بودجه‌ی ۲۰۲۳ ناسا برای پشتیبانی از کاوش‌های علمی افزایش می‌یابد

۹ فروردین ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
موشک SLS و فضاپیمای اوریون بر سکوی پرتاب برای تمرین لباس خیس

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه درخواست بودجه‌ی خود را برای سال مالی ۲۰۲۳ منتشر کرد و ناسا یک برنده‌ی بزرگ در آن است.

دولت آمریکا از کنگره خواسته است تا در سال ۲۰۲۳ مبلغ ۲۵.۹ میلیارد دلار برای آژانس فضایی این کشور تأمین کند. بودجه‌ای که نیست به ۲۴ میلیارد دلار سال ۲۰۲۲ افزایشی ۲ میلیارد دلاری را نشان می‌دهد.

درخواست بودجه برای ناسا، شامل افزایش مناسب برای برنامه‌ی «آرتمیس» (Artemis) است که به دنبال مجموعه‌ای از فرودهای انسانی روی ماه در اواخر این دهه است. گفتنی است که بودکه برای «سامانه‌ی فرود انسانی» (Human Landing System) از ۱.۲ میلیارد دلار برای سال مالی جاری به ۱.۵ میلیارد دلار افزایش می‌یابد و این موضوع به پیمانکار دوم امکان می‌دهد تا در کنار اسپیس‌ایکس، کار خود را آغاز کند.

علاوه بر این، بودجه برای تولید لباس‌های فضایی ماه هم از ۱۰۰ میلیون دلار به ۲۷۶ میلیون دلار افزایش خواهد یافت. ناسا همچنین بودجه‌ی قابل توجه ۴۸ میلیون دلاری برای آغاز توسعه‌ی کارزارهای کاوش انسانی در ماه و فراسوی آن دریافت خواهد کرد.

همه‌ی این بودجه‌ی تازه در بودجه‌ی پیشنهادی، علاوه بر میلیاردها دلاری است که ناسا سالانه برای توسعه‌ی «سامانه‌ی پرتاب فضایی» (SLS) و فضاپیمای «اوریون» (Orion) هزینه می‌کند. بنابراین بودجه‌ی کلی برای آرتمس از ۶.۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ به ۷.۵ میلیارد دلار در سال مالی آینده، که از ابتدای اکتبر (۹ مهر ۱۴۰۱) آغاز می‌شود، افزایش می‌یابد.

این یعنی برای نخستین بار، آژانس فضایی آمریکا می‌تواند همه‌ی بودجه‌ی مورد نیاز خود را برای برنامه‌های اصلی مأموریت آرتمیس و فرود در ماه داشته باشد. «باب کابانا» (Bob Cabana) معاون ناسا در این زمینه خاطرنشان کرد: «این بودجه ما را در مسیر مناسب قرار می‌دهد.»

بودجه در راه است

یک دلیل وجود دارد که نشان می‌دهد احتمالا ناسا بیشتر بودجه‌ی درخواستی بایدن را دریافت خواهد کرد. سال گذشته، کنگره‌ی آمریکا به رهبری دموکرات‌ها، تا حد زیادی از اولویت‌های بودجه‌ی ریاست جمهوری این کشور برای ناسا حمایت کرده بود. «بیلن نلسون» (Bill Nelson) مدیر آژانس و سنتتور پیشین تا کنون مهارت خود را در همکاری با دموکرات‌ها نشان داده است. بنابرایان اگر ناسا بتواند تمام بودجه‌ای را که درخواست کرده است، دریافت کند، آیا نباید انتظار نتایج آن را هم داشت؟

برنامه‌ی فعلی آژانس برای سه مأموریت نخست آرتمیس، پرتاب آرتمیس، شامل پرتاب بدون سرنشین آرتمیس ۱ در تابستان امسال، مأموریت مداری آرتمیس ۲ در  سال ۲۰۲۴ و مأموریت فرود آرتمیس ۳ در سال ۲۰۲۵ میلادی است.

«جیم فری» (Jim Free) معاون اداره‌ی مأموریت توسعه‌ی سیستم‌های اکتشافی ناسا درباره‌ی تضمین فرود انسان بر ماه تا سال ۲۰۲۵ خاطرنشان کرد: «می‌توانم بگویم که هر روز در تلاشیم تا آرتمیس ۱ پرتاب شود و آرتمیس ۲ در سال ۲۰۲۴ و آرتمیس ۳ را در سال ۲۰۲۵ انجام دهیم. مطمئن نیستم که تعهد انجام مأموریت از نگاه دیگران چگونه باید باشد اما می‌توانم بگویم که افراد زیادی هر روز تلاش می‌کنند تا هدف‌گذاری سال ۲۰۲۵ را محقق کنند.»

دیگر بخش‌های بودجه

فراتر از برنامه‌ی آرتمیس، درخواست بودجه برنامه‌های علمی ناسا را بیش از گذشته تأمین می‌کند که تا بخش بیشتر آن برای هزینه‌های مأموریت اروپا کلیپر است. هزینه‌ی این مأموریت که ده‌ها گذر نزدیک از کنار قمر اورپا مشتری انجام خواهد داد، با ۷۰۳ میلیون دلار افزایش به حدود ۵ میلیارد دلار رسیده است. برای جبران هزینه‌های بیش از حد، چندین مأموریت دیگر ازجمله «نقشه‌بردار اجرام نزدیک زمین» (NEO Surveyor) مأموریتی برای شناسایی سیارک‌های نزیک به زمین، به تعویق خواهند افتاد.

درخواست بودجه همچنین به دنبال افزایش بیش از دو برابری برای برنامه‌ی توسعه‌ی ایستگاه‌های فضایی تجاری برای زمانی است که ایستگاه فضایی بین‌المللی بازنشسته شود. ناسا در حال کار با چهار پیمانکار مختلف و پیشنهادهای گوناگون آن‌هاست تا این ایستگاه‌های فضایی خصوصی را تا اواخر دهه‌ی ۲۰۲۰ آماده‌ی راه‌اندازی کند یا در مدار قرار دهد. برای تأمین مالی این تلاش که با عنوان «توسعه‌ی تجاری مدار پایین زمین» (Commercial LEO Development) شناخته می‌شود، درخواست بودجه از ۱۰۳ میلیون دلار در سال ۲۰۲۲ به ۲۲۴ میلیون دلار رسیده است.

«مایکل سافردینی» (Michael Suffredini) مدیرعامل شرکت «آکسیوم اسپیس» (Axiom Space) و یکی از شرکای تجاری ناسا در این زمینه گفت: «بودجه‌ی قوی ناسا پیامی را به مشتریان و سرمایه‌گذاران ما درباره‌ی نیت آژانس و اعتماد به چشم‌انداز ما دربر دارد و از رهبری رقابتی آمریکا در بخش تجاری پشتیبانی می‌کند.»

با توجه به تنش‌های کنونی میان ایالات متحده آمریکا و روسیه به‌عنوان شریک اصلی آن در ایستگاه فضایی بین‌المللی، اختصاص بودجه برای ایستگاه‌های فضایی تجاری محتمل‌تر به‌نظر می‌رسد.

عکس کاور: موشک SLS و فضاپیمای اوریون بر سکوی پرتاب برای تمرین لباس خیس در ماه آوریل آماده می‌شوند.
Credit: NASA

منبع: Ars Technica

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه