چگونه انواع مواد غذایی را برای مدت طولانی در یخچال تازه و سالم نگه داریم؟

۲۵ مهر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
تازگی مواد غذایی در یخچال

هیچ چیز بدتر از این نیست که مجبور شوید میوه، سبزیجات و لبنیات را فقط به دلیل نگهداری نامناسب در سطل زباله پرتاب کنید. به جای دور ریختن سبزیجات، چند دقیقه‌ای بیشتر صرف بسته‌بندی مجدد آن‌ها کنید تا ماندگاری بیشتری داشته باشند. در این مطلب از دیجی کالا مگ نکات و ترفندهایی گفته شده است که شما را در حفظ تازگی مواد غذایی درون یخچال راهنمایی می‌کند. با ما همراه باشید.

نکاتی برای نگهداری مواد غذایی باقی مانده در یخچال

۱. تمام مواد غذایی باقیمانده را در ظروف شفاف با درهای ضد نفوذ نگهداری کنید. ظروف شیشه‌ای با درهای محکم و ضد نفوذ، مواد غذایی شما را تا حد ممکن تازه نگه می‌دارند.

۲. از قانون «اولین ورود، اولین خروج» پیروی کنید. بنابراین همیشه در ابتدا سراغ قدیمی‌ترین مواد غذایی در یخچال بروید و پیش از همه آن را مصرف کنید.

۳. غذاهای باقیمانده را ظرف دو ساعت پس از پخت در یخچال قرار دهید. نیازی به صبر کردن برای خنک شدن غذاهای داغ قبل از ذخیره‌سازی نیست. یخچال های مدرن می‌توانند گرما را کنترل کنند.

۴. باقیمانده‌ی غذا را برای ریختن در تعدادی ظروف کوچک و مسطح تقسیم کنید تا سریع‌تر خنک شوند. زیرا برخی از باکتری‌ها در فرایند پخت هم زنده می‌مانند و اگر غذا در دمای اتاق به مدتی طولانی بماند، ممکن است این باکتری‌ها فرصت رشد پیدا کنند.

۵. حتماً مطمئن شوید که دمای یخچال شما روی ۴۰ درجه‌ی فارنهایت (تقریباً ۵ درجه‌ی سانتی‌گراد) یا کمتر تنظیم شده باشد. در زمان استفاده از یخچال نباید فقط به تنظیمات کارخانه‌ای بسنده کنید. بلکه لازم است از دماسنج یخچال نیز کمک بگیرید و دمای واقعی آن را مشخص و تنظیم کنید.

۶. باقیمانده‌ی ماهی تن، مربا یا دیگر غذاهای کنسروی را به قوطی برنگردانید. هنگامی که در قوطی باز می شود، فلز باقی مانده روی لبه‌ها می‌تواند به غذا نفوذ کند و طعم فلزی در غذا به جا بگذارد.

۷. حتماً مواد غذایی باقیمانده در یخچال را در عرض سه تا پنج روز استفاده کنید یا آن‌ها را حداکثر بعد از چهار ماه فریز کردن، مصرف کنید.

نحوه‌ی نگهداری از لبنیات در یخچال

شیر

۱. هنگام خرید محصول لبنی جدید، مانند یک بطری شیر تازه، محصول قدیمی را داخل یخچال نزدیک‌تر قرار دهید تا قبل از رسیدن به تاریخ انقضا مصرف شود.

۲. پنیر، ماست، خامه‌ی ترش، شیر و خامه را در ظروف بسته‌بندی کارخانه‌، درون یخچال نگهداری کنید. با این حال اگر شیر را به یک پارچ یا خامه‌ی ترش را به یک کاسه برای سرو منتقل کرده‌اید، آن‌ها را به ظروف اصلی باز نگردانید. در عوض پارچ یا کاسه را با پلاستیک محکم بپوشانید.

۳. پنیرهای سفت را در همان بسته‌بندی فروشگاه تا پیش از زمان استفاده نگهداری کنید. سپس آن‌ها را داخل کاغذ مومی، فویل یا پلاستیک گشاد بپیچید.

۴. بطری‌های پلاستیکی شیر نسبت به کارتن‌های مقوایی مقبول‌تر هستند، زیرا باکتری‌ها می‌توانند در نزدیکی دهانه‌ی مقوا رشد کنند و هر بار که یک لیوان شیر می‌ریزید، وارد لیوان شوند. با وجود این تا هنگامی که از شیر در مدت زمان ماندگاری و پیش از انقضا استفاده می‌کنید، نوشیدن آن خطرناک نخواهد بود.

۵. هرگز شیر را داخل قفسه‌های در یخچال نگهداری نکنید. این قفسه‌ها گرم‌ترین نقطه‌ی یخچال هستند. قفسه‌های در، فقط برای نوشیدنی‌ها و چاشنی‌های فاسدنشدنی مناسب است.

نکاتی برای ماندگاری و تازگی سبزیجات در یخچال

سبزیجات فریز شده

۱. میوه ها و سبزیجات را جدا از هم نگه دارید. در واقع باید فضای نگهداری هر نوع میوه و صیفی‌جات با نوع دیگر آن‌ها یکی نباشد. مثلاً سیب در کنار سیب، هویج با هویج، موز در کنار موز باید قرار گیرد. زیرا میوه‌ها و سبزیجات گازهای متفاوتی تولید می‌کنند که هر کدام می‌تواند باعث خراب شدن دیگری شود.

۲. اگر سبزیجاتی که خریده‌اید، شنی یا کثیف به‌نظر می‌رسند، آن‌ها را خوب بشویید سپس خشک کنید. به‌عنوان نمونه خرید کاهو از بازار کشاورزان، با کثیفی همراه است و باید در ابتدا آن را بشویید و بعد آن را به خوبی خشک کنید. سپس این سبزیجات را قبل از قرار دادن در کیسه‌ی پلاستیکی در یک حوله‌ی کاغذی تمیز بپیچید. در غیر این صورت هرگز آن‌ها را قبل از سرد کردن، نشویید. رطوبت می‌تواند سبب بیشتر شدن کپک و پوسیدگی شود. در ضمن میوه‌ها و سبزیجاتی که خریده‌اید، در دمای اتاق باید حتماً از کیسه خارج شود.

۳. میوه ها و سبزیجات خورد شده را در یخچال داخل کیسه‌های پلاستیکی غیر وکیوم و کمی باز نگهداری کنید. با این روش، محیط مرطوب حفظ می‌شود و همچنین در داخل آن هوا گردش خواهد داشت.

۴. مرکبات را می‌توانید در دمای اتاق نگهدارید. با این حال، هنگامی که میزان لیموی ترش یا پرتقال شما فراوان است، بهتر است آن‌ها را در یخچال نگهداری کنید تا ماندگاری بیشتری داشته باشند. گوجه فرنگی و آووکادو نیز همین شرایط را دارند. اگر مرکبات شروع به تغییر کرد، می‌توانید میوه‌ها را تکه‌تکه کرده و سپس آن‌ها فریز کنید. استفاده از این تکه‎‌های منجمد به عنوان مکعب‌های یخ برای نوشیدنی، فکری عالی است.

۵. مرکبات را در دمای اتاق نگه دارید. همچنین پیاز، سیب زمینی و موسیر را باید در یک مکان تاریک و خنک مثل سبدهای سیب‌زمینی و پیاز نگهداری کنید تا تازه بمانند. هرگز این محصولات را داخل کیسه‌های پلاستیکی در دمای اتاق نگهداری نکنید، زیرا این کار باعث فساد آن‌ها خواهد شد. اگر پیاز را خورد کرده‌اید، باید آن‌ها را در یک کیسه‌ بگذارید و از آن‌ها تا زمان استفاده‌ی مجدد، در یخچال نگهداری کنید. در این شرایط پیازهای برش خورده در یخچال، حدود یک هفته سالم خواهد ماند.

۶.اگر عادت ندارید که هر چه می‌خرید را در همان روز بخورید، بهتر است موزهای سبز را بخرید و آن‌ها به دور از دیگر میوه‌ها داخل یخچال قرار دهید. موز مقادیر زیادی گاز اتیلن آزاد می‌کند و این گاز می‌تواند به سرعت، دیگر میوه‌ها را از بین ببرد.

۷. سیب را می‌توانید داخل کاسه‌ی مخصوص بریزید و بدون روکش روی میز خانه نگهدارید. مطمئن شوید که آن‌ها در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگرفته‌اند.

۸. فقط به قرار دادن وسایل در یخچال فکر نکنید؛ ظرف نگهداری نیز بسیار مهم است. از سیزیجات باید در مقابل هوای سرد یخچال محافظت کرد. سبزیجات را داخل یک کیسه‌ی پلاستیکی فیزر یا کیسه‌های زیپ‌دار قرار دهید یا آن‌ها را داخل حوله‌ی آشپزخانه بدون پرز بپیچید و سپس داخل یخچال قرار دهید.

چگونه این مواد غذایی را طولانی‌تر داخل یخچال نگهداریم؟

تازگی سبزیجات در یخچال

مارچوبه

سرهای لطیف و نیزه‌های مارچوبه هنگامی که بسته بندی و نگهداری می‌شوند به سرعت پژمرده می‌شوند. برای ماندگاری بیشتر این محصول، می‌توانید داخل یک لیوان بلند، حدود ۲.۵ سانتی‌متر آب سرد بریزید. حدود ۲.۵ سانتی‌متر از انتهای هر ساقه را و مارچوبه را داخل لیوان قرار دهید. مطمئن شوید تمام انتهای ساقه‌ی گیاه درون آب است. سر همچون نیزه‌ی این گیاه را نیز با یک کیسه پلاستیکی به صورت چادر و چتر بپشوانید. از طریق انجام این روش، مارچوبه تا یک هفته در یخچال تازه می‌ماند.

انواع توت‌ها

معمولاً  توت‌ها قبل از اینکه فرصتی برای خوردن همه آن‌ها داشته باشیم، خراب می شوند. یکی از راه‌های کاهش رشد باکتری این است که آن‌ها را به محلول ۱ قسمت سرکه و ۳ قسمت آب آغشته کنید. سپس توت‌ها را آبکش کنید و قبل از نگهداری در یخچال، توت‌ها  درارون یک حوله‌ی کاغذی یا سطل توت کاملاً خشک قرار دهید.

کرفس

اگر کرفس محکم در فویل آلومینیومی پیچیده شود، دوام بیشتری خواهد داشت. تنها نکته‌ی منفی این بسته‌بندی، این است که نمی‌توانید وضعیت کرفس را هر از گاهی بدون باز کردن و بررسی مشاهده کنید. کرفس شامل ۹۵ درصد آب است، بنابراین منطقی است که می‌توانبد آن را در آب ذخیره کنید. کرفس‌ها را به اندازه‌های کوچک خورد کنید و آن‌ها را در یک ظرف قرار دهید. داخل ظرف را با آب بپوشانید و آن را در یخچال قرار دهید.

زنجبیل تازه

ریشه‌ی زنجبیل را داخل یک کیسه‌ی پلاستیکی با حداقل هوا یا یک ظرف با در محکم قرار دهید و سپس داخل یخچال قرار دهید. برای ماندگاری بیشتر ریشه‌ی زنجبیل می‌توانید آن را به صورت کامل یا برش خورده فریز کنید. همچنین می‌توانید پوست آن را گرفته و رنده کنید و سپس آن را در ظرفی محکم برای ماندگاری در فریزر بریزید.

گوجه فرنگی

نگهداری از گوجه فرنگی کمی پیچیده‌تر از سایر مواد است. گوجه فرنگی‌های نارس را تا زمانی که برسند می‌توانید روی پیشخوان آشپزخانه نگهداری کنید. گوجه فرنگی‌های کاملا رسیده بهتر است در دمای ۵۵ درجه‌ی فارنهایت (تقریباً ۱۳ درجه‌ی سانتی‌گراد) نگهداری شوند.

در آخر

با کمک نکات گفته شده مواد غذایی خود را به مدتی طولانی‌تر، در یخچال نگهداری کنید. با کمک نگهداری صحیح، از اسراف و خرج هزینه‌ برای خرید مجدد جلوگیری کنید. برخی از میوه‌ها و سبزیجات از رطوبت و دمای پایین استفاده می‌کنند، در حالی که برخی دیگر بهتر است خشک یا در دمای اتاق نگهداری شوند. تشخیص و آگاهی از چنین نکاتی، به حفظ تازگی محصولات غذایی کمک خواهد کرد.

منابع: realsimple, thespruceeats

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه