یک شرکت آمریکایی اولین مجوز جابه‌جایی مسافر با هواگرد الکتریکی را دریافت کرد

۹ خرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
هواگرد عمودپرواز الکتریکی جوبی اوییشن

شرکت آمریکایی جوبی اوییشن برای نخستین بار موفق شد تأییدیه‌ی جابه‌جایی مسافر با هواگرد عمودپرواز الکتریکی را دریافت کند.

فرقی نمی‌کند که آن‌ها را تاکسی هوایی، ماشین‌های پرنده یا عمودپروازهای الکتریکی (eVTOL) بنامید، به‌نظر می‌رسد که این گام بعدی در صنعت حمل‌ونقل همیشه کمی دورتر از حد انتظار است. اما اکنون برای یک شرکت، تأییدیه‌ی جدید «اداره‌ی هوانوردی فدرال» (FAA) آن‌ها را یک قدم به تجاری شدن ‌نزدیک‌تر می‌کند.

این هفته، شرکت مستقر در کالیفرنیا «جوبی اوییشن» (Joby Aviation) اعلام کرد که گواهینامه‌ی شرکت‌های حمل‌ونقل هواپیمایی پارت ۱۳۵ را از FAA دریافت کرده است. این گواهینامه به این شرکت اجازه می‌دهد تا خدمات تاکسی هوایی تجاری خود را آغاز کند. چیزی که مدیران شرکت امیدوارند در سال ۲۰۲۴ عملی شود.

صدور گواهینامه‌ی شرکت‌های حمل‌ونقل هواپیمایی پارت ۱۳۵ گام مهمی است، اما تنها یک بخش از معادله سه بخشی است که برای عملیاتی شدن کامل کسب‌وکار تاکسی هوایی این شرکت لازم است. این شرکت هنوز نیاز به دریافت گواهینامه‌ی «تایپ» (Type) دارد، به این معنی که هواگرد آن به تمام استانداردهای اداره‌ی هوانوردی فدرال پایبند است. علاوه بر این جوبی اوییشن باید گواهینامه‌ی تولید را هم دریافت کند تا امکان تولید تجاری را داشته باشد.

جوبی برای عملیات حمل‌ونقل تجاری خود از هواگرد عمودپرواز الکتریکی (eVTOL) استفاده خواهد کرد. این عمودپرواز، یک خلبان و چهار مسافر را تا در خود جای می‌دهد و با یک بار شارژ می‌تواند با سرعت ۳۲۲ کیلومتر بر ساعت مسافت ۲۴۰ کیلومتر را بپیماید.

نیروی پیشرانش این هواگرد، با کمک شش روتور مختلف تأمین می‌شود که برای انتقال هواپیما از برخاست عمودی به پرواز افقی می‌چرخند. این پرنده همچنین باید خیلی آرام باشد. به گفته‌ی جوبی، در آزمایش آکوستیک اخیر با همکاری ناسا صدای برخاست و فرود آن ۶۵ دسی‌بل اندازه‌گیری شد که برابر با یک گفت‌وگوی معمولی از فاصله‌ی ۱۰۰ متری است.

هیچ شرکتی هنوز مجوز کامل اداره‌ی هوانوردی فدرال را برای ارائه‌ی خدمات تاکسی هوایی با هواگردهای عمودپرواز الکتریکی دریافت نکرده است، اما جوبی اوییشن تلاش زیادی می‌کند تا مطمئن شود که یکی از اولین‌ها در این زمینه است.

این شرکت اولین نمونه‌ی نمایشی زیرمقیاس خود را در سال ۲۰۱۵ ساخت و به دنبال آن نمونه‌های اولیه در مقیاس کامل در سال ۲۰۱۷ ساخته شد. نمونه‌های اولیه‌ی پیش‌تولید هم در سال ۲۰۱۹ معرفی شدند. سال گذشته هم جوبی ویدیویی را منتشر کرد که کارایی نمونه اولیه را را در عمل نشان می‌داد.

اما جوبی فراتر از هواگرد خود هم فعالیت‌هایی را انجام داده است. در اوایل سال ۲۰۲۰، «تویوتا ای‌آی ونچرز» (Toyota AI Ventures) سرمایه گذاری ۳۹۴ میلیون دلاری خود را در این استارت‌آپ اعلام کرد و در اواخر همان سال هم، «جوبی الویت» (Joby Elevete) بخش نوپای تاکسی هوایی اوبر را خریداری کرد.

عکس کاور: هواگرد عمودپرواز الکتریکی جوبی اوییشن
Credit: Joby Aviation

منبع: Road Show

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. سورنا

    از نظر حمل و نقل سریع پستی هم داخل شهرها میتونه گزینه ی خیلی محبوبی بشه

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه