جیپ الکتریکی برای نخستین بار نمایش داده شد

۱۲ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
نمای جلوی خودروی کراس‌اوور الکتریکی جیپ

جیپ بسیار آرام به سمت الکتریکی شدن پیش می‌رود اما حالا خیلی زودتر از وعده‌ی معرفی نخستین خودروی الکتریکی در سال ۲۰۲۳، تصاویری از یک کراس‌اوور برقی را به نمایش گذاشته است.

در حالی که «جیپ» (Jeep) تا سه ماهه‌ی اول سال ۲۰۲۳ هیچ حزئیات دقیقی درباره‌ی نخستین خودروی الکتریکی خود ارائه نمی‌کند، اما دست‌کم برای فهمیدن ظاهر بیرونی آن نیاز به انتظار زیادی نیست زیرا شرکت مادر جیپ یعنی «استلانتیس» (Stellantis) تصاویری از این خودرو به نمایش گذاشته و این تقریبا تمام چیزی است که ما داریم.

استلانتیس اعلام کرد که قصد دارد تا سال ۲۰۳۸ کربن‌خنثی شود و به‌عنوان بخشی از این برنامه، تصاویری از یک خودروی الکتریکی جیپ را منتشر کرده است که هنوز نام آن مشخص نیست. این کراس‌اوور به رنگ زرد روشن، کاملا به‌عنوان یک خودروی الکتریکی قابل تشخیص است و حالتی شبیه «کامپس» (Compass) اما بسیار اسپرت‌تر دارد.

این ظاهر اسپرت شامل یک جلوپنجره‌ی بسته با آرم e می‌شود که نشان می‌دهد خودرویی تمام‌الکتریکی است. سیستم چراغ‌های جلو هم به‌صورت تقسیم‌شده طراح شده است که چراغ‌های روشنایی روز را بالاتر از لامپ‌های اصلی قرار می‌دهد و باعث می‌شود چهره‌ی آن کمی خشمگین دیده شود.

در پشت خودرو، جیپ باز هم با استفاده از قوس‌های کناری پهن و برآمده برای چرخ‌ها و ظاهری پهن‌تر، حالتی جذاب به این کراس‌اوور الکتریکی داده است. همچنین استفاده از چراغ‌های عقب کوچک حال و هوای یک هاچ‌بک اسپرت را برای آن فراهم کرده است.

نمای عقب خودروی کراس‌اوور الکتریکی جیپ

متأسفانه این همه‌ی چیزی است که درباره‌ی این خودرو می‌دانیم. هرچند می‌توانیم انتظار داشته باشیم که نخستین جیپ الکتریکی با یک پیکربندی دو موتوره برای ارائه‌ی قابلیت‌های چهار چرخ محرک، عرضه شود. اما با توجه به این موضوع که این خودرو احتمالا مبتنی بر یک پلتفرم به‌روز شده‌ی «استالا اسمال» (STALA Small) است، تغییراتی مورد نیاز خواهد بود.

این پلتفرم که اساسا یک نسخه‌ی به‌روز شده از پلتفرم EMP1 پژو و زیربنای مدل‌هایی مانند DS3 Crossbac و Peugeot e-208 و اوپل کورسا الکتریکی است، هنوز قابلیت‌های چهارچرخ محرک دو موتوره را ندارد یا دست‌کم تا کنون هیچ خودروی دو موتوره بر پایه‌ی آن تولید نشده است.

انتظار می‌رود که دیگر مدل‌های آینده که روی این پلتفرم ساخته می‌شوند هم شروع سیستم چهار چرخ محرک را ارائه کنند، هرچند انتظار نمی‌رود که حتی در مدل پایه‌ی جیپ الکتریکی آن را ببینیم. علاوه بر این احتمالا جیپ الکتریکی، موتورها و باتری‌های مشترکی با دیگر کراس‌اوورهای گروه استلانتیس مانند مدل آینده‌ی «آلفا رومئو برنرو» (Alfa Romeo Brennero) و نسل بعدی «پژو ۲۰۰۸ الکتریکی» (Peugeot e-2008) خواهد داشت.

هنوز برای اطلاع از جزئیات یک خودروی الکتریکی جیپ خیلی زود است اما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که سال آینده شاهد یک محصول تمام‌الکتریکی از این خودروساز با نشان e باشیم.

عکس‌ها: خودروی کراس‌اوور الکتریکی جیپ
Credit: Jeep/Stellantis

منابع: Toms Guide, Inside EVs

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه