینان یابند که رصدخانه برای اجرای یک گام کلیدی، یعنی کشش آفتابگیر وسیع خود آماده است.

«تلسکوپ فضایی جیمز وب» (James Webb Space Telescope) که ۲۵ دسامبر (۴ دی) به فضا پرتاب شد، در حال انجام یک روند استقرار یک ماهه است که تلسکوپ را برای جمع‌آوری داده آماده می‌کند. اما در این روند، بیشتر مراحل از روی زمین کنترل می‌شوند و با وجود آنکه ناسا یک زمان‌بندی درنظر گرفته است، اما تیم مأموریت می‌تواند بسته به نیاز آن را تغییر دهد. به همین دلیل هم پس از اینکه شنبه (۱ ژانویه) به عنوان روز استراحت درنظر گرفته شد، یکشنبه (۲ ژانویه) هم صرف مطالعه‌ی زیرسامانه‌ی برق رصدخانه شد.

«بیل اوکس» (Bill Ochs) مدیر پروژه‌ی وب در مرکز پروازهای فضایی گادرد (GSFC) ناسا در مریلند، در بیانیه‌ای که ۲ ژانویه (۱۲ دی) منتشر شد گفت: «آنچه در شبیه‌سازی‌های مأموریت روی زمین می‌آموزیم، هرگز به‌خوبی تجزیه‌وتحلیل رصدخانه هنگام سفر واقعی نیست. اکنون زمان آن است که از فرصت استفاده کنیم تا هر آنچه را که می‌توانیم، درباره‌ی عملیات پایه‌ای آن بیاموزیم و سپس گام‌های بعدی را برداریم.»

به‌طور ویژه، این تیم روی دمای مجموعه‌ای از موتورها متمرکز شده است که در طول کشش سایه‌بان وب استفاده می‌شوند و کمک می‌کنند پنج لایه‌ی ظریف بادبادک-شکل از هم فاصله بگیرند و صاف شوند. با توجه به اینکه وب در طیف فروسرخ رصد خواهد کرد، برای پیشگیری از تداخل گرمایی، این آفتابگیر بخشی حیاتی از رصدخانه است.

«مایک منزل» (Mike Menzel) مهندس رشد سیستم‌های وب در GSFC هم گفت: «ما ۲۰ سال را با وب، طراحی، توسعه و آزمایش آن روی زمین گذرانده‌ایم و تاکنون یک هفته فرصت داشتیم تا عملکرد واقعی آن را در فضا ببینیم. این امر غیرمعمول نیست که وقتی در حال پرواز هستید، ویژگی‌های خاصی هم از داده‌های فضاپیما بیاموزید. این کاری است که مشغول انجام آن هستیم. استقرارهای اصلی ما انجام شده و به آرامی پیش رفته‌اند. اما می‌خواهیم زمان بگذاریم و پیش از ادامه‌ی مراحل، همه‌ی آنچه را که می‌توانیم درباره‌ی رصدخانه درک کنیم.»

کشش آفتابگیر فرآیند پیچیده‌ای است که ناسا انتظار دارد دو روز طول بکشد. این آژانس در ابتا قصد داشت کار را از روز شنبه آغاز کند اما عملیات روز جمعه دیرتر از حد انتظار انجام شد و در ادامه هم تیم تصمیم گرفت روز سال نوی میلادی را به استراحت بگذراند. سپس زمانی که مدیران مأموریت تصمیم به بررسی دمای موتورها گرفتندف نمی‌خواستند تیم به‌طور هم‌زمان روی دو جنبه از رصدخانه کار کند.

پس از کشش کامل آفتابگیر، تیم مأموریت به سمت استقرار آینه‌ی ثانویه می‌رود. هم‌اکنون هرچند روند استقرار موقتا متوقف شده است اما رصدخانه همچنان در فضا پیش می‌رود. این فضاپیما تا ساعت ۱۸:۰۰ دوشنبه ۱۳ دی به وقت تهران، بیش از ۸۶۰ هزار کیلومتر از زمین دور شده است و حدود ۶۰ درصد از مسیر مقصد نهایی خود یعنی دستیابی به مدار هاله‌ی نقطه‌ی لاگرانژی ۲ در ۱٫۵ میلیون کیلومتری زمین را پیموده است.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از تلسکوپ فضایی جیمز وب، پس از باز شدن سپر خورشیدی و پیش از کشش کامل آن
Credit: NASA

منابع: NASA, Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه