تلسکوپ فضایی جیمز وب یک آزمایش مهم دیگر را پشت سر گذاشت

۱ دی ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
آزمایش آفتابگیر تلسکوپ فضایی جیمز وب

تلسکوپ فضایی جیمز وب با آزمایش صفحه‌ی آفتابگیر خود، نقطه عطف مهمی را پشت سر گذاشت تا یک گام دیگر را در مسیر راه‌اندازی در سال آینده با موفقیت بردارد.

در آزمایشی که روز جمعه انجام شد، تیم تلسکوپ فضایی جیمز وب (James Webb) موفق به باز کردن آفتابگیر این تلسکوپ و گسترش آن شدند. این آفتابگیر همین روند را در فضا هم طی خواهد کرد و تا بتواند شرایط کار تلسکوپ را فراهم کند و دید بشر را نسبت به جهان گسترش دهد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب دارای یک آفتابگیر بزرگ است که با بازتاب گرما و نور پس‌زمینه که از خورشید می‌رسد، خورشید برای محافظت از تلسکوپ طراحی شده است. با انجام این کار، ناسا اطمینان حاصل خواهد کرد که تلسکوپ فضایی به اندازه کافی سرد است تا بتواند در نور فروسرخ مشاهدات خود را به‌درستی انجام دهد.

این آفتابگیر دارای پنج لایه است و به اندازه‌ی یک زمین تنیس گسترده می‌شود که به ویژه همین امر روند باز شدن و کشش را دشوار می‌کند. «جیمز کوپر» (James Cooper)، مدیر مرکز پرواز فضایی گادرد ناسا گفت: «به کل تیم تبریک می گویم. با توجه به اندازه‌ی بزرگ جیمز وب و عملکردهای دقیقی که نیاز دارد، استقرار بسیار پیچیده است. علاوه بر تخصص فنی لازم، این مجموعه آزمایش‌ها به برنامه‌ریزی دقیق، عزم جدی، صبر و برقراری ارتباط آزاد نیاز داشت. این تیم ثابت کرد که همه‌ی این ویژگی‌ها را دارد. فکر کردن به اینکه بار دیگری که آفتابگیر جیمز وب باز می‌شود هزاران کیرومتر دورتر و در فضا خواهد بود، شگفت‌آور است.»

آزمایش آفتابگیر تلسکوپ فضایی جیمز وب

بررسی فرآیند باز شدن آفتابگیر تلسکوپ فضایی جیمز وب
Credis: NASA/Chris Gunn

این فرآیند دشوار شامل فرستادن دستور به سخت‌افزار و فعال کردن ۸ موتور و ۱۳۹ محرک در میان هزاران قطعه‌ی دیگر برای گسترش سپر محافظتی بود. به‌ویژه این آزمایش دشوارتر هم بود زیرا بر خلاف فضا، گرانش زمین باعث اصطکاک و پیچیده‌تر شدن فرآیند شد. با این وجود انجام فعالیت روی زمین خطر وقوع اتفاق غیر منتظره در فضا را کاهش می‌دهد.

تلسکوپ جیمز وب که جانشین تلسکوپ فضایی هابل خواهد بود و جهان های قابل سکونت را در میان دیگر اهداف علمی جست‌وجو خواهد کرد، با یک سری تأخیرها روبه‌رو شده است، از جمله پروژه مدتی به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا متوقف شده بود. اما اکنون کار در حال انجام است و تیم این تلسکوپ در مرکز پرواز فضایی گادرد ناسا در گرین‌بلت مریلند آزمایش‌های سخت‌افزاری را انجام می‌دهد تا مطمئن شود که همه چیز برای پرتاب آماده است. در ماه‌های گذشته نخستین آزمایش کامل این تلسکوپ هم با موفقیت انجام شده بود.

تیم تلسکوپ فضایی جیمز وب امیدوار است بتواند پرتاب تلسکوپ را در سال ۲۰۲۱ انجام دهد. «بیل آکس» (Bill Ochs) مدیر پروژه‌ی جیمز وب خاطرنشان کرد: «این نقطه عطف نشان می‌دهد که جیمز وب در راه آماده شدن برای پرتاب قرار دارد. مهندسان و تکنسین‌های ما در این ماه به پیشرفت باورنکردنی در آزمایش‌ها دست یافتند و با تکمیل این نقاط عطف، برای راه‌اندازی در سال آینده، ریسک پروژه را کاهش دادند. این تیم در حال آماده‌سازی برای آزمایش‌های پس از حالت استقرار است که طی چند ماه آینده و پیش از فرستادن تلسکوپ به سایت پرتاب در تابستان آینده انجام می‌شود.»

عکس کاور: آزمایش آفتابگیر تلسکوپ فضایی جیمز وب

Credit: NASA/Chris Gunn

منابع: Slash Gear, Digital Trends

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه