جف بزوس ماه آینده به فضا می‌رود

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
جف بزوس و بوستر و کپسول نیو شپرد بلو اوریجین

به نظر می‌رسد مدیرعامل آمازون قصد دارد در رقابت با شرکت اسپیس‌ایکس ایلان ماسک گام‌های جسورانه‌ای بردارد و در این مسیر جف بزوس اعلام کرد که ماه آینده، نخستین پرواز سرنشین‌دار بلو اوریجین، او و برادرش را به فضا خواهد برد.

«جف بزوس» (Jeff Bezos) این خبر را با ویدیویی در اینستاگرام اعلام کرد و گفت که او و برادرش در ۲۰ جولای (۲۹ تیر) با موشک ساخت شرکت «بلو اوریجین» (Blue Origin) به لبه‌ی فضا خواهند رفت. این شرکت پیش از این اعلام کرده بود که در این تاریخ نخستین پرواز سرنشین‌دار را انجام خواهد داد اما مشخص نبود که چه کسانی طی آن به فضا خواهند رفت.

حتی ماه گذشته در پرواز آزمایشی بدون سرنشین، خدمه هم عملیات زمینی را تمرین کردند اما جف بزوس در این تمرین‌ها حضور نداشت. به گفته‌ی بزوس سفر به فضا رویای همیشگی او بوده و همراه شدن برادرش در این پرواز معنای دیگری هم به آن می‌بخشد.

او گفت: «شما زمین را از فضا می‌بینید و این شما را تغییر می‌دهد. این رابطه‌ی شما را با سیاره و با بشریت تغییر خواهد داد. این یک زمین است. من به این پرواز خواهم رفت زیرا کاری است که در تمام عمر می‌خواستم انجام دهم. این یک ماجراجویی و برای من یک معامله‌ی بزرگ است.»

برادران بزوس توسط موشک قابل بازیابی «نیو شپرد» (New Shepard) بلو اوریجین به لبه‌ی فضا خواهند رفت. بالای بوستر این موشک، یک کپسول سرنشین‌دار گنبدی‌شکل قرار دارد که دارای گنجایش شش خدمه و پنجره‌های بزرگ است.

موشک بلو اوریجین که در ماه‌های گذشته آزمایش‌های بدون سرنشین را با موفقیت پشت سر گذاشته، از زمین بلند خواهد شد و پس از رسیدن به خط کارمان در ۱۰۰ کیلومتری بالاتر از سطح دریا، کپسول از بوستر جدا می‌شود و به افراد داخل آن اجازه می‌دهد تا انحنای زمین را ببینند و بی‌وزنی را تجربه کنند.

در هفته‌های گذشته، شرکت «ویرجین گلکتیک» (Virgin Galactic) هم برای نخستین بار از قلب آمریکا انسان را با برخاست از باند به لبه‌ی فضا برده بود.

در نهایت تقویت‌کننده‌ی موشک و کپسول بلو اوریجین به‌صورت جداگانه فرود می‌آیند. بوستر با کمک پیشرانه‌های خود و کپسول با کمک چتر نجات در صحرای غربی تگزاس می‌نشینند تا برای استفاده‌های بعدی آماده شوند.

هم‌اکنون اسپیس‌ایکس با اثبات توانایی‌های موشک و کپسول بازگشتی خود در پروازهای سرنشین‌دار، مأموریت فرستادن خدمه را به ایستگاه فضایی بین‌المللی بر عهده دارد و برای پروازهای گردشگری فضایی هم آماده می‌شود. باید دید آیا بلو اوریجین هم می‌تواند گام‌های محکم‌تری در صنعت گردشگری فضایی بردارد؟

عکس کاور: جف بزوس و بوستر و کپسول نیو شپرد بلو اوریجین

Credit: Tom Kimmell, SpaceNews

منبع: The Vergeبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما