رکوردشکنی بالگرد نبوغ را در بیست‌وپنجمین پرواز در مریخ ببینید

۹ خرداد ۱۴۰۱

ناسا ویدیویی تماشایی از پرواز رکوردشکن بالگرد نبوغ در مریخ منتشر کرده است که هیجان اوج‌گیری در جو رقیق سیاره‌ی سرخ را به‌خوبی نشان می‌دهد.

هنگامی که برنامه‌ی بالگرد نبوغ برای پرواز در مریخ طراحی شد، مهندسان آن تنها برای پنج پرواز هدف‌گذاری کرده بودند. هرچند این بدان معنا نیست که پروازهای بیشتری درنظر نداشتند اما طبیعی است که پارامترهای مأموریت فضاپیماهای ناسا، محافظه‌کارانه تنظیم شوند.

اما اواخر سال گذشته، ناسا این مأموریت را به‌طور نامحدود تمدید کرد و بالگرد کوچکی که می‌توانست اکنون بسیار از اهداف اولیه‌ی خود فراتر رفته و بیش از ۲۵ پرواز را در جو رقیق مریخ انجام داده است.

در واقع، هم‌اکنون نبوغ ۲۸ پرواز را در مریخ با موفقیت پشت سر گذاشته است اما در این میان، پرواز ۲۵ کاملا ویژه بود. این پرواز در ۸ آوریل (۱۸ اردیبهشت) انجام شد و نبوغ رکوردها را هم از نظر مسافت و هم سرعت شکست و با پیمودن ۷۰۴ متر به حداکثر سرعت ۵.۵ متر بر ثانیه دست یافت.

اکنون با کنار هم قرار دادن تصاویری که بالگرد کوچک از این پرواز به خانه فرستاده است، تیم مأموریت ویدیویی دیدنی را تهیه کرده که پرواز در مریخ را از نگاه نبوغ نشان می‌دهد. «تدی تزانتوس» (Teddy Tzanetos ) سرپرست تیم نبوغ گفت: «برای پرواز رکوردشکن بالگرد، دوربین ناوبری رو به پایین آن حسی نفس‌گیر را در اختیار ما قرار داده است که نشان می‌دهد پرواز در ارتفاع ۱۰ متری از سطح مریخ با سرعت ۲۰ کیلومتر بر ساعت چگونه است.»

مدت زمان این پرواز ۱۶۱.۳ ثانیه بود، اما نبوغ تا حدود یک ثانیه‌ی آغازیین، ثبت تصاویر را آغاز نکرد زیرا این ربات پرنده، از دوربین خود برای ناوبری استفاده می‌کند و این دوربین تا زمانی که به ارتفاع حدود ۱ متری نرسد، روشن نمی‌شود تا بر اثر گردوغبار هنگام برخاستن یا فرود گیج نشود.

در این ویدیو، نبوغ پیش از شتاب گرفتن به سمت جنوب غربی تا ارتفاع ۱۰ متری بالا می‌رود و در عرض سه ثانیه، به حداکثر سرعت ۵.۵ متر بر ثانیه می‌رسد. ابتدا، بالگرد بر فراز شن و ماسه‌ی موج‌دار پرواز می‌کند، سپس از روی زمین‌های سنگی می‌گذرد و به دنبال آن به سطح نسبتا صاف و بدون عوارض می‌رسد که می‌تواند روی آن فرود بی‌خطری داشته باشد.

این پارامترهای پروازی از قبل تنظیم شده بودند و توسط تیم خلبان هلیکوپتر روی زمین به نبوغ فرستاده شدند. هنگامی که نبوغ در هوای مریخ پرواز می‌کند، کاملا خودکار است و فاصله‌ی زمانی زیاد میان زمین و مریخ، باعث می‌شود هیچ اصلاحی در میانه‌ی مسیر قابل انجام نباشد.

بنابراین ممکن است در طول پرواز یک اتفاق ناگوار رخ دهد، درست مانند آنچه سال پیش اتفاق افتاد. در ششمین پرواز نبوغ یک اشکال در رابط پردازش تصویر بالگرد؛ باعث تأخیر بین آنچه نبوغ می‌دید و جایی که واقعا بود، شد. خوشبختانه، سیستم‌های ایمن داخلی نبوغ امکان فرود ایمن را برای آن فراهم کردند تا مهندسان ناسا بتوانند قبل از پرواز بعدی، نرم‌افزار پرواز را به‌روزرسانی کنند.

از آن زمان، پروازها بسیار نرم بوده است، حتی در شرایط جوی بسیار متفاوت با آنچه روی زمین است نبوغ کوچک هیچ نشانه‌ای از کند شدن نشان نمی‌دهد. چگالی اتمسفر مریخ کمتر از ۱ درصد اتمسفر زمین است و هنوز شگفت‌آور است که بشر توانسته چیزی بسازد که در این شرایط سخت پرواز کند؛ یک نبوغ واقعی!

Credit: NASA/JPL-Caltech

منبع: Science Alert

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه